עפתי לתרמילאים

זרקור על פונטה גורדה

פונטה גורדה (Punta Gorda) הידועה בפי המקומיים כ- PG היא כפר דייגים יפהפה, שהינו המאחז הדרומי ביותר בבליז. היא נמצאת כ- 161 קילומטרים מדנגריגה ו-337 קילומטרים מבליז סיטי. היא משמשת את עיר המעבר מגואטמלה. הדרך המובילה לכפר עוקבת אחר קו החוף. פונטה גורדה יושבת על מדרון קארסטי, כך שרובה נמצאת בגובה פני הים או לכל היותר כ-6 מטרים מעל פני הים. קירות איתנים שחלקם נופלים עד מי הים נבנו כדי לייצב את העיר.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: זרקור על פונטה גורדה
Thinkstock Imagebank ©

כפר הדייגים

המאפיין העיקרי של העיר הוא האוויר הצח והנקי, ככל הנראה בשל כמות הגשמים היורדת כאן - 4 מטרים בשנה. קו החוף משני צידי העיר משתפל אל החופים הכהים ומלאי החצץ, שלאורכם פזורות מסעדות דגים וסירות דייג. דרומה יותר נוגס הים הקריבי ברצועת החוף.

רק 6,000 בני אדם מתגוררים בעיר והם שייכים לקבוצות אתניות שונות- גאריפונים, קראולים, קטצים, מופנים, סינים, לבנונים ואינדיאנים מזרחיים. צמיחתה של העיר הביאה לפגיעה חמורה בטבע, אולם בשנים האחרונות יש ניסיון לתקן את המצב. עצי מנגו ניטעו לאורך הרחובות, גינות נוי, דשא ופרחים נשתלו בחצרות הבתים- הכל כדי להחזיר סממנים מהעבר הפורח של המקום. מרבית בתי הכפר עשויים עץ. התנועה בכפר איטית ומועטה.

תיירים המגיעים לכאן מגיעים כדי לעמוד על סממני תרבות המאיה האופיינית למחוז כולו. במרכז העיר יש מגדל שעון שנבנה על ידי שוטר מקומי שרצה להנציח את פועלו. בימי רביעי ובשבתות מתקיים בעיר שוק המקבץ אליו אינדיאנים מכל טולדו וכן תושבים מעיירות הסמוכות בצד הגואטמלי, המציעים ממרכולתם- עבודות יד, רקמה, כלי פלסטיק, מאכלי דגים ועוד. העיר הופכת ססגונית ומלאת חיים. השוק מתקיים ליד מגדל השעון.

 אזור קו החוף מתאים במיוחד לאוהבי ההליכה ברגל. בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הצהריים אפשר לראות דייגים היוצאים לדוג או את אלו ששבו מהדייג, מנקים ומכינים את הדגים לשוק.

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי

פונטה גורדה משמשת כבסיס היציאות לכל האטקרציות בדרום בליז. מדריכי טיולים רבים מציעים סיורים מאורגנים לסביבה הכוללים קיאקים, דייג, שייט הנהר ושנרקול. ניתן לצאת מהכפר גם לסיור בפארק הלאומי סרסטון (או בשמו הנוסף טמש), שנמצא רק 21 קילומטרים מפונטה גורדה.

Temash/Sarstoon National Park - בשנת 1992 הוכרז שטח של 166 קמ"ר כשמורת הטבע טמש/סרסטון על שום היותו בין נהר סרסטון לנהר טמש הזורמים בקצה הדרומי ביותר של בליז. שמורת הטבע נמצאת באחד האזורים המבודדים ביותר בבליז ועל כן מהווה בית גידול נפלא לסוגים רבים של בעלי חיים- ביניהם: טפירים, חתולים מנומרים, יגוארים, ציפורים נדירות, תוכי אדום, קוף לבן פנים ועוד. ניתן להגיע לשמורה בשייט שאורכו 21 קילומטרים מפונה גורדה.

 הכפר ברנקו (Barranco) הינו הכפר הדרומי ביותר בחופי בליז. הוא נמצא כ- 45 דקות נסיעה וכ- 20 דקות שייט מפונטה גורדה. חיים בו כ-150 אנשים, ברובם גאריפונים. המאפיין העיקרי שלו הוא אין ספור עצי הפרי המצויים בו- תפוחי מליי, לחם עץ, שזיף זהוב, מנגו, קרבו ועוד. מהכפר אפשר לצאת לסיור בשמורת הטבע טמש. בלילות תושבי הכפר נוהגים לצאת במחולות ולנגן בתופים מנגינות מסורתיות - חוויה אדירה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה