בעקבות ואן גוך בפרובאנס

שדה כחול עמוק תחת שמיים לוהבים בצהוב, עצי הזית מתנחשלים במשבי רוח סגולים וכוכבים במערבולת צבע. פרחים מתפתלים באקסטזה, דיוקנאות שמטיחים אנרגיות אינסופיות במתבונן. וינסנט ואן גוך מצייר את פרובאנס ואת עצמו, בואו, היכנסו אל הציור...
תמי בר סלע - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בעקבות ואן גוך בפרובאנס
bbsferrari/Dollarphotoclub ©

בעקבות ואן גוך בארל

Nature Here Is Extraordinarily Beautiful... I Can't Match It's Beauty In My Painting, But I Take So Much In That I Can Let Myself Go Without Restraint. Vincent Van Gogh, 1888. בשל מיקומה וחשיבותה של ארל (Arles), פרובאנס, נותרו בה שרידים ועדויות לכל התקופות הללו, מונומנטים רומיים, רומנסקיים, וציוני דרך בחיי ואן גוך, שהוכרזו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת תרבותית בינלאומיים. ההשפעה המבורכת של ארל, על ואן גוך ונוכחות נופיה ומזגה ביצירותיו, גורמים גם למבקרים כאן כיום, להתאהב בה מיד. למרות שזה לא מקום גדול, הטבע השופע כאן והאווירה, יוצרים ייחוד שלא ניתן להתעלם ממנו.

טיול עצמאי בארל הוא תענוג, משום שכל המונומנטים היפים והחשובים ביותר מסומנים בשילוט מיוחד ובולט. החיצים והשלטים הצהובים מכוונים אל המקומות שקשורים בחייו ויצירתו של וינסנט ואן גוך. הסימנים הירוקים, מכוונים אל האתרים שמימי הביניים והכחולים, אל השרידים והמונומנטים מהעת העתיקה. רוב האתרים פתוחים למבקרים כל יום בין השעות 9:00 עד 12:00 (לא בימי שני), ומשעה 14:00 עד 18:00. רוב הכרטיסים לאתרים תקפים לשלושה ימים. אתר אינטרנט: www.vangoghgallery.com.

A View Of Arles. One Can Only See A Few Red Roofs And In The Distance A Tower. Above, In The Background A Thin Strip Of Blue Sky . The Town Is Surrounded By Immense Fields Covered In A Sea Of Innumerable Gold Button flowers. A Sea Of Yellow. Vincent Van Gogh, May 1888

נופי פרובאנס. צילום: ויקי נקרנופי פרובאנס. צילום: ויקי נקר

וינסנט ואן גוך הגיע אל ארל בפברואר 1888, הוא היה אז בן 35 וכבר היו מאחוריו נסיונות שונים ומשונים, להשתלב בכל מיני מקומות ועבודות. הוא בא עם כוונה ברורה להקים בארל סדנה, בה יעבדו אמנים רבים ושונים יחדיו. הוא בחר בארל, משום שפשוט התאהב באור העז שמציף אותה כמעט כל השנה, דבר שהרשים את וינסנט ההולנדי עד מאוד. הוא שהה בארל קצת יותר משנה שלמה, בה יצר וצייר ללא הפסק, עשרות ומאות ציורים ורישומים שכולנו מכירים עד היום. ואן גוך הגיע לארל ושכר חדר במלון, בבית מספר 30, ברחוב Rue de la Cavalerie. בעודו מחכה שהבית ששכר יהיה מוכן עבורו, הוא בילה הרבה בכיכר Lamartine ואכל בקפה De la Gare, שבבעלות מאדאם Ginoux. האישה הפרובאנסלית הגדולה הזו, הופכת למודל עבורו ומופיעה בסדרת דיוקנאות "l'arlsienne" - "בת ארל".

 בספטמבר של אותה שנה, הוא עובר אל מעונו בארל - ה"בית הצהוב", שבאותו כיכר ממש, (כיום הוא כבר לא קיים). חלומו להקים סדנת אמנים בה יעבדו אמנים רבים יחד, מתחיל לקרום עור וגידים, עם בואו של הצייר פול גוגן באוקטובר. בתחילת ביקורו, גוגן ו-ואן גוך מנצלים את מזג האוויר הנהדר, לצאת אל הטבע סביב ארל, הם מציירים ורושמים ללא ליאות ומאתגרים זה את זה במובנים רבים. מחד, יש להם הרבה במשותף, מאידך, הפערים והניגודים ביניהם אדירים. יחסי הגומלין הייחודיים הללו גורמים לכל אחד מהם לחדד את סגנונו, להתפתח ולהשתנות. הם גרים יחד בבית הצהוב, משוחחים, מציירים זה את זה, כותבים המון, בעקבות חוויותיהם יחדיו ועם בוא הימים הקרים, מתחילים להזמין אל הבית את אנשי ארל - ומציירים אותם ואחד את השני בתהליך היצירה.

 כנראה שהקירבה הגדולה בבית הקטן הביאה לפרידה ביניהם. גוגן עוזב את ארל בדצמבר, ווינסנט הנסער מאוד, מתקשה להסתגל לשינוי, סובל מהתפרצויות ואף חותך את אוזנו השמאלית. במהלך כל זה, הוא לא מפסיק לצייר ואפילו מנציח את עצמו במצב הנואש הזה. במאי 1889 הוא עוזב סופית את ארל, ועובר לסן רמי (Saint Rémy) הסמוכה.

ביקור במוזיאון

בכל הציורים של ואן גוך מופיעות הדמויות שמאפינות את ארל ואת פרובאנס, נופים מקסימים שתפגשו בטיול של שדות פרחים, עצי זית ושמיים עטורי עננים וכוכבים. הצבעוניות החזקה של כל המראות וההשפעה המיידית שהיה למקום על נפשו ועל הלך רוחו, ניכרו במכחולו והפכו למהפך אמנותי כולל שמרתק רבים גם כיום. עצי זית על רקע ההרים, קטיף הזיתים, אנשי פרובאנס הפשוטים ומלאי החיוניות, כולם מככבים ביצירות של ואן גוך, בגוונים עזים, במשיכות מכחול טעונות, שמעידות על ההשפעה של החוויות על האמן. השפעה עד כדי כך, שהמציא סגנון אישי, ממש כתב יד וזרם חדש שהשפיע הרבה הרבה אחריו - האקספרסיוניזם (Expressionism).

 אל תוך ארל וסן רמי, יצק ואן גוך את נפשו, את תחושותיו. חוקי המשחק המקובלים של ציור השתנו אצלו - ביטוי לנפש על הקנווס, שימוש בפלטת הצבעים באופן פנטסטי לגמרי, שמיים צהובים ושדה חיטה כחול עמוק ומשיכות מכחול במערבולות, בטקסטורה בלתי מתפשרת, אנרגטית עד כאב. ואן גוך הצליח בזמן קצר ואינטנסיבי ליצור המון - בכל מובן. מבעד לשנים, גם מי שאינו מבין באמנות, מזהה מיד את יצירותיו, שעומדות בפני עצמן, בנוסף, השפעתו על אחרים מכרעת.

במוזיאון Fondation Vincent van Gogh d'Arles קיימות יצירות רבות של טובי האמנים שהושפעו מואן גוך, או שהקדישו לו יצירות משלהם: ג'ספר ג'ונס, בוטרו, אנטוניו סאורה, ועוד רבים אחרים, ביניהם ציירים, פסלים, מעצבים, צלמים, משוררים, סופרים כדומה. אמנם הרבה אחרי מותו של וינסנט, אבל בכל זאת, סוף-סוף התגשמה משאלתו - להקים כאן "בית אמנים", בו ירוכזו יצירות ויוצרים מגוונים.

  • כתובת: 17 Rue des Suisses - 13200 ARLES
  • שעות פתיחה: שלישי-שבת 10:00-12:30, 14:00-17:00
  • אתר אינטרנט: www.avignon-et-provence.com

מעבר לסיור עצמאי בארל, בעקבות המקומות שהיו משמעותיים לואן גוך, בחיי היום-יום וביצירתו, אפשר לבקר במוזיאון וגם להצטרף לסיור מודרך שכזה. ניתן לברר לגבי הסיורים במשרד התיירות, ברחוב Boulevard de Lices - BP21. אם אינכם בארל, דווקא בימים אלה, אל דאגה - כל המקומות שקשורים בואן גוך מסומנים היטב בארל, על ידי שילוט צהוב מיוחד. בתחילת מאי 1889 הגיע ואן גוך מארל אל סן רמי, כך שאפשר להמשיך שם את הטיול, בעקבות היצירות והנוף הייחודיים שלו.

פרובאנס. צילום: ויקי נקרפרובאנס. צילום: ויקי נקר

טיול בעקבות ואן גוך בסן רמי

בתחילת מאי 1889 הגיע וינסנט ואן גוך מארל אל סן רמי . הוא התאשפז בבית החולים Saint Paul de Mausole hospice ולמרות (או אולי בגלל?) ששהה כאן זמן יחסית קצר וסבל הרבה, צייר יותר ממאה וחמישים יצירות מדהימות. הוא שהה בשני חדרים. באחד מהם הוא צייר כמעט ללא הפסק. הנוף שנשקף מחלונו, עם מראות גבעות ה-Alpilles והגן של בית החולים, נוכחים בציורים אלה. בתקופה זו, כבר זוכות חלק מיצירותיו של וינסנט לתצוגה בסלונים הרשמיים של פריז ובריסל, למרות שהוא עצמו מאושפז בסן רמי. חבריו ועמיתיו דואגים לו עד כדי כך, שטולוז לוטרק (צייר פריזאי מפורסם), מזמין מבקר אמנות לדו קרב, עד המוות, מפני שמתח ביקורת על יצירותיו של וינסנט. אל דאגה, החבר'ה הרגיעו שם את הרוחות והדו קרב לא יצא לפועל. מבקרים אחרים מתלהבים ומכתירים את ואן גוך כ"אמן אמיתי... בעל נשמה מוארת, כה מקורי ויוצא דופן לטובה". אחרי שנה בדיוק, עוזב ואן גוך את סן רמי לטובת Auvers sur Oise, כפר קטן מצפון לפריז. שם יגיע אל שיא גאוניותו, כך טוענים המומחים והמספידים כאחד. אחרי שלושה חודשים במעונו החדש, שם וינסנט ואן גוך קץ לחייו והוא בן 37 בסך הכל. שנים מאוחר יותר שר לו דון מקלין את Vincent) Starry, Starry Night):


כאשר מבקרים בסן רמי, אפשר לטייל בעקבות הנקודות המשמעותיות בהן יצר וחי ואן גוך. קיימים סיורים מודרכים שכאלה, כאשר נקודת המפגש וההתחלה היא במשרד התיירות. הסיורים נערכים במגוון שפות - גרמנית, איטלקית, אנגלית, ספרדית וצרפתית. אחרי או לפני הסיור בסן רמי, כדאי לבקר במוזיאון של ואן גוך (Centre d`art Presence Van Gogh) במקום.

המוזיאון שוכן במבנה Hotel Estrine, בלב המרכז הישן של סן רמי. מדובר באחד מהמבנים היפים בסן רמי ובתוכו יש תערוכות קבועות של יצירות ואן גוך, סרטים ומיצגים על תהליך עבודתו בפרובאנס. כמו כן, יצירות ותערוכות שנעשו לכבודו ובהשראתו, על ידי אמנים מהשורה הראשונה בעולם. בסן רמי וסביבתה, אפשר לטייל גם בעקבות יצירותיהם של אמנים נוספים כמו פיקאסו, בראייר ואחרים. בנוסף, תוכלו לטעום מקסמו של האזור במסלולים מיוחדים - בעקבות מטעי הזיתים ובתי הבד או היקבים והגפנים שהיוו ומהווים, השראה גדולה לציירים, ולא רק להם.

לתחילת הכתבה

 רוצים לקרוא עוד על טיול בפרובאנס? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פרובאנס