בהחלטה של הרגע האחרון, ועם הגעת חופשת הקיץ החם, החלטנו לצאת לטיול זוגי בחבל בורגונדי בצרפת. מראש היה ברור לנו, שהאזור פחות מתוייר מפרובנס או הריביירה, או פריז. אבל, כבוגרים נלהבים של שאר האזורים, וחובבי התרבות הצרפתית העשירה ביין ואוכל משובח, החלטנו שיהיה מעניין להשלים את הסקירה בחבל היין הידוע ביותר בצרפת.

חשוב לאמר, שהטיול אכן מתאים למי שכבר טייל בצרפת בחבל פרובנס, ולדעתי דווקא אלה שכבר ביקרו באזורי הכפר המרכזיים בצרפת, ידעו ליהנות גם מחבל בורגונדי הייחודי בפני עצמו. כקינוח לטיול החלטנו לבקר ביקור חטוף גם באלפים באזור הר המונט בלאן, על מנת לחלץ עצמות ולשאוף אוויר פסגות לפני החזרה לחמסין בארץ. יש לקחת בחשבון שהאזור גשום גם בחודשי הקיץ, ולתכנן בהתאם. בכל מקרה, אין בעיה לטייל גם בגשם שברוב המקרים אינו שוטף, ויורד לסירוגין. כמו כן, האיזור מאופיין בשעות פתיחה מדוייקות וקצרות להפליא ביחס למה שאנחנו רגילים בישראל, כמו בכל צרפת. לכן, רצוי לתכנן בהתאם, ולבדוק ולהכיר את שעות הפתיחה של האתרים ושל החנויות בערים. גוגל מפס מספק מידע יחסית מדוייק ורצוי להשתמש בו כשמתכננים את הטיול.

לאחר בירור מספר אופציות טיסה של הרגע האחרון, הוחלט לנחות בג'נבה, מאחר והיא מהווה אופציה נוחה לבצע טיול מעגלי, מג'נבה צפון מערבה לעומק חבל בורגונדי, משם דרומה דרך חבל היין עד העיר המרכזית ליון, ומשם מזרחה חזרה לג'נבה דרך האלפים הצרפתיים.

נחתנו מאוחר בערב ב-28 ביוני, ומיד שכרנו רכב בחברת דולר שבפועל תופעלה על ידי הרץ. באופן מפתיע ונדיר באירופה שודרגנו לרכב אוטומטי, ומיד נסענו כשעה לתוך צרפת, לעומק הרי היורה, למלון דרכים שהוזמן מראש. החדר בעליית הגג וארוחת הבוקר היו בסיסיים מאוד, אבל מתאימים כמעבר בדרך לחבל בורגונדי. המלונות האחרים באזור או בצמוד לשדה התפעוה היו משמעותית יקרים יותר (שוויץ...). LA DARBELLA LES ROUSSES, darbella.com

יום 1 – מזרח חבל בורגונדי – FRENCH COMTE

לאחר ארוחת בוקר במלון, נסענו כשעה לכיוון העיירה Arbois. בדרך לעיירה עצרנו במפלים La Cascade des Tufs. אל תצפו למפלי הניאגרה – מדובר בסך הכל במקום ירוק ויפה. העיירה מפורסמת בשל שני דברים:

  • לואי פסטר, שאנו חייבים לו את פיסטור החלב (תהליך הפיסטור נקרא על שמו), ואת השמרים החשובים כל כך בתעשיית הבירה. לואי פסטר גדל בעיירה זו וביתו משמש היום מוזיאון.
  • יין הקש – vin de paille – שהוא יין יחודי לאזור - יין מתוק בעל אחוז גבוה של אלכוהול ובעל גוון זהוב, שהופק מענבים שיובשו לפני כן על מצעי קש בדומה לתהליך היצור של האמרונה האיטלקי המוכר יותר בישראל.

לאחר סיור קצר בעיירה וטעימה מהיין, נסענו כשעה לכיוון הכפר הציורי Ornans, בדרך הכפרית ולא דרך הכביש המהיר. בדרך עצרנו במפלים הציוריים Cascade et source du Verneau, ובמפעל הגבינות הגדול Fromagerie Monnin. שניהם שווים ביקור.

הכפר אורנן מכונה ונציה של האיזור. בכפר כדאי לשבת באחד מבתי הקפה בכיכר העיר או על הנהר ולעבור בין הגשרים הציוריים לשני צידי נהר הלו. המקום יפהפה, שלו, ומומלץ גם לארוחת צהריים באחת המסעדות הצופות אל הנהר.


מהכפר נסענו כחצי שעה לכיוון העיר המרכזית באיזור, שהיתה גם חשובה עוד בימי הביניים, Besancon. העיר יושבת בתוך עיקול של הנהר דו, בגובה כ-600 מ' מעל פני הים. על גדות הנהר הוקמה טיילת וובאן כשמנגד לה יש בתים מהמאה ה-17. מעל העיר מתנשאת מצודה הכוללת מספר מיצגים, מוזיאונים, מסלול הליכה קצר על החומות, ותצפיות על העיר. כדאי לבקר – הכניסה למצודה פתוחה עד שעה חמש. לאחר הביקור במצודה, ירדנו למרכז העיר וסיירנו ברחובות העיר, בחנויות וגם בפארק השלו והירוק הצמוד אליהם, המוקף בעיקול הפרסה של הנהר. משם נסענו, לאחר יום ארוך, כשעתיים לכיוון צפון חבל בורגונדי, לכיוון הכפר Flavigny-sur-Ozerain, ןהתמקמנו במלון הכפרי ציורי Le Verger sous les Vignes. למלון יש מסעדה הצופה על כל העמק, המספקת ארוחה בשלוש מנות מליאות ויין משובח לפי מיטב המסורת הצרפתית – גם המלון וגם המסעדה מומלצים ביותר. שימו לב – זמני ארוחת ערב בצרפת הם שמונה וחצי, רצוי לא לאחר…

יום 2– צפון חבל בורגונדי

לאחר ארוחת בוקר במלון (כולל הכנה עצמית של ביצה קשה במתקן מוזר...), נסענו כרבע שעה לסיור רגלי בכפר Flavigny-sur-Ozerain, שהתפרסם בזכות הסרט "שוקולד", בכיכובה של ז'ולייט בינוש וג'וני דפ, שהוסרט כולו בכפר, וכן בזכות סוכריות המנטה Anise of Flavigny שהמתכון שלהן עובר מדור לדור בין כותלי המנזר שבכפר הקטן. חונים בכניסה לכפר, וכבר בכניסה ישנו מוזיאון וחנות גדולה של סוכריות האניס, חביב וצבעוני, וגם טעים… לאחר מכן טיילנו בכפר הציורי והשלו ושתינו קפה משובח באחד מבתי הקפה הקטנים בעיירה.

מהכפר הציורי נסענו כעשר דקות למוזיאון MuséoParc Alésia, הנפתח בשעה עשר בבוקר. המוזיאון מציג את כיבוש הגאלים על ידי רומא, וכולל מיצגים בגודל מלא של מכונות המלחמה והכפרים הגאלים. לא חובה, אבל כולל אודיו והסברים כתובים באנגלית, וקצת עוזר להבין את ההסטוריה של האזור ושל צרפת באופן כללי.

משם נסענו כרבע שעה לעיירה Semur-en-Auxois. הרחובות הצרים והציוריים שבין החומות והשערים שנותרו מימי הביניים, החנויות ובתי הקפה משרים אווירה מהנה. הסיור בעיר העתיקה מביא עד לקצה החומות משם יש תצפית על העמק, ולוקח כשעה קלילה.

לאחר הסיור בעיירה וארוחת צהריים קלה, נסענו כשעה לכיוון כפר היין Chablis, הנמצא בלב אחד מאזורי ענבי ויינות שרדונה המצטיינים בעולם. במרכז הכפר מרתפי יין לרוב, ביקרנו באחדים מהם וטעמנו מיינותיהם המשובחים.

מהכפר נסענו כעשרים דקות למנזר הציסטריאני Fontenay Abbey, אתר מורשת העולמית של אונסק"ו, מנזר וכנסיה מהמאה ה-122 החבוי בעמק, ואשר השתמר במשך 900 שנה. המנזר נסגר בשעה שש בערב, ואכן יפה ופסטורלי.

מהמנזר נסענו כשעתיים לכיוון העיר Dijon, והתמקמנו בבית הארחה הצופה על כל עמק הגפנים המרכזי של בורגונדי. המארחת החביבה קיבלה אותנו בשעה מאוחרת יחסית, ובאנגלית מינימלית הצליחה להראות לנו את סוגי החדרים הפנויים ובחרנו את זה שמתאים לנו. המקום פסטורלי, שקט ובמחיר סביר מאוד לאזור.

les.sarguenotes.free.fr, Les Sarguenotes

מיד לאחר שהתמקמנו, יצאנו לארוחת ערב בעיירה הקרובה, בתקווה שלא פספסנו את זמני הארוחה הקשיחים של המסעדות הצרפתיות. חיפוש בגוגל מפס הפנה אותנו למסעדה מקומית קטנה ואיכותית, שהגישה כרגיל ארוחה בשלוש מנות ויין אדום מצויין. המסעדה מקומית וכך גם האווירה בה. La Table d'Eole.

יום 3 –מדיז'ון דרך מסלול היין לבון

דיז'ון מזוהה עם מותג החרדל המפורסם ביותר בעולם. בעיר יש חנויות שמציעות חרדל בכל מיני טעמים וסוגים. צבעוני, אבל לא בהכרח טעים… את הבוקר הקדשנו לטיול בעיר:

  • ארמון הדוכסים, Palace De Estats, המרהיב, שמשמש כמשכן, הן לבית העירייה והן למוזיאון האומנויות.
  • כנסיית נוטר-דם
  • Place du Bareuzai
  • Natural History Museum – כולל מאובנים בקומה הראשונה, דרך פוחלצים של כל חיה אפשרית בקומה השניה ועד להסברים על הקולות שמשמיעות החיות. בקומה השלישית תערוכת פרפרים, חיפושיות ושאר מיני מעופפין וזוחלין (כולל חיפושית חומה, מכוערת ושעירה, שהמקור ההסטורי שלה הוא בנצרת). שווה לטייל אחר כך בגנים הצמודים למוזיאון.

לאחר הביקור בדיז'ון, יצאנו דרומה על כביש D122 לכיוון העיר Beaune, בדרך היין Cote D'or. לאורך הדרך עד לעיר בון פרושים כרמים. שורות-שורות של גפנים ניצבות כבמסדר צבאי וענפיהן מתוחים על חוטי תיל. פה ושם ממתינים יקבים עם השלט Degustation - טעימה. בדרך ביקרנו ביקב הידוע Château Marsannay, וטעמנו וקנינו יין משובח. יש גם סיור עם הסברים - אנחנו קיבלנו את העיקר בחינם מבחור צעיר שהיה נלהב להסביר מהידע שלו לתיירים הישראלים הנדירים שפוקדים את המקום. כבר בתחילת הדרך, אפשר לראות שהכרמים האין סופיים שתולים ממש על שיפולי ההרים ולא רק במישור. הבחור הצעיר הסביר שאיכות היין נקבעת על פי איכות הקרקע באיזור, ודווקא הקרקע האיכותית ביותר נמצאת בשיפולי ההרים.

לאחר מכן ביקרנו בטירה הציורית והשמורה הנמצאת בלב שטחי כרמים נרחבים

Chateau du Clos de Vougeot

לטעמינו הביקור בטירה חובה – אתר יפהפה ופסטורלי. תמונת הנושא של הבלוג היא של טירה זו.

הגענו לעיירה בון Beaune בשעות אחר הצהריים המאוחרות. למרות שבמקור תכננו לישון בבון, החלטנו לסקור את העיר ולהמשיך לכיוון ליון. יום ארוך אבל ממצה. הביקור בעיר, בירת היין של החבל ושל המחוז כאחת, כלל את המקומות הבאים:

- ההוספיסHotel Dieu הממוקם במרכזה, מבנה מרשים של בית חולים עתיק עם חצר פנימית, תצוגה של חדרי החולים על אביזריהם ומעל לכל, גג צבעוני הנודע לתהילה. כשחולפים דרך חדר המבואה והקופה ויוצאים אל החצר הפנימית אפשר להתפעם מן המראה ומן ההישג הארכיטקטוני. שני האגפים מקיפים חצר פנימית, שממנה צופים על גגות הרעפים הצבעוניים של המבנה ושל צריחיו. ההוספיס נבנה במאה ה-15 למען הנזקקים ואכלס חולים עד למאה ה-20. הוא נודע כ"ארמון של העניים". כיום זהו אתר תיירותי הכולל חנות מפוארת.

- ביקור במרתפים הסוחרים, Aux Vin March, שוק היינות המפורסם, הנמצא מול ההוספיס, ומעניק אפשרות לטעום ממיטב יינות הקוט ד'אור תמורת עשרה אירו. הביקור חובה – המרתפים יפים ומסודרים והטעימות מהנות.

- סיור במרתפי Patriarche Pere&Fils שם מאוחסנים מיטב יינות האזור. בסיום הסיור מוצעת טעימה ממיטב זה.

- ביקור בחנות היין Bouchard Père et Fils היפה והצבעונית.

בסיום הביקור בבון נסענו כשעתיים לכיוון ליון והתמקמנו בפאתי העיר, על גבעה הצופה לעיר, בתוך הבית של אישה חביבה אשר ארחה אותנו יפה והכינה ארוחת בוקר מגוונת ליום למחרת.

Chambres d'hôtes Le Panorama

עם הגעתינו המאוחרת לחדר יצאנו שוב למסעדה מקומית קטנה, משפחתית ומומלצת, שבה בעל המקום ובנו השף פינקו אותנו במנות על פי בקשתינו שלא היו מצויות בתפריט הרגיל, מאחר והתפריט הרגיל לא התאים לטעמה של אישתי. שם המסעדה TOCKE, היא קרובה לחדר ההארחה ומומלצת.

יום 4 – Lyon

הקדשנו את היום (שהיה יום ראשון בשבוע) לסיור בעיר ליון. התחלנו מביקור בשוק העתיקות ויד השניה שנפתח מוקדם בבוקר ופתוח ביום ראשון והיה חביב ביותר. עשרות דוכנים של אביזרי יד שניה, מרובים עתיקים ועד אביזרים לבית, משולבים עם מספר בתי קפה חביבים הצופים על הפעילות. מומלץ ביותר, ונמצא על הכביש המעגלי המקיף את ליון. Les Puces du Canal.

לאחר מכן נסענו נסיעה קצרה לכיוון שוק האוכל המרהיב המקומי המקורה והידוע של ליון

Les Halles de Lyon – Paul Bocuse שוק זה הוא המקום המתאים לקנות תוצרת מקומית משובחת של שוקולדים, גבינות נקניקים ושאר ירקות. השוק הוא גרסה משודרגת, מרווחת ונעימה יותר של מתחם שרונה שלנו. למיטב שוק זה פתוח בכל יום בשבוע.

מהשוק נסענו לכיוון כיכר טארו וחנינו לידה. בין כיכר זו לכיכר בלקו (place bellecour)היא כיכר העירייה עובר רחוב REPUBLIK העמוס בחנויות מותגים וחנויות מקומיות שכיף להסתובב ולקנות בהן. מכיכר העיריה הלכנו לכיוון הצד השני של הנהר, וחצינו אותו על הגשר הצר St Georges, לא לפני שנתקלנו בפסטיבל צבעוני ובין לאומי, שלאחר בירור עם המקומיים כולל עשרות דוכנים של כל המדינות בעולם, אשר מנסות פעם בשנה לשכנע את תושבי צרפת להגיע ולטייל בהן. הפסטיבל כלל ריקודים, זמרים, אוכל מכל המדינות, אנשים וזוגות בלבוש מקומי – היה מרהיב ומעניין להסתובב במתחם כשעה. משום מה, ישראל לא הייתה מיוצגת שם...

לאחר חציית הנהר פנינו לכיוון הפוניקולר המטפס לתצפית על העיר ממרומי גבעת הפורבייר(Fourvière) ומכנסיית נוטרדאם דה פורבייר הממוקמת בראש הגבעה וצופה על העיר. התצפית יפה וגם הכנסייה. משם ירדנו ברגל בתוך היער בהליכה קלה לכיוון קתדרלת סנט-ז'אן לכיוון העיר העתיקה (Vieux Lyon) על סמטאותיה הגלויות והסמויות. לאחר הסתובבות בעיר העתיקה עמוסת התיירים והחנויות אכלנו ארוחת ערב ליונזית מקומית (בבושון) של דגים ובשר.

לאחר השלמת הסיור בליון, שהייתה עיר מספקת, פעילה ותוססת ומליאה צעירים וסטודנטים, נסענו כשעתיים לכיוון הר המונט בלאן, והתמקמנו בדירה חמודה לשלושה לילות כחצי שעה משמוני שממנה יוצאים רוב הטרקים של סובב מונט בלאן. הדירה נמצאת על שיפולי ההרים, כללה מטבח מאובזר, חדר שינה, והכי חשוב – מרפסת קטנה עם נוף מדהים להרי האלפים והמונט בלאן עצמו. כל חזית הדירה, כולל חדר השינה, כוללים חלונות נפתחים מהרצפה לתקרה שדרכם נשקפים הרי האלפים (צרפתי למטה תמונה מהמרפסת של צימר). וכל זה בשבעים יורו ללילה… הדירה לא נמצאת במרכז שמוני ולכן שקיטה – יש סופר כעשר דקות נסיעה. הדירה מומלצת למי שמחפש קצת שקט ושלווה ולא מרגיש חייב להיות במרכז התיירותי של שמוני – יתרון נוסף – בעלת הדירה דוברת אנגלית רהוטה.

Mont Blanc Views

3616 Route du Plateau d'Assy, 74190 Passy, France

montblancviews.net

לאחר בירור עם בעלת הבית החלטנו לרדת לעיירה SALLANCHES לארוחת ערב במסעדה LA CHARRETTE.

יום 5-6 – טרקים באלפים

קמנו לבוקר בהיר וקריר מול הנוף השלו של המונט בלאן. הסופר המקומי בעיירה נפתח בשעה שבע בבוקר – הגענו אליו מוקדם ועשינו קניות לכל השהיה בשמוני. חזרנו לצימר ואכלנו ארוחת בוקר של גבינות, חביתה וירקות ממש כמו בבית, במרפסת הצופה למונט בלאן. תענוג. משם התלבשנו בבגדי הטרקים שלנו (נעלי טרקים הם חובה), ונסענו לשמוני למרכז המידע לתיירים.

הר המונט בלאן הוא הגבוה בהרי האלפים (כ-4800 מטרים). לאחר התייעצות, ובהמשף לתוכניות שהכנו מהארץ, החלטנו לעשות שני טרקים:

LAC BLANC ו-GRAND BALCON, כל אחד ביום אחר. כמובן שקיימים טרקים נוספים בכל מיני רמות קושי. כולל אחד שיוצא מתחנת הרכבל הגבוהה BREVENT ומגיע לאגם נוסף.

הטרק הראשון הנקרא LAC BLANC יוצא מקצה הרכבל הנקרא INDEX, עובר על שיפולי ההרים ללא עליות קשות בנוף אלפיני, עד לאגם ציורי ומדהים LAC BLANC, ומשם יורד בתלילות לתחנת הרכבל הנמוכה יותר LA FLEGER. מתחנה זו יורדים ברכבל לנקודת ההתחלה ולרכב בעמק שמוני. הטרק מ ד ה י ם ובאופן כללי קליל ומתאים לכל אחד – נוף האגם על רקע המונט בלאן מרהיב, האויר מצויין (טיילנו בחולצה קצרה), ועל האגם יש בקתה שבה מגישים אוכל ושתיה במחיר קצת יקר (אנחנו הבאנו ירקות וגבינות משובחות מהסופר שנפרשו על מגבת מטבח קטנה בעמדה שצופה על האגם...)

עם סיום הטרק ולפני הירידה ברכבל לשמוני, שתינו שתי כוסות יין מול הנוף האימתני והלבן של המונט בלאן. אורך הטרק כחמש שעות עם עצירות מרובות והליכה בקצב רגיל.

הטרק השני (GRAND BALCON) גם הוא אינו קשה או מסובך, עובר על שיפולי ההר בין שני רכבלים, ורובו עובר בשביל סלול.

כמובן שבטרקים פוגשים אנשים שעושים את כל הטרק סובב מונט בלאן – 180 ק”מ בכעשרה ימים. לנו הספיקה הטעימה הזו...

את אחר הצהריים האחרון שלנו באזור הקדשנו לטיול במדרחוב של העיירה שמוני הציורי והעמוס חנויות, למסג' מהנה בספא המקומי, ולארוחת ערב לסיום במסעדה אירית מקומית LE DELICE בעיירה LES HOUCHES.

בבוקר שלמחרת נסענו כשעה וחצי לשדה התעופה בג'נבה וטסנו הביתה.

באופן כללי, חשוב לאמר שניתן להוסיף למסלול יום נוסף, על מנת לעשות אותו בצורה עוד יותר מרווחת ורגועה, ואולי אפילו לשלב יום נוסף בין ליון לשמוני, לצורך ביקור באזור העיירה GRENOBLE והמערות הציוריות Grotte de Choranche שנמצאות בסביבתה.

CHEERS!!!