עפתי לתרמילאים

זרקור על דנגריגה

העיר הגדולה ביותר במחוז סטן קריק היא דנגריגה (Dangriga), שנמצאת 88 קילומטרים מבלמופן ו - 169 קילומטרים מבליז סיטי על גדות נהר סטן קריק הצפוני. זוהי העיר הגדולה ביותר בה מרוכזים בני הגריפונה בעולם.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זרקור על דנגריגה
Thinkstock Imagebank ©

העיר דנגריגה

שמה המקורי של העיר היה סטן קריק -;כשם המחוז כולו, אולם ב- 1975 שונה שמה לשמה הנוכחי שמשמעותו בשפת הגריפונה "כאן המים המתוקים הם בהישג יד" בשל טעמם המיוחד של מימי נהר הסטן קריק הצפוני. דנגריגה יושבה לראשונה במאה ה-19 על ידי גאריפונים (שנודעים גם בתור Garinagu או Black Caribs). הגאריפונים הם קבוצה אתנית מעורבת מיוחדת של אינדיאנים מהקריביים עם מהגרים אפריקאים.

למי שמגיע לאזור, אסור לפספס ביקור העיר הזו שעדיין שומרת על ציביון אותנטי ועל אווירה מיוחדת. הבתים בנויים עץ על מנת למנוע התמוטטות בזמן רוחות חזקות ולאורך גדת הנהר אפשר למצוא סירות דייגים.

בני הגאריפונה ידועים בהיותם אומנים טובים- ציירים מיומנים בפרטים, בשימוש בצבעים בהירים ובפרספקטיבות לא ממשיות. שני ציירים מפורסמים הם בנג`מין ניקולס ופן קאיטאנו. כמו כן הם ידועים במלאכת היד שלהם, במיוחד בעשיית תופים מבלוי עץ מהגוני ומעצי ארז. האומן הידוע ביותר הוא אוסטין רודריגז.

 בתקופת חג המולד התושבים יוצאים במחולות ריקוד ה- wanaragua (או John Canoe). הם עוטים מסיכות המסמלות את פני האנגלים ומציירים לעצמם שפם דק וחובשים כובעים עשויים עבודת יד. הריקוד כולל אלמנטים ותנועות מאומנויות לחימה המציינים את מיומנויות העבדים הלוחמים שלחמו נגד הבריטים.

לתחילת הכתבה

חופים ושמורות טבע

כבר אמרנו שהחופים היפים בבליז נמצאים בסטן קריק. אחד החופים המדהימים הוא פלסנסיה (Placencia). הכפר פלסנסיה המהווה את שער הכניסה לאזור החופים של בליז ממוקם בחלק הדרומי ביותר של חצי האי Placencia, כ-160 קילומטרים מדרום לבליז סיטי ו-82 קילומטרים מהעיר דנגריגה.

ראשיתו של פלנסיה במחנה דיג בשנת 1880, בשל היות האזור מוקף מיני בעלי חיים תת מימיים רבים ובשל הסמיכות לשונית המחסום. עדות לכך היא החגיגות המתקיימות בכפר כל שנה, ב- 29 ליוני שנקראות- יום הדייגים - Fishermen`s Day. במהלך היום מתקיימת מיסה חגיגית של הקתולים, מתקיימת תצוגת סירות ומסיבת ענק אליה מוזמנים כל תושבי המקום והסביבה.

 עד לפני עשור לערך ניתן היה להגיע לכפר רק בשיט בסירות דייגים. בעשור האחרון נפרצה דרך באורך של 40 קילומטרים לכל אורך האי המחברת בין הכפר לאוטוסטרדה הדרומית. הרחוב הראשי בכפר הוא למעשה גם הרחוב היחיד ובו מתרכזת רוב הפעילות בכפר. בקצה הצפוני של הרחוב מתחיל קו החוף עם מחנות הקמפינג ואילו בצד הדרומי ישנם בתי עסק והכנסייה האנגלית המתומנת. פלנסיה הוא אחד המקומות הבודדים בבליז בו ניתן לצעוד ברגל לאורך עשרות קילומטרים על חול ים חולי יפהפה. שיטוט רגלי למרחק של 11 קילומטרים בכיוון צפון מוביל לכפר Seine Bight המבודד.

 רוב התיירים מגיעים לכאן כדי להנות מחופשה אידיאלית המשלבת שחייה במימי האי, דיג של ברקודות וקינגפיש, הנאה מספורט מים, שנירקול בין שוניות האלמוגים, שייט קיאקים במימי לגונת פלנסיה (המאפשר הצצה אל עולם החי והצומח של בליז) וכמובן צלילה משום שזו הנקודה בה משתנה המבנה התת מימי של בליז- בין חלקה הצפוני לחלקה הדרומי של שונית המחסום. (ראוי לציין כי בין החודשים אפריל עד יוני פוקדים את האזור כרישי ליוויתן מרהיבים). מהכפר אפשר לצאת לסייר בשמורת הטבע סאות`ווטר.

 * הערה: בסופת ההוריקן בנובמבר 2001 נהרס רוב הכפר לכן מומלץ. לבדוק עם הרשויות אם יש טעם להגיע לכאן.

Southwater Caye Marine Reserve - שמורת הטבע הימית סאות` ווטר מהווה בית גידול מרכזי למינים רבים של בעלי חיים. השמורה נמצאת 16 קילומטרים מזרחית לנהר סיטה במרכז בליז. שטחו 100 קמ"ר לערך. בכל האזור 10 איים המכוסים עצי מנגרובה- אחת המערכות האקולוגיות החשובות בשמורה. בצד הצפוני שוכן האי Man-O-War- אחד משבע מושבות הציפורים בבליז ובו 325-350 ציפורים. דרומית יותר נמצא האי Carrie Bow Caye, אחד החשובים בכל אזור החוף של בליז, משום שמאז 1972 נמצא בו האתר של Smithsonian Institution`s Marine Research Laboratory - המכון חוקר ובוחן כל אספקט הקשור בעולם המימי. הלגונה שמאחורי הריף מנוקדת באיים איים ועומק המים בלגונה נע בין 4.7 מטרים ל- 12 מטרים. השטח שבין Carrie Bow Caye ל- Wee Wee caye נקרא נחשול החולות והוא מתרומם לפסגות של עד 12 מטרים - כך שנוצר שטח חשוף המהווה אזור קינון לעופות כשבשטחים העמוקים בין הנחשולים מסתובבות חיות טרף.

 בפארק פועלות מספר סוכנויות המציעות פעילויות כגון צלילה, דייג (לובסטרים, דגים וכו), שנרקול ועוד. כדאי לדעת כי הנקודה הארוכה ביותר הלא שבורה של שונית המחסום נמצאת בתוך הפארק ולכן מאוד מומלץ לצלול פה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה