בן זוגי ואני ביקרנו בסין בין התאריכים 27.09.19 ו-25.10.19. התחלנו להתכונן כחצי שנה מראש. התהליך התחיל בהוצאת אשרת כניסה לסין. התהליך די פשוט, וניתן לבצע אותו עצמאית מבלי להיעזר בשירותים חיצוניים. מורידים את הטופס המתאים מהאתר של שגרירות סין, ממלאים אותו ומביאים אל השגרירות בצירוף 2 תמונות פספורט, כרטיסי טיסה לסין, שוברי מלונות, מסלול טיול ודרכונים. כעבור כ-3 ימים אוספים את הדרכונים עם האשרה מסוכנות התיירות הסמוכה.

טסנו בטיסה ישירה לבייג'ינג עם Heinan Airlines. מחיר הכרטיס היה כ-760 דולר.

כמה טיפים כלליים לשהות בסין: כרטיסי אשראי זרים לא מקובלים בסין (גם בערים הגדולות), לכן מומלץ מאוד להתקין Alipay ולהטעין אותו בכסף דרך שירות, כמו Yayaka.com. שירות Alipay מתקבל כמעט בכל מקום בסין, ונוח במיוחד לתשלום לנהגי מוניות כי לעתים קרובות פשוט אין להם עודף לתת. כדאי מאוד גם להשתמש בשירות Didi (מקביל סיני ל-Uber) להזמנת מוניות. המחירים שקופים והוגנים, וניתן גם לתקשר עם הנהג דרך ההודעות – המערכת מתרגמת אוטומטית את ההודעות שלנו מאנגלית לסינית ולהפך. לא חסרים נהגי מוניות רמאים, לכן אם תרצו להיות בטוחים שאתם רוכשים שירות במחיר הוגן – תמיד הזמינו מוניות דרך Didi. כמובן שגם Alipay וגם Didi דורשים חיבור קבוע ויציב לאינטרנט.

מבחינת היגיינה – מדובר עדיין במדינת עולם שלישי. אסור בהחלט לשתות מים מהברז, רק מים מינרליים. בתי מלון בדרך כלל מספקים 2 בקבוקים בחינם כל יום. מומלץ אפילו לצחצח שיניים עם מים מינרליים. שירותים ציבוריים – לרוב זוועתיים. מדובר בשירותים מסורתיים, מטונפים ומלוכלכים. נייר טואלט אין אף פעם, סבון כמעט ואין. שירותים טובים נמצאים בקניונים גדולים ובבתי מלון איכותיים.

אוכל – לרוב סיני. גם בערים הגדולות. בסין עדיין לא כל כך יודעים להכין אוכל מערבי, והמחירים יקרים. בשאנגחאי יש יותר מבחר אבל עדיין לא כדאי לצפות לסטנדרטים אירופאים.

ביורוקרטיה בתוך סין – אני ממליצה בחום לשאת אתכם את הדרכון (לא תצלום) בכל זמן שהייתכם בסין שכן אף פעם לא תדעו מתי תתבקשו להציגו. באתרי תיירות רבים, למשל, העיר האסורה, פשוט לא יתנו לכם להיכנס ללא הדרכון. מאותה סיבה, מומלץ גם ללון בבתי מלון ולא בדירות דרך Airbnb. אם אתם שוכרים דירה, מוטלת עליכם החובה להירשם בתחנת המשטרה הקרובה תוך 3 ימים ממועד הכניסה. אם אתם לנים בבית מלון, הוא עושה את זה בשבילכם. חובה להציג דרכונים גם בתחנות רכבת ואוטובוסים בינעירוניים.

בטיחות – סין היא ארץ בטוחה מבחינת תקיפות ישירות. אין הרבה מקרי גניבה או שוד מובהקים, אבל לא חסר אנשים לא הוגנים שינסו לרמות אתכם. היזהרו במיוחד אם ניגש אליכם סיני ומנסה לדבר באנגלית. ככל שהאנגלית שלו טובה יותר, כך הסיכוי שהוא מנסה לרמות אתכם גבוה יותר. זה במיוחד נפוץ בשאנגחאי, אז כדאי להיות זהירים וערניים.

מסלול הטיול שלנו (להלן אכתוב את שמות האתרים באנגלית, ואת ההוצאות ביואן, מטעמי נוחות) –

ימים -1-2 - 27.09.19-28.09.19: המראנו ב-14:40, ונחתנו בבייג'ינג ב-5:00 בבוקר. לאחר מכן נסענו באוטובוס ל-Datong שנמצאת במרחק של כ-350 ק”מ. הנסיעה ארכה כ-5 שעות, ומחיר הנסיעה – 163 יואן לאדם. לאחר כניסה למלון, יצאנו לסיור קצר בעיר. ביקרנו ב-Nine Dragons Screen - כותל שנבנה בהוראת הקיסר, ותשעת הדרקונים שעליו נועדו לגרש שדים. מחיר הכניסה אמור להיות 10 יואן לאדם, אבל לא היה אף אחד בקופה אז פשוט נכנסנו. נחמד לראות ולספוג קצת היסטוריה. הביקור ארך כ-10 דקות. לאחר מכן המשכנו ל-Huayan Temple. כנראה אם היינו נתקלים בו בסוף הנסיעה, היינו מדלגים עליו כי סין שופעת במקדשים, אך מכיוון שהוא היה בין היעדים הראשונים שביקרנו בהם, התרשמנו לטובה. בסך הכל מקדש נחמד, אם כי לא חובה. מחיר הכניסה – 50 יואן לאדם.

יום 3 - 29.09.19 - היום ביקרנו בשני האתרים המפורסמים של אזור Datong – המקדש התלוי ו-Youngang Grottoes. נסענו במונית שארגן המלון שלנו. המחיר היה 320 יואן הלוך ושוב, כולל זמן המתנה.

היעד הראשון שלנו היה Hanging Temple - אחד מהמקדשים הייחודיים ביותר בסין. המקדש בנוי בתוך ההר ונראה ממש "תלוי". מחיר הכניסה - 115 יואן לאדם. ללא ספק, מקום מרשים ושווה ביקור. יש להביא בחשבון שבמקדש עצמו יש מדרגות צרות וגבוהות, לכן יש ללכת בזהירות, במיוחד אם יש הרבה אנשים. אנחנו הגענו ביום ראשון, לפני החג הלאומי הגדול - 70 שנה מאז היווסדה של סין הקומוניסטית ב-1 באוקטובר, לכן כבר התכוננתי נפשית לתורות ארוכים, אך למרבה ההפתעה (נעימה ביותר), היה די מעט אנשים, ולא היינו צריכים לחכות בתור כלל. בילינו שם כשעה וחצי.

לאחר מכן, המשכנו לאתר המרכזי השני, Yungang Grottoes- דמויות בודהה רבות החקוקות בסלע, נוצרו בשלוש תקופות שונות במהלך ההיסטוריה, כאשר הבנייה המוקדמת ביותר התחילה עוד בשנת 450. מקום מרשים ביותר. מחיר כניסה - 130 יואן לאדם. בילינו בו 3 שעות (האתר נפרס על פני שטח רב).

בערב עברנו ל-Beijing ברכב פרטי (גם אורגן על-ידי המלון שלנו), במחיר של 800 יואן. הנסיעה הייתה אמורה לארוך כ-4 שעות, אך בגלל שהתקרבנו ל-1 באוקטובר, האבטחה הייתה מוגברת במיוחד, ונעצרנו פעמיים על-ידי המשטרה שבדקה בקפידה את הדרכונים והאשרות שלנו. לכן לקח לנו 5 שעות להגיע למלון שלנו ב-Beijing, סביב האחת בלילה.

יום 4 - 30.09.19 - היום נסענו ליעד שהיה חלום הילדות שלי – החומה הגדולה. נסענו עם נהג פרטי תמורת 550 יואן (המחיר כלל נסיעה הלוך ושוב וזמן המתנה). בחרנו באזור Mutianyu. התחלנו את הנסיעה בשש בבוקר והגענו לחומה בשבע ורבע. השערים נפתחו בשבע וחצי. להלן המחירים: כרטיס כניסה לחומה- 45 יואן לאדם, אוטובוס שאטל שמביא אתכם עד הכניסה- 15 יואן, רכבת לטירה מספר 7 ובחזרה ירידה בטובוגן גם מטירה 7 - 120 יואן. החומה מרשימה, במיוחד כאשר מכירים את ההיסטוריה שמאחוריה. החלק שביקרנו בו הוא חלק משוקם, מאוד מטופח ומושקע. עלינו ברכבל עד טירה מספר 7, ומשם טיפסנו לטירה האחרונה, ואז ירדנו בחזרה לטירה מספר 7 וירדנו למטה בטובוגן- סוג של מגלשה, וניתן לשלוט על המהירות. ממש נחמד ולגמרי בטוח, הילדים יאהבו זאת במיוחד. בילינו על החומה 4.5 שעות בסה"כ.

יום 5 - 1.10.19 - היום חל אחד מהחגים החשובים בסין - יום היווסדותה של סין הקומוניסטית, והשנה הייתה חגיגית במיוחד- 70 שנים. כל האזור של הכיכר המרכזית, Tiananmen Square, היה חסום לגמרי למכוניות להולכי רגל כי התקיים בה אירוע צבאי גרנדיוזי “לקהל מובחר”. אנחנו טיילנו ברגל לאזור שבו התנועה לא הייתה חסומה. האווירה בחוץ הייתה חגיגית מאוד, אנשים רבים צפו בחגיגות בשידור חי מהמכשירים הניידים. אנחנו הגענו במקרה לכיכר שדרכה עברו שיירות של טנקים. הצטרפנו לקהל והתרשמנו מהמראה.

לאחר מכן לקחנו מונית לאזור האמנותי של בייג'ינג בשם Art Zone 958. זהו אזור השופע בגלריות אמנים ופסלים. ישנן גם חנויות עם מזכרות מקוריות (לא ראיתי כאלה בשאר המקומות ב-Beijing). הכניסה בחינם, והתמונות/פסלים בגלריות ניתנים לקנייה. מומלץ מאוד לבקר באזור. יש שם בר סושי נחמד מאוד.

משם לקחנו מונית ל-Temple of Heaven. הכניסה לפארק מסביבו עולה 15 יואן לאדם, אך מכיוון שהגענו ב-1 באוקטובר, הכניסה הייתה בחינם. היה צריך לשלם רק על כרטיס הכניסה למתחם של המקדש עצמו, והעלות הייתה 20 יואן לאדם. מקדש השמיים הוא המקדש החשוב ביותר ב-Beijing, כל טקסי הקיסרים נערכו בו. מדובר במבנה מיוחד, שווה ביקור קצר. מסביבו יש פארק ענק שניתן לטייל בו אם הזמן מאפשר לכם. בילינו במתחם כ-40 דקות.

יום 6 - 2.10.19 - להיום הזמנתי סיור מודרך בעיר האסורה. הזמנתי אותו ב-Viator אצל Lily Tours. המחיר היה 69 דולר לאדם, כולל כרטיס VIP (ללא המתנה בתור) לעיר האסורה. המדריכה בשם ליסה פגשה אותנו בלובי של המלון שלנו בדיוק בזמן שסוכם, ונסענו לעיר האסורה. הארמון בהחלט מרשים בגדולתו, זהו הארמון הגדול ביותר בעולם. מדובר במתחם ענק. את שמו הוא קיבל מפני שאנשים פשוטים לא יכלו להיכנס אליו. ליסה הייתה מדהימה, היא דיברה אנגלית שוטפת, סיפרה לנו המון פרטים היסטוריים ולקחה אותנו לכל האזורים המעניינים. היא הייתה המדריכה המקצועית ביותר מבין ארבעת המדריכים שהיו לנו לאורך הטיול שלנו. הסיור הרגלי ארך 4.5 שעות. אני ממליצה בחום לכל מי שמעוניין ללמוד את ההיסטוריה של Beijing והעיר האסורה לקחת סיור מהסוג הזה. אם היינו הולכים לבד, בהחלט היינו הולכים לאיבוד ולא מבינים מה אנחנו רואים, גם אם קראנו עליו מידע לפני.

לאחר הסיור, נכנסנו לפארק Jinghan ששוכן ממש ממול. הכניסה אליו עולה 2 יואן בלבד לאדם, וניתן לטפס בו במדרגות (כ-300 מדרגות בסה"כ) ולקבל תצפית טובה על העיר האסורה מלמעלה. זה מה שעשינו, והנוף היה בהחלט מתגמל. לאחר מכן, טיילנו קצת בפארק עצמו. מומלץ.

לאחר מכן, ניסינו להגיע לכיכר המרכזית, אך הדרך אליה עדיין הייתה חסומה. לכן התקדמנו לעבר המלון שלנו. בדרך, לגמרי במקרה, נתקלנו במסעדה בשם Beijingpie. יש בה תפריט באנגלית, מבחר גדול ומחירים זולים. שם טעמנו סוף-סוף את Beijing Duck המפורסם. היה טעים מאוד. פרט לברווז, הזמנו עוד 5 מנות (היינו רעבים מאוד אחרי הליכה ממושכת) ו-3 בקבוקי שתייה. יצא 240 יואן. מומלץ.

בערב ביקרנו באזור Nanlafujing. כמעט ויתרנו עליו בגלל העייפות אך הצלחנו להתגבר על עצמנו, לקחנו מונית לשם (כ-3 ק”מ) מהמלון שלנו, ואני שמחה שעשינו זאת. זהו אזור הכולל מתחמים עם חטיפים מקומיים, המון מתוקים, חנויות מזכרות, נעליים ועוד. טעמנו שם כדורי בצק עם תמנונים ברוטב מתקתק ומיץ מנגו עם קצפת וחתיכות מנגו מעל.

יום 7 - 03.10.19 - בבוקר ביקרנו בארמון הקיץ. המתחם מורכב מפארק גדול, הארמון עצמו והרבה ביתנים קטנים. ניתן לרכוש 2 סוגי כרטיסים: כרטיס אחד לפארק בלבד, עולה 30 יואן לאדם; וכרטיס מקיף הכולל כניסה לכל המבנים, עולה 60 יואן לאדם. בחרנו באפשרות הראשונה, והיא עדיפה לדעתי, שכן ניתן גם לרכוש כרטיסים לכל מבנה בנפרד ברגע שמגיעים אליו. גם במקרה של מתחם ארמון הקיץ, מדובר במתחם גדול מאוד. הפארק יפה וכולל גם אגמים שלווים. בילינו בפארק כשעתיים וחצי.

לאחר מכן, נסענו ברכבת מהירה ליעד הבא שלנו - Huashan, השוכן במרחק של כ-1000 ק"מ מ-בייג'ינג. נסיעה של כ-5 שעות ברכבת המהירה.

יום 8 - 04.10.19 – אחד הימים הגרועים בטיול. קמנו מוקדם בבוקר ונסענו להר באוטובוס שאטל ללא תשלום שהתחנה שלו הייתה ממוקמת מול האכסניה שלנו. הגענו אל הכניסה בשבע ועשרה בבוקר, כאשר מכירת הכרטיסים מתחילה בשבע. היה כבר תור ענק בכניסה. בלית ברירה הצטרפנו אליו וחיכינו שעה וחצי רק כדי לעבור דרך בדיקה ביטחונית ולהיכנס למתחם מכירת הכרטיסים. במתחם הראשי אפשר לקנות רק כרטיסי כניסה (160 יואן לאדם) וכרטיסים לאוטובוס שלוקח אותך לתחנת רכבל (40 יואן לאדם). לאחר הנסיעה באוטובוס נכנסים למתחם שבו ניתן לרכוש כרטיסים לרכבל (140 לכיוון). התלבטנו מאוד אם לעלות ברכבל או לא כי מזג האוויר היה די גרוע, ירד גשם וערפל כבד. בערב שלפני שאלנו את המארחת שלנו אם כדאי ללכת אל ההר מחר, והיא ענתה שכן, שיהיה "גשם קל". חוץ מזה ראינו אלפי סינים עולים ברכבל אז חשבנו שהם כנראה יודעים מה הם עושים, ואולי למעלה אפשר יהיה לראות משהו. טעות גדולה מאוד. הנסיעה ברכבל הייתה אמורה לתת לנו תצפיות מהממות. ראינו רק ערפל. יצאנו מתחנת הרכבל, טיפסנו קצת במדרגות. דבר לא השתנה, רק ערפל מכל הכיוונים. אז פשוט קנינו כרטיסים לרכבל למטה וירדנו. הפעם ללא המתנה כלל. אז למדנו ברדך הקשה להסתמך אך ורק על תחזית מזג האוויר. חזרנו לאכסניה עייפים ומאוכזבים.

יום 9 - 05.10 - היום ביקרנו באתרים שבאזור העיר Loyang. הגענו אל העיר מ-Huashan ברכבת מהירה, נסיעה של שעה אחת. בתחילה ביקרנו ב-Shaolin. זהו מנזר מפורסם. הכניסה עולה 80 יואן לאדם. צולמו בו סרטים, ופוליטיקאים רבים ביקרו בו. הוא מפורסם בזכות בית הספר שלו לקונג פו. בבוקר יש מופעי קונג פו באורך של חצי שעה ללא תשלום נוסף. נחמד, אבל לא מרשים במיוחד.

לאחר מכן, נסענו ל-Longmen Grottoes. אולי אם לא היינו מבקרים לפני ב-Datong Grottoes, היינו מתרשמים יותר. אבל הפעם זה היה נחמד, לא יותר. מחיר הכניסה – 120 יואן.

יום 10: 06.10 – היום ביקרנו ב-Xian. שכרתי מדריך עם רכב פרטי תמורת 1200 יואן מפני שחששתי שיהיו בעיות ניידות בגלל החג. בדיעבד, היה מיותר לגמרי. ניתן היה להגיע לבד, במיוחד שיש רכבת מהירה, שהנסיעה בה אורכת חצי שעה בלבד, ובמוזיאון צבא הטרקוטה כמות האנשים הייתה סבירה לגמרי. בכל אופן, המדריך בשם David אסף אותנו מהאכסניה בשבע בבוקר ונסענו למוזיאון Terracotta Warriors המפורסם. הלוחמים התגלו על-ידי איכרים שחפרו באר בשנות ה-70 של המאה ה-20, ורק 35% מהם הועלו מעל פני השטח כי הטכנולוגיות של היום עדיין לא מאפשרות לשמר את הצבע והעץ, כך שבינתיים ממתינים לפיתוח טכנולוגיה מתאימה. מחיר הכניסה - 120 יואן לאדם. טרם הכניסה למוזיאון עצמו המדריך הביא אותנו למתחם שבו כביכול יושב אחד מהאיכרים שגילה את הצבא, ותמורת "200 יואן בלבד" ניתן לקנות עלון מידע דק על הצבא עם חתימה של אותו איכר. אני קראתי מראש שמדובר ברמאות מובהקת, זה לא באמת אותו איכר אלא סתם מביאים איזה זקן שיושב שם ושואבים כסף מהתיירים התמימים. אל תפלו במלכודת הזאת, ופשוט תתעלמו. רק הרגשתי רע שהמדריך שלנו משתף איתם פעולה בהבאתנו למקום כזה. לאחר מכן המשכנו למוזיאון, המדריך ניסה להסביר לנו את הרקע, הבנו אולי חצי ממה שהוא אמר (האנגלית שלו לא הייתה טובה). כאן אני מבינה שכנראה הרבה אנשים לא יסכימו איתי, אבל לא התרשמתי כלל ממוזיאון לוחמי הטרקוטה. הגילוי עצמו מרשים, ללא כל ספק, אבל המקום ממוסחר ברמות מטורפות. בכל פינה ניסו למכור לי משהו, והרגשתי שאני פשוט נמצאת במלכודת תיירים אחת ענקית.

משם, המשכנו לחומת העיר, שהכניסה אליה כרוכה במחיר מופקע של 55 יואן (מופקע כי מחיר הכניסה לחומה הגדולה עולה פחות). אין בה שום דבר מיוחד. לא מומלץ. לאחר מכן נסענו ל-Big Goose Pagoda. הפגודה נמצאת בתוך מתחם המקדש שהכניסה אליו עולה 40 יואן לאדם. לא נכנסנו פנימה אלא פשוט התבוננו בה מרחוק. היא נמצאת על מדרחוב נחמד, אבל שוב, שום דבר ששווה ביקור מיוחד. לבסוף, ביקרנו ברובע המוסלמי - ב-Xian מתגוררים כ-140 אלף מוסלמים. המדרחוב שופע בדוכני אוכל וחנויות מזכרות, וכל המוכרים הם מוסלמים. האוכל אמנם הוא אוכל סיני טיפוסי. גם המקום הזה לא הרשים אותי. בסוף היום נסענו ברכבת המהירה ליעד הבא שלנו, Chengdu. נסיעה של 4 שעות.

יום 11: 07.10 - רצינו לנסוע ל-Emeishan אך ראינו שמזג האוויר אמור להיות בדיוק כמו ב-Huashan אז ויתרנו, ופשוט העברנו את היום ב-Chengdu עצמה. העיר הזאת מצאה חן בעיניי יותר מכל הערים האחרות שביקרנו בהן בסין עד כה. מדובר בעיר גדולה עם כ-12 מיליון תושבים. זוהי עיר מודרנית, מלאה בגורדי שחקים. קמנו מאוחר והלכנו ל-People's Park - פארק עירוני מרכזי. מקום טוב לסיור רגוע. הכניסה חינם. לאחר מכן המשכנו לרחוב הקניות המרכזי - Jingli. היו מבצעים רבים לכבוד חגיגות 70 השנה אז עשינו קצת קניות:) אבל גם בלי המבצעים המחירים יותר זולים מאשר בארץ (הכוונה למותגים מקומיים בלבד. מותגים בינלאומיים, כגון Nike או Adidas יקרים מאוד). גן עדן לחובבי שופינג. מומלץ מאוד להסתובב ברחוב גם אם לא עושים קניות. הוא שופע בגורדי שחקים ויש גם פסלים מעניינים הפזורים בנקודות שונות ברחוב. מצאנו בו גם מסעדת סושי מעולה (נדיר מאוד בסין) הנמצאת בתוך קניון בשם IFC.

יום 12: 08.10 - היום נסענו לעיר Leshan. כ-50 דקות נסיעה ברכבת מהירה מ-Chengdu. העיר מפורסמת בזכות פסל הבודהה הגדול ביותר בעולם שנמצא בה. גובהו של בודהה 71 מטר ויצירתו ארכה 90 שנים. כשמגיעים לאזור, יש שתי קופות הנמצאות במרחק של כ-500 מטרים אחת מהשנייה. קופה אחת היא לרכישת כרטיסים לשיט באורך 20 דקות, שבמהלכו ניתן להתבונן בפסל המרשים מרחוק. עלות השיט - 70 יואן לאדם. הקופה השנייה מיועדת לרכישת כרטיסים לפארק עצמו, שבו ניתן להתבונן בבודהה מקרוב ויש גם פסלים קטנים יותר בדרך וגם כמה מקדשים. עלות הכניסה- 80 יואן לאדם. אני ממליצה גם לצאת לשיט וגם להיכנס לתוך הפארק, כך תוכלו לקבל תצפית מקיפה על הבודהה. בפארק, אם יוצאים החוצה מהשער המזרחי (eastern), פונים ימינה וממשיכים ישר במשך כ-700 מטרים, מגיעים לפארק נוסף בשם Oriental Buddha Park. בפארק ניתן למצוא מאות פסלי בודהה למיניהם בשלל גדלים, קטנים וענקיים כאחד. אלה לא פסלים ישנים, הם נבנו לאחרונה, כנראה למטרה תיירותית מובהקת למרות שאנשים גם מגיעים ממניעים דתיים. נחמד. אפשר להסתובב בו אם אינכם לחוצים בזמן. מחיר הכניסה - גם כן 80 יואן לאדם. יצאנו ממנו משער השונה מהשער הראשי. בכניסה כבר המתינו לנו אנשים שהציעו לקחת אותנו לשער הראשי באופניים עם מן כרכרה מאחור עם שני מושבים. הסכמנו בשביל החוויה תמורת 20 יואן.

יום 13: 09.10 - בבוקר נסענו לאטרקציה המרכזית ב-Chengdu - הפנדות. הפנדות פעילות רק כשעתיים ביום, בין 7 ל-9 בבוקר, לכן מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם כדי לראות אותם משחקים ואוכלים. אם תגיעו מאוחר יותר, פשוט תראו אותם ישנים. חוץ מזה, אחרי עשר הסינים מגיעים בהמוניהם והמקום נהיה פקוק. אנחנו הגענו לפני שמונה, ועוד לא היו הרבה אנשים כך שיכולנו לנוע בחופשיות. עלות הכניסה - 55 יואן לאדם, וניתן גם לקחת שאטל לאזור הראשון של הפנדות תמורת 10 יואן לאדם. אני ממליצה לנסוע בשאטל בהלוך ולחזור חזרה ברגל. זה מה שאנחנו עשינו. ירדנו מהאוטובוס והתחלנו את הסיור. הפנדות חמודות ביותר. זוהי חוויה מקסימה להסתובב בשמורה בין הפנדות. יש שם גם את הפנדות האדומות (קטנות). הן לפעמים מסתובבות חופשי בין האנשים. ביקור בלתי נשכח הן למבוגרים והן לילדים. בילינו שם כשעתיים וחצי.

לאחר מכן חזרנו למלון, נחנו קצת ונסענו לתחנת הרכבת Chengdu East, משם לקחנו רכבת ליעד הבא שלנו -Guilin. העיר נמצאת במרחק של 1125 ק"מ מ-Chengdu. נסיעה ברכבת מהירה כ-6 שעות.

יום 14: 10.10 - ליומיים הקרובים ארגנתי לנו מדריכה אישית בשם Amy. מדובר באישה מקסימה, האנגלית שלה לא מושלמת אך היא משקיעה את כל כולה במה שהיא עושה. בפועל, כעת יש הרבה שילוטים באנגלית באזור כך שניתן גם להסתדר לבד. היום נסענו ל-Longsheng Rice Terraces. נסיעה של שעתיים וחצי מ-Guilin. מחיר הכניסה לאזור הטרסות - 80 יואן לאדם. חנינו ב-Ping'an ועשינו טיול רגלי לעיירה נוספת בשם Dazhai. התחלנו ב-10:00, סיימנו ב-17:00, עם המון עצירות באמצע. אזור מהמם ויפהפה. הפעם היה לנו מזל עם מזג אוויר כך שיכולנו לראות את הטרסות במלוא יופיין, בצבע זהוב. בכפרים חיים תרבויות מיעוטים, בפרט שבט נשים עם שיער ארוך. הנשים מסתפרות רק 3 פעמים בשנה - כשהן נולדות, כשהן מתחתנות ואחרי המוות. בדרך לעיירה השנייה פגשנו ארבע נשות שבט שהציעו לצלם אותן תמורת 10 יואן עבור כל אחת. הסכמנו, והן עשו לנו מן מופע קטן עם השיער. היה מרתק לראות את השיער הארוך, ובזכות המדריכה שלנו גם יכולנו לתקשר איתן קצת.

בהמשך הדרך גם אכלנו ארוחת צהריים. בעלת המקום הלכה לאסוף ירקות מהגינה שלה במיוחד עבורנו. באזור אוהבים אוכל חריף, אז היא הכינה לנו אורז עם כל מיני ירקות, כולל פלפלים חריפים. לא רע. חוויה אוטנטית:)

לאחר מכן, המשכנו בדרכנו ונתקלנו בזוג איכרים שבדיוק התכוננו לאכול ארוחת צהריים. הם בישלו ירקות על אש פתוחה והזמינו אותנו להצטרף. הם גם כיבדו אותנו במשקה אלכוהולי ביתי, מזכיר וודקה עם תות, אך יותר חלש - 10%. היה טעים. בסך הכל אנשים שחיים חיים פשוטים מאוד אך נראים מאושרים ומרוצים ממה שיש להם.

לאחר מכן, המשכנו ללכת. הגענו ל-Dazhai בחמש, ובשבע וחצי בערב חזרנו למלון.

יום 15: 11.10 היום נסענו לפארק הלאומי Bajiaozhai. המקום עדיין לא כל כך מפורסם. שמעתי עליו מיומן מסע של תיירת שביקרה בו לפני כמה שנים. באותה תקופה עוד לא היה שילוט באנגלית כלל. כשהגענו, היו כבר כיתובים באנגלית כך שגם בתוך הפארק אין שום בעיה להסתדר לבד. רק להגיע לשם ללא רכב קצת בעייתי - צריך לקחת 2 אוטובוסים ומונית אחת - זה יכול לקחת גם 4 שעות לכיוון. היום גם נסענו עם Amy והנהגת שלה. לקח לנו שעתיים וחצי לכל כיוון. מחיר הכניסה עומד כרגע על 40 יואן לאדם. Amy אמרה שלפני כמה שנים הכניסה הייתה חינם לגמרי. עכשיו הם בונים את כל התשתית לתיירים כך שסביר להניח שבעוד כמה שנים המחיר יהיה לא פחות ממחיר הכניסה להרים הידועים בסין. הפארק מדהים ביופיו. כמו בכל הר בסין, אין שבילים בתוך ההר. יש מדרגות שעולים ויורדים בהן כדי לעקוף את האזור ההררי. יש חלק עם גשר זכוכית. יפה מאוד ולא מפחיד כלל (אך לא לסובלים מפחד גבהים). הנוף מרתק, ולא דומה לשום דבר אחר שראיתי עד כה. מומלץ ביותר.

יום 16: 12.10 - היום תכננו לנסוע באוטובוס ל- Fenghuang הנמצאת במרחק של כ-350 ק"מ מ-Guilin אך היה לנו מזל - Amy המדריכה שלנו גם נסעה לשם באותו יום כדי לאסוף את הלקוחות הבאים שלה, אז היא הציעה להסיע אותנו לשם תמורת מחיר הזהה למחיר הנסיעה באוטובוס - 160 יואן לאדם. כמובן שנענינו בשמחה רבה להצעה. הנסיעה ארכה כשבע שעות. הגענו למלוננו, נחנו כמה שעות, ולאחר מכן יצאנו לסיור ב-Fenghuang הלילית. העיר מדהימה בלילה. מדובר באחת מהערים היפות בסין עם היסטוריה של כ-400 שנה. יש בה בניינים מפורסמים שניתן להיכנס לתוכם תמורת תשלום נוסף. אנחנו פשוט הסתובבנו בין הרחובות הצרים ולאורך הנחל. יש המון חנויות מזכרות ודוכנים עם אוכל רחוב. ניתן לעיתים להיתקל באוכל אקזוטי למדי, למשל עקרבים מטוגנים. המזכרת שמומלץ לקנות בעיר היא מסרק העשוי מקרני שור. בחלק מהמקומות ניתן לראות איך מייצרים את המסרקים וגם לקנות. אך המסרקים האיכותיים יקרים - 200 יואן ומעלה.

יום 17: 13.10 - היום המשכנו לסייר ב-Fenghuang. מבחינת יופי, בלילה היא יותר מרשימה. ביום האווירה יותר נינוחה, יש פחות תיירים. אכלנו ארוחת בוקר ב-Soul Cafe. האומלט והקפה היו די טובים, כך שאם תתגעגעו לארוחת בוקר מוכרת, המקום מומלץ. בצהריים גם אכלנו בו פיצה שהייתה פחות מוצלחת. כנראה שהם מתמחים יותר בארוחות בוקר. סיירנו בעיר מתשע בבוקר עד שלוש אחה"צ, ולאחר מכן נסענו באוטובוס ליעד הבא שלנו - Zhangjiajie השוכנת במרחק של כ-193 ק"מ מ-Fenghuang. נסיעה של 3.5 שעות. מחיר הנסיעה – 80 יואן לאדם. משם לקחנו מונית לאזור ה-Zhangjiajie National Forest Park.

יום 18: 14.10 - מזג האוויר היה גרוע. בכל מקרה החלטנו לנסות את מזלנו שכן הכרטיס לשמורה תקף במשך 4 ימים, וזה בדיוק הזמן שהתכוונו לבלות באזור. הכרטיס עולה 255 יואן לאדם. השאטלים בפארק הם ללא תשלום נוסף, אך יש כרטיסים נפרדים עבור הרכבל והמעלית. הניסיון די נכשל. עלינו ברכבל (75 יואן לאדם לכיוון). הסתובבנו כמה שעות בערפל, לא ראינו כלום. אבל נתקלנו במקדונלד'ס בתחנה העליונה של רכבל. לא חשבתי שאי פעם אהיה כל כך שמחה לראות מקדונלד'ס אבל אחרי שבועות של אוכל סיני זה פתאום נראה כמו גן עדן. עייפים ומאוכזבים חזרנו למלון.

יום 19: 15.10 - היום ניסינו להסתובב באזור אחר של הפארק. ראינו קופים. הקופים חמודים מאוד וכיף לצפות בהם, עם זאת בכל מקרה מדובר בחיות פרא ולא כדאי להתקרב אליהם יותר מדי, ובטח שלא להתגרות בהם. הפעם, במקום לעלות ברכבל עשינו את כל העלייה ברגל, 5000 מדרגות, הליכה של שעתיים. שוב קיווינו שמזג האוויר ישתפר בנקודה כלשהי, ושוב ציפתה לנו אכזבה מרה.

יום 20: 16.10 - כהרגלינו, הלכנו אל שערי הפארק (15 דקות הליכה מהמלון שלנו). כרגיל פגש אותנו ערפל כבד. הפעם החלטנו לעלות במעלית. המחיר- 67 יואן לאדם לכיוון. הנוף ממנה אמור להיות מדהים, לא ראינו כלום. הסתובבנו באזור במשך כמה שעות, שוב ראינו קופים, וזה סיפק לנו קצת בידור. ב-4 אחה"צ התמזל מזלנו, הערפל התפוגג וסוף סוף נפרס הנוף לפנינו. מדובר בתופעת טבע מרשימה וייחודית במינה. לפי התיאור, זה נוצר לפני כ-300 מיליון שנה. שום תמונה לא משדרת את המראה האמיתי שכן אפקט התלת ממד הולך לאיבוד. הסרט "אוואטאר" צולם בחלקו באזור. הסתובבנו באזור הגשר הטבעי הגדול בעולם וחצינו את הגשר התלוי. בסה"כ הספקנו לטייל עוד 1.5 שעות לפני שירדנו במעלית האחרונה בשש בערב.

יום 21 - 17.10 - היום סוף סוף תוגמלנו על הסבל של שלושת הימים האחרונים. היה יום בהיר וחמים. בפעם הראשונה נכנסנו לשטח השמורה ולא ראינו ערפל. פתאום הכל נראה שונה לגמרי. בהלוך עלינו ברכבל. היה לנו מזל, הייתה רק עוד בחורה אחת יחד איתנו כך שאף אחד לא מנע מאיתנו להתפלא מהמראות המרשימים. הסתובבנו באזור ה-Tianzi Mountain. לאחר מכן נסענו באוטובוס עד לתחנת המעלית, שוב הסתובבנו באזור הגשר. ברבע לשש הצטרפנו לתור עצום לירידה במעלית. כנראה בגלל שהיה יום יפה, כולם החליטו להישאר עד הסגירה. עמדנו כ-40 דקות בתור, ובסופו של דבר ירדנו בהצלחה במעלית, ואז אוטובוס לקח אותנו אל שער הכניסה.

הערה לגבי אוטובוסים - לפעמים יש סימונים באנגלית המציינים לאיזה כיוון נוסע האוטובוס, לפעמים אין. ההמלצה שלי היא לשאול בעת ספק, או לצלם את הכיתוב הסיני ליעד המבוקש במסך העליון של האוטובוס.

מאוחר בלילה טסנו לשאנגחאי עם China Eastern Airlines. משך זמן הטיסה – כשעתיים. מחיר – 52 דולר לכרטיס, כולל 20 ק”ג כבודה.

יום 22: 18.10 – היום הסתובבנו ברחוב הקניות המפורסם ביותר – Nanjing Road. הרחוב לא מצא חן בעיניי בכלל. מדובר ברחוב השופע בקניונים ענקיים עם מותגי על, כגון Gucci, Dolche&Gabbana וכדומה. לא חושבת שלתייר הממוצע יש הרבה מה לחפש שם.

בערב יצאנו לסיור בטיילת המפורסמת – The Bund. טיילת נחמדה, אך לא היה אפקט “וואו” מבחינתי.

יום 23: 19.10 – בבוקר ביקרנו בפארק People's Square. הפארק עצמו נחמד, מטופח ונקי, אך מומלץ במיוחד להגיע לפה בסופי שבוע (שבת וראשון) שכן בבוקר מתקיימת פה תופעה תרבותית מעניינת – שוק הנישואים. הורים של ילדים שאותם הם מעוניינים לחתן מתכנסים בפארק עם מטריות, כאשר על המטרייה תלוי דף עם פרטי החתן/הכלה הפוטנציאליים, כולל גיל, השכלה, גובה, משקל וכו'. חלקם גם מזמינים תושבים זרים לבליינד דייט :)

לאחר מכן המשכנו להסתובב בעיר. ביקרנו ברובע הצרפתי. לא התרשמתי ממנו. מה שכן, יש שם את המבחר הכי גדול בעיר, ואולי בסין כולה, של אוכל מערבי די איכותי.

יום 24: 20.10 – היום נסענו לעיר Suzhou ברכבת המהירה, נסיעה של כחצי שעה בלבד משאנגחאי. העיר מפורסמת בגנים שלה ובייצור משי. התחלנו את הסיור בגן בשם Humble Administrator Garden. האמת שהציפיות היו, כנראה, גבוהות מדי. בסך הכל ראינו גן סיני טיפוסי, די קטן, ולא ממש מצדיק את מחיר הכניסה הגבוה (90 יואן לאדם). מדובר במקום נחמד, אך ראינו כבר גנים ציבוריים יותר יפים ממנו.

לאחר מכן, ביקרנו בגן נוסף בשם Lion Grove Garden. הגן הזה הרשים אותנו יותר. גודלו אמנם קטן יותר, אך הבנייה יותר מקורית. הגן כולל מבוך אבנים שניתן להסתובב בו וללכת לאיבוד. הילדים במיוחד יאהבו את החוויה. מחיר הכניסה – 40 יואן.

לאחר מכן תכננו לבקר במוזיאון המשי, שהיה אמור להיות פתוח עד 17:00. הגענו אליו ב-16:15 והיה סגור. חנות המשי של המוזיאון אמנם הייתה פתוחה. נכנסנו מתוך סקרנות ויצאנו מהר מאוד. מחירים מופקעים. עדיף לקנות משי בחנויות שליד הגנים. המחירים הרבה יותר הוגנים.

יום 25: 21.10 – היום ביקרנו בעיר נוספת בקרבת Shanghai – העיר Hangzhou, ובפרט באזור האגם המפורסם – Hangzhou West Lake. הגענו אל העיר ברכבת מהירה, כשעה נסיעה משאנגחאי. אהבנו מאוד את האגם. המקום יפה, שקט, אין יותר מדי אנשים כך שניתן פשוט להקיף אותו ברוגע. הכניסה בחינם. אם אתם רוצים לאכול ארוחה מערבית אמיתית (אם כי יקרה), מומלץ מאוד לאכול במלון היוקרתי מאוד “ארבע העונות” השוכן במרחק של כחמש דקות הליכה מהאגם.

מה שמרשים באמת זה מופע הערב שמתקיים על האגם מדי ערב ב-19:45, והוא נקרא Hangzhou West Lake Show. מומלץ בחום להישאר עד הערב ולצפות בו. הכרטיס יקר – 400 יואן למושב VIP, ו-360 יואן למושב רגיל. מומלץ לרכוש כרטיס VIP שכן ההבדל במחיר מזערי והמראה הרבה יותר טוב. מדובר במופע מוזיקלי של שירה ומחול, כאשר נראה שהאמנים ממש מרחפים על פני המים. מראה קסום.

יום 26: 22.10 – היום שוב הסתובבנו בשאנגחאי עצמה. התחלנו בקניון המפורסם Super Brand Mall. ניתן למצוא בו שפע של חנויות ואוכל. יש גם חנות של רובוטים יפניים להרכבה למי שמתעניין :) לאחר מכן סיירנו באזור גורדי השחקים, כגון Pearl Tower ו-Shanghai Tower. לבסוף, עלינו לתצפית ב-Shanghai Tower. זהו בניין השני בגובהו בעולם. התצפית נמצאת בקומה 118. מחיר הכרטיס – 180 יואן לאדם. בכניסה מצלמים אתכם בטענה שזה חינם. בפועל, אחרי שעולים למעלה מציעים לכם לקנות תמונה על רקע מזויף של גורדי שחקים תמורת 200 יואן. אם אתם מסרבים, מביאים לכם פשוט את התמונה שצולמה בכניסה על רקע מסך ירוק. באופן כללי, לא כדאי לקנות שום דבר בתוך הבניין. המחירים מופקעים לגמרי. למשל, בקבוק קטן של מים מינרליים עולה 45 יואן (המחיר ברחוב/מכולת – 2-3 יואן). הנופים הנשקפים מהבניין בהחלט מרשימים. תכננו את הביקור כך שהגענו לשם עוד כשהייתה שמש ונשארנו עד השקיעה, כך שראינו את הנוף גם ביום וגם בלילה. מומלץ מאוד.

יום 27: 23.10 – התחלנו את היום באזור Jing'an Temple אך לא נכנסנו פנימה. יש שם פארק נחמד. ראינו עובדי משרד שמגיעים אליו לנמנם להפסקת צהריים.

לאחר מכן ביקרנו בגן החיות העירוני. מחיר הכניסה – 30 יואן בלבד. מומלץ לבקר בו אם יש לכם עודף של זמן או אם אתם מטיילים עם ילדים. זהו גן חיות גדול, אפשר להעביר בו כמה שעות טובות. אך זה אינו אתר חובה.

בערב הלכנו למופע האקרובטי Shanghai Circus World. עלות הכרטיס נעה בין 280 יואן ל-680 יואן. לדעתי, אין שום טעם לרכוש את הכרטיסים היקרים. אנחנו בחרנו בכרטיסים הזולים ביותר, וראינו הכל מצוין. המופע מומלץ מאוד. מדובר באמנים מוכשרים ומיומנים.

יום 28: 24.10 – היום היה היום האחרון בסין. היה לנו מלון ברובע הצרפתי, שכפי שכבר הזכרתי, מציע שפע של אפשרויות אוכל, כך שאכלנו ארוחת בוקר באזור, לאחר מכן הסתובבנו עוד קצת באזור הפארק People's Square ונסענו ברכבת מהירה לבייג'ינג – מדובר ברכבת המהירה ביותר בעולם שמכסה 1318 ק”מ ב-4 שעות ו-18 דקות. באופן כללי, הרכבות מפותחות מאוד בסין, כמעט תמיד יוצאות בזמן ומהוות דרך נגישה כלכלית לכיסוי שטח רב תוך זמן קצר יחסית.

מתחנת הרכבת בבייג'ינג לקחנו מונית לשדה התעופה, משם המראנו הביתה ונחתנו ב-25.10.19 בבוקר.

לסיכום, ניתן לומר שהייתה לנו בהחלט חוויה ייחודית. לא הכל הצליח והלך כמתוכנן, אך, ללא ספק, יש לסין המון מה להציע מבחינת תרבות ואתרי תיירות. עם זאת, הייתי ממליצה להיערך מראש לטיול שכזה, להיות מוכנים להלם תרבותי ולהיות זהירים.