בליז - מידע כללי, אטרקציות, ערים שכדאי לבקר, מלונות, מחירים ודרכי הגעה.

תיאור מפורט של הביקור שלי בבליז, נובמבר 2015.
רקע
* שפה: המדינה היחידה במדינות מרכז אמריקה שהשפה הרשמית בה היא אנגלית! כמחצית מהתושבים מדברים ספרדית כשפת אם, אבל כמעט כולם יודעים לדבר אנגלית, לפעמים באופן חלקי ובמבטא כבד. מתיישבים מאסיה פחות שולטים בשפה, וכך גם חלק מהמקומיים המבוגרים. הילדים לומדים בבתי הספר באנגלית. לעתים קרובות ילדים עוזרים להוריהם עם לקוחות דוברי אנגלית בעסקים קטנים ומקומיים.
* מטבע: דולר בליז. דולר אמריקאי אחד שווה בדיוק ל-2 דולר בליז.
* יוקר מחיה: אחת המדינות הכי יקרות במרכז אמריקה. לילה בדורמיטורי עולה כ-25 דולר בליז, וחדר זוגי בד"כ החל מ-50 דולר בליז לחדר ברמה נמוכה. טיול (טרק) יומי עולה בד"כ החל מ-100 דולר בליז עם סוכנות. במקרים רבים אפשר להסתדר בלי סוכנות ובלי הדרכה בכ-20 דולר בליז לאטרקציית יום, אבל לחלק מהאטרקציות הפופולריות ביותר - חייבים הדרכה.
* אוכלוסיה: מאוד מגוונת, אחת הסיבות לבוא לבליז! יש בני מאיה, גאריפונה, הרבה מתיישבים מאסיה, ועוד תרבויות מפתיעות.
* אטרקציות מרכזיות: אתרי צלילה ושנירקול מהיפים בעולם (חלקם עם כרישים, דולפינים ועוד), ג'ונגלים פראיים במיוחד שניתן לראות בהם יגואר, פומה, עוד אחים גדולים של החתול ועוד שלל חיות מופלאות, חופים קארביים עם חול לבן ועצי קוקוס, שקיעות עוצרות נשימה, גן החיות של בליז, וגם, חשוב לא פחות: האוכלוסייה המגוונת והיכולת לתקשר איתם באנגלית!
* תחבורה ציבורית: סוג של צ'יקן בס, שזה אוטובוסים שנראים כמו אוטובוס בתי ספר אמריקאי. נסיעות ארוכות ברחבי המדינה כמעט תמיד עם James Bus Line. עלות הנסיעה נמוכה, ומשלמים על האוטובוס עצמו ברגע שהכרטיסן יגיע אליכם. לפעמים צפוף מאוד וצריך לעמוד, ולפעמים רב המקומות פנויים, תלוי בקו ובתזמון. בכל עיר תמצאו את הטרמינל, תחנת האוטובוס המרכזית.
 בשביל להגיע לאיים צריך סירה. ל-2 האיים התיירותיים ביותר, קי קולקר וסן פדרו, מגיעים דרך בליז סיטי. המעבורת נמצאת כ-15 דק' נסיעה מהטרמינל (או 7 דולר בליז נסיעה במונית). מעבורת לקי קולקר עולה 30 דולר בליז, בין קי קולקר לסן פדרו גם 30 דולר, ובין סן פדרו ובליז סיטי - 40. השייט בין 45 דק' לשעה וחצי.

סן איגנסיו - San Ignacio
* תיאור כללי: עיירה קטנה סמוך לגבול עם גואטמלה. מקום נחמד וקטן. יש שוק פירות וירקות במרכז העיר, כולל כמה דוכני אוכל מקומי זול, יש מדרחוב קטן עם מסעדות ופאבים, שמורת איגואנות (פירוט בהמשך) ולא הרבה מעבר. יש בעיירה בני גאריפונה, אנשי מאיה ואחרים.
* יש כמה הוסטלים במחיר של 40-50 דולר בליז, רובם במצב די מוזנח, עם חדר קטן ושרוקלחת משותפים, אבל לא תמצאו מקום זול יותר (וכנראה שגם לא יפה יותר במחיר הזה).
* שמורת איגואנות ירוקות. באחד המלונות בעיר, יש כלוב גדול שמלא בעשרות איגואנות ירוקות, וניתן לקבל סיור של שעה בפנים. האג'נדה שלהם היא שהאיגואנות הירוקות נמצאות בסכנת הכחדה כי נוהגים לצוד אותן, אז הם מרכז לריבוי והצלה, ואכן יש שם כמה איגואנות בשיקום, ובד"כ הם משחררים לטבע את האיגואנות הבוגרות והבריאות. היה די מרגש להאכיל את האיגואנות, להחזיק אותן ולתת להן ללכת עליך ולטפס על הראש. הן נראות כמו דינוזאורים קטנים, ומאוד לא מסוכנות. הגעה ומחירים: 10 דקות הליכה בעליה ממרכז העיר או מונית. עלות הסיור, אם אני זוכר נכון, 18 דולר בליז.
 * אטרקציה שלא עשינו: מערת ATM. כולל שחיה במערה ואבובים. אחת האטרקציות הכי פופולאריות בבליז, אבל עולה מעל 200 דולר בליז (ליום אחד!!) ונשמע מאוד דומה לטיול יום שכולם עושים בסמוק שמפיי בגואטמלה במחיר הרבה יותר שפוי (שכולל גם הוא אטרקציות דומות).

בלמופן - Belmopan
* תיאור כללי: עיר הבירה של בליז, חלקים בה נראים עירוניים וחלקים כפריים. נקודות העניין של העיר הם האטרקציות שסמוכות לה: גן החיות ו-2 שמורות טבע שבאיזור. את השוק המקומי (קטן יחסית) תמצאו צמוד לטרמינל, יש בו פירות, ירקות, בגדים, אוכל מקומי זול ועוד.
* המקום הזול ביותר שהצלחתי למצוא לישון בו הוא Eastern Guests house, שמציע חדר עם שרוקלחת פרטיים ב-50 דולר בליז. המקום די מוזנח, נמלים בתוך החדר, וכל היום שמענו את בעלת המקום צועקת. היא עצמה לא מדברת מילה באנגלית ודי השתדלה להתעלם מאיתנו, ובן הזוג שלה מדבר טיפה אנגלית והיה נחמד. יש Wifi טוב ומי שתיה. ביקשנו לשים דברים במקרר והם הסכימו. היתרון של המקום (מלבד המחיר) הוא המיקום - על הכביש הראשי, לייד תחנת אוטובוס, ממש ממול יש 2 סופרמרקטים גדולים. כרבע שעה הליכה מהטרמינל או 5 דולר בליז במונית או 2 תחנות באוטובוס.
* מסעדה לבנונית. על הכביש הראשי, 5 דקות הליכה מה-Eastern Guests House. אוכל מזרח תיכוני. כרגיל במרכז אמריקה - יקר וקצת מאכזב ביחס לארץ, אבל ממש כיף למי שמתגעגע.
* שמורת טבע - Blue Hole National Park. השמורה מציעה בריכה טבעית שנחמד לטבול בה - נקראת blue hole (אבל זה לא הבלו הול המפורסם של בליז שנוהגים לצלול בתוכו ולטוס מעליו), מערה מרשימה, ושביל של 45 דק' הליכה בג'ונגל שמחבר בין הבריכה למערה. לשמורה יש כניסה אחת קרובה למערה ואחת קרובה לבריכה. ההליכה לבריכה היא ממש כמה דקות. ההליכה למערה היא 10 דק'. השביל שמחבר ביניהם (45 דק' בג'ונגל) יפה למי שאוהב הליכה בג'ונגל. היינו בבריכה אחרי כמה ימים גשומים, אז המים היו מעט חומים והבריכה הייתה מוצפת ועם זרימה חזקה מאוד יחסית, אומרים שבד"כ המים כחולים והזרימה סבירה. המערה הייתה ממש יפה ומרשימה (למרות שכבר ראינו הרבה מערות), אבל מי שלא לוקח מדריך יכול להגיע רק כמה מאות מטרים פנימה - כמה דקות הליכה. לאחר מכן יש שלט שאומר שאסור להתקדם בלי מדריך, ואומרים שקשה למצוא לבד את הדרך. במערה יש נחל זורם לצד שביל ההליכה, והחל מהנקודה שבה צריך מדריך - צריך לפעמים ללכת בתוך המים. יש עוד שביל הליכה שקרוב למערה שאמור להיות עם נוף יפה והוא חלק מהשמורה, ייעצו לנו לא ללכת בו אחרי הגשם כי הוא חלק באופן קיצוני. הגעה ומחירים: לוקחים אוטובוס (James Bus Line) מהטרמינל או מאחת התחנות על הכביש הראשי. אם אני זוכר נכון, הנסיעה לוקחת בין חצי שעה לשעה ועולה 5 דולר בליז. הכניסה לשמורה 8 דולר בליז ל-2 האטרקציות.
 * גן חיות בליז. אני טבעוני ולא נוטה לבקר בגני חיות בגלל שלכלוא בעלי חיים נראה לי לא מוסרי. אבל קראתי שגן החיות מחזיק רק חיות פצועות או בשיקום, חיות ששוקמו, או כאלה שנולדו בשבי. מצד אחד, המקום מספק בית לחיות שלא היו שורדות בלי טיפול, ומצד שני - בהחלט יש שם חיות שאפשר לשחרר חזרה לטבע (אם כי הן סיימו את תהליך השיקום ואם כי הן נולדו בשבי או התקבלו כמתנה ממוסדות אחרים). חלק מהכלובים גדולים ונראים כמו ג'ונגל, וחלק קטנים ושוממים. בנוסף, את החיות הטורפות מאכילים בחיות אחרות. ניתן לראות המון חיות מרשימות: קרובי משפחה של החתול כמו יגואר, פומה וטיגריס, הרבה טפירים, קופים שואגים, תוקן, ינשוף, ועוד ועוד. בד"כ מקדישים לביקור כשעתיים, אבל אני הרגשתי שיכולתי לבלות שם יום שלם בהתבוננות על חיות שלא הכרתי לפני. הגעה ומחירים: 5 דולר נסיעה מהטרמינל עם אוטובוס לכיוון בליז סיטי, נראה לי כשעה נסיעה. לא זוכר בדיוק את מחיר הכניסה, בין 20-40 דולר בליז.

בליז סיטי - Belize City
* תיאור כללי: העיר הכי גדולה במדינת בליז ועיר הבירה לשעבר. אומרים שבליז סיטי מסוכנת. בשל כך, מטיילים רבים בוחרים להשתמש בעיר רק כתחנת מעבר לקי קולקר ולסן פדרו. בליז מנסה לשווק את בליז סיטי כמקום תיירותי - במעבר הגבול לבליז אפשר לקבל מפת תיירות של בליז שבה מפורטים כמה נקודות ציון מעניינות בבליז סיטי. מי שאוהב אווירה עירונית - אולי שווה לו להתעקב כאן ללילה.
 * הגעה: כמעט מכל טרמינל במדינה תוכלו למצוא אוטובוס לבליז סיטי.

קי קולקר - Caye Caulker
* תיאור כללי: חוף קטן - 3 רחובות ארוכים שאפשר ללכת אותם ב-10 דקות לאורך ו-2 דקות לרוחב. מעט יותר זול יחסית לשאר בליז. שקיעות מדהימות בצד אחד של האי, וזריחות פחות מרשימות בצדו השני. כמה חנויות מזון קטנות, מסעדות ודוכני מזכרות. אפשר להתרחץ בים מכל נקודה באי, אבל הרב בוחרים בנקודה בסוף האי, בה נח יחסית להיכנס למים בצורה הדרגתית, מקום שנקרא "The Split".
* הגעה ומחירים: לוקחים מעבורת מבליז סיטי בעלות של 30 דולר בליז, פחות משעה הפלגה. המעבורת יוצאת ממקום שמרוחק כרבע שעה הליכה מהטרמינל, אפשר לקחת מונית ב-7 דולר בליז.
* המקום ששילב את המחיר הכמעט הכי זול ל-2 אנשים והכי יפה(!), הוא . 65 דולר בליז לחדר למעלה ו-50 למטה. חדר גדול ויפה עם 2 מיטות זוגיות, מאוורר תיקרה מעל כל אחת מהם, אמבטיה ומים חמים, Wifi, כיסאות נח עם נוף לים, מגבות ואחלה שירות.
* 2 המקומות הכי זולים שמצאתי: 28 דולר בליז ללילה לכל אחד כולל ארוחת בוקר ומשקה בלילה הראשון. אחד מהם בו ישנתי, La Cubana, אפשר להוסיף 2 דולר ללילה כדי להשתמש במזגן שיש בחדר (או לא לשלם ולהשתמש במאוורר גדול). המקום נמצא 10 מטר מהמעבורת - המקום הקרוב ביותר למעבורת. חדר פצפון במיוחד עם מיטת קומותיים ומדף לכל אחד, שרוקלחת משותפים, מטבחון קטן ויעיל (כולל מקרר וגז), Wifi די טוב מהחדר ומהמסעדה - שנמצאת ממש על שפת הים.
* יום שלם של שיט ושנירקול. בין 100-130 דולר בליז, תלוי בסוכנות, בעונה ובאוכל שמקבלים. המון כסף אבל ממש מומלץ!!! עשיתי עם Black Howk ב-100 דולר, מדריכים בשם הנרי והארי. 3-4 עצירות שנירקול, שכוללות צב ים, פרת ים, מלאאא כרישים ועוד שלל חיות משונות שאני לא יודע את שמן. בסוף הצטרפו אלינו להפלגה דולפינים, שעשו לנו הצגה שלמה במשך 10 דקות! במחיר היה כלול סנדוויצ'ים, פירות, משקאות וכל מה שצריך. המדריכים היו מדהימים ובקיאים!
 * מסעדה בשם Aladin עם אוכל מזרח תיכוני. כמובן שמנות קטנות ויקרות יחסית לארץ, אבל כיף לחזור קצת לפלאפל וחומוס.

סן פדרו - San Pedro, אמברגריס קי - Ambergris Caye
* תיאור כללי: האי הגדול ביותר של בליז נקרא אמברגריס, העיירה שמתפרשת על פני חלק מהאי נקראת סן פדרו. לעומת קי קולקר - הכל הרבה יותר גדול, תיירותי ויקר.
* הגעה ומחירים: מעבורת מבליז סיטי ב-40 דולר בליז או מקי קולקר ב-30 דולר בליז.
* חדר במלונות עולה 80 דולר בליז ומעלה, לא מצאתי דורמיטורי (אחרי שחיפשתי ושאלתי הרבה אנשים). ישנתי ב-60 דולר בליז ב-Hotel Ocean Paradise. אמור לעלות 80, אבל עשה לי הנחה כי הייתי מחוץ לעונה. חדר יפה וגדול ממש במרכז העניינים, עם טלויזיה ו-Wifi שבחדר שלי היה חלש. האור בשירותים לא עבד, ולא תיקנו לי אותו בטענה שאין מי שיתקן בסופ"ש. הבעלים שאל אותי למה אנחנו הישראלים (הוא התכוון לצבא) הורגים ילדים פלשתינים... לא חווייה נעימה.
 * אטרקציות באי שלא עשיתי: קורס צלילת מים פתוחים בעלות של בין 300 ל-500 דולר אמריקאי, טיול יום ל-Blue Hole ול-2 אתרי צלילה נוספים בעלות של כ-350 דולר אמריקאי, המון סוגים של ספורט ים (חלקם חדשניים וממש מגניבים), חוף ים, מסעדות וכו'.

דנגריגה - Dangriga
* תיאור כללי: עיר שנחשבת ל"בירת" בני הגאריפונה. גאריפונה זה אנשים ממש נחמדים בד"כ, עם צבע עור כהה במיוחד, שמקורם בתערובת של עבדים אפריקאים עם אינדיאנים ובני מאיה מקומיים. בעיר כ-10 אלף תושבים. 10 דק' הליכה על הכביש הראשי מהטרמינל, תמצאו שוק קטן ובו פירות וירקות, בגדים וכו', וכן כמה מסעדות. השוק נמצא ממש בסמוך לגשר מעל נהר. ביום ראשון וכן בשעות החושך - כמעט הכל סגור. בעלת ההוסטל אמרה שהמים בדנגריגה מעולים לשתיה גם לתיירים, והטובים ביותר במדינה. רב התיירים אינם בוחרים לעצור כאן, ומעדיפים לנסוע ישירות להופקינס או פלסנסיה. אני מצאתי שהמקום ממש נחמד, עם אנשים טובים, חוף נחמד, דורמיטורי מעולה(!) וכי אטרקציות קטנות ונחמדות.
* הגעה ומחירים: מהטרמינל בבליז סיטי לוקחים אוטובוס מקומי (ג'יימס) לכיוון Punta Gorda, עולה 10 דולר בליז.
* הדורמיטורי היחיד בעיר: D's Hostel. עולה 27.25 דולר בליז ללילה כולל ארוחת בוקר, 5 דולר בליז מונית מהטרמינל או 10-15 דקות הליכה. מקום מעולה!! נוף לים, ערסלים על הגג, Wifi מעולה, מים חמים + מגבת, שרוקלחת גדולים, לכל אחד יש מאוורר אישי גדול, לפחות 4 שקעים צמוד לכל מיטה, לוקרים ענקיים, מקום לתלות מגבת... חשבו על הכל. 2 חסרונות: 8 מיטות בחדר (4 קומותיים), והמזרונים הם מזרונים מתנפחים... אמנם איכותיים, אבל בכל זאת (לי היה נח וישנתי טוב).
* פארק קוקסקומב - Cockscomb Basin Park. אחת משמורות הטבע והג'ונגלים הכי שווים בבליז, משוטטים שם כמה עשרות יגוארים, וגם פומה, טפיר, ינשוף, תוקן ועוד ועוד. יש שם כ-15 מסלולים מוצעים, חלקם חופפים אחד לשני, וחלקם כוללים שביל אופנים ואבובים. השביל הפופולארי ביותר הוא Tiger Fern Trail. 45 דקות של הליכה בלב הג'ונגל בעליה מתונה, עד שמגיעים לתצפית יפה על הג'ונגל מלמעלה. ממשיכים עוד רבע שעה בירידה, ומגיעים ל-2 מפלים ובריכות יפהפיות ועמוקות. הבריכה והמפל השני, שהם יותר מרשימים מהראשון, נמצאים ממש דקה הליכה מהראשון -מעליו. מהבריכה השניה מגיעים לנקודה שבה אפשר לקפוץ מגבוה לבריכה הראשונה, אבל ההוראות אוסרות על כך. חוזרים באותה דרך. חיוני: להביא הרבה מים, אוכל וספריי נגד יתושים (יתושים בד"כ לא מתעניינים בי, ושם בג'ונגל אכלו אותי לגמרי). הגעה ומחירים: מטרמינל דנגריגה לוקחים אוטובוס מקומי, חצי שעה נסיעה ב-5 דולר בליז. יורדים ב-Maya Center, שזה 6 מייל מהשמורה (=10 ק"מ), ואין תחבור"צ בדרך הזו. הדרך לשמורה יפהפיה ועם שביל נח ל-4*4, אבל עדיף לתפוס טרמפ כדי להספיק להנות בתוך השמורה עצמה. נהג מונית הציע לי 50 דולר אמריקאי הלוך ושוב מדנגריגה. אפשר לקנות כרטיס כניסה לשמורה במאיה סנטר או במרכז מבקרים, העלות היא 10 דולר בליז. הרבה תיירים לוקחים סיור מאורגן מאחת הסוכניות בהופקינס - עיירה קטנה קרובה יחסית לדנגריגה ומתויירת יותר, לדעתי אין צורך במדריך.
* מוזיאון בני גאריפונה - Gulisi Garifuna Museom. אם מעניין אתכם ללמוד על בני הגאריפונה - לכו למוזיאון. המוזיאון קטן במיוחד, הביקור בו לא יהיה ארוך יותר מ-45 דק' (גג!). הביקור כולל הסברים בע"פ, טקסטים כתובים, וקצת מוצגים ותמונות. הגעה ומחירים: כ-2 ק"מ מהטרמינל של דנגריגה, אפשר ללכת כחצי שעה או לתפוס אוטובוס מהטרמינל ב-1 דולר או חינם(!). 10 דולר בליז כניסה.
 * אטרקציות שלא עשיתי: ביקור במפעל הרוטב החריף הפופולארי ביותר בבליז (תמצאו אותו בכל מסעדה במדינה), גלריה לאמנות, שמורת טבע נוספת (פחות מרשימה מקוקסקומב) אבל שיותר קל להגיע אליה.

פלסנסיה - Placencia
* תיאור כללי: עיירה קטנה שבנויה על לשון יבשה בתוך הים. יש 2 רחובות עיקריים לאורך העיירה: הרחוב הראשי, ובנוסף The side walk - יותר קרוב לים. המקום מאוד פופולארי בקרב תיירים, בעיקר בגלל החוף היפהפה שיש לכל אורכו -חול לבן, המון עצי קוקוס ונח לרחצה. יש כמה סוכנויות שמציעות טיולים יומיים. המחירים יקרים כמו בשאר בליז - החל מ-75 דולר אמריקאי פחות או יותר. אפשר לעשות טור שנורקל, או שיט ב-Monkey River. לא רואים הרבה עם שנורקל בחופי פלסנסיה, צריך לקחת טיול יומי למקום אחר. מקומיים אומרים שהמים בפלסנסיה טובים לשתיה גם לתיירים.
* הגעה ומחירים: מהטרמינל בדנגריגה לוקחים אוטובוס מקומי (ג'יימס) ל-Punta Gorda בעלות של 9 דולר בליז, שעה וחצי נסיעה, יורדים ב-Big Creek. משם לוקחים מונית ב-5 דולר בליז (או הולכים חצי שעה) למעבורת לפלסנסיה. המעבורת עולה 6 דולר בליז והנסיעה כ-10 דק'. אופציה אחרת: אוטובוס ישיר מדנגריגה - צריך לבדוק מתי יש, לוקח כשעתיים נסיעה ובאותה עלות כמו הדרך הראשונה.
 * יש הרבה בקתות ומלונות, הזול ביותר שמצאתי הוא דורמיטורי שנקרא Anda Di Hows Hostel. ב-25 דולר בליז. מקום נחמד. 5 מיטות קומותיים בחדר גדול, רק 4 לוקרים (אבל גדולים), מאוורר לכל מיטה, 2 שירותים ו-2 מקלחות עם מים קרים בלבד. כמה ערסלים באיזור ו-Fiwi שעובד טוב.

פונטה גורדה - Punta Gorda
* תיאור כללי: מקום די קטן, העיר הכי דרומית בבליז. מקומיים נוהגים לקרוא לעיר PG.
* הגעה ומחירים: אוטובוס ישיר מהטרמינל של Indepandance שעולה 9 דולר בליז ולוקח כשעה וחצי נסיעה. אם אתם מגיעים מפלסנסיה, קחו סירה לביג קריק (10 דק', 6 דולר בליז) ומשם מונית לטרמינל ב-5 דולר בליז (או ברגל כחצי שעה).
* ישנתי במקום שנקרא Maya's Inn, שנמצא ממש מול טוריסט אינפורמיישן וממש כמעט מול המעבורת לגואטמלה, 5 דק' הליכה מהטרמינל. המקום הכי זול בעיירה, יחד עם מקום אחר שמציע פחות או יותר אותו דבר באותו מחיר. 25 דולר בליז לחדר קטן עם מיטת קומותיים, מאוורר, שרוקלחת משותפים עם מים קרים בלבד, Wifi, מטבחון (כולל מקרר מיני בר וגז לבישול), מים לשתיה ומגבת. בעלת המקום הייתה מאוד נחמדה, בריטית לשעבר, ונתנה הרבה אינפורמציה שימושית. כדאי ללכת לטוריסט אינפורמיישן - מאוד שימושי.
*טיול טבע נחמד וקליל: Rio Blanco National Park. ממש 5 דק' אחרי הכניסה לשמורה מגיעים למפל יפה ורחב (אבל לא מאוד גבוה). אפשר לרדת להתרחץ במים בקרבת המפל, הזרימה די חזקה, אבל לא נראה חשש להיסחף רחוק. שביל אחר לייד המפל לוקח למסלול מעגלי של 2 ק"מ, איתו אפשר להגיע לגשר גדול מעל הנהר ולצד השני של המפל. השביל מסומן ב-3 שמות שונים: Nuters trail, Rio Blanco trail ועוד שם מצחיק ששכחתי, משהו כמו Pichi Picha. המסלול המעגלי מתחיל טיפה לפני ההגעה למפל, מצד ימין. הגעה ומחירים: מרחק הליכה (נראה לי כרבע שעה) מסנטה קרוז. מפונטה גורדה אפשר לקחת אוטובוס שלוקח כשעה ועולה 5 דולר בליז. הכניסה לשמורה עולה 10 דולר בליז. ביער שמסביב אפשר לראות ציפורים, אני ראיתי גם סנאי שחור קטן.
* בעיירה Lagun יש מקום שנשמע מדהים ונקרא AguaCaliente, אבל כמה שנים שהוא לא זמין יותר לטיולים. למעשה, לא מצאתי אטרקציות נוספות שעניינו אותי והיו זמינות באיזור.
 * המשך למדינות אחרות: מפונטה גורדה אפשר לקחת סירה ל-Puerto Barrios ב-50 דולר בליז, כשעה הפלגה. מחתימים את הדרכון על יציאה מהמדינה לפני העליה לסירה. מ-Puerto Barrios אפשר לקחת אוטובוס או מונית שירות להונדורס ב-250 קצאל (=כ-30 דולר אמריקאי).