גרמניה - כלכלה שצלחה את המשבר

כיצד הפכה מרקל את גרמניה לכלכלה הגדולה והחזקה ביותר באירופה? כיצד זה משפיע על הדמוגרפיה ועל הילודה? הנה הסקירה הכלכלית של היצואנית השלישית בגודלה בעולם
גרייס חינאווי, בית ההשקעות IBI
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: גרמניה - כלכלה שצלחה את המשבר
© עמית פלד

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-17/11/2020

 • בגרמניה הוטל סגר חלקי והוטלו הגבלות על מעבר ממחוז למחוז.
 • חובה לעטות מסכות בחנויות ובתחבורה הציבורית
 • התחבורה הציבורית פועלת במתכונת מצומצמת
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים לטייק אווי בלבד.
 • בברלין הוטל עוצר לילי.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 12 יום, בשובם לארץ.
לוגו וירוס קורונה

לפני מספר חודשים נחשפנו לאחת השערוריות החמורות ביותר בתעשיית הרכב, המטילה צל כבד על המוניטין של חברת פולקסווגן ועל תעשיית הרכב של גרמניה כולה, לאחר שהחברה הודתה כי התקינה במיליוני רכבים תוכנה שנועדה לרמות בדיקות זיהום בפליטות.

הכל התחיל כאשר מהנדסים באוניברסיטת מערב וירג'ינינה ערכו בדיקות זיהום למכוניות על הכביש. מהנדסים אלו גויסו על-ידי המועצה הבינלאומית לתחבורה נקייה, שקיוו להשתמש בדוגמא של פולקסווגן, לפיה מכוניות דיזל יכולות לעמוד במגבלות הפליטות המחמירות של ארצות הברית. אלא שלמרבה ההפתעה, התוצאות הראו כי המנועים מזהמים פי 15-35 מהגבול החוקי. לאחר הודאת החברה, התוצאות הקשות לא איחרו לבוא. המנייה צנחה בכ-31%, מ-167 ל-114 דולרים, והחברה צפויה לספוג קנסות מעל ל-11.6 מיליארד. מעבר לכך, המוניטין של החברה בכל הקשור לאחריות סביבתית נפגע וקשה לראות איך תתאושש מזה בזמן הקרוב.

ברמה הארצית, גם הכלכלה הגרמנית צפויה להיפגע מהפרשייה. פולקסווגן היא יצרנית הרכב הגדולה ביותר במדינה ואחת המעסיקות הגדולות ביותר, עם יותר מ- 270 אלף עובדים. גרמניה היא הכלכלה הגדולה ביותר בגוש האירו ותלויה מאוד בתעשיית הרכב שלה. התעשייה מהווה כ-18% מהיצוא הגרמני וכמעט אחד מכל 6 עובדים תלוי בתעשיית הרכב של המדינה. כעת עולה השאלה האם פולקסווגן פעלה כזאב בודד או שגם יתר התעשייה הלכה אחריה. כך או כך, האמון הגלובלי בתעשייה נפגע. כאשר גם צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה, עדיין נאבקת עם צמיחה אפסית. הכלכלה האירופית לא יכולה להרשות לעצמה נסיגה של גרמניה, המהווה מנוע הצמיחה העיקרי של גוש האירו.

דמוגרפיה שלילית ומשבר הפליטים

אוכלוסיית גרמניה מונה מעל 80 מיליון נפש, אך נמצאת במגמת התכווצות שמאפיינת כלכלות מערביות רבות.

מחקר חדש שנערך מצא כי שיעור הילודה בגרמניה ממשיכה לצנוח, עברה את יפן וממוקמת במקום הראשון בשיעור הילודה הנמוך ביותר. בחמש השנים האחרונות, לכל 1000 אנשים, ממוצע הלידות ירד ל-8.2 מה שאומר שאחוז האנשים בגילאי עבודה 20-65 ירד מ-61% ל-54% ב-2030. הדאגה מאוכלוסייה מתכווצת נמצאת בראש סדר העדיפויות של קנצלרית גרמניה מרקל. אוכלוסיה מזדקנת, לצד מערכת רווחה נדיבה הקיימת במדינה, צפויות להוות נטל גובר והולך על כוח עבודה במדינה. ללא שינוי דמוגרפי או העלאת גיל הפרישה לפנסיה, המשק הגרמני עלול לסבול ממשבר פנסיוני בעתיד. נושא העלאת גיל הפרישה הינו "פצצה פוליטית" ברוב מדינות גוש האירו ולכן מעטים הפוליטיקאים שמוכנים לקדם אותו.

גרמניה פתחה את שעריה עבור הפליטים מהמזרח התיכון. בשבעת החודשים הראשונים, היא קיבלה מעל ל-200 אלף בקשות למקלט ומעריכים כי עד סוף השנה, מספר המהגרים שייכנסו לשטחה יגיע ל-800 אלף. למרקל לקח קצת זמן לאמץ את העמדה הנועזת הנוכחית שלה, אך כעת נראה כי היא ונשיא צרפת מאוד מחויבים לכך וקוראים לשאר חברי האיחוד לקחת חלק. מרקל התחייבה להקצות כ-6 מיליארד שקלים לטיפול במאות אלפי הפליטים שייכנסו לשטחה. אלא שלמרות המחווה האמיצה שמרקל עושה למען הפליטים, נראה כי היא מאבדת תהודה בבית שלה. 51% מהנשאלים הביעו חוסר שביעות רצון מהממשלה ומהתנהלותה ומתנגדים נחרצות למדיניות הפליטים, מאחר וחלק רואים בזה כאתגר ואיום.

לעומת זאת, הכלכלנים אופטימיים. הם נוטים לראות בזרם גדול של פליטים, לא כחובה או איום אלא כהזדמנות. אירופה כולה וגרמניה בפרט עומדים בפני אתגר דמוגרפי קשה. האוכלוסייה מזדקנת ושיעור הפריון, לא יותר מ-1.5 לאישה. לא צריך להיות כלכלן כדי להבין את ההשלכות של זה לטווח הארוך. הכלכלה הגרמנית, היא כלכלה מפותחת, מתקדמת ומייצרת מקומות עבודה מהר יותר מאשר הילדים של העתיד יכולים למלא אותם ולכן הפליטים יכולים להוות הזדמנות לגרמנים ולכל האירופאים כדי להתניע את כלכלת היבשת.

בריטניה היא דוגמא מצוינת. בתקופת העלייה הגדולה שהחלה ב-1997, ההגירה הביאה לגידול משמעותי בתעסוקה ללא השפעה שלילית משמעותית על סיכויי התעסוקה של הילידים. מעבר לנתונים הדמוגרפיים, גל הההגירה יכול לשפר גם את הביצועים הכלכליים של המדינה בטווח הבינוני-ארוך. בארצות הברית ובבריטניה ניתן לראות כי פליטים יכולים להביא כישורים וכישרונות שונים, הם מגבירים את התחרות בשוק העבודה וגיוון במקום העבודה יכול לשפר את הפרודקטיביות.

שוק ההון בגרמניה

לגרמניה שוק הון מפותח עם מספר בורסות פעילות. הבורסה בפרנקפורט, היא הבורסה העשירית בגודלה בעולם לפי שווי שוק. הבורסה אחראית לכ-90% מנפח המסחר בשוק הגרמני ולחלק נכבד מהשוק האירופאי. מדד ה-DAX הוא המדד החשוב והמוביל בגרמניה המורכב ממניותיהן של 30 החברות הגדולות במשק הנסחרות בבורסה בפרנקפורט. מדד ה-DAX צמח מתחילת השנה ב-16.4% אך הוא רחוק מלהיות יציב ולאחרונה הוא רושם ירידות חדות בדומה לשאר המדדים באירופה. הירידות בבורסה נרשמו על רקע אכזבתם של המשקיעים, שחשו כי יוון נמצאת בישורת האחרונה לקראת חתימת הסכם עם נושיה. אם נשווה לשנים קודמות יותר, אז המדד יכול להיות מאוד מרוצה מביצועיו בהשוואה לצמיחה של 2014 (2.25%), אך יש מקום גם לשאוף להצלחה המסחררת של 2013 שצמחה ב-26%.

עולם המט"ח

המטבע הרשמי של גרמניה הוא מטבע האירו, שעובר לא מעט תהפוכות בזמן האחרון. האירו שוקע מאז שהבנק המרכזי של אירופה החליט על הרחבה כמותית שמדפיס כמויות אדירות של כסף כדי לרכוש אג"ח ממשלתיות. מטרת התוכנית היא להפחית את תשואות האג"ח, ועל ידי כך לסייע למדינות לגייס חוב, לעודד השקעות של המגזר העסקי ולמנוע שקיעה לדפלציה. מתחילת השנה, המטבע האירופי איבד 7% מערכו מול הדולר. בסיכום 12 החודשים האחרונים צנח היורו מול המטבע האמריקאי ב–18%. מצד שני, אירו חלש מטיב עם היצוא וגורם להיות אטרקטיבי יותר. בנוסף, הבנק המרכזי מעריך כי ירידה של 5% מערכו של המטבע יכול להוסיף כ-0.3% לתמ"ג בגוש האירו. גרמניה, היצואנית השלישית בגודלה בעולם, נהנית במיוחד מחולשת האירו ומסייעת לחברות התעשייה המקומיות להיות תחרותיות ורווחיות יותר.

גרמניה וישראל

גרמניה היא שוק היעד הישראלי ה-6 בחשיבותו בעולם והשלישי באירופה. היצוא למדינה זו מאופיין ברמת ביזור ענפית גבוהה, ללא ענף יצוא דומיננטי או חברה שולטת, שמשפיעה עליו באופן משמעותי.

גרמניה היא הכלכלה החזקה באירופה ואחת החזקות בעולם. היצוא הישראלי אליה נותר ללא שינוי בהשוואה לשנה המקבילה והסתכם בכ-860 מיליון דולר בחצי השנה הראשונה של 2014.

יש לציין, כי היבוא הגרמני מישראל קטן מאוד בהתייחס לכך שגרמניה היא אחת המדינות המייבאות ביותר בעולם. משקל היבוא של גרמניה מישראל מתוך סך הייבוא של מדינה זו, עומד על 0.14% בלבד, הנמוך ביותר מיעדי היצוא העיקריים של ישראל. שיעור זה אף נמוך משיעור הייבוא של סין מישראל, אשר מתנהל תחת מגבלות לא מעטות.

7 דברים שכדאי לדעת על כלכלת גרמניה

 1. גרמניה היא המדינה החמישית בגודלה, הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם והכלכלה הגדולה ביותר באירופה. היא ידועה בתעשיות הברזל, הפלדה, המיכון והרכב שלה.
 2. גרמניה היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם עם 1.5 טריליון דולר בשנה שעברה. כלי רכב, מכונות ומוצרי אלקטרוניקה הם מבין הענפים הדומיננטיים של היצוא הגרמני.
 3. גרמניה הייתה אחת המדינות שהצליחה לשמור על היציבות הפיננסית ועל רמה גבוהה של תעסוקה בתקופת המשבר. 77% מהגברים ו-68% מהנשים מועסקים במשרה מלאה. עם זאת, היא אימצה רק לאחרונה את חוק שכר מינימום (2014 ), שנכנס לתוקפו השנה.
 4. אוכלוסיית גרמניה מונה כיום כ-81 מיליון איש, אך היא נמצאת במגמת התכווצות ומעוררת דאגה. בעשור האחרון היא התכווצה בשני מיליון. משנת 1989 ועד 2009, כ-2,000 בתי ספר נסגרו בגלל מחסור בילדים.
 5. העסקים הקטנים והבינוניים בגרמניה מהווים כ-52% מהתפוקה הכלכלית של המדינה, ומעסיקים כ-14 מיליון עובדים. 99% מהעסקים בגרמניה הם עסקים קטנים ובינוניים ו-80% מהעובדים מועסקים שם.
 6. גרמניה היא אחת מיצרניות הרכב הגדולות בעולם ומוכרת מעל ל-6 מיליון מכוניות בשנה. מבין מותגי הרכב המפורסמים בה, ניתן למצוא את מרצדס, אאודי וב.מ.וו. הרכב הנמכר ביותר הוא דווקא הגולף של פולקסווגן.
 7. אוקטוברפסט במינכן הוא הפסטיבל העממי הגדול ביותר בעולם. למרות שמו, האוקטוברפסט מתחיל למעשה בשבוע האחרון של ספטמבר ועד יום ראשון הראשון של אוקטובר. ב-46 השנים האחרונות הוא הכניס מעל למיליארד דולר לכלכלה הגרמנית, כ-22 מיליון דולר בשנה. לא רע עבור שבוע פעילות.

גרמניה במספרים

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-17/11/2020

 • בגרמניה הוטל סגר חלקי והוטלו הגבלות על מעבר ממחוז למחוז.
 • חובה לעטות מסכות בחנויות ובתחבורה הציבורית
 • התחבורה הציבורית פועלת במתכונת מצומצמת
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים לטייק אווי בלבד.
 • בברלין הוטל עוצר לילי.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 12 יום, בשובם לארץ.
לוגו וירוס קורונה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה