מסע הבודהיזם בדרכי המשי

החידוש המשמעותי והעמוק ביותר שהועבר באמצעות דרך המשי אל סין ושכנותיה הוא הבודהיזם. דת, פילוסופיה ואמנות שכיום כל כך מזוהים עם סין, הגיעו אליה מהודו, בזכות דרכי המשי. בואו ללמוד על מסע הבודהיזם בדרכי המשי.
תמי בר סלע -צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מסע הבודהיזם בדרכי המשי
Depositphotos/Empty Vectorist

צמיחת הבודהיזם

הבודהיזם החל לצבור כוח בהודו במאה השישית לפני הספירה, ובמאה השלישית לפני הספירה אומץ כדת רשמית. הבודהיזם, כאוסף רעיונות ואורח חיים דתי הופץ בעל פה דרך פיותיהם של הסוחרים והנוסעים השונים בדרכי המשי וכך הגיע לסין ושכנותיה. כל האזור החל להתמלא יצירות אמנות, כתבי יד, מונומנטים מרשימים ומבנים מקודשים בודהיסטיים. (לשם הבהרה-דתות נוספות, כמו המאניחיאניזם הפרסי והנצרות הנסטוריאנית גם כן חדרו לאסיה התיכונה וסין באותה דרך, אלא שלא זכו לפופולריות ולכמות המאמינים כמו הבודהיזם).

רק בתחילת המאה העשרים החלו לחקור לעומק את כל שכיות החמדה, שחלקן הגדול קבור מתחת דיונות חול ענקיות. מהמאה הראשונה לפני הספירה ועד שושלת טאנג בנו ועיטרו המוני יצירות, שלא לדבר על המהפכה התודעתית שחוללו הרעיונות החדשים האלה בקרב עמי אסיה התיכונה.

מסיונרים, נזירים ואנשי הממסד הדתי לגווניו החלו להשתמש בדרכי המשי- שכוחן בהפצת הדת, הוכח מעל לכל ספק. הם עשו דרכם מהודו אל אסיה התיכונה וסין, ועימם שלל כתבי יד, ציורים, פסלונים והרבה מוטיבציה ואמונה.

אמנם, מספרים הסינים כי הקיסר Mingti משושלת האן, חלם על בודהה - דמות זהובה שצפה בהילת אור זורח, ועקב ההתגלות המופלאה הביא את הבודהיזם לארצו, אך אין היום צל של ספק כי הבודהיזם הגיע בדרכי המשי אל סין.

לאורך דרכי המשי נוצרו שילובים מרתקים של השפעות הודיות, מקומיות ומערביות בייצוג הדת החדשה. דמותו של בודהה שתוארה כסמל מופשט - גלגל, עץ או טביעת כף רגל , החלה להופיע כדמות אנושית של ממש. דמותו של הגיבור המיתי היווני הרקלס אומצה כדי לצייר את בודהה, עוטה גלימה רבת קפלים שמסגירה גם כן את ההשפעה המערבית.

 חלחול הבודהיזם לאורך דרכי המשי, יצר תנופת בניה אדירה של מנזרים, מערות פולחן והתבודדות, מצופות פרסקאות מרהיבות. רבים מהמבנים נועדו להגן על סוחרי דרך המשי ושיירותיהם, וכל פעם כשעברו שם דאגו להוסיף מנחה או תשורה בהתאם.

לתחילת הכתבה

מפיצי הבודהיזם

הסיני הראשון שעלה לרגל להודו ושב עם מידע נוסף לגבי הבודהיזם היה הנזיר Fa Xi`an (בין 337 ל- 422 לספירה). הוא עשה את דרכו במסלול הדרומי של דרך המשי בשנת 399, עבר דרך Dunhuang ו- Khotan, חצה את הרי ההימאליה והגיע אל הודו. בבנארס, ציילון (סרי לנקה) וגנדרה (כיום בפקיסטאן) הוא הסתופף בקרב מורי הבודהיזם הגדולים ביותר. הוא הרחיק אפילו עד סומטרה, ואינדונזיה. אחרי מסעו בשלושים ארצות, הוא שב למולדתו, בדרך הים.

נוסע דתי מפורסם אחר של דרכי המשי היה הנזיר הסיני הבודהיסטי Xuan Zang, איש המאה השביעית. תהילתו כאחד ממתרגמי הטקסטים הבודהיסטיים לסינית, ותגליותיו במסעות פורסמו גם מאות שנים לאחר מותו. הוא ביקר בממלכות אסיה התיכונה, והגיע אפילו עד סרי לנקה. משם הביא עמו לסין את רעיונות המהאיאנה, ואת תורת היוגהצ`ארה. ספריו ותרגומיו ידועים עד היום באיכויות הספרותיות המדהימות שבהן, והוא גם אחראי להרחבת אוצר המילים הסיני במושגים דתיים חדשים רבים. כפי שהושפע ממה שראה בהודו, כך השפיע על עמיתיו אלה כאשר תרגם את תורת הפילוסוף הסיני לאו צה אבי הדאואיזם לסנסקריט.

ספרים הומוריסטיים על מסעות ההרפתקאות של נזירים ושלל דמויות ססגוניות שליוו אותם בעלילותיהם בדרכים החלו להיכתב על ידי חכמים רבים. כמובן שהיו גם כתבים בעלי אופי גיאוגרפי ותיאורי שנחשבו ספרי לימוד ממש. הידוע מכל, בו מוזכר גם Xuan Zang הוא הרומן המבדח מהמאה השש עשרה "עליה לרגל למערב". בשיאן, הוקמה פגודה שלמה- Big Goose Pagoda, ובה נשמרים כל הטקסטים והמזכרות השונות ממסעותיו של Xuan Zang.

אין זה מפליא שדרכי המשי שגשגו בתקופת שלטונה של שושלת טאנג העשירה והחזקה. בירתם Chang`an, היתה מרכז דינמי, קוסמופוליטי ממנו יצאו ואליו שבו שיירות דרכי המשי. כמעט שני מיליון נפש איכלסו את העיר, וביניהם גם זרים רבים מתורכיה, פרס, זוגדיה, מונגוליה, חצי האי ערב, הודו, ארמניה ועוד ועוד.

אמנות מחצר טאנג מלמדת כי היצירה היתה בשיאה, ורב תרבותיות ניבטה מכל עבר. מרחבי אסיה, הביאו השליטים להטוטנים גמדים ואקרובטים , בעלי חיים מוזרים שעין לא ראתה כמותם ועוד שעשועים מרובים. לראשונה ראו כאן כלבי ציד, תוכים, טווסים מלאי הוד ובנות יענה.

 גם הפן המעמיק והרציני בתרבויות זרם אל העיר. ניתן היה למצוא בה בתי כנסת, כנסיות נסטוריאניות, מקדשים הינדיים ובודהיסטיים, ובתי פלחן זורואסטרים, מניאחיאסטיים. סחורות אקזוטיות הציפו את העיר בניחוחות אקסקלוסיביים- קאראוונים עמוסים לעייפה בזעפרן,קוסמטיקה, תרופות מיוחדות, בשמים, שטיחים ואריגים צבעוניים, וצמחים לשימושים שונים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה