חופשה בת שבוע בליון והאלפים הצרפתיים 21.9.19 – 28.9.19. זוג הורים ושני ילדים בני 19,21 שכבר ראו עולם. בטיול הקצר הזה התמקדנו בשילוב של טבע לצד ביקור בעיר ליון שהתגלתה כהפתעה מלבבת!.

בסוף ספטמבר מצאנו את אזור האלפים רגוע יותר ביחס לעומסי התיירים של יולי אוגוסט. במונט בלאן למשל לא היה תור בכלל, באגמים היה כבר קריר מדיי לרחוץ (למרות שהיו כמה שרחצו) וחיכו פחות “אטרקציות” מאשר בקיץ , הנהרות היו פחות שוצפי מים אך לנו התאים הרוגע, מזג האוויר הנעים והסבלנות של נותני השירותים.

הבחירה לטוס מליון מלכתחילה הייתה בשל מחירו האטרקטיבי של כרטיס הטיסה – 90 דולר הלוך ושוב באיזיג'ט שנרכש 4 חודשים מראש. לאחר שקבלתי המלצה חמה לא רק לחלוף בליון אלא לבקר, בניתי את שני הלילות האחרונים בעיר וזאת היתה בחירה נהדרת!.

נחתנו בלילה של שבת ונסענו בשאטל (חינם) לבית המלון הסמוך לשדה Ibis Budget .מלון צנוע כשבבקר למחרת כבר יוצאים לטיול. חשוב להדגיש שהעיר ליון דיי מרוחקת משדה התעופה ועלות מונית -70- 50 יורו כך שאם אין לכם כוונה לבקר בעיר שווה לחפש מלון בסמוך לשדה התעופה.

למחרת בבקר לקחנו רכב שכור יצאנו אל Annecy. אנסי היא עיר תיירותית וציורית שכיף לשוטט ברחובותיה פשוט ליהנות מעיר אסטטית ולצלם…

ממליצה מאוד לטייל/לשוט/לרחוץ באגם ,שמתפרס על 40 ק”מ, כלומר ימה יותר מאגם . אנחנו שכרנו כמו רבים אחרים אופניים לשעתיים והיה כיף גדול כי הדרך בחלק המערבי של האגם רובה מישורית ועם שביל אופניים (רוב הדרך) ועוברים בכמה עיירות. לדעתי עדיף אפילו לשכור אופניים לחצי יום ואז לעצור לארוחה או להתרגעות. שעתיים שכירות עוברות מהר.

בהמשך נסענו לבקתה הכפרית שהזמנו ב notre dame de bellecombe *(ליד Megeve ) שהייתה מדהימה קסומה עם נוף פסטורלי וצליל פעמוני פרות, מכונת כביסה ומייבש, אמבט חם בטבע לשחרור שרירים כואבים בסוף כל יום ובעלת בית ממש חברותית. למעשה כל סופרלטיב שתבחרו יתאים כאן, אחת הטובות שהייתה לנו (נ.ב וגם זולה ממש).

כמה מילים אל מסלול טיול באלפים הצרפתיים, הדבר המשמעותי ביותר הוא מזג האויר שמשתנה לפעמים תוך שעות. הדרך ההגיונית ביותר לתכנן את היום הבא שלכם היא לקום בבקר ולראות את העדכון האחרון של מזג האוויר. ככה זה עובד ,צריך להיות ספונטניים ביותר ולהכין מקומות אופציונליים (אני שמתי אותם אפילו בווייז במועדפים וכך היה לי מוכן לניווט בקלות) ולהחליט בזמן אמת היכן ללכת. זה לא משנה באמת מה עשו אחרים, לכם יהיו תנאי מזג אויר משלכם ותראו שהטיול יפעל בהתאם.

אנחנו השתמשנו באתר שהמליצה לנו בעלת הבקתה המקסימה מגלי , זה אתר שהם משתמשים:

www.meteoblue.com רשמו את העיר הכי קרובה שאליה אתם מכוונים וקבלו תחזית ברמת שעות ומדוייקת לאותו איזור. אם יש גשם במקום כלשהו במקום אחר יכול להיות רק מעונן. לגבי המונט בלאן כדאי להצליב גם אם האתר של המונט בלאן. כדאי לעלות להר רק כשאין עננים.

הרכבל עולה עד תחנת ביניים (הרבה ממליצים לנוח בה ולהתרגל לגבהים,אנחנו החלפנו לרכבל המעפיל לפסגה ללא עצירה בהלוך כדי לתפוס אותה ללא עננים שאיימו להגיע). למעלה מהמם, נשארנו כחצי שעה לצילומים. אפשר משם לקחת רכבל של חצי שעה לכל כיוון לאלפים האיטלקיים.

בחזור עצרנו בתחנת הבייניים ,אפשר משם לעשות טרק של 2-3 שעות עד למטה או ללכת כעשרים דקות לכל כיוון עד “האגם הכחול” שהוא יותר כמו שלולית ירוקה (קטן ולא מרשים). אבל אחרי שאני רואה את התמונות ,אולי בכ”ז המסלול עצמו דווקא עוזר לספוג קצת מהנוף היפה.

אחרי שעלינו לאחד משיאי הטיול קצת נרגעתי (בכ”ז סימנו וי על אחת האטרקציות המרכזיות). למחרת נסענו ל Merlet parc שזה שמורת איילים המשקיפה למונט בלאן. כמובן שזאת אטרקציה לילדים אבל אנחנו מצאנו אותה מעולה למבוגרים (טוב גם חובבי חיות).שכן זהו מסלול טיול נוח ודיי מישורי להליכה (אם מתעלמים מהעליה המאוד תלולה בת ה 100 מטר מחניית P1 של הנכים ועד לכניסה) והנוף...בקיצור בעלות של כ 8 יורו למבוגר מקבלים טרק נוח מאוד שלא מצריך עלות רכבל אך נמצא בגובה רב ומספק נופים פסיכים לקרחונים ולמונט בלאן, שווה ביותר!

כבונוס מסתובבים להם גם איילים וחיות נוספות חופשי בטבע. זה נראה כמעט מבויים אך לא, החיות מתעלמות מאיתנו לחלוטין ואינן מבוייתות.

אחרי פארק מרלט נסענו קצת לשמוני. אני לא הייתי נוסעת במיוחד אל שמוני אבל כיוון שממילא עוברים דרכה להרבה מסלולים כולל עליה למונט בלאן שיוצאת ממש מהמרכז ,אז אפשר ליהנות ולאכול במבחר המסעדות ששם. הרבה לנים בה, זה עניין של טעם, אנחנו אישית העדפנו מקום כפרי ופסטורלי.

משם נסענו לנקיק Diosaz פשוט כי התבלבלתי עם נקיק אחר. המומלץ הוא Gorge du Diable. הנקיק שהיינו בו היה מאכזב למדיי! יש יפים ממנו בהרבה…

שמורה נוספת מהממת שהינו בה ונכתב עליה בהרבה בלוגים ובצדק היא sixt fer a cheval (נקראת גם שמורת הקרקס הקרחוני ,המעגל הקרחוני או cirque fer a cheval)/

קרובה לכפר שנושא את אותו שם , כפר שיצא לו מוניטין של ציורי, אנחנו סימנו עליו וי קטן (לא נפלנו ממנו). השמורה מלאה מסלולי טיול שרובם מישוריים. בספטמבר 2019 ,אחרי מכות חום רבות בקיץ נותרו בו מים אך הזרימה היתה דלה ועדיין הצוקים מרשימים ביותר והכל ירוק.

השמורה ממש גדולה, אנחנו פתחנו גוגל וטיילנו דווקא במסלול מעט מאתגר…

המשך יבוא, כותבת בהמשכים...