מונמרטר - רובע האמנים של פריז

מונמרטר הוא אחד מאזורי התיירות המרכזיים בפריז. בואו להתרשם מכנסיית הלב הקדוש היפה ומהמקומות בהם התגוררו פיקאסו, ואן גוך ודאלי ואולי אף לחזור עם פורטרט שנעשה בידי אמן מקומי. על אזור מונמרטר בפריז, בכתבה שלפניכם
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מונמרטר - רובע האמנים של פריז
צילום: איתמר ברק

מידע כללי על מונמרטר, פריז

המונמרטר (Montmartre) הוא אחד האזורים ההיסטוריים והמרתקים של פריז. המונמרטר שוכן על גבעה ברובע ה-18 של העיר ובראשו מתנשאת בזיליקת הלב הקדוש (Sacre Coeur). עד סוף המאה ה-19 היה מונמרטר אזור כפרי, שנמצא מחוץ לגבולות העיר. באותה תקופה החלו לזרום אליו אמנים והפכו אותו לביתם. קהילת האמנים במונמרטר הלכה וגדלה וכללה ציירים שלימים הפכו למפורסמים, בהם סלבדור דאלי ופבלו פיקאסו.

התרחבות הקהילה האמנותית במונמרטר, הפכה את האזור לרובע האמנות הבוהמי של פריז. כאן צמחו תנועות אמנים כמו תנועת הנאבי (Les Nabis) המהפכנית והפוסט-אימפרסיוניסטית ותנועת ה-Incoherents ולצידם התיישבו כאן אמנים עצמאיים, בהם שמות כמו וינסנט ואן גוך, הנרי מאטיס, אדגר דגה, טולוז לוטרק ורבים אחרים. אמנים כמו פיקאסו ומודליאני, שהיו חסרי כל באותה תקופה, התגוררו בקומונה בתחילת המאה ה-20 ב-Le Bateau Lavoi, מבנה שהפך לאחד ממוקדי התיירות של האזור ואחד מאזורי המחייה היקרים של פריז.

ליבו של מונמרטר הוא ברחוב des Abbesses ובסביבתו מומלץ ללון. אל מונמרטר ניתן להגיע בעזרת קו 12 של המטרו ולרדת בתחנת Abbesses. כמו כן, ניתן לטפס על הגבעה בעזרת הפוניקולר של מונמרטר (Funiculaire de Montmartre), שמגיע אל חלקה הדרומי של הגבעה ובעזרת קו אוטובוס מיוחד, שמקיף אותה.

אתרים מרכזיים במונמרטר, פריז

כנסיית סן פייר דה מונמרטר (Saint Pierre de Montmartre) גם היא כנסייה מפורסמת, השוכנת במונמרטר. היא נבנתה ב-1147 ובכך מהווה את הכנסייה העתיקה ביותר בפריז.

טחנת הרוח Moulin de La Galette, אשר ב-83 rue Lepic, שימשה השראה לרבים מהאמנים שחיו כאן והיא מופיעה בציוריהם של רנואר, פיקאסו, טולוז לוטרק וואן גוך. בעבר ניצבו על גבעת מונמרטר טחנות רוח רבות וזו האחרונה שנותרה על כנה. כיום פועלת במבנה מסעדה.

היקב ברחוב Rue Saint-Vincent עדיין מייצר יינות ופתוח לציבור במהלך פסטיבל היין, שמתקיים בדרך כלל בחודש אוקטובר.

כנסיית הלב הקדוש היא אחד הסמלים המוכרים ביותר במונמרטר ובפריז כולה ואת כיפתה הלבנה המפוארת ניתן לזהות ממרחקים. הכנסייה נבנתה במשך למעלה מארבעים שנה בסגנון רומנו-ביזנטי, על ידי שישה אדריכלים שונים. טיפוס לכיפתה יקנה למבקרים תצפית מרהיבה על העיר היפה. אתר אינטרנט: www.sacre-coeur-montmartre.com

מוזיאון מונמרטר (Musée de Montmartre) שוכן ברחוב Cortot, בבית בו התגוררו אמנים רבים, בהם פייר אוגוסט רנואר ווינסנט ואן גוך ומוצגות בו יצירות, המתעדות את ההיסטוריה של מונמרטר, כמו גם תערוכות מתחלפות של האמנים המזוהים עם האזור. במוזיאון מתקיימים גם ערבי תרבות, הרצאות וקונצרטים. אתר אינטרנט: www.museedemontmartre.fr

Espace Dalí הוא מוזיאון במונמרטר, פריז, המוקדש כולו לאמן הספרדי סלבדור דאלי. כ-300 יצירות של האמן האקסטרווגנטי מוצגות במוזיאון. אתר אינטרנט: www.daliparis.com

Place du Tertre היתה בתחילת המאה ה-20 מקום המפגש של אותם אמנים, שהפכו את מונמרטר, פריז לביתם. כיום היא מלאה באמנים עכשוווים, שמציעים לצייר פורטרטים וקריקטורות של העוברים והשבים. האזור הסובב את הכיכר מלא בבתי קפה עמוסי תיירים ומופקעי מחירים ומומלץ דווקא להתרחק אל תוך הרחובות הקטנים ולעצור שם לקפה.

Bateau Lavoire, אשר ברחוב 13 Place Emile-Goudeau, הוא המקום בו שכנה הקומונה של אנשי רוח ואמנים כמו פיקאסו, מאטיס ומודליאני והימים הפרועים בה מצויינים בכל ביוגרפיה של כל אחד מהם.

בית הקברות מונמרטר (Cimetière de Montmartre) - רבים מהאמנים, שהפכו את מונמרטר לסמל שהיא היום, קבורים בבית הקברות הזה. מלבד האפשרות לעלות לקברם של ידועי שם כמו אדגר דגה, אמיל זולה, היינריך היינה, דלידה ואחרים, זהו גם מקום מפלט רגוע ויפה מההמולה של העיר.

 בירידה ממונמרטר נמצא סמל פריזאי נוסף - המולן רוג' (Moulin Rouge), ככל הנראה, הקברט המפורסם ביותר בעולם.

מסלול טיול במונמרטר, פריז

מומלץ להקדיש מספר שעות לטיול באזור מונמרטר בפריז. התחלת המסלול במונמרטר היא בתחנת המטרו Abbesses, ממנה יוצאים וצועדים על rue des Abbesses, שבו שפע של בתי קפה פריזאים וחנויות. מכאן המשיכו אל Bateau Lavoir ולטחנת הרוח Moulin de La Galette. משם המשיכו אל Place du Tertre ולכנסיית סן פייר דה מונמרטר.

היעד הבא הוא האתר המרכזי של מונמרטר: כנסיית הלב הקדוש עם כיפתה הלבנה. אחרי שתצטלמו על מדרגות המבנה הלבן, המשיכו אל Place Saint Pierre, בה מסתיים הסיור במונמרטר. קיימת אפשרות להצטרף לנסיעה ברכבת התיירים הלבנה, שמטפסת על הגבעה ונוסעת בין הסמטאות הצרות. זוהי דרך נוספת להתרשם מהמונמרטר, במיוחד למתקשים בהליכה ולמשפחות עם ילדים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פריז

הזמנת חופשה לפריז

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם