צרפת - מסלולי הליכה בפרובאנס

הטבע של פרובאנס כל כך מזמין ומהנה שקשה לוותר על יציאה אל הטבע המקסים שהוא מציע. עם גיוון רב, צבעים וריחות, ים, הר, נהר ואפילו טיולי חמורים, אין ספק שתוכלו למצוא לכם מסלול טיול מצויין לכל המשפחה.
רינת
|
תמונה ראשית עבור: צרפת - מסלולי הליכה בפרובאנס
bbsferrari/Dollarphotoclub ©

הקדמה

קוראות יקרות, קוראים יקרים, זוכרים איך בטיול השנתי בכיתה ח' המדריכה מבית ספר שדה עין גדי אמרה ש"לא באתם לעשות בטן-גב, וכדאי מאד שתתחילו להזיז את הרגליים לפני שיחשיך ולא נמצא את הדרך לאוטובוס"? אני זוכרת היטב, לכן אין שום סיכוי שזה יהיה סוג הטיול שאמליץ עליו. מצד שני, הטבע בפרובאנס כל כך מזמין ומהנה, שחבל לראות אותו רק מחלון המכונית, וכדאי מאד לחלץ רגליים ולחוש בו מקרוב. מה בתכנית שלנו היום: ים, נהר, הר וחמורים. יתר על כן: השקעתי וסימנתי לכם הכל על מפת גוגל ייעודית. קדימה, לדרך!

%#start|לתחילת הכתבה%

טיול בים

בכתבה קודמת על %node/301931|אטרקציות בפרובנס% דיברנו על הקאלאנקים – הפיורדים המרשימים שמעטרים את החוף שבין קסיס למרסיי – והבטחתי להסביר איך אפשר להגיע ברגל אל החופים הנסתרים. היום אני מקיימת את ההבטחה. הטיול הראשון מסומן במפה בצבע תכלת. מתחילים ממרסיי, שם נוסעים באוטובוס (קו 21 או 24) עד לתחנה הסופית שנקראת Luminy ונמצאת באוניברסיטה, או לחלופין מגיעים ישר לשם במכונית. יוצאים לטיול בשביל המסומן במפה, בהתחלה בין עצים ואחר כך, כשעולים למעלה, הנוף נפתח. טפסו אל המצפה היפהפה, משם אפשר להשקיף על הספינות שעוברות למטה ולזרוק להם קליפות גרעינים על הראש (טוב, נו, ברור שלא באמת. ואם כן, לפחות אל תדברו עברית...). כשתגמרו להתפעל, רדו קצת בשביל חזרה, ופנו ימינה בשבילונים הקטנים שיורדים ממש אל החוף. שם תוכלו לבלות יום שלם של שמש, ים ואושר גדול. רק זכרו לקחת אתכם כל מה שתזדקקו לו, כדי שלא תאלצו לעשות את כל הטיול חזרה עד לאוטו בגלל ששכחתם את המים (אין שם איפה לקנות מים ואוכל!). אם השארתם באוטו את בגדי הים – לא נורא, לא תהיו היחידים שמוותרים על הציוד הזה.

קאלאנק אחר שיפה לטייל בסביבתו הוא Mejean (מסומן בסגול על המפה). נוסעים בדרך המתפתלת היורדת לכיוון מז'אן, נזהרים מאד לא לדרוס כלות וחתנים, שמגיעים בלימוזינות כדי להצטלם על רקע הנוף המסעיר. כשמגיעים לכפר עוברים מתחת לפסי הרכבת וחונים בחניון שאחרי הגשר, מצד ימין. יורדים ברגל לכיוון הנמלצ'יק, עוברים במסעדה החמודה שלידו ומזמינים מקום לארוחת ערב, ויוצאים לדרך. השבילון שתלכו בו נקרא Sentier du Douanier (משעול המוכס). פעם בכניסה לכל נמל היתה עמדה של מוכס, שפיקח על הסחורות הנכנסות ודאג לאינטרסים של השלטונות (ושלו). במה זכה שיקראו לשביל על שמו? אין לי מושג. אולי היה שם אחד חרוץ שעשה עבודתו נאמנה, או שבכלל היה הולך בשביל הזה בין הנמל הקטן של מז'אן לנמל הקטן-עוד-יותר של ניולון, כי טיפל בשניהם ביחד. אתם מוזמנים לחשוב על הסברים אלטרנטיביים. מטפסים בשבילון למעלה, וכשמגיעים לראש הגבעה – הפתעה! מגלים שאפשר לעבור לצד השני ולהשקיף לכיוון מרסיי. הדרך ממשיכה ומתפתלת על צלע ההר, ואתם תמשיכו איתה כמה שמתחשק. %http://www.baladeenprovence.com/balade.php?reference=Mejean-Erevine#image33|כאן|target=_blank% ממליצים על מסלול שמגיע עד לתצפית על האי הקטן שנקרא איל ד'ארווין, אבל אפשר להמשיך גם עד ניולון (לרציניים בלבד). בסוף תחזרו עייפים ומאושרים לנקודת ההתחלה, מתים לאיזו טבילה במים. זה בסדר, המים בנמל הקטן נקיים בהרבה ממה שאנחנו מכירים מהקצה המזרחי של הים התיכון, ואתם יכולים להתרחץ בנחת. ארוחת דגים במסעדה שהזמנתם בה מקום קודם, וחוזרים עייפים ומאושרים מאד לאוטו ולמלון (אלא אם כן בחרתם להישאר ללון באיזו אכסניה מקומית, אפשרות מעולה).

