אל קמיניטו דל ריי ( El Caminito del Rey )הוא ערוץ עמוק (כ-100 מ' עומק) הנמצא בדרום ספרד מעל העיירה רונדה , לא רחוק ממלגה. בעבר הערוץ גבה מחיר חיים ממטיילים הרפתקנים וכיום לאחר שיפוצו הוא נפתח מחדש לקהל בחודש מרץ 2015 והפך להיות אתר לטיול מהנה ומרתק שאינו מסוכן כלל.

אנו הגענו לקמיניטו בחודש אפריל 2017, לכאורה יש לערוץ שתי כניסות: הצפונית והדרומית, (או לפחות כך חשבנו) כשהגענו לכניסה הצפונית התברר לנו שאין כניסה מהדרומית ושם רק מסיימים את המסלול, קשה למצוא את התוואי הראשוני ממנו נכנסים אז הלכנו עם הזרם עד שהגענו למנהרה נמוכה להולכי רגל היוצאת מהכביש. קשה מאד למצוא חניה בסביבת הכניסה למנהרה, שימו לב שבהמשך הדרך יש סימון לפרקינג ביער משמאל לכביש, שם חנינו במרחק של כ-200 מ' מהמנהרה.

ובכן המנהרה אינה הכניסה לקניון אלא רק הדרך לכניסה ולקופה, ההליכה מהכביש דרך המנהרה לקופה אורכה כ-1 ק”מ. שבסופם מגיעים לקופה. שם משלמים ומקבלים כובע מגן אותו מחזירים בסיום ההליכה בשער הדרומי. ההליכה היא בקבוצות עם מדריך שבעיקר מפקח על כך שלא יחרגו מהנחיות הבטיחות ולוודא שאין נשארים מאחור.

אנחנו הזמנו ושילמנו באינטרנט מבעוד מועד את הכניסה ואת השאטל מהיציאה בשער הדרומית כך שרק נדרשנו להציג את הכרטיסים, לקבל את הכובע ולצאת לדרך. שימו לב שמס' המקומות מוגבל ואתם עלולים להגיע ולקבל סירוב עקב חוסר מקום.

אתר האינטרנט להזמנת כרטיסים: https://reservas.caminitodelrey.info/janto/main.php?PAR=S&

הדרך כולה אינה מצריכה מאמץ גופני מיוחד ויכולה להתאים גם להליכה משפחתית בנוף צוקים מרהיב, סה”כ הדרך נטו של הערוץ נמשכת כ-4 ק”מ (יש סימון מרחק כל 100 מ') לזה יש להוסיף עוד 1 ק”מ במנהרה עד לכניסה ועוד כ-1.3 ק”מ מהסיום והשער הדרומי ועד למיקום של השאטל ואיסוף הציוד (הדרך מהשער הדרומי לשאטל רובה בירידה בשילוב מדרגות)

לסיכום: טיול מומלץ בנוף מרהיב, הזמינו כרטיסים מראש