קוד התנהגות בגרמניה - מה צריך לדעת איש עסקים?

הדבר החשוב ביותר שצריך לזכור בכל הנוגע לתרבות העסקית הגרמנית הוא דייקנות ועמידה בזמנים ולאחריה שמירה על אופי רשמי והקפדה על גינונים מסויימים, שיבטיחו פגישה עסקית מוצלחת. לפניכם טיפים להתנהגות עסקית בגרמניה, המדינה בעלת הכלכלה החזקה באירופה.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קוד התנהגות בגרמניה - מה צריך לדעת איש עסקים?
© איתמר ברק

היכרות ראשונית ופנייה אל העמית

שלב ההיכרות במהלך פגישת עסקים בגרמניה הוא שלב פורמלי, במהלכו יש ללחוץ את ידי כל הנוכחים בחדר. אם יושבים מאחורי שולחן, יש לקום ולעמוד מול העמית פנים אל פנים, כדי שלא יהיה מחסום ביניכם. יש לעשות שימוש בתארים Herr לגבר ו-Frau לאשה ולאחר מכן לציין את תפקיד העמית ואת שם משפחתו, שימוש בשמות פרטיים איננו מקובל.

 בניגוד לעמיתיהם באירופה, הגרמנים אינם זקוקים לביסוס יחסים אישיים לפני שהם עושים עסקים, ומה שחשוב בפגישה הוא תפקידו של מי שעומד מולם, המוניטין של החברה אותה הוא מייצג וכמובן, השגת מטרות הפגישה. למרות שקשה לפצח את מעטה הרשמיות הראשונית, עדיין, הפגישה הראשונה תוקדש להיכרות אישית כדי ליצור אמון בין הצדדים ולאחר יצירת האמון, ייפתח גם צוהר ליצירת קשרים אישיים יותר.

פגישות עסקיות

על קביעת פגישות עסקיות להיעשות כשבוע-שבועיים מראש ופנייה בכתב לקביעת הפגישה צריכה להיעשות בגרמנית. יש להקפיד מאוד על דייקנות, ולהודיע מראש על כל איחור, ולו הקל ביותר. יש להמנע גם מהגעה לפני מועד הפגישה. ביטול פגישה ברגע האחרון יתקבל באופן שלילי, אם יש צורך לבטל פגישה, יש לעשות זאת לפחות 24 שעות לפני המועד שנקבע.

הגרמנים יעדיפו לקבוע פגישה לדיון על כל נושא שהוא, מאשר לשוחח בענייני עסקים כלאחר יד.

סדר הכניסה לחדר הפגישה הוא רשמי - בעל הדרגה הגבוהה ביותר ייכנס ראשון, גברים ייכנסו לפני נשים, שתפקידן הוא זהה. אופי הפגישה יהיה פורמלי. שיחות במהלך פגישות עסקיות הן פורמליות, הן מתנהלות בהתאם לפרוטוקול וכוללות ירידה לפרטי פרטים. כדאי להמנע מטקטיקות של הפעלת לחץ ולדעת שברגע שהחלטה מתקבלת - היא לא ניתנת לשינוי. חלק נכבד מההתנהלות יעשה בכתב, כדי לתעד את השיחות ולהבטיח את קיומן המדוייק של החלטות.

קיימת הקפדה על לוחות זמנים - פגישות יתחילו ויסתיימו במועד שנקבע ותאריך היעד שנקבע להשלמת העיסקה יכובד בקנאות. תהליך קבלת ההחלטות הגרמני מורכב ואורך זמן, החלטות לא צפויות להתקבל באופן ספונטני או בו במקום.

סגנון הדיבור הגרמני נוטה להיות ישיר, כך, לעיתים קרובות, עשוייה להשמע ביקורת תקיפה, אך זו תתייחס, בדרך כלל, לעסקים בהם מדובר ולא תהיה בעלת אופי אישי.

 פגישות עשויות להתנהל בשפה האנגלית, אך מומלץ לשכור מתורגמן, שעשוי לסייע במניעת אי-הבנות.

גרמניה, צילום: איתמר ברקגרמניה, צילום: איתמר ברק

ארוחות עסקיות

ארוחות עסקיות הן ההזדמנות ליצירת קשרים עסקיים עם העמיתים הגרמנים, שכן, כאמור, תרבות הסמול טוק איננה נהוגה במהלך הפגישות עצמן.

 כאשר מוזמנים אל בית גרמני, יש להקפיד על הגעה בזמן, יש להודיע על כל איחור לא מתוכנן. אין להתיישב סביב השולחן ללא הזמנת המארח ואין להתחיל בארוחה לפני המארח. המארח הוא זה שירים כוסית ראשון. למחרת הביקור, מומלץ לשלוח למארח כרטיס תודה.

קוד לבוש

על גברים ונשים, כאחד, ללבוש חליפות עסקים פורמליות ושמרניות ולהמנע מתכשיטים בולטים לעין.

שעות עבודה וחופשות

כדאי להמנע מקביעת פגישות בימי שישי אחר הצהרים ובחודשים יולי, אוגוסט, דצמבר ואפריל - אלה הם חודשי החופשות המקובלים בגרמניה.

מתנות

מקובל להביא מתנה למארח, כאשר מוזמנים לביקור בבית גרמני. המתנות המומלצות הן קופסת שוקולד, יין או פרחים. בכל הנוגע ליין, יש להביא יין מתוצרת שאינה גרמנית ולגבי פרחים, יש להמנע מפרחים אדומים בעלי כוונות רומנטיות או פרחים, שמשמשים בדרך כלל בלוויות כמו כריזנטמות או חבצלות.

לתחילת הכתבה

 רוצים לקרוא עוד על נסיעת עסקים לגרמניה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:


יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה