עפתי לתרמילאים

המנהיגים האוזבקים - האמיר טימור והאמיר אולגבק

האמיר טימור -דמות היסטורית יוצאת דופן ומענינת היה סבו של האמיר אולגבק שהיה שונה ממנו בתכלית השינוי, אך סיפורו לא פחות מרתק. שניהם היו מנהיגים אוזבקים ידועי שם שהותירו חותמם על הססטוריה.
יובל לימון
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: המנהיגים האוזבקים - האמיר טימור והאמיר אולגבק
Thinkstock Imagebank ©

האמיר טימור הכובש - מקור העושר והעוצמה

היו שני מנהיגים/מצביאים צבאיים גדולים שמוצאם מערבות מרכז אסיה ושהשאירו את חותמם על העולם. האחד-ג`ינג`יס חאן השליט המונגולי שחי במאות ה-11-12 והשני השליט האוזבקי -טימור שחי במאות ה-14-15. סמרקנד היתה בירתו של טימור והעושר - שכר המנצחים שהזרים אליה היוו את הגורם העיקרי לפאר שלה. כל המבקר באוזבקיסטן בעיקר בסמרקנד חשוב שידע מעט על אותו שליט שבסיום חייו שלט על כל מרכז אסיה, חלקה הצפוני של הודו , וחלקים נרחבים מסין.

 הוא חי בין השנים 1336-1405, הוא היה ג`ינג`י, צולע, גבוה מאוד וחכם במיוחד- מרבית נצחונותיו היו מכוח האסטרטגיה שלו ולא מכוח הכוח. אנשיו העריצו אותו ואויביו פחדו מפניו עד כדי כך שנכנעו במרבית המקרים ללא קרב. שליט זה נודע בזכות ההרס המוחלט שהשאיר אחריו ,והסלים המלאים של ראשים ערופים שהשאיר בשדות הקרב. לכל הקרבות היה נושא איתו כלי עצום של אבן אשר היה ממלא אותו במיץ רימונים בו היו רוחצים הוא ופיקודיו את פניהם לפני היציאה לקרב כברכה לקרב וחוזר וממלא אותו ב.. דם קורבנותיו כסימן לניצחון.

מסעות הכיבושים שלו הביאו לארצו עושר אגדי, עבדים וידע שבכוחם נבנו המבנים העצומים המפוארים של סמרקנד. אירופה שבאותה עת היתה בתקופת פריחה ורנסנס שמעה על אותו שליט ועל אותה ארץ מדהימה ומפוארת. מלכי ספרד שהיו באותה עת עסוקים בגילוי והכנעת מחוזות חדשים (קולומבוס לדוגמא..) שלחו שליח ושמו גונזלס דה קלוויחו לחצרו של טימור לבדוק את השמועה... השליח חזר עם סיפורי הוד ואכזריות גדולים ונוראיים כל-כך עד שהאגדה על הממלכה ש"מעבר להרי החושך" גברה ,העצימה והפחידה כל- כך, ובכך נמנע כל רצון של המערב להתקרב לאזור. טימור מת בגיל 69 ערב קרב גדול בסין כתוצאה... משפעת. יורשו היה נכדו -אולוגבק והוא כבר היה סיפור אחר ומעניין לא פחות.

לתחילת הכתבה

האמיר אולגבק - האינטלגנציה ושכרה

האמיר אולגבק, נכדו של טימור הכובש הגדול היה היפוכו. האמין בשלטון המוח ונודע לכל בזכות האינטלגנציה הרבה ופעולתיו לקידום המדע. בשנת 1420 הקים את האוניברסיטה האיסלמית של סמרקנד, מדרסות ומבנים ארכיטקטוניים מרהיבים , אך יותר מכל התרכז בתחום שעניין אותו מכל- האסטרונמיה. אולגבק הקים את מצפה הכוכבים הראשון בעולם ובו סקסטנט שאיתו מדד את גרמי השמיים ומיפה אותם. אולגבק המדען גילה כ-200 כוכבים חדשים שלא היו ידועים עד לאותו זמן ומפת הכוכבים שערך בספר שימשה במשך מאות שנים את האונברסיטאות באירופה כמקור המוסמך היחידי שניתן היה להתבסס עליו. כתוצאה מחישוביו פרסם מחקר ובו מדידה של אורך זמן השנה בדיוק מפתיע והתואם בסטייה קלה בלבד את הזמן האמיתי הידוע כיום. לכאורה על פי אמות המידה של ימינו ניתן היה לחשוב שמנהיג משכיל שכזה יצליח בשלטונו לאורך ימים , אך לא. שכבת המנהיגות הבכירה אשר שימשה את סבו טימור ועברה בירושה לנכד, הורגלה לאורח החיים הכוחני - פועל יוצא של מסעות הכיבוש של טימור על הביזה והעושר שבצידם. מנהיגות זו החלה לתסוס מתחת לפני השטח עד למרד שבו לקח את השלטון בנו עבדול לטיף ואולגבק הורחק מהשלטון. עם ביצוע המהפכה ובשלב הראשון הקושרים לא העזו לגעת באולגבק מפחד העם שאהב את ה"שליט המשכיל" וזה נשמר בבידוד מזהיר בחווה לא רחוקה מסמרקנד. לאחר כחצי שנה "נשלח" ע"י בנו למצוות העליה למכה. במרחק של כ-100 קילומטר מסמרקנד השיגה את אולגבק ידו הארוכה של בנו שבאמצעות רוצח שכיר התנקש בשליט. הבן רצח את אביו! גופת אולגבק נקברה במאוזלאום בו קבור סבו. שני מנהיגים הפכים שהטביעו את חותמם הגדול ביותר על אוזבקיסטן והעולם.

מספר פרטים אותנטיים נוספים מדליקים...
 במאוזלאום המשפחתי - קבורים כל הגברים בני המשפחה המלכותית למעט... בנו של אולגבק - רוצח אביו. העם לא הסכים לקבור את הרוצח וגופתו הושלכה אל מעבר לחומות העיר. בחפירות שנערכו בשנות השישים הוצאו גופות השליטים מהקברים והועברו לבדיקה לפני שהוחזרו חזרה למקומן. הממצאים שהעלו אותן בדיקות היו מדהימים והתאימו בדיוק מושלם לקורות ההיסטוריה כפי שנכתבו באותם ימים:

  • הוכחה טענתו של טימור לקשר דם עם "הכובש הראשון"- ג`ינגיס חאן! לשניהם היה אותו הרכב גנטי בעצמות !!! ולשניהם היה שיער ג`ינג`י... .
  • הוכחו הסיפורים על פיהם טימור היה צולע - עצמות רגל אחת אכן היו קצרות משניה..
  • הוכח שאולגבק אכן נירצח בדם קר- גופתו נמצאה כשראשה כרות ומופרד משאר הגוף. באותם ימים רוצחים ומוציאים להורג היו משלימים את עבודתם על ידי עריפת הראש.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוזבקיסטן