תמיד חלמתי להגיע אל החומה הגדולה של סין. בכל זאת אחד מפלאי תבל.
היות וחלומות צריך להגשים, אני משתדלת כל פעם אחד אחד ... בקטנה.

 אז איך הכול התחיל ? 

בשלהי הקיץ החם הבת שלי שואלת – " לאן ניסע בחנוכה " ? כאילו ברור מאליו שנוסעים בחנוכה... 

( טוב , התרגלה הילדה , נדבקה מאמה ובמקרה הזה כנראה התלמיד עלה על מורו..).
" יש לי יומולדת " היא אומרת. "גם לך. אז בואי נסע לחו"ל".

לאבא אין ימי חופש , האחים לומדים אז חיפשנו יעד שיהיה קל לתמרון לאימא ובת. את בירות אירופה כבר ראינו. נכון שתמיד אפשר לחזור ללונדון או פריז, אבל בעיתוי בו חיפשנו לונדון יקרה. כמה יקרה ? יותר מטיול מאורגן לבייג'ין. 8 ימים בעיר וסביבתה. אז הפור נפל. הנה הזדמנות להגיע לחומה. זה היה הטיול המאורגן הראשון שלי וגם שלה. קראתי ברשת המון "הפחדות " על הטיולים האורגנים הקצרים לסין. "מלכודת תיירים " , "קניות בלבד" , "לא תראו כלום" ועוד ועוד..
 אמממה – מחירה של טיסה ישירה באל על לבייג'ין, גבוה בהרבה ממחיר הטיול כולו הכולל טיסה ישירה , מלון והדרכה. אז מה יכול להיות כל כך רע ? משהו מסין בכל זאת נראה.... 

ובכן , לטיול מאורגן יש מינוסים ( עליהם עוד נדבר) אבל סך הכול היה מוצלח . עסקה משתלמת וראינו .... הרבה !! הנה טעימה ראשונה מבייג'ין – עיר ענקית , צבעונית ומרתקת. שלוב של ישן עם חדש. גורדי שחקים ושווקים הומים. ארמונות , מקדשים וגנים. חטיפים סינייםעוד מקדש

נערכים לפוט מסגכל העיר מגדלים מגדלים..בעיר האסורה - בתוך אחד המבנים

יום חמישי 28/11

אחרי תשע וחצי שעות טיסה נוחתים בבייג'ין לקור מקפיא של 0 מעלות.

אוספים מזוודות , מאתרים את המדריך ועולים לאוטובוס. אנחנו קבוצה נחמדה. לא גדולה מדי.. 25 אנשים. הבת שלי היא הצעירה בקבוצה. בקבוצה שלנו גם 6 מורות . ( שניצלו את חופשת החג במלואה).
המדריך – איש גדול ורב ידע , תיבל לנו את הנסיעות בסיפורים ואנקדוטות על סין של היום ושל פעם. הוא נשוי לסינית וחי בעיר מזה 3 שנים. הכרנו גם את אשתו החביבה שעזרה לא פעם בתקשורת עם המקומיים. אז מה עושים כשמגיעים ? נוסעים למלון ? לא בטיול מאורגן.
אנחנו יוצאים לסבוב ראשון בעיר. מגיעים למנוחה , אכילה וקניות באחד השווקים של העיר ( שוק יאשו).
קניות ? מזה עוד יהיה לנו והרבה. כל יום טיול נפתח באתרים ומסתיים בקניות. והישראלים קונים ... או או כמה שקונים.

כשאומרים שוק - ישר חושבים על מקום פתוח ועל דוכנים. לא בבייג'ין. השווקים מקורים.

חנויות חנויות קטנות וצפופות מציעות את מיטב הזיופים. כל כך נאמנים למקור שלא תרגישו בהבדל. אנחנו בהלם מצורת הממכר של השוק. המוכרים מתחילים ממחיר מנופח. . חייבים להתווכח והרבה.
בסוף משלמים 10 אחוזים ממה שבקש המוכר וגם אז מגלים שהשכן באוטובוס שלם פחות. כל העסק מלווה בתנועות ידיים , שפתיים וגוף. הולכים ובאים. מתקתקים מחירים במחשבון. סלנג שלם וגם הווי מתפתח סביב העניין.

 האמת , אותי זה התיש... אז אחרי שהבנו מי נגד מי , יוצאות עם שני זוגות מגפי UGG ב 120 יואן האחד. כמה זה 120 ? בערך 72 שקלים. יופי של מגפיים שהוכיחו עצמם כל הטיול. אחרי מספר ימים כבר קנינו ב 100. בשוק לא צלמנו – היינו עסוקות מדי בקניות ...laugh אבל הנה קישור לשוק יאשו וגם תמונה. היינו בשווקים נוספים במהלך הטיול. זה השוק בו דגנו את המציאות הטובות ביותר.

Beijing Yashow Market

אנחנו עייפות מהיום הארוך – הטיסה הנסיעה והשוק ... אולי עכשיו נגיע למלון? לא כל כך מהר... עוד בתכנית להיום ביקור במדרחוב דונחואמן ובשוק האוכל הלילי שלידו.

 המדרחוב הוא מדרחוב מערבי לכל דבר. בתי כלבו ענקיים עם מיטב הרשתות המוכרות. המחירים גבוהים יותר מאלה שאצלנו. הכל מואר ומקושט לחג. 

אחרי סיבוב קצר ממשיכים לשוק האוכל הלילי. גם אם לא תאכלו דבר, לא להחמיץ. כל דבר שרק ניתן לשפד יעלה על האש. מסריח נורא אבל ללא ספק חוויה. 

אחרי הביקור בשוק האוכל הלילי, נוסעים סוף סוף למלון. המלון שלנו הוא מלון ריינבו. מלון 4 כוכבים עייף במקצת. לא משהו שהייתי בוחרת באופן עצמאי. חדרים מרווחים , ארוחת בוקר לא רעה אבל מיטות קשות כמו רצפה. כדי להצליח לישון נאלצתי לרפד את המיטה ב 3 שמיכות פוך ולשון על כל הגובה הזה ממש כמו "הנסיכה על העדשה". יש לציין שלמרבית חברי הקבוצה כולל בתי - לא הפריעו המזרנים הקשים.. smileyindecisioncool תם היום הראשון. במהרה למדנו והתרגלנו לימים אינטנסיביים שהתחילו בשמונה או תשע בבוקר והסתיימו בתשע / עשר בערב. לא קלים הם חייו של הטייל המאורגן. לטובת החברה יאמר שדאגו לימים מלאים ולא השאירו הרבה זמן חופשי למילוי ב "אופשיונלים " .

יום שישי 29/11

את הבוקר אנחנו פותחים בביקור בעיר האסורה . הארמון הקיסרי "העיר האסורה" – בה ישבו שושלות קיסרי סין משך כ- 500 שנה מ 1400 לערך ועד 1916. העיר האסורה שהיוותה מרכז שלטוני ופולחני של קיסרות סין, מכילה מעל 980 מבנים ובהם 8700 חדרים ושמה נובע מהאיסור לבוא בשעריה או לעוזבה ללא אישור מפורש של הקיסר עצמו. הארמון נשרף מספר פעמים. רוב המבנים שפתוחים לצבור היום הם מהמאה ה18 ואילך. המקום מרשים בגדלו וביופי המבנים שבו. אל מרבית המבנים ניתן רק להציץ מבעד לדלתות. חפיר גדול סובב את העיר ומלא במים. תעלת מים מלאכותית ענקית שמוסיפה למקום יופי רב. 

המבנים והחצרות – נחשו למה משמשים כדי הענק ? ובכן מלאו בהם מים כדי לכבות את השרפות התכופות שהיו פוקדות את מבני העץ. שפשוף הידיות של הכד הן כנראה סגולה לברכה , אז כמו כולם גם אנחנו שפשפנו במרץ המבנים והחצרות –.jpg

אחרי שעוברים את החצרות והמבנים מגיעים לגן הסיני של הארמון. הגן הזה יפה עד מאד. הגן משלב אלמנטים של מבנים, צמחיה , מים וסלעים. הסלעים/ אבנים הם אלמנט חשוב מאד בכל גן סיני. כמה שהאבן מחוררת יותר כך יותר טוב. הנה כמה דוגמאות –
בונבון סיני מטופחהר סלעים ובראשו מבנה עתיק
עץ ותיק בגן

אחרי הביקור בעיר האסורה אנחנו נוסעים לבקר במרכז לרפואה סינית. 

עכשיו נפתח סוגריים [ בטיול הזה בקרנו באי אלה "מרכזים" , "מפעלים " שכל מטרתם היא למכור לתייר את מרכולתם. אותה סחורה אפשר כמובן למצוא בשווקים ברבע המחיר. למודת ניסיון ואזהרות , הצלחתי ( בדרך כלל) ליהנות מהפולקלור שבביקור עצמו ולא להתפתות לרכישות שונות . 

בטיול עצמאי ודאי הייתי מוותרת על רוב המקומות האלה.] אנחנו מקבלים הסבר קצר על שיטות הרפואה הסינית העתיקה , מקבלים ( מי שרוצה) אבחון רפואי שנעשה ע"י מדידת דופק וזוכים לעיסוי רגליים בעלות של 30 יואן בלבד. העיסוי נחמד כל השאר בעיני "עבודה בעיניים". מי שמעוניין ( נחשו מי לא) יכול לקנות 

תרופות טבעיות שיביאו מזור לכל תחלואיו..

הרופא המאבחןפוט מסג

אחרי הביקור במרכז לרפואה סינית כבר שעת צהריים. 

לאן נוסעים בצהריים ? לשוק כמובן. חברי הקבוצה מסתערים על דוכני האלקטרוניקה של שוק הפנינים. ליד השוק הזה נמצא גם שוק הצעצועים. כל צעצוע שתעלו על דעתכם ( כולל לגו) במחירים אטרקטיבים ביותר. אנחנו נכנסות לבדוק את מקדונלדס המקומי ( לא הסתדרנו עם האוכל הסיני ) ונותנות מזור לרגליים. לטובת חובבי הקניות אני מצרפת סקירה מהרשת של שווקי העיר –

http://hebrew.cri.cn/1/2012/05/24/2s11815.htm

מידע על שוקהפנינים- http://pakalchina.wordpress.com/2010/04/10/193/

היום עוד לא נגמר. לעת ערב מבקרים ב "פלייס" , בו צופים במסך הטלויזיה הגדול בעולם. מתחם המסך הטלוויזיה הענקעוד מהמתחם

יום שבת 30/11 

את הבוקר אנחנו פותחים באחד מרובעי החוטונגים. מה זה חוטונג ? חוטונג זה רובע עתיק בו השתמרו רחובות אוטנטיים ובו נשמרת שגרת חיים ומבנים של בייג'ין העתיקה. כל זה מהווה ניגוד לגורדי השחקים של העיר הצצים בכל פינה. בייג'ין היא עיר שנבנית לגובה והחוטונגים העתיקים הולכים ונעלמים. בחוטונג בו אנו מבקרים קמו גלריות והוא הפך לרובע אמנים קטן. אם מציצים ימינה ושמאלה מהרחוב הראשי אפשר לראות רחובות וחנויות של פעם

. חנות מכולת בחוטונגקליגרפיה ברובע האמניםרחוב משופץ בחוטונג.jpg

עוד רחוב בחוטונג

אחרי הביקור בחוטונג ממשיכים ליעד הבא ליום זה מקדש הלאמה. 

זהו מקדש בודהיסטי בן 300 שנה ובו כ 5 אולמות וחצרות מרשימים. באולם האחרון ניצב פסל בודהה ענק ומרשים בגובה 30 מטרים. את הפסל גילפו מעץ ענק כיחידה אחת ורק אחר כך בנו סביבו את המבנה. בחצרות של המקדש אפשר לראות מתפללים השורפים זרדים. דומה אולי להדלקת הנרות במקומות קדושים אצלנו ??? הנה כמה תמונות מהמקום –

נזיר חתיך וחייכן בחצר המקדששורפים זרדים במקדש הלאמהמי מזהה את העץ ?פסל הבודהה הענק בהיכל החמישימתפללים

אחרי הביקור במקדש הלאמה אנו נוסעים לשוק האיכרים /הפישפשים של בייג'ין. זהו שוק פתוח בו מציעים האיכרים את מרכולתם - עתיקות / חפצי נוי/ שמונצ'ס על הרצפה. הסינים אוכלים בשעה קבועה. אנחנו מגיעים בשעת צהריים. בשעת הארוחה המוכרים לא ממש מתייחסים לקונים. כל אחד עסוק בקערתו. אם מישהו מעוניין לקנות משהו , זו השעה. אין להם הרבה כוח למיקוח. מקום חביב . בעיקר נחמד לשטוף את העיניים. אחרי סיבוב קצר נכנסים לאחד מבתי הקפה להפסקה של פיצה טעימה.


 אנחנו עדיין בשבת - אחר הצהריים מבקרים בשוק המשי. זהו אחד השווקים המפורסמים בביג'ין. נקרא אמנם שוק המשי אבל בעצם זהו קניון - בנוי חנויות חנויות שמלבד צורת המיקוח לא מזכיר בכלל שוק. גם כאן אותה תוצרת שתמצאו בשווקים האחרים - יאשו , הפנינים. בנוסף מגוון חנויות אופטיקה. מצוידות במרשם עדכני אנחנו בוחרות לנגה משקפיים אופנתיות בחצי מהעלות בארץ. המשקפיים מוכנות תוך יומיים ואפילו ישלחו לכם אותם למלון. לסיום היום סיור לילי באתריה המוארים של בייג'ין. כיכר טייננמאן , בית הנבחרים , האיצטדיון האולימפי - קן לציפור וברכת המים ( הקוביה הכחולה) כולם מוארים מאד יפה בלילה. המצלמה שלי לא מצלמת כל כך טוב בחשכה והתמונות עושות עוול למציאות. תצטרכו להאמין לי או לבדוק בעצמכם.

wink תם עוד יום - מחר נוסעים לחומה !

האיצטדיון האולימפיהקוביה הכחולה - ברכת השחיהנגה מדגמנת משקפיים חדשים

בייג

יום ראשון 1/12 היום נוסעים לחומה !!!

חומת סין הגדולה נחשבת לאחד מפלאי עולם. אומרים שהיא האלמנט היחידי , מעשה ידי אדם שניתן לצפיה גם מהחלל החיצון ( אבל קראתי שזה לא בדיוק כך...). ארכה של החומה מתקרב ל 7000 ק"מ והיא נבנתה לפני כמעט 2000 שנה כמקור להגנה מפני פלישות מצפון של מונגולים ומנצ'ורים. ישנם מספר אתרים בהם אפשר להתרשם מהחומה. אנחנו נסענו לקטע שנמצא קילומטרים ספורים לפני הקטע המתוייר בבאדלינג , כ 70 ק"מ לערך מבייג'ין. כאן אין רכבל ואין מגלשות ( בקטעים אחרים יש) אבל אלה מגבלות "המאורגן". המקום אינו עמוס ואפשר לבקר די בנחת.


 היום קר אבל בהיר. מעילים ( איזו טעות) , כובעים וכפפות ומתחילים לטפס. הטיפוס לא קל. המדרגות הרבות נבנו באופן לא אחיד. חלקן גבוהות חלקן נמוכות. אחת רחבה ורעותה צרה מאד ( מחצית מאורך כף הרגל). מזל שיש מעקה. חיש קל מתחממים מהטיפוס ואז נאלצים לסחוב את המעיל ביד. אני טיפסתי עד למגדל השני שרואים בתמונה. לקח לי בערך חצי שעה. עליתי על המגדל והתרשמתי מהנוף המרהיב. אם חשבתם שלעלות קשה... חכו לירידה. הו הברכיים הברכיים... אבל היה שווה . חוויה ! הבת שלי טיפסה כמו עז הרים ועלתה בקלילות עד למגדל אחרון. שעה וחצי הלוך חזור לקח לה המסע. עשתה את זה כמו גדולה והרוויחה ביושר את המדליה ( עם חריטה של השם) שאפשר לקנות בדוכנים שבכניסה. החומה המתפתלת...12.JPGתצפית על האתראני רק עד השני..מתחילים לטפסהחומה הסינית בבאדלינג

הגיע הזמן לרדת מהחומה ואחרי עוד מפעל או שניים בדרך ( עשו לי טובה נדלג על הפרוט) אנחנו בדרך לאצטדיון האולימפי שהוקם לכבוד האולימפידה ב 2008. 
בניגוד לכפרים אולימפים אחרים ( מינכן למשל) הסינים בנו הכל במחשבה על שימוש בעתיד. הם לקחו שכונה שעמדה להיהרס ( חוטונג) ובנו שם את הכפר האולימפי . את מהבניינים שיועדו למגורי המשלחות הפכו עם תום המשחקים לשכונת מגורים. הברכה האולימפית שבנו ( הקובייה הכחולה) משמשת היום כפארק מים מושקע. הסינים לא בונים סתם מונומנטים... הכל שמיש. בקרנו בכפר האוליפי. ראינו את האצטדיון המיוחד "קן לציפור" , את הקובייה הכחולה , הלפיד. קנינו עפיפונים והצטלמנו עם דמויות המשחקים. מקום חביב 
ביותר.
נגה ואחת הדמויותעמוד הלפידעפיפונים בשמייםקן לציפור
הקובייה הכחולה

יום שני - 2/12

היום אנחנו נוסעים לארמון הקיץ .

ארמון הקיץ הנמצא מחוץ לעיר שימש כמקום מפלט של המשפחה הקיסרית מחום הקיץ. הוא נמצא לצדו של אגם קונמינג היפה. במקום תוכלו לראות שלל מבנים , מקדשים וגנים ששימשו את משפחת המלוכה.

מעניין במיוחד הסיפור על הקיסרית צ'ה שי שחיה במקום והעדיפה להשתמש בכספים שיועדו לחיזוק הצי הימי לבניית סירת השיש הענקית שנמצאת עד היום בירכתי האגם. מונומנט חסר טעם שמדגיש אולי יותר מכל את שחיתות השלטון בתקופתה. בכלל, הסיפור של צ'ה שי מורכב ומעניין. היא היתה אחת מפלגשיו של הקיסר , שבזכות ערמומיות וכשרון ( כנראה לא מבוטל) התקדמה והפכה לשליטה בפועל . לאחר סבב ארועי מוות "פתאומיים" , בנה בן החמש ירש את כסא המלוכה. בגלל גילו הצעיר הפכה היא למעשה לקיסרית. היא שלטה בממלכה תקופה ארוכה ( 40 שנה) ונחשבה קשה ואכזרית. הפארק הענק מאד יפה. אנחנו בקרנו ביום מעונן. אני מניחה שבקיץ יש למקום קסם רב עוד יותר. אפשר לקחת סירה ולשוט באגם.

זו סירת השיש -

תראו את אמן הקליגרפיה המצייר אותיות בעזרת המים שעל השביל ואת המסדרון הארוך... קובץ:Summer Palace at Beijing 21.jpg

אפשר גם לשוט בסירהארמון הקיץקליגרפיה במים

אנחנו ראינו שלשה. בגלל סדר הטיול יצא שראינו אותם בשלשה ערבים עוקבים ( שני , שלישי, רביעי). המופעים מרהיבים. תלבושות , אקרובטיקה ותעלולי פירוטכניקה מתקדמים. שניים קנינו ואחד ניתן במתנה ע"י החברה. המופע הראשון שראינו ביום שני - מופע קונג פו של נזירי השאולין. הסיפור מתאר ילד קטן שאמו מביאה אותו למנזר שאולין כדי להפוך נזיר לכל ימי חייו. את הילד המפוחד מקבל המאסטר הזקן של המנזר שמתאר בפניו את סיפור השתלבותו שלו במנזר מאז שהיה ילד. במופע משולבים תרגילי אקרובטיקה מבוססי קונג פו מרהיבים. כולם מאד מאד נהנו. המופע בכלל לא רע אבל אם לאומר את האמת אחרי יום טיול מעייף שהתחיל בשמונה בוקר אני ניקרתי.

.. 

נגה קונג פו.JPG

יום שלישי 3/12 - יום הולדת של נגה emojiemoji

היום נגה שלי בת 13 . גדלה הילדה. כל בוקר פתח המדריך את היום בציון האירועים החשובים שקרו בתאריך זה במהלך ההיסטוריה. את היום הזה הוא פותח ב " קודם כל מזל טוב לנגה שחוגגת היום יום הולדת ". כל האוטובוס מצטרף בשירה וברכות. emoji חגיגה מאולתרת שנמשכה דקות ארוכות ועושה לנסיכה שלי את היום. לפעמים מספיקים רגעים קטנים לחמם את הלב. 

אנחנו בדרך לכיכר טייננאנמן – כיכר "שער השלום השמיימי". אמנם חלפנו דרכה כבר מספר פעמים , אבל היום ממש נבקר. לא אכביר במילים אודות הכיכר האולי מפורסמת ביותר בהסטוריה. אירועים קשים קשורים בה. למרות זאת אי אפשר להישאר אדיש לגודלה. זו כיכר ענקית ומעוררת רושם. סביב הכיכר מבנה הקונגרס , המוזולאום של מאו ואנדרטת הגיבורים. לרחבה של הכיכר מסכי ענק עם מיטב הפרסומות ( בכל זאת מסימני הקפיטליזם). תראו את המוזולאום של מאו – לא דומה קצת לכנסת שלנו ?מסכי ענק בכיכרשער השלום השמימיאנדרטת הגיבוריםהמוזולאום של מאואנחנו בכיכר

אחרי הביקור בכיכר חוצים את הכביש ומבקרים במוזאון הלאומי של בייג'ין. הסינים טוענים שהוא הגדול מסוגו בעולם. ( לא בדקתי). יש בו למעלה מ 1.2 מיליון פריטים שמתמקדים בעיקר במורשת וההיסטוריה הסינית. טוב, אז ברור לכם שלא בדקנו את כולם... אותנו דווקא הרשימו הפסלים בתערוכה האפריקאית. תודו שאי אפשר להישאר אדישים אליהם…

מצרפת גם תמונה מהחלק הפנימי של המבנה. המדרגות הנעות האלו הן בתוך החלל הענק. כל כך גדול ורחב המוזיאון. ביקור קצר. מתמקדים בשתיים / שלוש תערוכות. יש זמן ליותר אבל העייפות מתחילה לתת אותותיה ורוב הקבוצה מתרכזת במסעדה של המוזאון. 


מדרגות המוזאוןסירה עתיקהאפריקה במוזאון

 אחרי המוזאון הלאומי של בייגי'ן נסענו לבקר בשוק הפרחים שנמצא על יד lady street .

יופי של מקום לאוהבי גינון. תזהו את הבניין לפי פסלי הפילים היפים שבחוץ. LaiTaiFlowerMarket110910-01-RS-TPP-390x2 במקום תמצאו כל מה שתעלו על הדעת בנושא פרחים וגינון וגם מתנות וכלי בית. אחריו המשכנו לאחד מהשווקים הגדולים האחרים לארוחת ערב וקניות - כבר לא זוכרת איזה שוק אבל זה לא באמת משנה. נגה קונה כמה פריטים שבחרה כהשלמה לחגיגות יום ההולדת. לעת ערב אנחנו נוסעים למופע אקרובטיקה שניתן לנו ע"י החברה כחלק מתוכנית הטיול. מי שראה את הקרקס הסיני בעיר הקרח - זה דומה... איך שאנשים מצליחים לקפל את עצמם - מדהים !
יום רביעי 4/12 מקדש השמים

את היום אנחנו פותחים בביקור במקדש השמים. במקור שימש המקום מרכז פולחני אליו עלו כדי להתפלל ולבקש שפע יבול. מי שרוצה להעמיק יותר יכול למצוא כאן מידע . היום מקדש השמיים הוא יותר פארק מאשר מקדש. המקום מוקף גנים יפים ומשמש מקום מפגש לפנסיונרים הסינים. בחצרות ובגנים שלו אפשר לראות קבוצות קבוצות של מבוגרים - בעקר גימלאים ,העוסקים בטאי צ'י , משחקי כדור שונים , משחקי קובייה , סריגה וקלפים. אזור אחד מוקדש להורים שעומדים עם תמונות ופרטי מידע על ילדיהם ומחפשים שידוך. ממש כך בלב הפארק. הבת שלי מצטרפת לקבוצה שעוסקת בטאי צ'י ואח"כ מקפיצה על הרגל כדור נוצה ( מכירים ?). שידוך אנחנו עוד לא מחפשים .. המקדש עצמו מרהיב כמו כל אחיו המקדשים. הטיפוס אליו כרוך בלא מעט מדרגות.. גם כאן פרגולת ענק מצויירת מרשימה , דומה לזו שבארמון הקיץ. מצרפת כמה תמונות מהפארק.

הפרגולה המצויירת

המקדש עצמו - גם המדרגות..גמלאים בכושר

טאי צי בפארק
 בהמשך היום אנחנו נוסעים למקום שנקרא - מפעל 798.

זהו אזור בן מספר רחובות ואולמות תעשייה גדולים המשמש היום משכנם של אומנים. במקור היה אזור תעשייה ששימש בעיקר תעשיית צבא וחשמל. עם השנים הועתק היצור אל מחוץ לעיר. האמנים גילו את המבנים הגדולים והפכו אותם לסדנאות אומנות וגלריות. היום משמש רובע אמנויות המודרניות. ניגוד לאמנות המסורתית לה נחשפנו עד עכשיו. בין החללים הגדולים גם שפע בתי קפה , בוטיקים וחנויות קטנות מעוצבות. מקום נחמד. בעיניי לא חובה. מתאים אולי יותר לשוחרי אומנות מודרנית. כמעט ולא צלמתי שם ( העייפות , העייפות) וחלק ניכר מהזמן העדפנו לשבת על פיצה ( מערבית טובה) בבית קפה נחמד. בכל זאת כמה תמונות וקצת מידע מהרשת. יש שם לא מעט פסלים מדליקים. ונראה מי יגלה את הנקודה הישראלית .. גרפיטי ברובעמשלבים ידייםמה עושה כאן דגל ישראל ?רובע 798

אבל מה הסיפור שמאחורי הדגל ? ובכן ... המדריך סיפר לנו על קבוצה ישראלית שבקרה במקום בדיוק בזמן ציור הגרפיטי . מצא חן בעיני המדריך הציור ואמר לאמן - אם אתן לך 500 יואן תוסיף את דגל ישראל ? האמן הסכים והחל לצייר . אז עברה במקום קבוצה איטלקית . ראתה את הציור ופנתה למדריך - ״ מה צריך לעשות כדי שגם דגל איטליה יופיע ? ״ תן לי 1000 יואן ואסדר את העניין הבטיח המדריך הישראלי . אספו האיטלקים 1000 יואן . נתנו לישראלי המתווך שנתן לסיני 500 , שמר לעצמו 500 וכך החזיר חיש קל את ההשקעה . סיפור אמיתי או אגדה אורבנית שרצה בין הטיילים הישראלים ? לא ממש יודעת . המדריך טען שהסיפור אמיתי . אני מקווה שלא ... מי שיסתכל בעיון ימצא גם את הדגל האיטלקי

איפה עוד לא היינו היום ? נכון , בשוק. כבר לא זוכרת איזה אבל בודאות היה גם שוק ואחריו מופע. הפעם המופע. בהחלט גולת הכתרת מבין שלשת המופעים שראינו. emojiemoji המופע הזה נקרא מסכת הזהב והוא מועלה בתאטרון ענק וחדיש שהינו חלק מקומפלקס מבנים בלונה פארק הענק החדיש בבייג'ן ( בו לא בקרנו). העלילה לא ממש חשובה (יש אמנם תרגום סימולטני לאנגלית , אבל הוא רץ כל כך מהר שקשה לעקוב). העיקר הפירוטכניקה , האפקטים התלבושות המרהיבות ומופע המים המרשים. המון מפלים של מים שזרמו זרמו ממש עד לשורה הראשונה בקהל. אסור לצלם במופע אבל הנה קטע קצר להתרשמות. גם אנחנו שישבנו בשורה השנייה חטפנו קצת שפריצים. בהחלט מומלץ. הטוב מבין המופעים שראינו. לגמרי ווגאס אם לא יותר.
 הערב נר שמיני של חנוכה. אחרי החזרה מהמופע מתרכזת הקבוצה בלובי להדלקת נרות משותפת. אחת הנוסעות הביאה חנוכיה ונרות. אחר שולף בקבוק יין. המדריך שלנו יודע לנגן. מוציא אקורדיון ולעיני האורחים המשתאים של המלון , הצוות וההנהלה אנחנו מקיימים הדלקת נרות מאולתרת. שרים שרשרת שירי חנוכה ומברכים. אי אפשר שלא להתרגש. יופי של קבוצה יש לנו ויופי של מדריך. לטיול מאורגן יש גם פלוסים +++.

עוד יום גדוש אחד נותר ובסופו חוזרים הביתה

. הדלקת נרות - בייגDSC00420.JPGDSC00439.JPG 5/12 - יום אחרון לטיול.

היום בערב חוזרים הביתה. עד 10 בבוקר מפנים חדרים ועושים צ'ק אאוט . שיחת סיכום בלובי . הטיסה שלנו יוצאת ב 10 בערב ולפנינו עוד יום גדוש. אנחנו נוסעים לבקר בגן החיות של בייג'ין – זהו גן עתיק ויפה המשתרע על שטח רב. כולל אגמים ושטחים ירוקים רבים.

http://www.china.org.cn/english/travel/106468.htm

האטרקציה המרכזית בגן הן הפנדות. פנדות הן חיות בהכחדה. פנדות ניתן למצוא בגני חיות נוספים בעולם אבל מקור כולם בסין. הסינים משאילים את הפנדות לגנים אחרים בעולם בחכירה ל 15 שנים תמורת סכום כסף נכבד ( $1000000) . גן החיות המארח חותם על חוזה שהפנדה הוא רכושה של סין. גם פנדות חדשות שנולדות בגן הן רכוש סין ויחזרו אליה. אני מצרפת כמה תמונת מהגן.

בגן אפשר לראות גם את הפנדה האדומה שהיא יונק מסוג שונה לגמרי. עוד אהבנו את הדובים הלבנים שיצאו ונכנסו לברכת המים שלהם. בגן החיות יש גם אקווריום ענק ( בתשלום נוסף נכבד), אנחנו דילגנו עליו.

בריכת הדובים הלבניםמתחרדנים בשמש..גן חיות בייגזו פנדה אדומהפנדה מתוקה בגן
לאחר הביקור בגן החיות - אנחנו ממשיכים לביקור במוזאון העיר בייגי'ן . http://www.capitalmuseum.org.cn/en/ http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g294212-d605769 -Reviews-Beijing_Capital_Museum-Beijing.html זהו מוזאון קטן יותר מהמוזאון הלאומי בו בקרנו לפני יומיים ( אבל גדול מאד גם כן). במוזאון זה אפשר להתרשם בין היתר מהאופן בו התפתחה והשתנתה העיר במשך ההיסטוריה. יש בו גם תערוכות של תלבושות מסורתיות ותכשיטי ג'ייד. אם לא היינו רגע לפני סוף הטיול – אני חושבת שהיינו מוצאים יותר עניין. חייבת לציין שבשלב הזה כבר כמעט ולא צילמתי למרות שהיה מה. מהמוזאון אנחנו נוסעים לקניות אחרונות ( עוד מזוודה ?) וארוחת ערב בשוק יאשו ומשם לשדה התעופה היה שבוע גדוש ומרתק. בהחלט יש מה לראות בעיר הענקית הזו. התרשמנו מעיר גדולה , מודרנית ברובה , לעתים מאד פקוקה שמשלבת ישן עם חדש אבל צומחת גבוה גבוה.. כמה גבוה ? הנה כמה תמונות של נוף אורבני טיפוסי. מצטערת על איכות התמונות. רובן צולמו מחלון האוטובוס. והשלט הזה - לא זה לא שלט שאוסר כניסה לג'ירפות , רק מזהיר שבמקום זה יש בעיית מעבר 

לרכב גבוה... נכון חמוד ? גם שילוט יכול להיעשות בהומור.

מגדלים בעיר..עוד מגדל...תצוגה - מוזאון העיר בייגאין כניסה לגעיר שצומחת לגובה
טיסת אל על מביאה אותנו ב 6/12 לפנות בוקר הביתה. תם ונשלם....
עד הטיול הבא..

 איריס