טיול לצרפת - 10 אתרי אונסק"ו מומלצים

מתכננים טיול לצרפת? ברחבי המדינה ישנם אתרים ואטרקציות מיוחדים שאסור לפספס. עמק הלואר בעל הנופים המרהיבים, העיר ליון המסקרנת וארמון ורסאי המפורסם. מקומות אלו הם רק חלק מהאתרים, המוגדרים כאתרי מורשת עולמית, על ידי ארגון אונסק"ו. מעבר לייחודם ויופיים, הם בעלי חשיבות עולמית ומומלץ לבקר בהם בעת חופשה בצרפת.
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: טיול לצרפת - 10 אתרי אונסק"ו מומלצים
© איתמר ברק

בצרפת 35 אתרים המוכרזים כאתרי מורשת עולמית, על ידי ארגון אונסק"ו (UNESCO) - ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. אלה הם אתרים שבשל חשיבותם למורשת האנושית, ראויים לשימור. מתוך 35 האתרים בצרפת, שלושה הם אתרי טבע, אחד מוגדר כאתר טבע ותרבות ו-31 האתרים שנותרו, מוגדרים כאתרי תרבות.

עמק הלואר

עמק הלואר (Val de Loire) ממוקם במרכז צרפת, לאורך הקטע המרכזי של נהר הלואר, הנהר הארוך ביותר במדינה (היעזרו בסימונים על מפת צרפת). תיירים רבים נוהגים לפקוד את העמק בעל נופים ירוקים וקסומים, טירות וארמונות מרהיבים, עיירות וכפרים מעניינים וכרמים משובחים, המספקים את היינות מהטובים בצרפת. תוכלו ליהנות מהטבע הטהור, העוטף אתכם מכל עבר, מטיולים רגועים ושלווים, ממסעדות מקומיות טובות ומאפשרויות בילוי רבות. בשנת 2000 הכריז ארגון אונסק"ו על עמק הלואר כאתר מורשת עולמית תרבותי. אתר אינטרנט: www.loirevalleytourism.com.

ארמון וגני ורסאי

גני ארמון ורסאי (Jardins de Versailles) הם הגנים המעוצבים ביותר באירופה ואף הגדולים ביותר. הם משתרעים בשטח שהיה חלק מהאזור המלכותי של ורסאי (Domaine royale de Versailles) וממוקמים מערבית לארמון ורסאי בפריז. הגנים תוכננו על ידי האדריכל אנדרה לה-נוטרה ושטחם הכולל הוא כשמונה קמ"ר. זהו יעד תיירותי פופולארי מאוד בעת טיול לצרפת ורבים לא מוותרים על סיור בהם. ברחבי הגנים ניתן לראות פסלים, מזרקות, תעלות מים, צמחייה עשירה ועוד. עיצוב הגנים מאוד סימטרי ומוקפד, על פי חלוקה גאומטרית של השטח. בשנת 1979 ארגון אונסק"ו הכריז על הגנים וארמון ורסאי כאתר מורשת עולמית. אתר אינטרנט: en.chateauversailles.fr.

העיר ליון

העיר ליון (Lyon) היא בירת חבל הרון (Rhône), במרכז-מזרח צרפת. העיר נוסדה לפני למעלה מאלפיים שנה, על ידי הרומאים. נהר הרון (Rhône River), מצידו המערבי של אגם ג'נבה ונהר הסון (Saône), הזורם מצפון, חוצים את העיר ויוצרים כחצי אי, בו נמצאת מרכז ליון. במרכז העיר קיימים מוסדות דתיים, אזור מסחרי ועוד. מבחינת ערים בצרפת, בליון קהילה יהודית גדולה וישנם 30 בתי כנסת בעיר. העיר מוכרת כבירת המשי, אך גם ידועה כמרכז קולינרי. בשנת 1998 הכריז ארגון אונסק"ו על מרכז העיר העתיקה בליון, כאתר מורשת עולמית. אתר אינטרנט: www.lyon.fr.

כיכר סטניסלה

כיכר סטניסלה (Place Stanislas) נחשבת לאחת הכיכרות היפות באירופה. זוהי כיכר עירונית בנאנסי (Nancy), בצפון-מזרח צרפת. הכיכר תוכננה על ידי סטניסלב לשצ'ינסקי (Stanisław Leszczyński), דוכס לורן והמלך לשעבר של פולין. בנייתו החלה בשנת 1752 עד שנת 1755. בשנת 1831 הוצב במרכז הכיכר, פסל ארד בדמותו של סטניסלב מאז הכיכר ידועה כ"כיכר סטניסלה". בשנת 1983 הכריז ארגון אונסק"ו על הקומפלקס, הכולל את כיכר סטניסלה, כיכר קרייר וכיכר אליאנס בנאנסי כאתר מורשת עולמית. אתר אינטרנט: www.ot-nancy.fr.

קתדרלת נוטרדאם דה ריימס

קתדרלת נוטרדאם דה ריימס (Notre-Dame de Reims) נמצאת בעיר ריימס (Reims), בחבל שמפיין (Champagne). זוהי קתדרלה המהווה את אחת הדוגמאות החשובות ביותר, לאדריכלות הגותית בשיאה ולסגנון גותי קורן. אורך הקתדרלה הוא 149.17 מטרים ושטחה הכולל הוא 6,650 מטר רבוע. הקתדרלה שימשה כמקום ההכתרה של מלכי צרפת ופנים המבנה רווי בפסלים וחלונות ויטראז' מרהיבים. פסל ידוע בקתדרלה הוא פסלו של "המלאך המחייך", פסל ייחודי ומעניין בתחום ההבעות של יצור שמימי. לפני כן, יצורים מעין אלו היו נטולי הבעה ו"המלאך בריימס" כשמו כן הוא – מחייך. בשנת 1991 אונסק"ו הכריז על הקתדרלה כאתר מורשת עולמית. אתר אינטרנט: www.reims-cathedral.culture.fr.

ארמון האפיפיורים

ארמון האפיפיורים (Palais des Papes) ממוקם בעיר אביניון (Avignon), כ-88 ק"מ ממרסיי, בדרום צרפת. מבנה גותי זה נחשב לאחד מהגדולים והחשובים באירופה. הארמון נבנה בימי הביניים ובנוי על סלע טבעי. בשנת 1906 הפך למוזאון לאומי והוא פתוח למבקרים. בזמן המהפכה הצרפתית הארמון נבזז ונכבש על ידי צבאות המהפכה. האפיפיורות באביניון החלה בשנת 1309 ותמה בשנת 1337, כאשר האפיפיורים שבו לרומא. אתר אינטרנט: www.palais-des-papes.com.

נהר הסיין

נהר הסיין (Seine) הוא הנהר המרכזי בצפון צרפת, אשר חוצה את העיר פריז. זהו גם אחד מנתיבי המסחר העיקריים באזור וכמובן אחד מאתרי התיירות המרכזיים בבירה. הנהר מחלק את פריז למספר רובעים. אורכו של הנהר הוא 780 ק"מ וזהו הנהר השני באורכו בצרפת. לאורך כל השנה רבים נהנים משיטוט באזור גדות הנהר, מתקיימות פעילויות שונות ואף ישנן הופעות רחוב. בשנת 1991 הכריז ארגון אונסק"ו על גדות נהר הסיין בפריז כאתר מורשת עולמית. אתר אינטרנט: www.discoverfrance.net.

האי מון סן מישל

האי מון סן מישל (Mont-Saint-Michel) הוא אי קטן בגודל קילומטר רבוע, בסמוך לחופה הדרומי של נורמנדי (Normandie). בשל תופעת הגאות והשפל הקיצונית באיזור, פעמיים ביום האי הופך לחלק מהיבשה. בשעות השפל מתגלים מרחבי חול עצומים והים נסוג למרחק 12 ק"מ מהאי. באי שוכנת עיירה קטנה המונה כחמישים תושבים. בעיירה תוכלו לבקר במנזר הגותי (Mont-Saint-Michel) שנבנה במאה ה-10 ונחשב לאטרקציה תיירותית פופולארית במיוחד. בשנת 1979 הכריז ארגון אונסק"ו על האי מון סן מישל כאתר מורשת עולמית, בשל חשיבותו התרבותית. אתר אינטרנט: www.ot-montsaintmichel.com.

צפו בסרטון על האי מון סן מישל:

התיאטרון הרומי באורנז'

בעיר אורנז', אשר בחבל פרובאנס (Provence), נמצא התיאטרון הרומי העתיק (Théâtre antique d'Orange). מדובר בתיאטרון רומי אוגוסטיני, בן 7,000 שנה. זהו אחד מהתיאטראות הרומים היפים והשמורים ביותר בעולם. קיר החזית שבגובה 37 מטר והבמה, נשמרו במצבם המקורי ופסלו של הקיסר אוגוסטוס מוצב עד היום, בשקע מרכזי גדול בקיר הבמה. התיאטרון וסביבתו הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו כאתר תרבותי. אתר אינטרנט: www.theatre-antique.com.

גשר גאר

גשר גאר (Pont du Gard) הוא אחד המונומנטים המרשימים, שעוד נותרו מהאימפריה הרומית. הגשר, הבנוי משלוש קשתות, ממוקם מעל נהר הגארדון, בפרובאנס, שבדרום צרפת. מדובר באטרקציה תיירותית מאוד פופולארית במדינה. אורכו 275 מטרים וגובהו 49 מטרים. מטרתו הראשונית הייתה להוות חלק ממערכת המים, בעיר העתיקה הרומית, שנקראת כיום נים (Nîmes). בשנת 1985 הוכרז כאתר מורשת עולמית בשל חשיבותו לאדריכלות הרומית. אתר אינטרנט: www.pontdugard.fr.


לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול לצרפת? הנה כמה קישורים נוספים באתר למטייל שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על צרפת

אטרקציות בצרפת

מלונות ומקומות לינה בצרפת

מדריכים ונותני שירות בצרפת

נהגים בצרפת

הזמנת חופשה לצרפת

טיסות לצרפת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי