יוון - טיול משפחתי

יוון חושפת בפני המבקרים בה את התרבות וההיסטוריה העשירה שלה, זאת לצד הנופים הכפריים היפהפיים שבצידי הדרך. טיול קצר בתקופת האביב מפגיש את הטייל עם הפריחה, שמתחילה בדיוק בעונה הזו, עם האטרקציות הרבות ועם החגים המקומיים שחלים בדיוק באותה התקופה.
מיקי אלטמן
|
תמונה ראשית עבור: יוון - טיול משפחתי
Depositphotos/Maugli

קצת מידע מוקדם

הטיול היה לאזור הפלופונז וכלל יום וחצי באתונה. אביב הוא תקופה נהדרת לטייל בפלופונז. הפריחה מדהימה, עצים, צמחים. מזג האויר נוח. הבטחון האישי, לפחות באזורים שאנחנו טילנו בהם, גבוה מאוד. לא נתקלנו אף פעם באלימות, להיפך, היוונים הינם עם אדיב, סבלני ומסביר פנים. הנהיגה באזור הכפרי ביוון הינה בכבישים צרים, עם עיקולים, לעיתים בלי לראות את הרכב שבא ממול. למרות זאת היוונים סבלניים, אינם צופרים וימהרו להזיז את הרכב בכדי לפנות מקום. השילוט ברור מאוד. בדרך כלל יש שלט ראשון עם שמות המקומות ביוונית ומייד אחר כך שלט עם שמות באנגלית. לאחר מספר ימים לומדים לקרוא ביוונית. זה יכול רק לעזור במתמטיקה. בכול מקרה חובה לקנות מפה. ניתן למצוא מפה של האזור בקנ"מ 1:230,000. בכבישים היותר מהירים הם נוהגים לפנות מקום ולרדת לשוליים בכדי לאפשר לעקוף.

 השכרנו שני כלי רכב דרך חברת אופרן, פורד סימקס (Hertz) ויודנאי אקסנט .

לתחילת הכתבה

מאתונה ועד נפליו

המראנו בשעה שמונה לאתונה ויצאנו באוטוסטרדה E94 מצפון לאתונה לכיוון הפלופונז. עצרנו בקורניטוס וירדנו לחצות את הגשר שעל התעלה. מרשים לראות את העבודה שהושקעה בחציבה כל כך עמוקה. משם יצאנו לכיוון אפידאוורוס לא לפני שעצרנו בקצה התעלה לראות את הגשר השוקע בגובה המים, כדי לאפשר לאוניות לעבור מעליו. לאחר מספר ק"מ פנינו מערבה לכביש צדדי לכיוון Athikia ,Chiliomdi ומשם ליעדנו הראשון - מיקינה. פגשנו את פאנדליאס הסימפטי (טל` 27510-76360) . לאחר התארגנות ראשונה בחדרים יצאנו לטייל בנפליו. חנינו ליד הנמל ויצאנו לשיטוט קצר בעיר העתיקה, לרגלי המצודה המרשימה ובכיכר המרכזית, ליד בית הקולנוע, שפעם היה מסגד.

לתחילת הכתבה

ממיקנה ועד אפידאוורוס

למחרת, עלינו לאתר הארכיאולוגי של מיקינה. האתר ממוקם לרגלי הר מרשים. משם נסענו שוב לנפליו ועלינו את כול 913 המדרגות למצודה. העלייה נחמדה וככל שעולים מתגלים אתרים נוספים מסביב לנפליו, כולל המצודה הקטנה. ככול שמתקדמים מגלים עוד מצודות גיבוי למצודה הראשית. ראינו בריכת אגירה תת קרקעית של מים ומערכת קרקעית שלמה של חדרים. ירדנו במדרגות ונכנסנו לסעוד בטברנת וסיליס הטובה (טל` 27520 25334, אתר אינטרנט www.tavernvasilis.gr). לאחר הארוחה נסענו לתיאטרון באפידאוורוס. היחוד שלו הינו האקוסטיקה המדהימה. מספר תיירים, בעיקר מקרב הצעירים, ערכו חזרות לתחרות כוכב נולד.

משם חזרנו דרך הסופרמרקט בנפליו בכדי לערוך סדר פסח קצר ומאולתר אצל פאנדליאס. בדרך קיבלנו עדכוני SMS על ההפסד הצורב של מכבי במוסקבה. פאנדליאס עזר לנו לערוך את השולחן והזמנו אותו להצטרף לסדר. אכלנו מצות שמורות ו"שאר ירקות". פאנדליאס היה אחראי על מצוות 4 כוסות... הוא אפילו נתן לנו שי בקבוק יין אדום מקומי.

לתחילת הכתבה

מספרטה ועד גטיו

בבוקר ניפרדנו מפאנדליאס ויצאנו דרך האוטוסטראדה לכיוון ספרטה. ממערב התגלו ההרים הגבוהים והמושלגים של רכס ה- Taigetos. ירדנו לכיוון ספרטה, קנינו עוגיות ובורקסים ועלינו למיסטרס. השארנו רכב אחד באתר התחתון, לבשנו בגדים חמים והתחלנו את הסיור באתר העליון, העלייה למבצר. ההרים המושלגים היו קרובים ומרשימים ומצדם השני היה פרוס עמק אברוטאס. נחרדנו לקרוא כיצד היו הספרטנים זורקים פעם את הילדים בעלי המום לתהום. מהמבצר ירדנו לעיר העליונה.

החל לרדת גשם ומצאנו מחסה בכנסיה. המשכנו לכנסיה הבאה, עם ציורי הפרסקות היפים. משם נסענו לכיוון גטיו. הניסיון הראשון למצוא צימר בחלק העליון של העיר לא צלח והצלחנו רק לשפר את מיומנות הנהיגה בכביש חד מסלולי עם רכב ממולנו ועם מוכר ארטישוק בלתי נלאה. למזלנו שרית מצאה בחורה צרפתיה שבררה והמליצה לנו על מלון Saga שעל חוף הים. העיצוב והריהוט הפנימיים היו יפים. בערב ירדנו לאכול במסעדה של המלון (טל` 27330 23220). הארוחה כללה בחירת דג במשקל. אכלנו מרק דגים, ספגטי פרות ים, דג, זוקיני ולקינוח יוגורט עם דבש. רק לקראת השעה עשר החלו להגיע הסועדים היוונים ולמלא את המסעדה. לאחר שהילדים שכבו לישון ענת ואני יצאנו לטיול על הטיילת.

לתחילת הכתבה

מגטיו ועד סטופה

למחרת בבוקר קמנו לזריחה יפה מעל מפרץ לקוניקוס וירדנו לאכול ארוחת בוקר. מגיטיו יצאנו מערבה לכיוון מערת דירוס (טל` 27330 52222). פתוח מ- 8:30 עד 15:00 מחודש אוקטובר ועד מאי ועד 17:30 מחודש יוני ועד ספטמבר.. הדרך יפה והכול מסביב פורח. הנוף כלל מפרצים כחולים וסלעיים שמגיעים על לקו המים. במערה נכנסנו לסירה בזוגות, על פי המשקל, כאשר הספן שלנו משיט אותנו במקצועיות בעזרת משוט קטן בין הזקיפים הרבים. בנושא שירה הוא לא היה במיטבו וזכר רק את המילים "יאסיס מאריה". המערה מדהימה וכוללת זקיפים ונטיפים רבים ומגוונים בצבעים שונים. בדרך יש שני אולמות גדולים. לכול אורך המסלול יש פנסים שמאירים את הנתיב.

משם החלטנו לרדת דרומה לחבל מאני הנטוש. כול מספר ק"מ רואים קבוצות בתים עם מגדלים. בשדות יש הפרדה של גדרות אבנים בין החלקות. על פי המלצת הספר עלינו לכפר הנטוש של Vathia ושוטטנו בין סמטאותיו. הנוף לכיוון הים מרהיב. המשכנו להקיף את חבל מאני בכבישים צרים מאוד כך שצריך להזהר מאוד בסיבובים. בדרך זאוס הזיע קצת מה שהוסיף עניין לנסיעה. חזרנו צפונה דרך החוף המזרחי, והנוף היה אפילו עוד יותר מרשים. לים גוונים שונים של כחול וטורקיז. הצמחיה פורחת בשיאה בשלל צבעים, צהוב, סגול, אדום.

עצרנו למספר דקות בכפר באפה וראינו את התנפצות הגלים ממש על הכביש. משם עלינו מערבה, דרך הכפר חימרה לכיוון העיר אראופוליס. הבטן קרקרה. איריס הובילה לכיוון טברנת ניקולס. התיישבנו. ביקשנו תפריט והוזמנו אחר כבוד לבחור מתוך הסירים. האוכל בסירים נראה טעים ורצינו לטעום מהכול. הזמנו קציצות בשר מתובלות היטב, מרק שעועית, ארטישוק מתובל, סלט חצילים ועוף מטובל. היה נהדר. החשבון צנוע. מזל שנטשנו מהר את המסעדה הקודמת שבצד הכביש.

 המשכנו בשיטוט קצר בסמטאות העיר ויצאנו צפונה לחפש מלון. הכביש עולה להר וממערב רואים את החוף והמפרצים המרהיבים. בהר יש ערפל ומהירות הנסיעה יורדת. לאחר הירידה מההר אנחנו פונים לכפר הקטן סטופה. בכניסה לכפר נתקלנו בזוג שוויצרי שכיוון אותנו. לבסוף מצאנו מקום במלון "סטופה" (טל` 27210 77308). יצאנו לשוטט בטיילת הקטנה והסימפטית של הכפר.

קנינו טבעות ומיני צדפות בחנות היפה של חנה ואחר כך ישבנו לאכול בבית קפה קטן אצל המלצר הבולגרי החביב. הזמנו פיתות עם בשר, צ`יפס נוגטס, פיצה ובירה. היה טעים.

לתחילת הכתבה

מסטופה ועד פירגוס

עם בוקר חזרנו לסופר שעל הטיילת וקנינו מצרכים לארוחת בוקר. הסופר מרשים מאוד יחסית לכפר קטן, עם מבחר גדול של מצרכים. המוכרת מסדרת אפילו את הפירות עם כפפות. המקום הזכיר לי קצת את חופי סיני. אכלנו יוגורט ולחם עם גבינות על ספסל על הטיילת. יצאנו לכיוון קלמטה. המשך הכביש היה עוד יותר יפה מאתמול. כרגיל שילוב של נסיעה הררית ומישורית. עברנו בקלמטה. המשכנו צפונה דרך מאגפוליס, חלפנו ליד הכור הגרעיני של יוון לכיוון הכפר ההררי של קרטינה. הכפר בנוי על צוק ומעליו מתנוסס המבצר.

ישבנו לאכול בטברנה עם ה"מלצר הסודי". הוא לא נשבר ועד סוף הארוחה לא גילה לנו את כול המנות. על תפריט אין מה לדבר... אכלנו סלט יווני, קלאמרי וירקות מאודים שנראו כמו אצות. מכיוון שלא מצאנו מקום לינה בכפר המשכנו לכיוון דימיציה. בגלל נהירת העירוניים לכפרים גם בה לא מצאנו מקום לישון. החלטנו לנסוע לכיוון אולימפיה אבל לבסוף נסענו לעיר פירגוס, המרוחקת 20 ק"מ מאולימפיה מתוך מחשבה שבעיר יהיה יותר קל למצוא מקום לינה. איריס מצאה את מלון "אולימפוס" (טל` 26210 33650-2, אתר אינטרנט www.hotelolympos.gr), שנראה מהודר יחסית לשכונה שבה הוא נמצא. לשמחתנו הוא צמוד לתחנת המשטרה כך שהרגשנו מוגנים. בדיעבד התברר שמדובר בסך הכל על עיר יוונית טיפוסית. יצאנו לשוטט בעיר והגענו לרחבת העירייה שבה התכוננו התושבים לתהלוכות הפסחה. אכלנו ב- Good`s ואחר כך התמקמנו בבית קפה לחכות לתהלוכות. לאחר כשעה נשברנו ובדרך חזרה למלון ראינו שתי תהלוכות שמתארגנות לתנועה לכיוון הכיכר. כול הלילה נשמעו "פיצוצי חג" בעיר. הרגשנו בבית!

לתחילת הכתבה

מפירגוס ועד דיאקופטו

למחרת בבוקר יצאנו מהמלון וקנינו דברי מאפה לדרך. הבנות אפילו מצאו חנות של "בנטון" וקנו מספר חולצות. אפשר לסמן V. נסענו לאולימפיה העתיקה ובחניה אכלנו את ארוחת הבוקר. עם הגיענו לקופה התברר שבזכות הפסחא הכניסה לאתר חינם! שוטטנו בינות העתיקות של האתר הספורטיבי ההיסטורי, בינות לעצי "כליל החורש", הזיתים והפרחים. באצטדיון גיא החליט לקחת את הדברים ברצינות ויצא להקפה מלאה של מסלול. למזלנו המשגיחות המקומיות לא שרקו לו!

מאולימפיה יצאנו לפטרה בדרך נהדרת, דרך הכפר פאנאפולוס. הנוף שוויצרי +. בפאתי פטרה מצאנו מסעדת מזון מהיר של מאכלי ים. המשכנו בדרכנו ועברנו בעיר פטרה, ליד המעבורות הענקיות ואחר כך ראינו את הגשר התלוי לאנטיריו. עלינו על האוטוסטרדה לכיוון הכפר דיאקופטו, ממנו יוצאת הרכבת המפורסמת. שמחנו לשמוע שיש כרטיסים לשעה 6:53 והתחלנו לחפש מלון בכפר ובכפרים הסמוכים. בשלב מסוים התפצלנו וענת ושרית יצאו לחפש מלון באגיו. לבסוף מצאנו מקום במלון "פוסידון" שהיה מלא בתיירים יוונים ובשתי משפחות ישראליות. המלון נראה כמו מלון סוכנות ישן עם מזרונים ישנים. יצאנו לאכול בטברנה נחמדה עם קציצות בשר טעימות.

לתחילת הכתבה

מדיאקופטו ועד אתונה

הגיע יום חדש. בשעה שש השכמנו ונסענו לרכבת בדיאקופטו. בחוץ היה אור ראשון אבל כבר ראינו יוונים מכינים את הגחלים לזבח הפסחא. כמובן שפגשנו בתחנה את מכירנו הישראלים ושלושה רוכבי אופניים על ציודם. הנסיעה אורכת 68 דקות במסלול בן 22 ק"מ. הרכבת עוברת בין הרים, מצוקים ועל גשרים. הצמחיה עבותה ובינות לעצים זורם לו נחל. ברקע זורח הירח ורואים את אתר הסקי של "קלווריטה". גם בתחנת הביניים ראינו את הזבח הממתין לעלות על השיפוד.

 הגענו לקלווריטה שהייתה עדיין תחת ערפילי הבוקר. היה קר ונכנסנו לבית הקפה היחידי שהיה פתוח. לאחר החימום יצאנו בהרכב חלקי לשוטט בכפר. קנינו מספר מאפים וראינו שתי חנויות סקי ותמונות מאתר הסקי. ב- 9:26 יצאנו לדרך חזרה. המצלמה עבדה שעות נוספות. עם כניסתנו חזרה ל"דיאקופטו" ראינו ענן עשן ומבעדו חבורה עליזה של יוונים שמסובבים כ- 15 כבשים על האש. מחזה מרהיב.

ירדנו מהרכבת, נפרדנו מהישראלים, חזרנו למלון לארוז ויצאנו באוטוסטרדה לכיוון אתונה. נכנסנו לאתונה דרך כביש E65. שמחנו לגלות שבזכות הפסחה הנסיעה באוטוסדרדה בחינם. הגענו למלון Attalos (טל` 21032 ,אתר אינטרנט 12801 www.attalos.gr). גילינו מלון קטן עם חדרים נחמדים ובר-גג הצופה לכיוון האקרופוליס. יצאנו לאכול במקדולנדס ומיקי יצא למצוא מסעדה יותר אוטנטית. הבחירה נפלה על Quick Pitta, בה מוכרים סופלקי על שלושה סוגי בשר.

 המשכנו לאקרופוליס ומצאנו שבגלל הפסחה הוא סגור ונצטרך לחזור אליו למחרת. יצאנו לטייל לכיוון "גבעת הזאבים" דרך האצטדיון, בית הנשיא והגנים. מי ברגל ומי בפוניקולר. הנוף מהגבעה מרהיב ורואים את כול אתונה. נשארנו כמעט עד השקיעה. משם לקחנו מטרו בחזרה למלון. התארגנו ויצאנו לאכול במסעדה תיירותית בפלאקה. לאחר שוטטות בפלאקה שבנו למלון. ענת שרית ומיקי עלו לבר הגג ללגום משהו ולראות את האקרופוליס בלילה.

לתחילת הכתבה

מאתונה חזרה לת"א

לאחר שארזנו יצאנו לכיוון האקרופוליס. אכלנו ארוחת בוקר מאולתרת ליד שער הכניסה ולאחר שהפקדנו את התיקים נכנסנו לביקור, בליווי ההסברים של ענת ממדריך מישלן. עברנו בשער העמודים והתרשמנו מהפרתאון. שוב ראינו את כול אתונה פרוסה למרגלותינו. נכנסנו לביקור מהיר במוזיאון וירדנו לאכול בפיתה. היה טעים, נקי וזול. משם טיילנו לכיוון כיכר סינטגמה בעוברנו ליד החנויות הסגורות. ראינו את חלופי המשמרות המגוחכים של החיילים עם נעלי הפומפון. בכדי להעביר את שארית היום נסענו לנמל פיראוס לראות את המעבורות הגדולות ואת הרחפות.

 חזרנו לכיכר אומניה הלא מרשימה ולא רחוק ממנה ראינו את שוק הפשפשים את המהגרים. חזרנו לאכול מנה שניה של פיתות עם סופלקי, אספנו את המזוודות מהמלון ונסענו במטרו לנמל התעופה. שמחנו לגלות ששלמה ארצי החליט להצטרף לטיסה שלנו וענת אפילו הציגה לו את המשפחה שלנו.

לתחילת הכתבה

מידע שימושי

תשלומים
התשלום בכרטיס אשראי נפוץ במלונות, אפילו הקטנים, מסעדות ובחלק קטן מתחנות הדלק.
 מחירים:

  • המחיר במלונות הקטנים נע בין 35-60 אירו לחדר זוגי, כולל ארוחת בוקר.
  • המחיר במסעדות ובטברנות קצת יותר זולים מאשר בארץ.
  • המחירים באוטוסטרדות זולים.
  • המחירים באתרים הארכיאולוגים - ילדים חינם, מבוגרים בין 4-8 אירו.

פסחא
 בשבוע שלפני הפסחא האורתודוקסים, ויש כאלו לא מעט ביוון, לא אוכלים בשר. לכן בחלק מהמסעדות/טברנות אי אפשר לאכול מאכלי בשר. עם דגים אין בעיה. בסוף השבוע שלפני הפסחא העירוניים נוהגים לצאת לכפרים למספר ימים, לכן יש בעיה של מקום בבתי מלון ובצימרים. בשבת, ראשון ושני של הפסחא הכניסה לאתרים הארכיאולוגים שפתוחים, בחינם. כך גם הנסיעה באוטוסטרדה. לגבי תחנות דלק, חלק גדול מהן סגור אבל יש לא מעט שפתוחות. ימי החג הם ראשון ושני, בהם החנויות סגורות. בפסחא היוונים נוהגים לברך "קאלו-פסחא".

אתר שימושי
 אתר המלצות כללי של יוון: www.greektravel.com 

לתחילת הכתבה 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על יוון

אטרקציות ביוון

מלונות ומקומות לינה ביוון

מדריכים ונותני שירות ביוון

נהגים ביוון

הזמנת חופשה ליוון

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי