אני וחבר מהצבא סגרנו טיסה לאמסטרדם מה8-11/10/2021 יום שישי בבוקר עד יום שני . טסנו בחמש וחצי בבוקר שישי בבוקר, נחתנו בתשע וחצי כך שהיה לנו יום שלם של טיולים.

היום הראשון 08/10/2021

לאחר הנתיחה, ביקורת הדרכונים הזריזה ואסיפת המזוודות ועצירת פיפי בשירותים המפוארים - יש לישראל מה ללמוד מהשדה התעופה השקט היעיל והנקי סכיפהול - הלכנו לקנות כרטיס לרכבת משדה התעופה סכיפהול לכיוון אמסטרדם, נסיעה של בערך כ-רבע שעה. כשהגענו קנינו כרטיס של 4 ימים שבו נוכל להשתמש בכל כלי תחבורה - אוטובוס, מעבורת, מטרו ורכבת תחתית- ללא הגבלה. נסענו לכיוון המלון - Radison Blue Hotel -שממוקם מרחק הליכה של 10 דקות מכיכר דאם המרכזית ונמצא באזור אודה זיידה הרובע הישן (Oudezijds). לאחר הליכה רגלית קצרה וזריזה הגענו למלון קיבלנו מפתחות מהר יחסית לאתר שאמר לנו שנקבל מפתחות רק בשלוש בצהריים. שמנו את המזוודות בחדר וישר יצאנו לכיוון העיר. דרך הסמטאות והבניינים הישנים והיפים הגענו לכיכר, היום היה שמשי ונעים ומלא בתיירים שמסתובבים. ליד הכיכר יש את הארמון המלכותי של אמסטרדם, הכנסייה הגותית מוזיאון מדאם טוסו ומרכז הקניות הגדול מגנה פלאזה. החלטנו שנעשה הליכה ונכיר קצת את הרחובות, וכך הלכנו בשדרת הקניות ברובע החדש ניואה זיידה -(Nieuwezijds ) שדרה ארוכה ומלאה בחנויות מוכרות כמו זארה, PULL & BEAR , לגו, חנויות עצומות רק של ממתקים מכל הצבעים והסוגים וכו'. הליכת כל השדרה לקחה לנו לפחות שעתיים שבה סיימנו בנהר האמסטל - ובשקית מלאה בממתקים ובראוניז שאין צורך להרחיב עליו - שם לקחנו שייט של כשעה בהולנדית ואנגלית סובב תעלות אמסטרדם ורחובות אמסטרדם היפים, הבנייה הישנה והצמודה בשילוב הסירות על התעלות שמסתבר שאנשים גרים על המים בסירות גרמו לי להתפאר מהיופי והגודל של אמסטרדם וכמויות המטורפות של המים - עברנו בין היתר עברנו ליד מוזיאון המים, התחנה המרכזית, בית הכנסת היהודי הישן - וחזרה. לאחר השייט ביקרנו במוזיאון מדאם טוסו, אישית לא התלהבתי, היצירות מלהיבות אבל לא מעניינות מספיק - ומשם הלכנו למתחם הצפוני של ניואה זיידה, שם קיימים דוכני אוכל, דוכני ציפסים מפורסמים עם רטבים מוגזמים ומוערכים יותר מידי, פריימרק מטורף חנויות קופישופס רבים ו H & M בגודל של כל הבניין שלי.

לאחר מנוחה קצרה במלון יצאנו בערב לשכונת דה פייפ (De Pijp) שכונה דרומית שרחוקה מאזור התעלות אבל מעניינת לא פחות. ניסינו ללכת למסעדה המופרסמת The Avocado Show, מסעדה מוכרת שמבוססת על טהרת אבוקדו אך המסעדה נסגרה מוקדם ( בהמשך כן ביקרנו שם, אכתוב על זה בבלוג הבא) ומשם הלכנו רגלית ברחובות אמסטרדם לקפה דה קלוס (Cafe De Klos) באזור ליידספלייןדרומית קצת לכיכר דאם לאחר המלצות רבות. המקום הינו פונדק קטן אפל ורועש, מפוצץ בעבודה ועובדים שמתרוצצים הלוך וחזור וריח של בשר. לאחר בדיקת תו ירוק (שעבדה לי רק שם משום מה אספר על כך בהמשך) ישבנו על הבר ולא המתנו כמו רוב האנשים. בגלל שאני צמחוני הזמנתי מרק בצל עם גבינה שהגיע עם לחם מעולה שנעשה במקום וחמאת שום נהדרת וקיבלתי תפוח אדמה ענקי שהגיע כראשונה. המקום הינו על טהרת הבשר כך שמי שלא מתחבר ימצא קצת קושי ליהנות, אבל לפחות יש להם פתרונות אחרים.

לאחר הביקור שם, ביקרנו בדולפין קופישופ ( The Dolphins) אחד מהקופישופ היפים והטובים שיש באמסטרדם, אני עישנתי וחבר לקח עוגת שוקולד עם ירוק ולאחר ביקור קצר שם חזרנו רגלית למלון - כשרחובות אמסטרדם מוארים ומלאים בתושבים שיוצאים ליהנות ולשתות בירה - לקראת היום למחרת שבו היה לנו טיול מאורגן שבו יצאנו מאמסטרדם לצפון הולנד ועליו ארחיב בבלוג הבא.

כתובות:

בית מלון רדיסון בלו הוטל: Rusland 17, 1012 CK Amsterdam.

מוזיאון מדאם טוסו: .Dam 20, 1012 NP Amsterdam.

קפה דה קלוס: Kerkstraat 41-43, Amsterdam.

דולפין קופישופ: Kerkstraat 39, 1017 GB Amsterdam.