מזל, פריון וכסף - 9 מזכרות מיסטיות מרחבי העולם

בכל העולם תוכלו למצוא מערכת שלמה של אמונות, סיפורים ומסורות מקומיים, שהשתמרו לאורך ההיסטוריה, שמתבטאים בקמעות, חפצים קסומים, כשפים ואמונות טפלות. לפעמים חלק מהדברים נמצאים בשימוש עד ימינו, והאמונה אכן משמשת את המקומיים, אך לעתים מדובר באטרקציה תיירותית בלבד. אספנו רשימה חלקית (בלבד!) של חלק מהאמונות הטפלות שתוכלו לקנות למזכרת במדינות ברחבי הגלובוס.
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מזל, פריון וכסף - 9 מזכרות מיסטיות מרחבי העולם
© pixabay.com

לזכות במזל או בכסף (או שניהם) ביפן

החתול המזמין (Maneki Neko), שרגלו הקדמית מונפת אל על, אמור להביא מזל לבעליו ולכן הוא מראה נפוץ מאוד ביפן. תוכלו לראות אותו בעיקר בכניסה למסעדות, חנויות ובתי עסק אחרים, אך הוא מגיע בשלל גדלים (כולל מחזיק מפתחות, עציץ, פסל לבית ועוד). לפעמים רגלו הימנית מונפת ולפעמים זו השמאלית, אך אין כל כך הסכמה לגבי מה כל אחד מהצדדים מסמל: יש כאלה שאומרים שהשמאלית המונפת מביאה עושר ואילו הימנית שומרת עליו (או להפך), אחרים חושבים שהשמאלית מביאה מזל ועושר והימנית מביאה לקוחות לעסק (או להפך). אין אפילו הסכמה לגבי גובה הרגל המונפת: חלק מאמינים שככל שהיא גבוהה יותר – המזל יגיע מרחוק יותר, אחרים שהמשמעות היא שהמזל יגיע מרחוק יותר.

בשורה התחתונה, כולם מסכימים שהמנקי נקו מביא מזל או כסף, אז רע זה לא יכול להיות. תוכלו למצוא את החתולים המנופפים בחנויות של מקומיים אבל גם בשווקים, בחנויות מזכרות ופחות או יותר בכל מקום. אגב, אם אתם רוצים אקסטרה קיטש, אפשר לקנות אחד שפועל על סוללות ומניף את רגלו למעלה ולמטה באיטיות.

הנשמה לא תברח לכם בוויאטנם, בתאילנד, במיאנמר ובלאוס

קרה לכם פעם שהרגשתם שאחת הנשמות שלכם מסוכסכת עם האחרות? לשבט ה-Hmong, שנפוץ ברחבי דרום מזרח אסיה ובעיקר בלאוס, במיאנמר, בוויאטנם ובתאילנד, יש את הפתרון בשבילכם – מנעול נשמה. מדובר בתליון-מנעול כסוף שעונדים סביב הצוואר, במטרה לנעול את הנשמה לגוף במקרה של מחלה, תאונה, או בעיה רוחנית יותר (כמו סכסוך נשמות). על פי האמונה האנמיסטית, לכל יישות חיה או דוממת יש נפש או נשמה, חלקן רעות וחלקן טובות וצריך להתפלל ולפייס אותן על מנת לשמור על השקט.

לאנשים יש מספר נשמות, שחלקן יכולות לא להסתדר ולפעמים אף לעזוב את הגוף. במצבים קיצוניים נשמה מבחוץ יכולה להיכנס לגוף וליצור כאוס. על מנת למנוע את זה עד כמה שאפשר, כל תינוק שנולד מקבל מנעול שכזה, שמגן עליו מרוחות רעות, והוא נשאר איתו לכל ימי חייו.

צורות יפות עם משמעות בסקוטלנד ובאירלנד

כל מי שמכיר קצת אמנות (או תכשיטים) אירית או סקוטית מכיר את הסמלים הקלטים המפורסמים שלהן – מערכות שלמות של קשרים מפותלים או סימנים משתלבים פשוטים יותר. אבל מה המשמעות שלהן בעצם? המסורת הקלטית היתה נפוצה באירופה משנת 500 לפנה"ס עד כ-400 לספירה והמסורות הועברו מדור לדור וחלקן השתמרו עד היום.

על פי האמונה, הסמלים החזיקו בכוח מאגי עבור העם הקלטי ולכל סמל יש משמעות אחרת: תקשורת, איזון, עושר, אושר, בריאות, הגנה, אנרגיות נשיות/ גבריות ובערך כל דבר שאפשר לחשוב עליו, כולל תחרותיות, הרמוניה ועוד – צריך רק לבחור מה מתאים לכם. לחלופין, אפשר פשוט להכנס פחות או יותר לכל חנות סמי-תיירותית ולקנות חפץ או תכשיט שנראה יפה בעיניכם, ולא לייחס משמעות לפירוש המסורתי שלו. על אחריותכם.

אותיות-אולי-מאגיות בשוודיה, בנורווגיה, בדנמרק, באיסלנד

הדעות חלוקות לגבי משמעות האותיות הרוניות: הטענה הראשונית היא שמדובר באותיות ששמשו את מדינות סקנדינביה לפני שעברו לאותיות הלטיניות הנפוצות כיום – בשנים 150-1,100 לספירה. אבל המשמעות המילולית של המילה רון (Rune) היא "סוד, משהו נסתר" וזה הביא לאמונה שהאותיות כלל לא שמשו לכתיבה יומיומית, אלא למטרות מאגיות יותר, כמו חיזוי עתידות. אין כל כך תיעוד היסטורי לכך, אבל עם השנים זו האמונה שהתפחה סביבן, חלק מזה נובע ממחקרים (שממחקריהן עלה כי שמשו רבות בחפצים קסומים ובקמעות) וחלק בהשפעת סופרי פנטזיה (כמו טולקין), שהשתמשו בהן ביצירותיהן.

ברוב המדינות הפסיקו להשתמש ברונות במאה ה-19, אך הן עדיין נפוצות בניו אייג' ובקרב קהילות ניאו-פגניות. אפשר למצוא אותיות רוניות על מגוון חפצים, קמעות ותכשיטים וגם אם אתם לא מתכננים לחזות את העתיד, תוכלו אולי להיעזר במזל, הבטחה לעושר, הגנה במסע ועוד מגוון אופציות. רק אל תתלו אותן הפוך – אז הן מקבלות משמעות אפלה ומבשרת רע.

וודו להמונים וכישופים מותאמים אישית בניו אורלינס

ניו אורלינס, בירת הוודו של המערב, מפורסמת בזכות חנויות הכישוף והוודו הפזורים בה. העיר זכתה בשמה באמצעות הקריאולים שהגרו אליה במהלך השנים, והתרבות הקריאולית ניכרת בכל – החל מהשפה, דרך הבישול וכלה בכישופים. תוכלו להיכנס לכל אחת מהחנויות האלה ולקנות ערכות של כישופי אהבה, הצלחה, ספרי תפילות וקסמים.

לחלופין, תוכלו לספר למוכרים מה הבעיה הספציפית שלכם והם יוכלו להכין לכם ערכה מותאמת אישית, המורכבת מקמעות, מטבעות, צמחים (שורשים, עלים, אגוזים), אבנים, בדים, עצמות במגוון שילובים, על מנת שיתאימו בדיוק לצרכיכם, יחד עם הוראות מפורטות לגרום לכישוף לפעול. כל אלה יגיעו בשקיק קטן שנקרא גרי גרי או מוג'ו.

אגב, יכול להיות שהבעיה שלכם יכולה להיפתר באמצעות אחד מהדברים בלבד: קמע, אבן, שמן, לא בהכרח תצאו משם עם ערכה. החנויות האלה נמצאות בכל מקום – גם המרכזיים ביותר בעיר – ומעניין להיכנס לאחת או שתיים ולו רק בשביל החוויה. אופציה אחרת היא פשוט לקנות בובת וודו – אתם יודעים מה לעשות איתה.

לישון בשקט וללא דאגות בגואטמלה

בובות הדאגה (Muñecas Quitapenas) הגואטמליות נועדו בעיקר להרגיע ילדים. ההורים מגואטמלה מצאו עם השנים פתרון נהדר לבעיות השינה של ילדיהם, שלא מצליחים להירדם בגלל דאגות: בובות קטנטנות וצבעוניות שידאגו במקומם. איך זה פועל? מספרים לכל בובה דאגה אחת ומניחים אותה מתחת לכרית ובמהלך הלילה הבובה "סופגת" את הדאגה של הילד ומשכיחה אותה ממנו. הורים משקיענים במיוחד יכולים להוציא את הבובה מתחת לכרית בזמן שהילד ישן ובכך להוסיף לרעיון שהדאגה "נעלמה". אגב, גם אם אתם מבוגרים מדי בשביל בובות, זה אמור לפעול גם עליכם, מה אכפת לכם לנסות?

אפשר לקנות בובות כאלה בכל מקום, כולל בשווקים תיירותיים ובחנויות מזכרות, כך שלא צריך להיות לכם קשה למצוא אותן. אבל אם תרצו להשקיע ולהכין בובות דאגה משל עצמכם – גם זה אפשרי! צפו:

מטפלים בבובות למען תינוקות יפים בגאנה

במדינות אפריקה השונות יש קמעות ופולחנים רבים, שאמאנים, פסלונים ואמונות טפלות בשלל נושאים. אחד הנפוצים שבהם הוא הפריון. בובות אקואבה (Akuaba), שמקורן בשבט האשאנטי בגאנה, פופולאריות במדינות מערב אפריקה אחרות, והן ניתנות לנשים שמנסות להיכנס להריון. האישה מטפלת בבובה כאילו היתה תינוק – רוחצת, מלבישה, עונדת לה תכשיטים, עד שהיא מצליחה להרות. אולי הבובה לא אטרקטיבית לעין מערבית, אך ראשה העגול והמצח הגדול הם סימנים ליופי במערב אפריקה, ועל פי האמונה אם האישה נושאת את הבובה עמה במהלך ההיריון – ייצא לה ילד יפה. כיום תוכלו לקנות בעיקר בובות בייצור המוני ופחות עבודות יד מסורתיות, אבל מי יודע? אולי זה יעבוד גם ככה?

צדפים נשיים בשביל היריון ולידה במערב אפריקה, ביפן ועוד

מתברר שבמדינות רבות צדפי קאורי – ביתם של חילזון הקאורי, שמקורו בחופי האוקיינוס ההודי והשקט, הם סגולה לפריון. מאז שנת אלפיים לפני הספירה שמשו הצדפים ככסף סחיר (כי קשה לזייף אותם) והתופעה הפסיקה סופית רק במאה העשרים. כיוון שכך, במקור שמשו הצדפים כדרך לסמן את בני המעמד העליון, אך בהמשך קיבלו קונטציה נקבית ולכן נחשבים לסמל חשוב לפוריות האישה במדינות מערב אפריקאיות רבות. נשים עונדות תכשיטים, ובעיקר חגורות מותניים על מנת להעצים את הפוריות. בעבר, נשים מהאימפריה הרומית ענדו אותם על מנת להמנע מעקרות ואילו ביפן קוראים לצדפים "לידה קלה" ונשים רבות מחזיקות אותם בידן על מנת להקל הלידה ולהפוך אותה למוצלחת.

מתנגדים לעין הרע בישראל ובמזרח התיכון

וגם אצלנו לא חסרות אמונות טפלות. "העין הכל רואה" נמצאת על קמעות בתרבויות רבות ברחבי העולם, ומסמלת השגחה מגבוה, של ישות כלשהי שצופה מלמעלה ומגנה מפני מזל רע. בהודו זוהי העין השלישית של בודהה, במקסיקו זו עין צבי, במצרים היא מוקפת קרני אור ואצלנו, בישראל, בדרך כלל מופיעה על רקע כחול (שגם הוא אמור להלחם במזל רע). העין הזו יכולה להגיע בשלל צורות וגדלים, ואפשר לתלות אותה כתכשיט, בבית או באוטו והיא תגן על עליכם מעין הרע.

גם חמסה משמשת כהגנה מפני עין הרע, בקרב התרבות היהודית והערבית והיא נפוצה בעיקר במזרח התיכון, צפון אפריקה יוון והאזור. היא יכולה להופיע ככף יד של ממש או כיד בעלת שני אגודלים – ליצירת סימטריה. בכל מקרה היא אמורה להביא מזל ולמנוע פתיחת עין הרע עליכם או על ביתכם. אבל אם אתם רוצים להיות אקסטרה בטוחים – לכו על העין בתוך חמסה.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות שעשויות לעניין אתכם באתרי למטייל:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה