פראג - היופי החורפי של העיר המקסימה

פראג - לא משנה באיזו עונה נגיע אליה, תמיד תהיה יפהפייה ומרשימה. אם אתם לא חוששים מהקור המקפיא, אל תהססו לבקר בה גם בחודשי החורף, אז היא דרמטית יותר, רומנטית יותר וכן... גם יפה יותר ומלאת קסם חורפי ורומנטי. לפניכם כל מה שאפשר לעשות בפראג בחורף.
לאה מיכאלי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פראג - היופי החורפי של העיר המקסימה
© Depositphoto/Bloodua

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/2021

 • נכון לתאריך עדכון זה, צ׳כיה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור צ׳כיה.
 • כל השבים מצ׳כיה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת באופן מצומצם
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלות.
 • עסקים פתוחים, אך תחת הגבלות.
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים ומחלימים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

מורשת יהודית בעיר

לא משנה באיזו עונה נגיע אליה, פראג היא תמיד עיר מרשימה מאד, אבל לידיעתכם, פראג בחורף, היא פשוט עוצרת נשימה. הכל הרבה יותר רומנטי עם קצת שלג לבן, שנערם בגינות הציבוריות ועל גגות הבתים. בהתאם לשמועות, אכן, פראג אינה זולה כשהיתה, אולם עדיין זולה יותר מרבות מערי אירופה, מגוש האירו או מדינת הסטרלינג. מרבית הצ'כים אינם מדברים אנגלית, כן, גם במוזיאונים ובמרכזי מידע לתיירים, כך שיש להכין את הידיים לשפת סימנים ולקוות לטוב. ניתן להדפיס את מפת פראג ולהיעזר בה במהלך הטיול.

אחת מהסיבות הבולטות להגיע לפראג הינו המרכז היהודי, השמור היטב שנמצא באיזור המרכז, במרחק הליכה קצרצר מהכיכר העתיקה של העיר. מאחורי בית העיריה נמצאת הכניסה לרחוב פריצקה (Parizska) או לרחוב מאיסלובה (Maiselova), המקביל אליו, המוליכים לאיזור בו מרוכזים כל בתי הכנסת. האיזור הינו קטן וניתן לכסותו בטיול של בין שעתיים לשלוש שעות. כרטיס כניסה אחד מאפשר כניסה לבתי הכנסת מאיסלובה, פינקסובה, בית העלמין, בית הלוויות, בית הכנסת קלאוסובה, ובית הכנסת הספרדי. כרטיס אחר מאפשר כניסה לבית הכנסת של המהר"ל, אלטנוישל. סדר בתי הכנסת המפורט הינו הרצף הנוח ביותר להגעה ולניווט מאיזור בית העיריה למוזיאון היהודי.

הרובע היהודי, צילום: יעל כפירהרובע היהודי, צילום: יעל כפיר


 הנה מקבץ של כמה בתי כנסת, תזכורת למורשת היהודית בעיר, מסלול טיול קצר:

בית הכנסת מאיסלובה: זהו בית הכנסת הראשון במסלול, נראה מהוה ומרופט מעט, אולם עדיין מרגש. על הקירות שטיחי קיר עתיקים עם כיתובים בעברית. בית הכנסת הספרדי, בית כנסת מפואר ביותר, הנמצא ברחוב Siroka וחוצה את רחוב פריצקה ומאיסלובה. בית הכנסת היפהפה, מעוצב כולו בצבעי חום-זהוב, כשמעל הבימה היפהפיה כתובות עשרת הדיברות בעברית. נברשת מדהימה בצורת מגן דוד תלויה מהתקרה הגבוהה. על הקירות ויטראז'י מגן דוד, מוטיב חוזר בבית הכנסת, יחד עם אשכולות ענבים וכתובות בעברית. בית הכנסת הבא בתור, פינקסובה, נמצא באותו רחוב, וכדאי להכין היטב את עצמכם: הוא מצמרר ומרגש עד דמעות. בית הכנסת עתיק למראה, וליד המקום בו שכן ארון הקודש, ישנם שני עמודים בגוון טרקוטה, ומגן דוד. משני צידי העמודים שמות הגטאות, החל באושוויץ וכלה בטרזין. על הקירות רשומים 77,297 שמות הנספים בשואה, שנמנו על הקהילה היהודית בבוהמיה ומוראביה, שם המשפחה באדום, שם הישוב בצבע צהוב, ושאר הפרטים בשחור. הרשימה הארוכה, שנמשכת גם לקומה השניה, גורמת לצמרמורת לכל מי שלב אנוש פועם בתוכו. בקומה השניה ציורי ילדים מהשואה, שהנציחו את התקופה המחרידה בעיני הילדים, שהיו במחנה הריכוז. הציורים מחולקים לתקופות: לפני, אחרי, חלומות על "פלסטינה", הכוללים גמלים, ים וסירות. מזוודה מרופטת מונחת בצד. ממש מרגש. עם הירידה, ישנה כניסה לבית העלמין, המרגש לא פחות. 12,000 מצבות מגובבות אחת על השניה, המסתירות מתחתיהן מספר קברים גדול בהרבה. במשך שנים רבות לא התירו ליהודי פראג להרחיב את שטחי הקבורה, כך שהקברים ממש טיפסו זה על זה, עד ל-12 שכבות! בבית הקברות נמצאת מצבתו של המהר"ל המפורסם, שם מניחים המבקרים חלוקי אבנים, לפי המסורת היהודית.

בית הלוויות ובית הכנסת קלאוסובה נמצא בצמוד ליציאה ממתחם בית הכנסת פינקסובה, ובו מתוארים מנהגי קבורת המת, בתמונות עתיקות מהמאה ה-18. התצוגה נמשכת גם קומה למעלה, אליה מגיעים עם העליה במדרגות צרות. בית הכנסת קלאוסובה, גם הוא שוכן ליד היציאה מבית הקברות. בתוך ארון הקודש ספר תורה וחפצי יודאיקה, ומסביבו שיש. פסוקים בעברית על הקירות, יחד עם ויטראז'ים. התקרה גבוהה ומקומרת, ולמעלה מגן דוד ובתוכו שם ה'. התצוגה למעלה כוללת דוגמאות לחיי היהדות: כיסאות למוהל, בגדי הנימול, חפצי יודאיקה, ותיאור מנהגי החתונה. מרחוב פריצקה ניתן להכנס לבית הכנסת אלטנוישל, בית הכנסת של המהר"ל מפראג. הכניסה לבית הכנסת הנמוך הינה תוך ירידה במדרגות. בית הכנסת צבוע בלבן, אווירתו דחוסה, וחלונותיו גבוהים. החל מהשעה שתיים ביום שישי ועד יום ראשון בבוקר בית הכנסת סגור, כך שאם הגעתם מאוחר יותר, פספסתם...

אטרקציות מרכזיות בעיר

אחרי שביקרתם בבתי הכנסת שבעיר, תוכלו להמשיך למקומות נוספים על מפת אטרקציות בפראג. הראשונה - גשר קארל. מאיזור המרכז ניתן להגיע לגשר מכיוונים רבים: כיכר ואצלב, כיכר העיר העתיקה, וגם ממצודת פראג. אבל לא משנה מאיזה כיוון נגיע: הגשר מרשים תמיד, וגם המראה שנשקף ממנו מרשים לא פחות. על הגשר פסלים רבים, אחד מהם מעט מצמרר: ישו הצלוב, ומעליו חרוטות מילים בעברית. מעט אנכרוניסטי ואפילו גורם למחשבות. יחד עם נגנים ואומנים, המוכרים את מרכולתם, מסתובבים המוני אנשים, שמרביתם תיירים בכל שעות היממה, ולכן כדאי במיוחד להזהר מכייסים. מגשר קארל ניתן לרדת לאי הציורי קאמפה, שם נמצאים בתי קפה ומסעדות נחמדות, והוא יכול להוות סיור בין ערביים נחמד ביותר.

 אל המצודה העתיקה שחולשת על העיר, מצודת וישגרד, מאד קל להגיע: יורדים בתחנת המטרו וישגרד (קו אדום) ויוצאים החוצה מהצד של מרכז הכנסים, הלא מאד מרשים (מהצד השני מככב מלון קורינתיה טאוארס, הכה חביב על הישראלים, הנמצא כנראה בבעלות קדאפי, שליט לוב בעל האישיות הצבעונית). הולכים כשבע דקות ומגיעים לשלט המסמן ימינה, למצודה. הייתי במצודה בקיץ, והייתי בה גם בחורף. בחורף פי מיליון יותר יפה. מעטה השלג הרך, שמכסה את מתחם המצודה, אינו מפונה על ידי מפלסות השלג והשוטטות הפכה לקסומה ורומנטית באופן שמילים אינן יכולות לתאר. אחרי הכניסה המרשימה, ניתן ללכת לכמה אטרקציות מרכזיות: מהתצפית לעיר פראג ניתן לבצע מעקף ולהגיע לכנסיית הקדושים פטר ופאבל, בעלת שני הצריחים הבולטים מכל כיוון במצודה. מצידה האחד של הכנסיה ישנו גן קסום עם פסלים, שבחורף היה לבן וצח. מצידה השני של הכנסיה ישנו בית קברות שם קבורים, לדוגמא, המלחין דבוז'אק, יאן נרודה, ועוד אנשי מדע ומכובדים צ'כים אחרים, שאת מרביתם לא הכרתי, אבל נו, מילא.

כיכר הרפובליקה נמצאת בדרך מכיכר ואצלב, דרך מדרחוב נה פרז'יקופה. בכיכר העתיקה נמצאים כמה בניינים מרשימים ביותר ובהם מגדל אבק השריפה, שנבנה כחלק מקומפלקס מגדלים במאה ה- 13 ששימשו להגנה. המגדל הזה, שנבנה בפועל במאה ה- 15, שימש בעיקר לטקסים ממלכתיים. המגדל בגובה 65 מטרים וממנו נשקף נוף מרשים של פראג מלמעלה. ליד המגדל נמצא היכל העם, ארמון יפהפה, המשמש היום מרכז לאירועי תרבות ואמנות ובקדמתו בית קפה מקסים. הלאה משם, ניתן להגיע לבית הכלבו המיושן להחריד קוטבה. ממדרחוב צלטנה, הנמצא ממש מאחורי מגדל אבק השריפה, ניתן להגיע בקלות לכיכר העיר העתיקה. כיכר העיר העתיקה מדהימה. אין מילים אחרות לתאר אותה. בית העיריה, שנמצא ממש במרכזה, נבנה במאה ה- 14, ונוסף לו בשלב מאוחר יותר השעון. ממרפסת התצפית, בראש מגדל בית העיריה, ניתן להשקיף על המרכז העתיק של פראג. השעון האסטרונומי והאסטרולוגי מותאם לדמויות שמסביבו ומורה את השעה, זמן זריחת השמש, ותנועות השמש והירח ב- 12 המזלות, באמצעות שלושה מחוגים. בכל שעה עגולה, יוצא השלד, המסמל את המוות, מצלצל בפעמון והופך את שעון החול שבידו. 12 השליחים חולפים, ועם קריאת התרנגול מצלצל הפעמון את השעה. סביב הכיכר נמצאים בניינים מקסימים רבים ובהם כנסיית מריה שלפני טין, שמסביבה סיפורי רוחות, וארמון קינסקי היפהפה.

לפנות ערב, צילום: יעל כפירלפנות ערב, צילום: יעל כפיר


 למצודת פראג ניתן להגיע מתחנת המטרו הקרובה, ולהתחיל לטפס. האמת? לא נורא, אבל למי שהתרגל למטרו הצ'כי, זה קצת מבאס להתאמץ בטיפוס. המצודה בנויה מחמישה מעגלים, כשכל מעגל מקרב את הנכנס פנימה, לתוך המצודה. מתחילים מהרחבה החיצונית, כיכר הרדצ'אני המרשימה, המוגנת על ידי חיילים צ'כים פוטוגניים, שמן הסתם תרצו לצלם, ונכנסים פנימה. בחצר הראשונה נמצא שער מתיאש, שנבנה על ידי המלך מתיאש במאה ה- 17. בחצר השניה נמצאת קאפלת הצלב הקדוש והיא מעוטרת בפרסקאות. בחצר השלישית נמצאת קתדרלת ויטוס הקדוש, שחזיתה מרשימה ביותר, ובה נמצאים שרידי המלכים ומשפחותיהם. כמו כן, נמצא בחצר זו ארמון המלך, הבנוי על פסגת גבעה (טיפסנו אליה, לא?) וכנסיית ג'ורג' הקדוש. מכיכר ג'ורג' ניתן להכנס לרחוב ג'ירסקה ולהגיע לסמטת הזהב המקסימה והציורית- Zlata Ulicka. בשעתו התגוררו בסמטה בעלי מלאכה וצורפים, ואפילו פראנץ קפקא המפורסם. לכל המקומות, שתוארו במתחם הארמון, ניתן להכנס בכרטיס אחד שקונים בקופות. ניתן לקנות כרטיס משולב לכל המקומות, או כרטיסים ספציפיים למקומות המעניינים אתכם יותר. המחירים, כמובן, שונים.

טיפים ומידע שימושי

מזון: הצ'כים הם, איך נגיד את זה בעדינות, לא מאורות גדולים בעניינים קולינריים. האוכל הצ'כי המקורי הינו טוב פחות מהמטבחים השכנים כמו המטבח ההונגרי המעולה, והעוגות האוסטריות מעלות הריר. אולם, בשנים האחרונות חל שדרוג במסעדות הצ'כיות, המציעות יחד עם אוכל מסורתי, גם אוכל בינלאומי. אחד המקומות הנחמדים יותר שישבתי בהם הינו בית הקפה בכיכר העיר העתיקה, הצופה למגדל בית העיריה ולשעון המפורסם. אז כמובן שאפשר לשכוח מהשולחנות הצמודים לחלונות, אותם תופסים בדרך כלל תיירים אחרים לפניכם, אבל אם כבר לשבת, אז בסטייל. ניתן לשתות כוס קפה טוב ולנשנש עוגה סבירה ליד ולשלם מחירים לא מאד זולים, יחסית לפראג, שעדיין זולה בענייני מזון. כוס השוקו שקיבלתי היתה בגודל של כוסית אספרסו, אבל עדיין, משלמים על האווירה והמיקום, ופחות על הגודל.

 בדרך חזרה מהמצודה, על הדרך לגשר קארל, נכנסתי לבר מרקים חמוד, U Luzickeho ב-Seminare 21 ומרק תפוחי האדמה עם הפטריות, המבושל לפי מתכון צ'כי מסורתי, יחד עם לחמניות טעימות, היה ממש נחמד, בטח אם יורד גשם, או שורר קור מקפיא. שווה. המלצה טובה שקיבלתי היתה למסעדה האיטלקית קוגו, הנמצאת בסמוך לכיכר ואצלב, על הציר הימני של צלב הזהב. לתפרנים, כל רשתות המזון המהיר, מציעות את מרכולתן במחירים סבירים בהחלט, ויש נציגות למקדונלד'ס, קנטאקי פרייד צ'יקן, סאבוויי ודומותיהן. בכניסה לחנות טסקו, ברחוב נרודני, ישנה פיצריה וסנדביצ'יה זולה להחריד. האוכל ספרטני ומשביע, ולא יותר, אבל זהו מקום שניתן להשביע בו את כל המשפחה בקלות יחסית והכי חשוב: מהר. בבית בלינצ'ס ופנקייק חמוד, בדרך בין טסקו לצלב הזהב (רחוב נארודני 37-38 בחצר פנימית), ישבתי ואכלתי בלינצ'ס נחמד מאד עם בננות, קצפת וקרם שוקולד ווניל, באווירה נשית, חמודה ודחוסה מעט, עם המון פיצ'יפקס על הקירות. היה טעים.

קניות בפראג: לפני כמה שנים, כשהייתי לראשונה בפראג, הכל היה הרבה יותר זול. אולם כיום, רמות המחירים הגבוהות, הופכות את הנאת הקניות לפחותה במקצת. כלבו מפורסם הינו טסקו, הנמצא ברחוב נארודני, היוצא שמאלה מה-T שבקצה שדרת ואצלב. מחירים סבירים. כדאי מאוד לרכז את הקניות בקניונים החדשים והיפים ביותר, שנמצאים בתחנות המטרו הבאות: Zlicin במטרו B עד תחנה סופית בשם זה, ובקניון Flora, שגם הוא נמצא בתחנת מטרו בשם זה. בקניונים, המאד מערב אירופיים הללו, ניתן לבלות ימים שלמים, ובסיומם, פשוט ללכת לתחנת המטרו הצמודה ולחזור למלון.

כייסים: הכייסים בפראג ראויים לערך משל עצמם. לפני שהגעתי לפראג קראתי אזהרות רבות על מעשי נוכלות רבים המופנים לתיירים. כייסים ממזרח אירופה משתלטים על המטרו ומגלחים בקלילות תיקים, ארנקים וכספים מתוך הכיסים בלי להתאמץ יותר מדיי. הכייסים נוטים לעבוד בקבוצה, להפריד את המכוייס ממשפחתו, ולבצע את עבודתם בקלילות מבהילה. מעשה נוכלות נפוץ נוסף עליו קראתי היה תייר תמים למראה שניגש לתיירים אחרים כמוכם ומנסה לשאול שאלה. אחרי שיחה של כמה דקות ניגשים אליכם שוטרים צ'כים ומתחילים לתחקר את התייר ואז אתכם ומאשימים אתכם בסחר בסמים, או משהו לא חוקי אחר, ואז מבקשים לראות את דרכונכם וכספכם. במרבית המקרים, נעלמים הדרכון, כרטיס האשראי והכסף יחד עם השוטרים, שכלל אינם שוטרים. הגעתי חשדנית ומוכנה לכל, אולם, לא פגשתי ולו בכייס אחד. כמובן שהנקיטה באמצעי זהירות הועילה מאוד. את הכסף מומלץ לפזר על כל הגוף, לאבטח תיקים עם הירידה למטרו (כיוון שהכייסים לא מפחדים לחתוך רצועות תיקים), להסתיר את המצלמה מתחת למעיל, דרכונים וכרטיסי אשראי להשאיר בכספת המלון, וכמובן, להשתדל שלא לדבר עם אף אדם ברחוב. השוטרים הצ'כים האמיתיים גם כן אינם מסבירי פנים במיוחד, ולכן כדאי להשתדל לא להתכייס, המלצה שטובה, אגב, לכל מדינה...

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בפראג? הכתבות הבאות עשויות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/2021

 • נכון לתאריך עדכון זה, צ׳כיה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור צ׳כיה.
 • כל השבים מצ׳כיה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת באופן מצומצם
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלות.
 • עסקים פתוחים, אך תחת הגבלות.
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים ומחלימים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג

כתבות על חופשת סקי 2022

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם