טיילתי שבועיים באיי לופוטן, באי Senja , באי Kvaloy ומשם לטרומסו ולהרי האלפים Lyngen Alps הסמוכים.

האיזור מדהים ביופיו. בהחלט ברמה של איזור הפיורדים שבדרום המדינה.

עשיתי שורה של מסלולי Hiking יומיים, למעשה בכל אחד מן היימים שלא היו גשומים. בשבועיים הראשונים של חודש יולי השמש לא שקעה בכלל, כך שלא היה כל "לחץ" לסיים מסלול לפני חשיכה כי לא היתה כל חשיכה לכל אורך התקופה. השמש יורדת לראשונה מתחת לקו האופק רק ב-21 ביולי. לנתי ב B&B שהזמנתי באתר של Booking.com חודשים רבים קודם לכן – מדובר בשיא עונת התיירות, באיזור שמספר אופציות הלינה במלונות ואכסניות הוא די מצומצם בו.

התחלתי בטיסה לבודו. שם שכרתי רכב ואיתו עליתי על המעבורת לאיי לופוטן – לעיירה Sorvagen. את כרטיס המעבורת הזה, ואת זה בלבד, קניתי מראש באינטרנט. מומלץ בעונה הבוערת. משם התקדמתי בהדרגה לכיוון צפון מזרח, וסיימתי ב Tromso. עשיתי גם גיחה לעיר Narvik ,עיר יפהפייה, כולל הדרך אליה. ממנה אפשר להמשיך על הייבשת אל האי Senja וממנו לאי Kvaloy ולטרומסו. מטרומסו עשיתי מסלולי יום ארוכים, רכב והליכה רגלית, באלפים הנורווגיים ((Lyngen Alpsבטרומסו החזרתי את הרכב, וממנה טסתי חזרה הביתה.

אפשרות אחרת היא לא להגיח ל Narvik אלא לעבור מאיי לופוטן אל איי Vesterallen הסמוכים (יש גשר מחבר), לבקר בכפרי הדייגים Nyksund ו Sto להמשיך ל Andenes ומשם לקחת את המעבורת לאי Senja. כל מסלולי ההליכה המרהיבים ביותר ב Senja נמצאים לאורך כביש החוף של מערב האי. בקצהו הצפון מזרחי עליתי עם הרכב על המעבורת ל Kvaloy. משם כבר לא צריך עוד מעבורות כדי להגיע לטרומסו. יש גשרים.

ישנו מבחר גדול מאד של מסלולי הליכה. הדרך הפרקטית ביותר לבחור ולנווט בהן היא האפליקציה Outt ששימושית ל hiking בכל נורווגיה. לכל מי שנוהג, ממליץ להוריד גם את אפליקצית החנייה EasyPark. הופתעתי לגלות שאפילו בעיירות הקטנות וה"נידחות" ביותר, יש הקפדה גבוהה על חוקי החנייה, הקנסות הם גבוהים, ואם לא משלמים אותם, הם מתווספים לעלויות שכירת הרכב.

תיאורי מסלולי ההליכה, תוואי השטח, נקודות ההתחלה והסיום הם מדוייקים מאד. שמתי לב שמידרג האתגר והמאמץ שלהם ניכתב כנראה מנקודת מבטם של מטיבי לכת ביותר. מספר פעמים מצאתי את עצמי על שבילים תלולים ביותר, צרים, על פי תהום, שמוגדרים moderate. ככל הנראה כל עוד לא נדרש שימוש בחבלים (שמקובעים לסלע במספר מסלולים), או טיפוס בסולמות, מבחינתם זה moderate.

נקודה נוספת – למרות שעשיתי את המסלולים האלה בשיאה של עונת התיירות, במזג אוויר מושלם (לשמחתי, בכ 80% מהימים לא ירד גשם), כשכל האכסניות והמלונות הקטנים לאורך האיזור נמצאים בתפוסה כמעט מלאה, על השבילים היו מעט מאד אנשים. ב hiking לאורך מסלולים באיי לופוטן הייתי פוגש עוד קבוצות קטנות של טיילים, לאחר מכן באי Senja טיפסתי מספר פעמים בשבילים המפורסמים והמרהיבים ביותר, והייתי ניתקל בטיילים אחרים בתדירות של אחת לכמה שעות.

מתוך כ-10 מסלולי יום שונים שעשיתי, המרהיבים ביותר לטעמי, מדרום לצפון –

  • Kvalvika Beach באי הדרומי, Moskenesøya בשרשרת איי Lofoten – הוא גם קל מאד פיסית ויחסית יותר מתוייר (Reinebringen נחשב כ hike מקסים באותו אי, אבל הוא היה סגור לרגל עבודות שיקום)
  • Djevelporten, "דלת השטן", סלע תלוי בין שני מצוקים, שאפשר לעלות עליו, לנסות להרגיש בנוח, ולהתרשם מנוף מרהיב. המסלול שמוביל אליו נקרא Fløya או Svolværgeita, ממש בסמוך לעיירה Svolvaer שהיא העיירה הגדולה ביותר בשרשרת האיים. כאן תחילת המסלול היא החלק התלול. כדאי להוריד את מפת השביל לנייד, כיוון שאת "דלת השטן" עצמה קצת קשה למצוא – בחלקו העליון, סימון השבילים מאד מיטשטש, ולולא ה GPS בנייד, לא בטוח שהייתי מוצא אותה
  • Sukkertoppen באי Senja, סמוך מאד למלון שהיה צ'ופר להתאכסן בו - Hamn I Senja. חלקו האחרון, בדרך לפיסגה,"הר הסוכר" (כמו שמו של ההר בריו דה ג'ניירו) תלול מאד
  • Husfjellet, גם הוא באי Senja, פופולרי (הכל יחסי כמובן) ומקסים. שביל מוגדר ומתוחזק היטב, רחב יחסית, ותלול במידה סבירה
  • Hestern, באי Senja, ממנו נשקף המראה המפורסם של צוק Segla הנטוי, עם פיורדים משני צדדיו
  • Sommarøy באי Kvaloy – מסלול קצר אל ראש ה"גיבעה" בקצה הכפר – לאורך רובו אפשר להיעזר במעקה ברזל ובחבלים, כדי להתגבר על סלעים גדולים, אבל זה עדיין מסלול רגלי לא טכני. הנוף לאורכו הוא מרהיב. נהניתי מלילה במלון הסמוך Sommarøy Arctic Hotel שהוא כנראה היפה ביותר באי
  • האגם הכחול לייד Jægervatnet באלפים שממזרח לטרומסו – מסלול קל ברובו, עם טיפוס קצר על סלעים בסופו,כדי להגיע אל האגם הציורי של מי קרחונים שהפשירו

בסופם של ימי אינטנסיביים כאלה, רציתי תמיד לישון טוב. ממליץ, למי שרגיש לאור, לוודא שבאכסניות או בתי המלון שאתם בוחרים, יש וילונות טובים. דיפדפתי בתמונות החדרים ב booking.com כדי להבטיח שיהיה לי לילה חשוך, על אף השמש שזורחת 24X7 בחוץ.