דכאו - מחנה הריכוז הנאצי הראשון

מחנה הריכוז דכאו, נמצא סמוך לעיר דכאו, כ-20 קילומטרים צפונית-מערבית למינכן. דכאו הוא מחנה הריכוז הנאצי הראשון ואף שימש כאב טיפוס ודגם למחנות אחרים. מדובר באחד מאתרי החובה בגרמניה וחשיבותו ההיסטורית יקרה מפז. לזכור ולעולם לא לשכוח.
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דכאו - מחנה הריכוז הנאצי הראשון
© איתמר ברק

ההיסטוריה של דכאו

מחנה דכאו (Konzentrationslager Dachau), הממוקם צפונית למינכן, הוקם ב-21 במרץ 1933, במפעל נטוש. גדר אבן הקיפה אותו ובפנים, לכל האורך, הייתה גדר חשמלית. לאורך החומות היו שבעה מגדלי שמירה, כאשר הגדול מביניהם, השגיח על רציף הרכבת ושער כניסת האסירים, מעליו התנוססה הכתובת הידועה: "העבודה משחררת". ליד הגדר הדרומית של המחנה, מאחורי בניין המנהלה, היה ממוקם הבונקר, הכלא של דכאו. בקדמת בניין המינהלה היה מגרש המסדרים. בחזית המחנה היה ממוקם בית המשק, אשר שימש כמחסן בגדים, מטבח, מכבסה, חדרי מלאכה ועוד. בבניין זה התנוססה הכתובת: "קיימת דרך אל החופש, שאבני היסוד המציינות אותה הן: צייתנות, כנות, ניקיון, פיכחות, שקדנות, סדר, רצון, הקרבה, יושר ואהבת המולדת".

השער במחנה דכאו עם הכיתוב העבודה משחררת. צילום: חנוך תמריהשער במחנה דכאו עם הכיתוב העבודה משחררת. צילום: חנוך תמרי


 מחוץ לגדרות מחנה דכאו, שכן מחנה האס-אס, המשרפות, אשר בשטחן בוצעו רציחות והוצאות להורג, כמו גם, מטווח ואזור מטע וחממות, שבו הועבדו האסירים בפרך, בתנאים בלתי נסבלים. בשנת 1945, עם התקדמות צבאות בעלות הברית לכיוון גרמניה, פונו מחנות ריכוז באזורים שאליהם התקדמו הצבאות. אי לכך, למחנה דכאו הגיעו אסירים רבים, שפונו ממחנות אחרים והתנאים הפכו לקשים עוד יותר, בשל הצפיפות הרבה. ב-29 באפריל 1945 הצבא האמריקני הגיע אל דכאו ושיחרר את האסירים. אתר אינטרנט: www.kz-gedenkstaette-dachau.de.

ביקור בדכאו

העיר דכאו שוכנת במחוז בוואריה, הגדול במחוזות המדינה. רבים, שמבקרים במינכן הסמוכה, מגיעים גם לדכאו, עיר ציורית על צלע הר, המשקיפה על האלפים. שרידי המחנה נמצאים בכניסה לעיר וביקור במקום, ממחיש את ההיסטוריה המצמררת שהתרחשה כאן. במחנה עצמו, מרכז מבקרים ומוזיאון המציג מסמכים, תמונות ועוד פריטים מהעבר. למעשה, המוזיאון שוכן במבנה, אשר שימש כבית המשק. במוזיאון מוקרן סרט תיעודי על החיים במחנה ועל התקופה. הסרט מוקרן מספר פעמים ביום, בשעות 11:30, 14:00 ו-15:30. ניתן לערוך סיור מודרך במוזיאון, במספר שפות, גם בשפה העברית. הכניסה למוזיאון חופשית מדי יום בין השעות 9:00 -17:00.

במחנה ניתן לראות מספר אנדרטאות ובקצה החצר הגדולה, קיים אתר זיכרון ישראלי, בית תפילה רוסי, מנזר של נזירות כרמליטיות וכנסית התפייסות אוונגלית. בקצה המחנה, שתי משרפות, אשר הוקמו במטרה לשרוף את אלה שמתו ממחלות, מעבודות הפרך וכדומה. בתי המגורים, בהם חיו היהודים, נבנו לאורך כשורות-שורות. כיום, ניתן לראות רק את שורת הבתים הראשונה ואפשר להיכנס ולראות כיצד חיו האסירים.

 משפחות רבות חוששות קמעה, מביקור במחנה דכאו עם ילדים קטנים. לפני ההגעה למחנה, רצוי להכין את הילדים ולהסביר להם מעט על ההיסטוריה של המחנה ואת סיפור הרקע של המקום. זהו מחנה ריכוז ולא מחנה השמדה, אך עדיין מומלץ להגיע עם ילדים בגיל המתאים, בדרך כלל, מעל גיל עשר. לצאצאים של משפחות ניצולי שואה, הביקור במחנה מרגש במיוחד ומשאיר חותם עז. בהחלט כדאי שלא לפסוח על ביקור בדכאו.

אנדרטה במחנה דכאו. צילום: חנוך תמריאנדרטה במחנה דכאו. צילום: חנוך תמרי

אתרים נוספים בעיר דכאו

בעת ביקור במחנה, ניתן להיכנס לכנסיית St. Jacob, מהמאה ה-16, הבנויה בסגנון הרנסנס המאוחר. כמו כן, תוכלו לבקר בטירת Schloss Dachau, שתוכננה על ידי הארכיטקט הגרמני, יוזף הפנר. לבסוף, תוכלו להתרשם מגלריית Gemäldegalerie, בה מוצגות עבודות נפלאות, מהמאה ה-19, של שלל אמנים מקומיים.

הגעה לעיר דכאו

דכאו נמצאת במרחק נסיעה קצר ממינכן. אם אתם מחליטים להגיע ברכב, סעו על כביש 304, על פי השילוט לכיוון העיר. מדובר בנסיעה בת 45 דקות לערך והחניה באתר עולה כשלושה יורו. ממינכן ניתן להגיע גם באמצעות רכבת S2 לכוון פטרשהוזן (Peterhausen) ומשם באוטובוס 724 או 726, שמגיעים למחנה. משך הנסיעה כ-20 דקות. כתובת: Alte Römerstrasse 75, Dachau.


לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בגרמניה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה