הקדמה:

ארצות חבל הבלקן הן ארצות מזרח אירופה הגובלות בהרי הבלקן, רובן ארצות שהיוו חלק מהפדרציה היוגוסלבית שהתפרקה בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת ושהתפרקותה לוותה במלחמת אזרחים אכזרית שהסתיימה בשנת 2006 עם הכרזתה של מונטנגרו כמדינה עצמאית.

אנחנו בחרנו השנה לתכנן טיול עם רכב כשנקודת המוצא הייתה בלגרד בירת סרביה, לשם הגענו בטיסה ומשם חזרנו לישראל.

הטיול כלל את הארצות סרביה, מונטנגרו ובוסניה הרצגובינה. 14 ימים בחודשי האביב מרץ-אפריל 2018.

אנחנו שני זוגות מבוגרים בשנות ה-60 המאוחרות שלנו, טיילים וותיקים ומנוסים שנוסעים תמיד בטיולים עצמאיים, מתכננים בעזרת מידע ששואבים מהספרות, מהאינטרנט ומחברים, מזמינים מראש את המלונות והרכב ונעזרים בכל מה שמעמידה לנו הטכנולוגיה כדי להוציא לפועל טיול שכזה.

יום חמישי 29/3/18 – היום הראשון לטיול

טסנו בחברת ארקיע ישירות לשדה התעופה ניקולה טסלה בלגרד, שם לקחנו את הרכב בקטגוריה של ואן שיאפשר ל-4 מבוגרים לנסוע בנוחות על כבודתם.

הטיסה הגיע לבלגרד בשעות הערב (שעתיים ו-45 דקות טיסה מישראל), למלון שהזמנו הגענו מאוחר, התארגנו בחדרים וסיימנו את היום הראשון.

יום שישי 30/3/18 – היום השני לטיול

היום תכננו יום עמוס כדי להספיק את מרבית האטרקציות שיש לראות בעיר בלגרד.

בלגרד עיר של כ-2 מיליון תושבים, בירתה של סרביה, שוכנת במקום מפגשם של שני הנהרות: הדנובה והסאבה.

יש בעיר הרבה ריאות ירוקות, הרבה דוכני אוכל ומזון מהיר וזול והרבה מרכזי קניות גדולים ומודרניים.

רצוי לא להיכנס למרכז העיר ברכב ולכן לקחנו אוטובוס והגענו אתו למרכז בסמוך ל- Slavija Square כיכר גדולה עם מזרקות רבות, משם הלכנו רגלית לכיכר המרכזית בעיר – כיכר הריפובליקה - Trg Republike, רחבה גדולה מוקפת במבנים ציבוריים יפים ובהם התיאטרון הלאומי והמוזיאון הלאומי של סרביה. משם המשכנו דרך המדרחוב השוקק קנז מיכאלובהKnez Mihailova –, רחוב הקניות המרכזי בעיר, כשהגענו לסופו, נכנסנו לפארק קאלמגדן Kalemegdan שבמרכזו על גבעה נישאת, נמצא המבצר של בלגרד, הפארק שוכן על פני שטח עצום ארולם הסיבה העיקרית כדי להגיע לכאן היא הנוף הנפלא המשקיף מעל הגבעה על העיר בלגרד כולה ועל המפגש בין הנהרות סאבה והדנובה.

מפארק קאלמגדן חזרנו רגלית לכיכר Slavija והמשכנו לכנסיית הקדוש סאבה, אבי הנצרות הסרבית, הכנסייה עצומה בגודלה, נמצאת עדיין בתהליכי בנייהאפשר להתרשם מגודלה בקומת הקרקע אולם מומלץ למצוא את הדרך לקומת המרתף כדי לראות את הפאר והיוקרה שלה.

כשסיימנו בכנסייה לקחנו מונית לאי אדה, תחליף חוף הרחצה של תושבי בלגרד, טיילנו בפארק המטופח וחזרנו עם מונית למלון.

יום שבת 31/3/18 – היום השלישי לטיול

את היום יועדנו בתכנון כדי לנסוע לנובי סאד מצפון לבלגרד, העיר השנייה בגודלה בסרביה, עצרנו בדרך בעירה Sremski Karlovci, עיירת יין מלאה ביקבים משפחתיים, ביקרנו באחד מהיקבים, קנינו גם יין והמשכנו לנובי סאד.

את העצירה הראשונה שלנו בעיר עשינו ליד בית הכנסת הגדול, מבנה גדול שגדול על הצרכים של 400 היהודים החיים בעיר, טומי לפיד נולד וגר שם ומ-2012 קרוי רחוב בעיר על שמו, לצערנו בית הכנסת היה סגור, וזה כנראה המצב השכיח שלו, משם המשכנו ברכב למבצר פטרובראדין(Petrovaradin) ההשוכן על גבעה גבוהה בגדה הימנית של הדנובה, הנוף והמראה הנשקף משם הוא כשלעצמו סיבה טובה להגיע למקום, ירדנו מהמבצר נכנסנו לעיר וחיפשנו מקום חניה כדי לסייר באזור המדרחוב, מצאנו לבסוף אחרי חיפושים רבים ויצאנו לטייל במדרחוב היפה והשוקק של העיר, הגענו במדרחוב לכנסייה ונכנסנו כדי להתרשם ממנה ולנסות להבין על שום מה ולמה המוני אדם נוהרים אליה.

מנובי סאד חזרנו חזרה לבלגרד, השעה הייתה כבר שעת ערב ולכן החלטנו לנסוע לראות את המקומות המרשימים שהומלצו לשעות הערב: כיכר הרפובליקה וגשר אדה, גשר המיתרים. אפשר לומר שלא הייתה ממש הצדקה להגיע לשם שוב בשעות הערב.

משם חזרנו חזרה למלון להתכונן לפרידה מבלגרד.

יום ראשון 1/4/18 – היום הרביעי לטיול

התארגנו בבוקר ועזבנו את בלגרד כשפעמינו לעיר טופולה (topola), האתר המרשים ביותר ששמענו עליו בעיר הוא הכנסיה של שושלת המלוכה קראג'ורג'ביץ שבפסגת גבעת Oplenac זוהי באמת פסגה תרתי משמע, קונים כרטיס ב-500 דינר (כ-18 ₪ ) ומקבלים כרטיס כניסה לשלושה אתרים, הראשון הוא מרכז הקבורה של שושלת המלוכה, החלל המרכזי מלא בתמונות פסיפס מרשימות העשויות מ-40 מיליון אבנים ב-1,500 גוונים, יש במבנה מעל 40 קברים של שושלת המלוכה, אתר חובה למי שמגיע לאזור, האתר השני בכרטיס הוא מוזיאון לזכר שושלת המלוכה קראג'ורג'ביץ, המוזיאון ממוקם בבית של המלך פיטר ומוקדש לסיפור שושלת המלוכה, האתר השלישי הוא מוזיאון נוסף הכולל כלי נשק.

מטופולה המשכנו לכיוון העיר צ'צק (cacak) דרך נהר המרביצה, המשכנו משם למעיינות החמים והכנסיות באזור Oscar banja וסיימנו את היום בעיר זלטיבור, העיר המכונה שוויץ של הבלקן אכן משרה אוירה של חופש, מסביבה אתרי סקי שחלקם היו מושלגים כשהגענו בתחילת אפריל, יש בה הרבה בתי מלון ומרכז סואן של חנויות, בתי קפה ומסעדות ממינים שונים, טיילנו במרכז הסמוך למלון שלקחנו, הגענו עד האגם וחזרנו למלון.

יום שני 2/4/18 – היום החמישי לטיול

קמנו לבוקר מושלג בזלטיבור, העיר הייתה לבנה במראה מקסים, השמש כבר עמדה בשמים והשלג מסביב, טיילנו מעט בעיר, הסתובבנו בין הדוכנים בשוק שבמרכז הגענו לאגם ומשם יצאנו לדרכנו לכיוון מפלי גוסטליג (GOSTILJE), בדרך עצרנו במערה מומלצת Stopich Cave הגענו אליה אחרי שירדנו מהכביש הראשי לדרך צרה כשאנו מתפללים שאף רכב לא יבוא מולנו, הגענו למגרש החניה, שילמנו לשומר שם 75 דינר והתחלנו ללכת ברגל למערה, הליכה של 10 דקות בשביל ומדרגות, מגיעים למנהרה משלמים מחיר כניסה של 150 דינר ונכנסים, המערה גבוהה ויש בה שני אתרים מרכזיים, מדרגות גיר היוצרות בריכות מים שעומקן מגיע למס' מטרים, ומפל, ההליכה במנהרה קצרה למדי ואחרי כ-חצי שעה מסיימים, משם נסענו ל- מפלי גוסטליג, יש שילוט בדרך הן למערה והן למפלים, גם שם החנינו את הרכב שילמנו 250 דינר לאדם והלכנו לכיוון המפל, הליכה של כ-10 דקות ומגיעים למפל הגדול, מהתצפית עליו יוצא שביל המוביל לנקודות תצפית על מפלים נוספים הנובעים ממפל זה, לא להתעצל וללכת עד הסוף, המראה ממש מרשים והמאמץ כדאי . מהמפלים יצאנו לנסיעה ארוכה לכיוון חציית הגבול למונטנגרו, בדרך עברנו דרך נהר אובץ המרשים ולבסוף אחרי חציית הגבול עברנו על גשר טרה המרשים בדרך לעיר Zabljak הנמצאת בפארק הלאומי דורמיטור, שם הזמנו מראש מלון נפלא (Hotel soa).

יום שלישי 3/4/18 – היום השישי לטיול

כשקמנו בבוקר ראינו עד כמה השלג מקיף את המלון ונמצא בעיירה בכמות עצומה, הלילה לא ירד שלג אבל השלגים שיירדו בימים האחרונים נותנים נופך אלפיני לעיירה, ממלון Soa שבו שהינו ללינת לילה ב- Zabljak, יצאנו לחפש את האגם השחור (Crno jezero) הנמצא במרחק קצר מהעיירה, כמובן שתעינו בדרך וחזרנו על עקבותינו ולבסוף מצאנו את הכניסה לאגם, שילמנו 3 יורו לאדם ו-2 יורו לחניית הרכב ונכנסנו לשמורה, ההליכה מהחניה והקופה ועד לאגם בערך 600 מ', אנו ביקשנו והרשו לנו להיכנס עם רכב, האגם נמצא בגובה של כ-1,400 מ' למרגלות הרים גבוהים, למעשה עיקר פעילותו בתקופת הקיץ אז מתקיימות במקום פעילויות, יש במקום בית קפה ונוף נפלא, בתקופה זו של העונה, מרבית האגם קפוא ואין בו פעילויות, אנו החלטנו ללכת ביער שמסביב לאגם, בשלג, היינו במקום כשעה ויצאנו כשפעמינו לסכר הגדול על נהר פיבה (Mratinje Dam), לפי החישוב שלנו המרחק לשם היה צריך להיות כ-64 ק"מ אולם הוויז ציין מרחק כפול שעורר בנו חשד, בהמשך הבנו שהוויז מוביל אותנו דרך מסלול אחר ארוך יותר עקב סגירת כבישים כתוצאה מהשלג, החלטנו לוותר על האתר והסתפקנו בנסיעה קצרה לאורך אגם פיבה עם מימיו הירוקים והמצוקים בצידיו, משם נסענו דרך ניקשיץ (niksic) למנזר אוסטרוג (ostrog monastery) היפה הנמצא בגובה 900 מ' חצוב על צלע הר ומשקיף לנוף עוצר נשימה, למנזר מוביל כביש צר ופתלתל, המנזר מרשים בגודלו המנזר הוא האתר המקודש ביותר לנצרות האורתודוקסית במונטנגרו ומבקרים בו מעל מיליון איש בשנה.

מהמנזר נסענו למלון, ירדנו בכביש הפתלתל מהמנזר והפעלנו את הוויז, מה רבה הייתה הפתעתנו כשלמטה התברר לנו שהמלון שהזמנו נמצא קרוב למנזר ונאלצנו לעלות שוב את מרבית הדרך למעלה.

יום רביעי 4/4/18 – היום השביעי לטיול

יצאנו מהמלון בבוקר לכיוון עיר הבירה של מונטנגרו – פוטגוריצה Podgorica, עיר אפורה למדי שנהר המוראצ'ה חוצה אותה, אין הרבה סיבות להאריך את השהות בה, חנינו בסמוך לכיכר הרפובליקה, הכיכר המרכזית בעיר משם הלכנו לגשר המלניום החוצה את הנהר, חצינו אותו כדי לראות את הפסל של הזמר ויסוצקי, המשכנו לחפש בעיר עניין וחזרנו לרכב כדי להמשיך את תוכנית היום, היעד הבא היה העיירה Virpazar לא בגלל ייחודה אלא מפני שהדרך אליה חוצה את אגם סקאדר הגדול, יש בעיירה מעגן סירות ומצודה, לא התעכבנו בעיירה והמשכנו לעיר צ'טינייה Cetinje בירתה הישנה של מונטנגרו, מאז ההתנתקות של מונטנגרו מהסרבים ב-2006, העיר החלה להתעורר, יש בה טיילת מעט מנומנמת עם מס' בניינים מעניינים שראו בעברם יותר עדנה, יש גם כמה מנזרים אבל בסה"כ אין צורך להקדיש לעיר יותר ממס' שעות, בתוכנית שלנו התכוונו להגיע לפארק לובצ'ן (Lovcen) אבל עקב השעה המאוחרת, נסענו ישירות לעיר בודווה שם המתין לנו מלון נפלא ומפנק – מלון מוסקבה, התמקמנו במלון ויצאנו לעיר העתיקה של המקום, לעיר העתיקה אסור להיכנס עם רכבים ולכן החנינו את הרכב במרחק מה והלכנו מס' דקות לעיר העתיקה, המקום מטופח ומושקע כמו שעיר עתיקה צריכה להיות, העיר מוקפת חומה ושוכנת על שפת הים, יש בה חנויות רבות ואתרים, ובשעות הערב יש בה אווירה מיוחדת, סיימנו בעיר העתיקה, חזרנו למלון והתארגנו ליום המחרת.

יום חמישי 5/4/18 – היום השמיני לטיול

יצאנו בבוקר מבודבה בדרכנו לפארק לובצ'ן (Lovcen), והעיירה Njeguši, השלמות מהיום הקודם, הדרך מבודבה לפארק היא דרך מדהימה וקשה, לא פחות מ- 26 פיתולים של 180 מעלות בכביש צר שלעיתים גם משובש אולם הנוף הוא מהיפים שראינו, עולים ועולים וחוזרים שוב לשלג ורואים את מפרץ קוטור בזוויות שונות.

כשפנינו לפארק עלינו על דרך משובשת שנמצאת בשיפוץ והרחבה, במקום עבדו 4 טרקטורים שהרחיבו את הכביש והמעבר על אף שלא נחסם, היה מסוכן עקב התדרדרות האבנים, החלטנו לכן לוותר על הפארק לחזור על עקבותינו ולנסוע לכפר Njeguši, הכפר ידוע ומוכר ככפר מולדתו של פטרוביץ השני נסיך ומהמשוררים הגדולים בשפה הסרבית, כמו כן הכפר גם ידוע בנקניקי הפרושוטו המיוצרים בו, הסתובבנו בכפר ועצרנו ליד מס' מרכזי עישון המציעים את הנקניק, ראינו את תהליך הכנתו ובעיקר עישונו, טעמנו ולא ממש התרשמנו והחלטנו לעזוב את הכפר ולנסוע לעיר קוטור.

העיר קוטור הוכרזה כאתר שמור על ידי אונסק"ו. זוהי עיירה קסומה ומוקפת חומה שמזדקרת מעל העיר לגבהים אדירים, העיר יושבת על שפת המפרץ, יש לה עיר עתיקה יפה ומטופחת ואסור לכלי רכב להיכנס אליה, טיילנו בעיר העתיקה והתיישבנו בבית קפה לצלילי נגינה על מנדולינה.

אחרי קוטור המשכנו על קו החוף עם הנוף הנפלא של המפרץ לעיר perast עוד מהדרך עצרנו כדי לראות את שני האיים, האחד הוא סווטי ג'ורג'יה (Sveti Djordja), ובו מנזר בנדיקטי מוקף ברושים. השני הוא אוד שקרפלייה (Gospa od Škreppjela), אי מלאכותי, קירח מעצים ובו קיים מנזר.

מהעיר פרשט המשכנו לדוברובניק ולמלון, אנחנו בנוף המפרץ מתחתינו ואחרי כ-80 ק"מ נסיעה, הגענו לדוברובניק והמלון Hotel Adria שמשקיף מגבוה על העיר, כל זאת לא לפני שעברנו את הגבול לקרואטיה.

יום שישי 6/4/18 – היום התשיעי לטיול

את ארוחת הבוקר שלנו אכלנו בקומה הגבוהה של המלון עם נוף מדהים המשקיף על העיר והנמל.

אחרי ארוחת הבוקר הנפלאה שקיבלנו, קנינו כרטיסים לאוטובוס והלכנו לתחנה שממוקמת ממש בסמוך למלון, נסיעה של כ-15 דקות ואנחנו בפתח העיר העתיקה, אזור מקסים של שילוב מגדלים, ארמונות, כנסיות, וחומות העיר העתיקה, החומה גדולה ושמורה ויש המלצה ללכת עליה ולראות ממנה את העיר העתיקה, אפשרות נוספת לראות את העיר כולה הוא מהר סרדי (Srdj) הצופה על העיר העתיקה אל העיר עולים ברכבל (כ-84 קונות לאדם)

הסתובבנו בעיר כ-4 שעות, העיר אינה גדולה במיוחד היא נעימה ומלאה תיירים, יוצאות ממנה ספינות להרבה אתרים וערים בסביבה.

בחרנו להיכנס לאקווריום (60 קונה לאדם) ומאד התאכזבנו, אמנם יש שם דגים וחיות ים מעניינות אולם הוא קטן מאד, מצומצם ואינו מצדיק את המחיר שגבו מאתנו.

בצהרים חזרנו עם האוטובוס למלון, נחנו מעט ולקחנו את הרכב כדי לנסוע מרחק של כ-20 ק"מ לעיר Cavtat עוד עיר על שפת האגם, יש בעיר טיילת נחמדה ומטופחת אבל גם מסלול הליכה מומלץ של כ-קילומטר וחצי בין עצי היער מצד אחד, והים מהצד השני, המסלול מקיף את הלשון שחודרת לים וכולל מקומות ישיבה כתצפית לים.

חזרנו חזרה למלון בדוברובניק כדי להתארגן ליום המחרת שבו נגיע לבוסניה הרצגובינה.

יום שבת 7/4/18 – היום העשירי לטיול

יצאנו בבוקר מהעיר דוברובניק שפנינו לחצי האי פליאשאץ (Peljesac), והעיר סטון מרחק של כ-50 ק"מ.

חצי האי הוא לשון יבשה צרה וארוכה עם מפרצים, יערות עצים ומטעי גפנים על האי נמצאות העיירות סטון ומלי סטון, שתי ערים קטנות תאומות שנמצאות בתוך חומה עצומה באורך של כ-5.5 ק"מ, ניכר מהביקור בהן שיש מאמץ להפוך אותן לערים מושכות תיירות אולם על אף הסופרלטיביים שנקשרו להן ובעיקר לעיר סטון, אין הרבה מה לעשות בהן יותר מאשר להסתובב וליהנות מהמיזוג של עיר עתיקה, אגם גדול ואוירה נעימה.

בשנת 1996 התחוללה במקום רעידת אדמה ואחריה הערים עברו שיפוץ כללי ויסודי.

התעשייה העיקרית השלטת במקום היא תעשיית המלח וגידול צדפות.

מסטון המשכנו כ-23 ק"מ לגבול בין קרואטיה לבוסניה הרצגובינה לעיר נאום (neum) עיירת החוף היחידה בבוסניה והרצגובינה מעין מובלעת בתוך קרואטיה ומהווה לבוסניה והרצגובינה היא את המוצא היחיד לים.

קראנו על כך שהעיר מפותחת כאתר תיירות אלטרנטיבי זול לקרואטים ולסרבים ואכן ראינו בה היצע גדול של מלונות, צימרים וחדרי אירוח, היות והגענו לשם בתחילת האביב, המקום היה די שומם ובקושי מצאנו בית קפה אחד לשבת בו.

מנאום נסענו להוטובו בלטו (hutovo blato), פארק טבע עשיר במים, ביצות ואגמים שהוכרז בשנת 1995 כאתר שימור ובית גידול למינים רבים של עופות מים.

הדרך לשם אינה פשוטה והכבישים אינם טובים גם השילוט לא ברמה הראויה ועל כן התכוונו להיעזר בתוכנת ניווט אולם משום מה דווקא בנסיבות אלו, תוכנת וויז לא עבדה וניסינו להיעזר בתחליפים של מפה ושילוט וכמובן טעינו וחזרנו על עקבותינו מספר פעמים.

בסוף כשהגענו לשם ראינו חורשה נחמדה שעומדת בפתח של ביצה/אגם, לא ראינו כל פעילות מאלו שקראנו עליהם פרט לסירה שהגיעה עם נוסעים ששכרו אותה לסיור צילומים באגם, מהם שמענו שלא רואים הרבה בתקופה זו והחלטנו לנצל את המקום היפה כדי לשבת ולאכול.

מהשמורה אליה הגענו המשכנו לכיוון בית המלון שהזמנו בעיירת הגבול Metković שבקרואטיה, כמובן שנאלצנו שוב לעבור את הגבול, הגענו למלון בעיירת גבול משעממת, תעשייתית ומכוערת, שבמרכזה זורם נהר, הלכנו לסייר בה ומשלא מצאנו סיבה להמשיך, חזרנו למלון.

יום ראשון 8/4/18 – היום האחד עשר לטיול

בבוקר יצאנו מהמלון כשפנינו למפלי קרביצה  (kravica), לשם כך היינו צריכים לחצות שוב את הגבול בין קרואטיה שם יישנו בלילה לבוסניה הרצגובינה לשם היו מועדות פנינו.

מפלי קרביצה שעל נהר טרביזט. הם למעשה מפל אחד גדול שנופל מגובה של כ-25 מ' במבנה של חצי פרסה, המקום הוא למעשה פארק שהכניסה אליו בתשלום (3 יורו לאדם), הפארק מיוער ומטופח וכולל ירידה במדרגות מסודרות לנקודת תצפית על המפל ובהמשך גם למקום נפילתו.

ממפלי קרביצה יצאנו לכפר הקטן והמרשים – Počitelj , כפר שכולל עשרות תושבים בלבד, יש בו בתי קפה, סמטאות, מסגד, דוכנים ומבצר מרשים, כל זה על רקע נוף של נהר למרגלותיו. סיירנו במקום כשעה ויצאנו לכיוון BLAGAJ בדרך עצרנו ליד בית מאפה מחוץ לכפר על הכביש הראשי, הצטיידנו בדברי מאפה (זול למדי) והמשכנו ל- BLAGAJ, המקום הזה הוא תופעת טבע מרשימה שהאדם הוסיף לה בתי קפה ומסעדות והפך את המקום לאטרקציה מרכזית, בדרך לשם נאלצנו להסתפק בשילוט בדרכים ובמענה של אנשים מפני שהוויז וכל אמצעי הניווט אינם עובדים, (בזה נוכחנו אמש כשרצינו להגיע למלון).

כשהגענו ל- BLAGAJ שילמנו 2.5 יורו כדי להיכנס עם הרכב, נאמר לנו שזה גם עבור דמי כניסה אבל זה לא היה נכון. הדרך לשם צרה ואין חניה מסודרת, כל אחד מנסה להיכנס קרוב ככל הניתן והבלגן חוגג, אולם האטרקציה מדהימה, נהר הפורץ מתוך ההר בקצב של מעל 40,000 גלון לשנייה ויוצר נהר שוצף מעל הנהר בנו שני גשרים והוסיפו עוד בתי קפה ומסעדות וכל ייצרו מראה פסטוראלי נפלא, בהמשך הסיור בין הדוכנים הרבים, נדרשים לשלם עבור כרטיס כניסה, מקום מומלץ ביותר.

מהכפר BLAGAJ המשכנו באמצעים הדלים שהיו לנו מבחינת אפשרויות הניווט לעיר מוסטר, העיר שנחשבת ליפה בערי בוסניה הרצגובינה, זו תחנתנו האחרונה להיום ופה גם מחכה לנו מלון שהזמנו.

התארגנו במלון ויצאנו לעיר העתיקה היפה שלה, המרחק מהמלון כ-300 מ' בלבד, בעיר העתיקה המקסימה שלה יש מאות דוכנים מעניינים והרבה מסעדות, האווירה מקסימה, צעדנו בעיר העתיקה והגענו לגשר התורכי העתיק, גשר מימי התורכים במאה ה-16, הגשר היפה והחשוב הזה הופצץ במלחמת האזרחים ונהרס, במקומו בנו גשר חדש במתכונת של הגשר הישן והשתמשו לשם כך באבנים מהגשר הישן, הגשר בפרט והעיר העתיקה בכלל מלאים באנשים, הלכנו עד סופה של העיר העתיקה, חזרנו והתיישבנו במסעדה, התלבטנו מה להזמין עד שבעלת המקום הציעה לנו מנה גדולה ל-4 אנשים המורכבת מכל הבשרים הנפלאים שלה, וכל זה יושב על מצע ירקות שמתחת פיתות נפלאות שספגו את טעם הבשר, הכול היה למעלה מטעים ובקושי התגברנו על הכמות הרבה והכול ב-40 מרק סלובני שהם כ-75 ₪ לכולנו. יום טבע וחוויות הסתיים במלון לקראת יום חדש שממתין לנו מחר.

יום שני 9/4/18 – היום השנים עשר לטיול

עזבנו את מוסטר היפה ופנינו לכיוון סרייבו, לשם נגיע בסוף היום.

היעד הראשון היה נסיעה לאורך אגם Jablanica שנוצר כתוצאה מסכר בעיר Jablanica, הדרך יפה מאד והאגם מלווה אותנו מקרוב עד הגענו לעיר Konjic, עיר נחמדה עם נהר הזורם במרכזה, העיר נפגעה גם היא כמו ערים אחרות במלחמת האזרחים יש בה גשר אבן עתיק ששופץ אחרי פגיעה, הוצע לנו לעשות רפטינג אבל ויתרנו על כך והמשכנו לפארק Vrelo Bosne חניה עולה שני מרק (כ-19 ₪) והכניסה עולה 3 מרק לאדם, הפארק יפה ומטופח נמצא כ-15 ק"מ ממרכז סרייבו, יש בפארק דשאים וספסלים, גשרים ונחלים, מפלים וברבורים, ישבנו שם להפסקת קפה והמשכנו בעזרת הוויז למלון, הופתענו לגלות שהמלון נמצא במרחק לא רב משם בסמוך לשדה התעופה, קראנו שקשה להגיע אליו ואכן כך, בלי הוויז זה יכול היה להיות קשה מאד, המלון ששוכן בשכונה שקטה לא היה כמעט מאוכלס וקיבלנו מבנה שלם שעמד לרשותנו, קבלת הפנים הייתה חמה ולבבית וקיבלנו גם טיפים לגבי ההגעה לעיר. התארגנו במלון ויצאנו לפנות ערב לעיר העתיקה, סיירנו בה, די מזכירה את השווקים של תורכיה, הרבה דוכנים, אוכל מזרחי ומסגדים, רק שבסרייבו יש שילוב של מסגדים וכנסיות ואפילו בית כנסת ששימש את האשכנזים והיות משמש כמוזיאון.

העיר סרייבו נוסדה ע"י העותומנים במאה ה-15, בשנת 1992 צרו על העיר כוחות סרביים שהתמקמו על הערים סביבה, המצור על העיר נמשך כמעט 4 שנים, העיר הופגזה ומרביתה נהרסה.

יש בעיר רוב מוסלמי (כ-77%), המיעוט האתני הסרבי מונה כ-12%, והמיעוט הקרואטי מונה כ-3%.

כשסיימנו להסתובב בעיר, התיישבנו לאכול, במחיר של 12 מרק (כ-22 ₪ ) אכלנו מנה של שהשווארמה, ירקות וצ'יפס לזוג בתוספת קולה, קינחנו בגלידה וחזרנו למלון.

יום שלישי 10/4/18 – היום השלושה עשר לטיול

אחרי ארוחת הבוקר התייעצנו עם הפקיד הנחמד בקבלה לגבי האפשרויות לצאת לסביבת העיר סרייבו, לפי הצעתו, נסענו לראות את מלון Pino Nature Hotel, הנמצא על פסגת אחד ההרים, מוקף ביערות, המלון עשוי כולו עץ, בעל עיצוב מדהים במקום נפלא, המשכנו ממנו לפסגות האחרות כדי לראות את העיר מלמעלה וכדי לראות את מה שנותר מהכפר האולימפי מ-1984.

התעכבנו ביער כדי לשתות קפה וליהנות ממזג האוויר הנפלא, והמשכנו למנהרה (Sarajevo Tunnel) הנמצאת ליד שדה התעופה, . המנהרה נחפרה ע"י הבוסניים במהלך המצור על סרייבו (1992-1996) להברחה של מזון וציוד לתוך העיר, שהייתה תחת מצור של הצבא הסרבי. אורכה של המנהרה 800 מ' גובהה 1.5 מ' והיא עוברת מתחת לשדה התעופה. הגענו למגרש החניה, כרגיל שילמנו 2 מרק ועוד 10 מרק לכרטיס כניסה ונכנסנו לאתר, התחלנו עם סרט על הנסיבות שהובילו לחפירת המנהרה, המשכנו למנהרה ולמוזיאון, למדנו על המלחמה הנוראית ההיא שבה נהרגו כ-11,000 אזרחים תושבי סרייבו במהלך המלחמה.

אחרי שסיימנו במנהרה, נסענו למלון, ואחרי מנוחה קצרה נסענו לעיר העתיקה לעשות השלמות, הגענו לבית הכנסת שהיה סגור על אף שהיה רשום לנו שהמקום פתוח עד השעה 18:00, נכנסנו לעיר העתיקה שוב, הגענו לקתדרלה היפה מצאנו את ההמלצה שהייתה לנו למסעדה שמתמחה בקבבים, משם המשכנו למאפיה שמתמחה בפיצות וקינחנו בגלידה, חזרנו בערב למלון כדי להתארגן ליום המחרת לעזיבת סרייבו והמשך הטיול חזרה לכיוון סרביה.

יום רביעי 11/4/18 – היום הארבע עשר לטיול

בבוקר עזבנו את המלון ואת העיר סרייבו כשפנינו לכיוון הגבול עם סרביה בדרך חזרה לבלגרד.

כמובן שבחרנו לנסוע בדרכים נופיות צרות ויפות, יש תגמול לנסיעות כאלו במראות ובנופים שמשתקפים לאורך הנתיב.

נפגשנו בדרך עם נהר הדרינה שליוה אותנו זמן רב, מתחילת כביש M-5 לאורך כ-30 ק"מ עד לעיירה וישיגרד (לא להתבלבל עם עיירה בעלת שם דומה בהונגריה)

העיירה וישגרד נמצאת למעשה בתחומי רפובליקת סרפסקה שהיא חלק מבוסניה הרצגובינה.

העיירה נחמדה, נמצאת על שפת נהר הדרינה ויש לה לשון יבשה שחודרת לנהר אבל הסיפור הגדול שמביא לכאן הרבה תיירים הוא "גשר הדרינה" הקרוי גם גשר מהמט פשה סוקולוביץ', סיפור הגשר קשור לספר בעל שם דומה ספרו של הסופר היוגוסלבי זוכה פרס נובל לשנת 1961 - איוו אנדריץ'.

הגשר נבנה בשלהי המאה ה-16 בפקודת הוזיר העות'מאני סוקולו מהמט פשה הוא עשוי מ-11 קשתות שרוחבן בין 10.7 ל-15 מטר, אין עליו תנועת כל רכב ובשביל להגיע לעיירה, צריך לחצות את הנהר בגשר אחר בהמשך.

ניתן לעשות סיור בסירה על נהר הדרינה, אנחנו הסתפקנו בסיור רכוב, קצת דוכנים והמשכנו ליעד הבא הכפר דרוונגרד שפירושה מסרבית קרילית – "עיר העץ". או כפי שהוא נקרא בגרמנית – קוסטנדורף, יוזמה של הבמאי והמוסיקאי הסרבי הנודע אמיר קוסטוריצה ששניים מסרטיו זכו בפרס דקל הזהב, הכפר הוקם "כתפאורה לסרטו "החיים הם נס" בשנת 2004.

מבנה הכפר והבתים בו זיכו את קוסטוריצה בשנת 2005 בפרס האירופאי לאדריכלות על שם האדריכל פיליפ רותיי הבתים בנויים מעץ, יש בו מספר מבני ציבור: ספריה, גלריה, בית קולנוע, מסעדות, וכו' וכן בתי מגורים כולל ביתו של קוסטוריצה.

סמוך לעיר העץ של קוסטוריצה יוצאת רכבת נופית הנקראת שרג'אן 8 בגלל המסילה שלה המתפתלת בצורת הספרה 8. הרכבת נוסעת בדרך נופית של ההר הרטוב Mokra Gora, הרכבת יוצאת רק פעמיים ביום, וכשאנו הגענו בדיוק ראינו אותה עוזבת את הכפר,

כשסיימנו את הביקור בכפר שמנו פעמינו לצימר שהזמנו הנמצא בפארק טרה.

יום חמישי 12/4/18 – היום החמישה עשר לטיול

היום היום האחרון לטיול, בערב אנו אמורים להגיע לשדה התעופה בבלגרד ולחזור לארץ,

יצאנו מהצימר המאכזב ששהינו בו, כשפנינו לפארק טרה (Tara national park).

היות וכרגיל הגלישה בבוסניה לא איפשרה להשתמש בתוכנת המפות שלנו, והיות ולא היה לנו WIFI בצימר, לא הספקנו להכניס את היעדים לתוכנת הניווט ונאלצנו להסתפק במפה שקיבלנו בצימר, שאלנו על הדרך לכיוון הכפר Mitrovac‏‏‏‏‏ שהיה היעד הראשון שלנו, ונסענו בדרך נופית מקסימה, בשבילי יער צרים, בעיירה Mitrovac‏‏‏‏‏ קנינו מפה טובה ואיתה המשכנו את הטיול.

מהעיירה נסענו צפונה בכביש מס' 172 שמגיע ל-7 סרפנטינות ארוכות (עיקולים של 180 מעלות בכביש), הכביש מגיע לאגם פרוצ'אץ (Lake Perućac), שנוצר כתוצאה מסכר עצום על הנהר דרינה, את הסכר והאגם אפשר לראות במספר תצפיות נוף לאורך הדרך, לפני שהגענו לסכר ולנהר עברנו דרך העיירה Perućac, שם חיפשנו את נהר ורלו (Reka Vrelo) ,שנקרא גם נהר השנה משום שאורכו כמס' ימי השנה – 365 מ'.

כשהבחנו בו עצרנו ליד המסעדה על אם הדרך ממנה יורדים מספר מפלים של הנהר הקטן, לתוך נהר הדרינה, מבנה המסעדה ליד המפלים מרשים ומומלץ, משם נסענו למקורו של הנהר, דרך צרה וקצרה שעוברת בכפר עד ההר שממנו יוצא הנהר במספר מפלים, פסטוראלי ויפה, שווה ביקור.

אחרי העירה Perućac, ונהר ורלו, המשכנו דרך העיירה Bajina basta כשפנינו לכיוון שדה התעופה של בלגרד, בדרך מצאנו מקום לשבת לאכול ולהתארגן לקראת הטיסה, ובשעה 18:30 הגענו לשדה התעופה ניקולה טסלה בבלגרד, החזרנו את הרכב ועלינו לטיסה חזרה לישראל.

מספר הערות והמלצות:

  1. התיירות לארצות שטיילנו בהן (סרביה, מונטנגרו, בוסניה הרצגובינה) עדיין אינה מפותחת, יוצאת דופן במקצת היא מונטנגרו, בהרבה מקרים ניתן לעמוד מול שילוט והסברים בשפה המקומית בלי תרגום לשפה בינלאומית אחרת וזאת גם באתרי תיירות מרכזיים.
  2. אין בעיה להסתדר באנגלית, תמיד ניתן למצוא מישהו שמעט מבין ויכול להסביר, האנשים אדיבים, סבלניים ומאירי פנים.
  3. חוץ ממונטנגרו שבה האירו הוא המטבע המקומי, בסרביה ובבוסניה הרצגובינה, יש כסף מקומי שאינו אירו, בחלק מבתי המלון קיבלו גם אירו אבל היו שסירבו לקבל כסף שאינו במטבע המקומי (מלבד כרטיסי אשראי כמובן).
  4. הכבישים ברובם אינם טובים, ישנם מקומות שאפילו מסוכנים לנסיעה ומצריכים נהגים מיומנים, ישנם הרבה מאד פיתולים בכבישים הנופיים העולים ויורדים בהרים אבל המאמץ משתלם, הנופים מדהימים והפיצוי על המאמץ, גדול וכדאי.
  5. אמנם בכל מלון שהיינו היתה רשת אינטרנט ואפילו טובה, הקליטה בארצות הללו חלשה עד בלתי אפשרית, בתכנון שלנו היה לנסוע בעזרת הוויז, בחלק לא קטן מהמקומות, לא הייתה קליטה והפתרון הוא לתכנת את תוכנת הוויז לפני היציאה בעזרת הגלישה במלון.
  6. מוצרי הצריכה זולים מאד בארצות אלו והאוכל יותר מהכול, אפשר להיכנס ולאכול במחיר של 20 ₪ לאדם בשפע כולל בשר, ההתמחות שלהם במדינות אלו היא השוארמה והקבבים, הכול זול, טרי וטעים.
  7. נתקלנו בבעיית השכרת רכב גדול, היינו 4 מבוגרים ומזוודות בהתאם, ביקשנו מינוואן ובקושי הצלחנו להשיג אחרי חיפושים רבים בחברות השכרה שונות, לשים לב בהשכרת הרכב אם דורשים מכם דמי מעבר ממדינה למדינה.
  8. בתי המלון ומקומות הלינה מאד זולים, ברמה של מחיר צימר פשוט באירופה (שלא לדבר על המחירים בארץ), אפשר להשיג בתי מלון בדרגת תיירות גבוהה.
  9. בתקופה שנסענו (חג הפסח) מזג האוויר היה נפלא, הנהרות היו מלאים במים, המפלים היו בשיא תפארתם ואפילו ראינו לא מעט שלג בהרים וביישובים גבוהים.
  10. יש מעט מאד חומר ומידע בעברית לטיול במדינות אלו, אני אספתי ממה שמצאתי גם בעברית וגם באנגלית, המאמץ היה בהחלט כדאי.