%#start|לתחילת הכתבה%

טיול בנהר

פרובנס אינה אזור שופע מים. יש בה נהרות ונחלים, אך לא כולם מתאימים לרחצה. אני רוצה להמליץ לכם על שניים שדווקא כן מתאימים, והם אינם ידועים ומתויירים כמו הגדולים (ורדון וסורג, שהם נפלאים בפני עצמם). שני הנחלים המדוברים נמצאים במחוז Var, באמצע הדרך בין הריביירה לבין בוש-דו-רון. במילים אחרות: בדיוק מתאימים לעצירה להתרעננות בדרך הארוכה שבין שני האזורים האלו. כאן אני לא מציעה לכם טיולים מושקעים, רק טבילה במים המעולים. אם בכל זאת תרצו למשוך יותר, לשוטט עוד בסביבה ואולי גם להישאר לישון – לכו על זה. %http://www.la-provence-verte.net/index.php|הנה קישור לאתר התיירות|target=_blank% של האזור שמתהדר (ובצדק!) בשם "פרובנס הירוקה", ושם הצעות לטיולים נוספים, לסיורים ב"דרך היין", למקומות לינה וכיו"ב. אל תבהלו מהצרפתית – בתחתית הדף, מימין, יש אפשרות לבחור שפה (נסו את העברית, זה משעשע). דרך אגב, ממש שם (ב-Domaine de Miraval) התגוררו עד לא מזמן בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, אבל נדמה לי שזה כבר לא בתוקף.

והנה הנהרות המדוברים – הראשון הוא זה שזורם בין Chateauvert לבין Correns, מימיו ירוקים וקרים, וכל כולו תענוג. במפה שלנו הוא מסומן בכחול. %http://www.baladeenprovence.com/balade.php?reference=VallonSourn-Chateauvert|כאן|target=_blank% הצעה לטיולון באזור הנחל הזה. רק אל תאכלו במסעדה שליד הגשר שבשאטוור. אמנם השולחנות על המים הם התגלמות הפסטורליה, אבל האוכל מחריד ויקר והשירות מזעזע (!). עדיף בהרבה בגט עם גבינה מהשוק או פיצה מהאוטו-פיצה שבכניסה לכפר. הנהר השני הוא %http://www.web-provence.com/balades/gorges-du-caramy.htm|הקאראמי|target=_blank% (Caramy) שזורם ליד הכפר Tourves ומסומן בירוק זוהר על המפה שלנו. יש לחנות במקום המסומן במפה, ומשם ללכת טיפה עד לנחל המיוחל. אִם הסלעים, הפטל והפינות המוצלות יעלו בכם זכרונות מנהר הירדן – לא מפתיע. זה קורה לרבים. את הקאראמי אפשר לפגוש גם בנקודות אחרות (קרוב יותר לעיר בריניול או באגם הקטן והנחמד שהוא יוצר ליד Vins-sur-Caramy ועוד). אתם מוזמנים לחפור באתר התיירות במחוז ואר שקישרתי קודם כדי לגלות איפה.

גם הטיול הבא עובר ברובו לאורך נהר, אבל באזור אחר לגמרי: בין הכפרים בְּיוּ ו-סִיוֶורְג (Buoux; Sivergues) שבלוברון (מחוז Vaucluse). הטיול מסומן על המפה בורוד. זהו טיול אביב-קיץ מענג, שבסופו ארוחה נהדרת בחווה של ג'יאני (רצוי מאד להזמין מקום קודם בטלפון 04-90746089; לא לשומרי כשרות). חונים במקום המסומן במפה ליד האוברז' בכפר ביו – יש שם שלט שהחניה רק לאורחים, אבל נראה לי שאם לא צפוף, זה לא מטריד אותם. בכל מקרה, אפשר לחנות לאורך הדרך קצת לפני החניון. פונים ימינה בכניסה לאכסניה, עוברים ממש ליד הבריכונת הטבעית שלהם, ונכנסים לשביל. משם הולכים איתו לצד הנחל, ואחר כך נפרדים מהמים וממשיכים עם הדרך המטפסת בנחת במעלה ההר. השביל מוצל וקריר, ומתי שרוצים אפשר לטבול במים (הקפואים!!) של הנחל.

כשמגיעים לסיוורג – כפרון פצפון של עשרה בתים בערך – עולים לכיוון מגרש החניה, ומשם צועדים בדרך העפר הרחבה (מתאימה גם למכוניות) לכיוון החווה-אכסניה-מסעדה האיטלקית %http://chocolateandzucchini.com/archives/2005/04/chez_gianni_fermeauberge_le_castelas.php|Le Castelas|target=_blank%. בחוץ תפגשו את העיזים שמחלבן מכינים את הגבינות הנהדרות שתאכלו לקינוח, כמה סוסים ידידותיים, משפחת חזרזירים (לא נעים לחשוב על כך, אבל גם אלה יתרמו את חלקם לארוחה), כר דשא ענקי שילדים יכולים להשתולל עליו, ושורה ארוכה של שולחנות עץ שניצבים בשמש, לצד הבניין העתיק שבמקום, שעליהם תוגש הארוחה. אין תפריט לבחור ממנו, כולם מקבלים אותו דבר. בצהרים מדובר בסנגריה, סלט עדשים, סלט ירוק, לחם מאפה בית עם מבחר שרקוטרי, גבינות ודבש לקינוח. בערב ארוחות יותר מורכבות, עם מנה עיקרית וקינוח מתוק. בשני המקרים גם הרבה יין, כדי לשמח את הסועדים עוד יותר (תאמינו לי – רק מלשבת שם נהיים מאושרים לגמרי, אבל היין לא מזיק). אם כבר הגעתם לערב, %http://en.luberonweb.com/location-1919/Le_Castelas/Le_Castelas.php|אפשר גם להישאר לישון שם|target=_blank% – לא יקר, ושמעתי שנעים מאד.

%#start|לתחילת הכתבה%

טיול בהר

סנט ויקטואר הוא חתיכת הר – רכס סלעי עצום שמתרומם ממזרח לאקס-אן-פרובאנס (מסומן על המפה בסימונים צהובים). הלבן הבוהק של הסלע מבלבל, ומרחוק אפשר לחשוב שהוא מכוסה שלג, אבל לא. בכל מקרה, מרשים מאד מאד. הצייר %http://he.wikipedia.org/wiki/פול_סזאן|פול סזאן|target=_blank%, שגדל ופעל באקס, העריץ את ההר וצייר עשרות תמונות שלו. גם אתם יכולים להביא איתכם כן ציור וקופסת צבעים, לעמוד למרגלות ההר ולנסות את כוחכם בציור. אבל הכי טוב להכיר את ההר מקרוב, במו רגליכם. הערה אחת לפני שאתם מתחילים לתכנן מסלולים: חלקים גדולים מההר ומהיער שבסביבתו אסורים לטיפוס בין האחד ביולי לאמצע ספטמבר (לפעמים גם מעבר לכך, תלוי במזג האויר), בשל סכנת שריפות. אם אתם מתכננים להגיע לשם בתקופה הזאת, חשוב להתקשר קודם לטלפון 08-11201313 ולשמוע מה פתוח ומה סגור (בצרפתית...). ועוד אזהרה חשובה: יום ראשון השני בחודש ספטמבר (אז בדרך כלל נפתחים כל מסלולי הטיול בהר) שמור לציידים, אז היו ערניים ואם אתם רואים שלטים שמזכירים Chasse (ציד) – ברחו מהר (אבל לא מהר מדי, שלא יחשבו שאתם איזה שפן סלע).

במפה שהכנתי לכם מסומן ה-%http://www.aixenprovencetourism.com/uk/aix-sainte-maison.htm|Maison sainte victoire|target=_blank%, שהוא המקום ממנו כדאי להתחיל. יש שם מוזיאון קטון וקצת הסברים על ההר ועל ביצי הדינוזאורים שנמצאו במקום, מפות והצעות למסלולים וגם חמורים, שנדמה לי שאפשר לשכור כדי שישאו על גבם את קטני-הבית ויהפכו את הטיול לאפשרי (לפחות פעם אפשר היה, אני לא בטוחה שזה עדיין בתוקף. בכל מקרה, בהמשך אתן לכם כמה כתובות של מקומות שבהם בטוח אפשר לטייל עם חמורים – לא עשינו את זה, אבל שמעתי שזה מצוין). יש מסלולים רבים לטייל בהר בדרגות קושי שונות. אפשרות מוצלחת אחת היא להעפיל לעבר %http://www.saint-ser.com/saintevictoire_gb.php|ארמיטאז' סן סר|target=_blank% והפסגה שמעליו (שנקראת Pic Des Mouches – פסגת הזבובים). ב%http://www.baladeenprovence.com/balade.php?reference=St-Victoire-Ermitage-St-Ser|קישור|target=_blank% הסבר מפורט על הדרך – אמנם בצרפתית, אבל התמונות והמפות מספיקות. ואם לא, תמיד אפשר לתרגם את כל הדף בכלים של גוגל. החלק שעד הארמיטאז' קל יותר, משם לפסגה יותר מאתגר. לא טיול לקטנטנים, אבל ילדים בני 10 בהחלט יכולים להתמודד איתו. מי שמעדיף שיטוטים רגועים יותר, יכול לצאת לסיורון שמתחיל בסימון הצהוב השמאלי על המפה, שם יפה, מוצל יחסית ומספק תצפית נהדרת על ההר – פעם יצא לנו לראות משם איך מגיעים הליקופטרים לחלץ בחור שנתקע על צלע ההר עם גלשן הרוח שלו. נגמר בשלום.

%#start|לתחילת הכתבה%

טיול חמורים

הידעתם כי לפרובאנס יש %http://en.wikipedia.org/wiki/Provence_donkey|זן חמורי מקומי|target=_blank%? מסתבר. אולי משום כך %http://www.hikingwithdonkey.com/|טיולים בלווית חמור|target=_blank% מקובלים באזור. כדי להכניס אתכם לאוירה המתאימה מצרפת שיר שישמש לכם כרקע בעת הקריאה – שיר מדמיע שמספר על חייו של %http://www.youtube.com/watch?v=Km4hdtZ7Iyg|חמור קטן אפור בפרובאנס|target=_blank%. רוב האתרים, שמציעים טיולים רכובים כאלה, לא משווקים את מרכולתם באנגלית, אז מומלץ (עוד פעם...) להשתמש בכלי התרגום של גוגל כדי להבין במה מדובר. ב%http://www.ane-et-rando.com/OuRandonner/PACA.html|אתר הזה|target=_blank% קישורים למרבית המרכזים בפרובאנס, ואני מוסיפה עוד שניים שלא מופיעים שם ונראים לי חביבים – %http://balalin.balalane.free.fr/accueil.php|אחד|target=_blank% שפועל באזור מרסיי, %http://asidudevens.free.fr/|השני|target=_blank% בצפון מחוז ווקלוז, לרגלי הר וונטו. להרפתקנים יש גם אופציה של טיולים ממושכים יותר של ימים מספר, כמו שמציעים %http://www.occitanies.fr/voyages/voyageANES10A.html|כאן|target=_blank% – טיול חמורים של חמישה ימים באזור סנט ויקטואר. לסיום, אם אתם באמת חזק בעניין החמורים, הנה הצעה שתתקשו לעמוד מולה – %http://www.unefeedanslasinerie.com/|חווה שמייצרת סבונים מחלב אתונות|target=_blank% (קליאופטרה, זוכרים?) בניחוחות מופרעים כגון תות ומנתה, עגבניות/בזיליקום ואפילו שוקולד וקנמון.

יש עוד הרבה מקומות נהדרים לטיול רגלי בפרובאנס – יער הארזים בלוברון, אזור החולות האדומים הסמוך לרוסיון, קניון הורדון, רכס סנט בום, ה-Vallée Des Merveilles ועוד, ועוד. אני מציעה להעזר בשני האתרים המצויינים הבאים כדי לראות אפשרויות נוספות, להתרשם מהן, ואולי לבחור ללכת בעקבותיהן: %http://www.web-provence.com/balades/|www.web-provence.com/balades|target=_blank% והאתר %http://www.baladeenprovence.com/|www.baladeenprovence.com|target=_blank%.

זהו להפעם.
כמו תמיד, מאחלת לכם בילוי נעים וחופשה נהדרת,
רינת.

%#start|לתחילת הכתבה%

יעדי הכתבה

אטרקציות בפרובאנס

מלונות ומקומות לינה בפרובאנס

מדריכים ונותני שירות בפרובאנס

נהגים בפרובאנס

הזמנת חופשה לפרובאנס

כתבות מומלצות עבורך על פרובאנס

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע