טיולים באקס אן פרובנס

נופי הר סן ויקטואר, מוזיאונים מגוונים, שדרות מוצלות, מרחצאות ושווקים עמוסים, אלה מאפינים את אקס אן פרובנס בה גם חי ויצר האמן הדגול סזאן.
תמי בר סלע
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיולים באקס אן פרובנס
bbsferrari/Dollarphotoclub ©

אקס אן פרובנס

Aix en Provence, עיר 17 המזרקות, ידועה כיפה במיוחד וכבעלת היסטוריה מפוארת. יש בה ישן וחדש, אמנות והיסטוריה, טבע ומבנים ראויים לציון, ענווה פרובנסלית ומלכותיות ראוותנית ומוצדקת. העיר שוכנת על פרשת דרכים מרכזית, והנוף שסובב אותה מקסים. אתרים תיירותיים, אינספור מוזיאונים מעולים, ונקודות ציון חשובות שהטביע כאן הצייר המהולל סזאן מצויים בשפע. הר סן ויקטואר Sainte Victoire שחולש על העיר בלובנו הגירני כמו מאזכר תמיד את יצירותיו פורצות הדרך של סזאן, שהירבה לתאר הר זה בגוונים ומצבים שונים. ההר חושף את הטבע של פרובנס בכל הודו- מסלולי הליכה רגליים, נוף משגע וצמחיה ירוקה, להנאת כל מבקר. ראו פרטים על כך בהמשך.

התחילו את הטיול בעיר בשדרות מיראבו - Cours Mirabeau, בלב העיר,שמקורות בחופת עצים רחבי צמרת, ובצידיהן חזיתות בתים יפהפיים ונושנים , מזרקות מעוטרות ובתי קפה חינניים. זהו אזור מצוין להתרשמות ראשונית מהעיר, עם גני בתי האצולה, מרפסות מקושטות בפיסול ותבליטים ואווירה נינוחה ונעימה שמעידה גם על שאר חלקי העיר. במרכז כיכר העיריה, Place de l`Hôtel de Ville, מזרקה נהדרת , בימים בהם מתקיים כאן שוק הפרחים המסורתי (ימים שלישי, חמישי ושבת) הניחוחות עולים באוויר, מקיפים את הרוכלים והמבקרים בעננה קסומה של ארומה פרובנסלית. שוק הפרחים נודד בשאר ימות השבוע אל כיכר נהדרת אחרת- Place des Prêcheurs.

כדאי לראות גם את שאר המזרקות שפזורות בעיר, כמו המזרקה של פסקל, מזרקת שלוש ה- Ormeaux, מזרקת Espéluque, וזו של כיכר אלברטה. סמוך לכיכר מהודרת זו, נמצא המוזיאון לטבע ב- Hotel Boyer dEguilles, שהוא אחד המבנים היפים ביותר, ומיצג את המעבר הסגנוני מהבארוק אל הרוקוקו של סוף המאה השבע עשרה. כתובת: 6 rue Espariat, טלפון: 0442279127.

מונומנטים נוספים ששוים ביקור באקס, הן כנסיותיה המהודרות- כנסיית סנט מרי מדלין שאוצרת יצירות אמנות מרהיבות, והקתדרלה הגדולה, שבה ניבטים סגנונות אדריכליים רבים במיטבם. כדאי לראות גם את הקלויסטר עם הגג המקושט היפהפה. אם ממשיכים מהקתדרלה של סנט סובר, הלאה מעט מחוץ ללב העיר העתיקה מגיעים אל המרחצאות המפנקות של Thermes Sextius. מאז ימי הרומים ניצלו כאן את המים המרפאים, את המינרלים שזורמים בהם באופן טבעי, והפכו את המרחצאות לאתר מודרני, מטופח ואקסלוסיבי. ניתן לבקר לכמה שעות, או להשתכן במלון קרוב ולהנות מחבילות טיפוח ונופש שמחדשים את הגוף והנפש.פרטים נוספים ניתן לקבל באתר האינטרנט הרשמי של המרחצאות www.thermes-sextius.com.

המוזיאונים של אקס אן פרובנס גם כן מספקים אמנות רבת משמעות ופנים. המוזיאון של אקס העתיקה נמצא ב-17, rue Gaston de Saporta, כל כולו מציג את חיי האזור על כל רב גוניותם. בובות קטנות שמשמשות בטקסים חגיגיים, תלבושות מסורתיות ועוד. טלפון: 0442214355. גם מוזיאון Granet שבכיכר Saint Jean de Malte , אוצר יצירות אמנות,בעיקר ציורים של אמנים צרפתיים מהמאה השש עשרה ועד העשרים, כולל שמונה יצירות גדולות של סזאן, מוצגים ארכאולוגיים ופסלים רבים מהתקופה הקלטית- ליגורית. טלפון: 0442381470.

אניני הטעם יגשו אל מוזיאון Arbaud, ב-2, rue du 4 Septembre, בו יש כלי חרס עדינים, ציורים נהדרים ועוד חפצי נוי מלאי חן וטוב טעם. המוזיאון הוא בעצם אוסף פרטי של חובב כתבי יד וספרים , אספן אובססיבי של אמנות וריהוט דקורטיבי. טלפון: 0442383895.רוח אצילית שורה גם על מוזיאון Pavillon Vendôme . המוזיאון מציג ריהוט ואמנות מהמאה השבע עשרה בעיקר, אך גם ממאות אחרות בהן אצולת אקס פרחה ועלתה. המוזיאון מוקף גנים מטופחים ונמצא ב- 32, rue Celony. טלפון: 0442210578.

מרכז אמנות ואדריכלות מודרנית ומרתקת, מקורית של אמן צרפתי בן זמננו מצוי ב- Foundation Vasarely. כתובת- avenue Marcel Pagnol . כבר מבחוץ בולט המבנה למרחוק ומציג משנה יצירתית של צבע וקומפוזיציה צורנית. בפנים תוכלו לשוטט בין היצירות, להנות מחויה של חלל בלתי שגרתי שנוצר עקב צורת הבנין, ולהצטרף אל סיור מודרך. טלפון: 0442200109. מוזיאון האריגים המעוטרים - Museum of Tapestries, בו יש גובלנים מדהימים ביופים ובמלאכת מחשבת ממתין בארמון Palais de lArchevêché, מבנה ששימש את הארכיבישוף של אקס בעבר.כתובת: 28 Place des martyrs de la Résistance . טלפון: 0442230991.

אחרי שנמלאים תרבות ואמנות גבוהה , מי יותר מתאים מללכת לעבר אחד משווקיה הססגוניים של אקס...להנות מדוכני פרחים, או סחורה טריה של ירקות, שמנים, פירות ודגה ומטעמים שונים, כשריח הבסיליקום והרוזמרין מרחף מעל הכל. טיול קצר באחד מהשווקים פותח תיאבון לעוד ועוד מהעיר המופלאה, ואולי לארוחה קטנה, שמאפינת את אורחותיה . רוב השווקים המרכזיים נערכים שלוש פעמים בשבוע- בימי שלישי, חמישי ושבת. יום השוק העמוס ביותר הוא יום שבת. השווקים מתקימים בכיכרות הגדולות והיפות של העיר כמו Place des Prêcheurs, Place de la Madeleine, והאזורים הסמוכים- Encagnane, Jas de Bouffanואלה מקבלים נופך נוסף של המולה, כפריות, וצבע. בצל עצי הדולב של הכיכר הקטנה Place Richelme יש שוק כל ימות השנה. אמנם מוכרים בו ירקות וכל מיני מזונות טריוויאליים, אבל הוא מושך אליו המוני מבקרים בשל האותנטיות שלו, האווירה החביבה, עם המון עקרות בית עסוקות ועמוסות סלים, שפים גדולים, ורוכלים מקומיים. סביב הארמונות Palais Monclar ו-Palais de Justice יש שוק לבגדים יד שניה וגם חדשים (בימים שלישי חמישי ושבת).

סמוך לשם, בכיכר place de Verdun יש שוק של עתיקות , כל מיני גרוטאות, חפצים במלאכת יד, וחפצי נוי למיניהם. השוק מתקיים בימים שלישי, חמישי ושבת. מי שתמיד חלם לקנות שידה קטנה מלאכת יד, או אולי איזה מנורת שלחן נושנה...ענתיקות רבות וגם ספרים משומשים ממתינים כל יום ראשון, הראשון של החודש, בכיכר העיריה. לא רק הכיכרות הגדולות של העיר זוכות לתהילת השווקים, גם ברבעים נוספים בשוליה יש שווקים- בימי שני, רביעי, שישי וראשון באזור Encagnane, בכיכר Place Romée de Villeneuve, ברובע Jas de bouffan, בימי שלישי חמישי ושבת, בכיכר Place de la Croix Verte, באזור Val St André, בימים הזוגיים של השבוע, בכיכר Place de la Poste, ב- Pont de Béraud, כל יום מלבד יום שני, ב- Puyricard, בכיכר הכנסייה - Place de lEglise, יש שוק בימי שישי, ברובע Luynes, שוק של ימי שני בכיכר Place de la Libération, שוק נוסף של ימי שני ב- Les Milles, ב- Cours Brémond. חשוב לציין- שבכיכרות בהן מתקימים השווקים בעיר אין חניה, רכב חונה יגרר על ידי המשטרה .טלפון למידע בנושא: 0442939700.

לתחילת הכתבה

בעקבות האמן סזאן Cezanne באקס אן פרובנס

סזאן נולד באקס אן פרובנס בינואר 1839 בבית מספר 28 ברחוב Rue de lOpéra, הוא גדל כאן, יצר והתפתח ונחשב כיום לאחד מהמחדשים הגדולים, אמן שסלל את הדרך לגדולים אחריו כמו פיקאסו, מאטיס, קנדינסקי, מונדריאן ועוד רבים אחרים. למרות שחידש והיה אמן מהפכני , תמיד נשאר נאמן לאקס, ולפרובנס ורוחה שמצאו ביטוי ביצירותיו. כשמבקרים באקס שווה להתבונן בנופיה ואנשיה גם מתוך ציוריו ונקודות הציון של חייו כאן- טיילו בעקבות סזאן באקס-יש באקס חמישה מסלולים שמסומנים בצבעים שונים, וכל אחד מהם מתווה את נקודות הציון המשמעותיות בחייו ויצירתו, בעיר עצמה ובנוף שמקיף אותה. כל המסלולים מתחילים במרכז העיר, וניתן לטייל עצמאית לאורכם, אופציה נוספת- להצטרף אל סיור מודרך שעורך משרד התיירות העירוני- ראו פרטים להתקשרות בהמשך.

דרך Tholonet מסומנת בירוק-ועוברת דרך Château Noir, Colline des Pauvres-"המצודה השחורה",נקראית כך על שום בעליה המקורי, סוחר ממרסיי שעסק בייצור צבע שחור מזפת, והשתמש בו גם לצביעת אחוזתו. כל תושבי האזור פחדו ממנו וקשרו את שמו עם מאגיה שחורה , המון סיפורים נפוצו עליו בסביבה...סזאן צייר את המצודה מציצה מבין העצים, עם צבעים כהים ואווירת מסתורין..כיאה לאתר...במסלול יש גם נקודות תצפית על הר סן ויקטואר. דרך ה- Bibemus מסומנת באדום - ועוברת דרך המחצבות - אותם צייר סזאן כמה וכמה פעמים, ויש גם כמה נקודות תצפית על הר סן ויקטואר.

דרך de l`Arc, צבועה כחול- עוברת בגשר Trois-Sautets, Palette, וגשר Bayeux ממנו ניבט הר סן ויקטואר. דרך Jas de Bouffan מסומנת בצהוב- כאן היו חלק מנכסיו של אבי סזאן, וגם שטחי Bellevue ו- Montbriand שעל גבעת Valcros היו חלק משמעותי מחיי הצייר, הוא התגורר כאן מבגרותו ועד יום מותו. הר סן ויקטואר עם עץ האורן הענק שעדיין ניצב על עומדו נמצאים גם הם, על מסלול זה. הדרך המסומנת באפור נקראית des Lauves- הדרך כוללת את הסטודיו של סזאן, והנוף של הטבע וסן ויקטואר מה-lauves.

פרטים נוספים ניתן לקבל ממשרד התיירות של אקס אן פרובנס: 

לתחילת הכתבה

נקודות ציון נוספות לטיול בעקבות סזאן

Granet musuem-במבנה המוזיאון של היום היה בשלהי המאה התשע עשרה בית הספר העירוני לציור, אליו הלך סזאן הצעיר, בן השבע עשרה. הוא העריץ את הציורים שהיו תלויים על הקירות והושפע מהם עמוקות, ואף שבסוף המאה התמנה הפסל Pontier למנהל המקום, ונשבע שאף יצירה של סזאן לא תתלה על כתליו, המשיך סזאן לבקר במקום...רק עם מותו של הפסל Pontier בשנת 1925 החלו לתלות יצירות של סזאן במוזיאון. כיום המוזיאון אוצר 18 מיצירותיו, בכל מיני מדיה אמנותיים- ליטוגרפיות, ציורי שמן, גואש ומים, רישומים ותחריטים. המוזיאון פתוח בימים רביעי עד שני, משעה 10:00 עד 12:00, ומשעה 14:00 עד 18:00. סגור בחגים. כתובת: Place Saint-Jean de Malte, טלפון: 0442381470.

האטליה של סזאן - "אני רוצה להפתיע את פריס עם תפוח!"- הצהיר סזאן הצעיר, אבל למרות שביקר לא פעם בעיר הבירה ההומה, ורצה להרשים את מבקרי האמנות והאמנים שבה, הוא תמיד שמר אמונים אל פרובנס בכלל, ואל עיר הולדתו בפרט, עד מותו בשנת 1906. רבים מהפורטרטים שצייר לאורך חייו ממחישים את קרבתו לאנשי פרובנס, בני משפחתו ולציירים וחברים בני זמנו (פיסארו, רנואר ועוד) וגם אל אמנים אחרים אותם העריץ- כמו חבר הילדות שלו הסופר והפובליצסט אמיל זולא. הוא הירבה לצייר טבע דומם, ואכן הפתיע לבסוף את פריז עם תפוח...

הפירות שצייר סזאן בלווית חפצים שונים מוכרים עד היום כייחודיים ומשקפים את בניית סגנונו האישי. סזאן, כמו שאר בני אקס היה מחובר נפשית ומעשית אל הטבע שסביב העיר. המחצבות, והר סן ויקטואר ניבטים מציורי השמן, הגואש והמים. למרות ש"התכתב" עם יצירות גדולות של אדואר מאנה למשל , וצייר את "אולימפיה המודרנית" כהומאז` לעבודותו, יצר גם קשת נושאים מקוריים לגמרי כמו הר סן ויקטואר והמחצבות. הוא החל כנער מתבגר שמתחקה אחר רזי הציור הקונבנציונלי של זמנו, המשיך כאימפרסיוניסט, ואחר כך, גיבש שפה משלו, פוסט אימפרסיוניסטית, שכונתה לימים "קונסטרוקטיביזם", וסללה דרך להיווצרות הקוביזם, המינימליזם, הפוביזם, ועוד זרמי הגות ואמנות נוספים. לא לחינם מכונה האמן מאקס "אבי הציור המודרני"...

אמיל ברנאר שביקר אצל סזאן הזקן ב-1904 מספר מחוויותיו- "אף אחד לא נכנס לסטודיו שלי, אבל אתה חבר שלי, לכן נבקר בו יחד..." אומר לו סזאן ומוביל את ברנאר דרך פשפש העץ הקטן אל הגן שמקיף את הבית. עצים ירוקים מעטרים את הגן ובשיפוליו, מעיין קטן זורם. מתחת לאבן כבדה מוטמן המפתח הישן, ובפנים נגלה האטליה- הסדנה של האמן. זהו חדר ענק, שמואר כולו מרצפה עד תקרה, באור צפוני בהיר. על אחד הכנים ציור ובו מתוארות נשים גדולות, גופן מתואר כמורכב מצורות גיאומטריות חדות, אלה יכונו לימים "המתרחצות הגדולות"...על משטח כהה, בפינה אחרת, מונחים כמה תפוחים ירקרקים, ויש גם פסל לבן של קופידון ועוד חפצים שונים של טבע דומם.

בקרו גם אתם באטליה של סזאן- פתוח כל יום למבקרים, מלבד חגים, בין השעות 10:00 עד 12:00, ומשעה 14:00 עד 17:00 , יש חניון, וניתן להגיע באוטובוס מספר 1, מהרוטונדה . כתובת: 9 Avenue Paul Cézanne, טלפון: 0442210653, פקס:0442219034, דוא"ל:atelier.cezanne@wanadoo.fr.

הר סן ויקטואר- סזאן הניח את כן הציור שלו על הדרך chemin de la Marguerite, בכך מיקם עצמו בנקודת תצפית מעולה על הר סן ויקטואר. הוא החל לצייר את ההר והנוף סביבו, החל, ומעולם לא סיים ממש...יותר מארבעים ציורים בשמן ויותר מארבעים יצירות בצבעי מים של ההר, בגוונים שונים, במצבים שונים נותרו מהאובססיה הזו של סזאן, עם נופי ילדותו, ועם דרכים חדשות לביטוי אמנותי. ביצירות הראשונות אפשר לזהות את ההר, את הירק שעליו ואת מזג האוויר המדויק והעונה, אחר כך, בהדרגה, עובר מכחולו של סזאן לבטא הלכי רוח, צורות גיאומטריות, כאילו מבלי להתחשב במציאות ובטבע...משיחות מכחול אכספרסיביות, צבעים עזים או מינימליזם של כמה גוונים חומים ואפרפרים, או תרגום הנוף ליחידות הנדסיות חדות, כל אלה הפכו אחר כך בידי אמנים דגולים למה שמכונה "הסגנון הקוביסטי".

סזאן, "האב הגדול", של כל כך הרבה אמנים, העז לעשות עם סן ויקטואר ככל העולה על רוחו, השפעתו המיידית על כל סביבתו היתה מכרעת. כיום אפשר להתרשם מהנוף של ההר, שחולש על אקס, או לנסוע אליו, לטייל בשביליו, ולבקר במרכז שעל פסגתו - הבית על הר סן ויקטואר-הבית מנוהל על ידי הקהילה של סן אנטונין, והרשות להגנת אתרים, ויש בו מוזיאון, חנות ספרים, מסעדה ובית קפה, וגן מקסים שחושף בפני המבקר את החי והצומח של אזור המאסיף. ההר עצמו מכסה 150 אלף דונם שמתוכם שישים אלף מוגנים ונתונים לרשויות היישובים סביב. בשנת 1989 אירעה שריפה שכילתה שטחים מיוערים רבים על ההר, המאמצים לשקם את הנוף, לנטוע עצים ולדאוג לשבילים מסומנים, שילוט , שלטי מידע ומקומות חניה מסודרים גברו. הבית על הר סן ויקטואר פתוח כל יום משעה 10:00 עד 19:00. טלפון: 0442668440, פקס: 0442668515.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פרובאנס