יצאנו בתחילת ספטמבר לטיול זוגי של 11 יום בצפון איטליה. המטרה היתה כמה שיותר טבע!!!

החיפוש אחר חומרים ועצות הוביל אותנו לקבוצת הפייסבוק "מטיילים בצפון איטליה כל מה שרצית לשאול ולדעת" ולאחד והיחיד ג'ק אזולאי שכותב בקבוצה פוסטים שווים זהב (וכסף) המשפט " ג'ק אמר..." חזר במהלך הטיול במאות גירסאות. תודה ענקית לו ולכל כותבי הפוסטים והבלוגים והאנשים היקרים שענו על שאלות ותרמו מזמנם ביודעין או שלא ביודעין למען הצלחת הטיול שלנו.

הרחבתי קצת על מקומות שהרגשתי שהיה לי קשה למצוא עליהם חומר. בעיקר על מסלולי הליכה שעבורנו זו היתה המטרה העיקרית בטיול התייחסתי בכל יום גם למזג האוויר מתוך הבנה שעבור רבים זה גורם מדאיג בשלב תכנון הטיול ואנחנו דווקא חושבים שמזג האוויר המשתנה הוא חלק גדול מהכיף והיופי. בארץ התחזית כל כך משעממת ופה כל חצי שעה עונה אחרת . 

מקומות לינה – הזמנו כל יום בשעות אחר הצהריים לינה, לפעמים באזור בו היינו ולפעמים ביעד שתוכנן למחרת. היו מקומות בשפע למרות שלפעמים זה דרש להתפשר במקצת על המיקום או המחיר. אנחנו לא מפונקים בנושא ובוקינג עשה היטב את העבודה. זו ההתנסות הראשונה שלנו בטיול מסוג זה (מאז ימי דרום אמריקה...) יש לזה הרבה יתרונות אם כי לפעמים זה קצת מעייף והייתי שמחה לדעת מראש שיש מקום מסודר. אחד הפתרונות לכך היה בחלק מהימים להזמין מקום למחרת וליצור יום יותר רגוע.

משהו על רכבלים – שמנו לב שרכבלים לעיתים נחשבים ליעד בפני עצמו, עבורנו רכבל הוא האמצעי ולא המטרה (לפחות חלקם הגדול) וככאלה הם לעיתים אמצעי די יקר. לכן אם אפשר לעלות עם הרכב אני בהחלט מעדיפה את האפשרות הזו. לדוגמא הרכבל ל Alpe DI Siusi או הרכבל לצ'נקוויה טורי שעל שניהם אפשר לוותר. לעומתם הרכבלים לסאס פרדוי ו MONTE LAGAZUOIהם הכרחיים אלא אם אתם רוצים לעלות ברגל (וזה בהחלט מאתגר...).

ביגוד ציוד וכו – באזור הדולומיטים שולטת "אופנת דקטלון". אין שום צורך בביגוד יפה. גם במסעדה בערב כולם עם ביגוד טיולים. תביאו נעליים טובות, פליס, מעיל גשם, צעיף, כובע לשמש וכובע צמר, וגם בגד ים... ולא לשכוח קרם הגנה לימי שמש ושלג (אני נשרפתי היטב בפנים ביום שעשינו את VIEL DEL PAN). למי שמטייל כמונו בגשם חשוב מאוד נעליים להחלפה וערימת עיתונים לייבוש הנעליים בין מסלול למסלול (יש תיאוריה שאומרת שאם מונח בכסא ליד הנהג עיתון באיטלקית לא יפרצו לך לאוטו. אנחנו חגגנו על עיתון בגרמנית שנלקח מארגז מיחזור באחד ממקומות הלינה והוא סייע היטב ביבוש הנעליים)

מוכנים? יצאנו לדרך.....

יום 1 – טיסת אחהצ של ריינאיר לברגמו, לינה במלון ליד שדה התעופה - הלילה היחיד שהוזמן מראש . התלבטנו האם לקחת את הרכב בערב ולהתחיל לנסוע ולאחר שקראנו על הרבה עיכובי טיסות וכו החלטנו לא למהר. אמנם הטיסה יצאה בזמן והכל עבר בשלום אבל ההחלטה היתה מוצלחת. המלון היה במרחק 20 דקות הליכה נינוחה מהשדה ואנו החלטנו לצעוד ולחלץ עצמות לאחר הטיסה.ארוחת ערב איטלקית מעולה במסעדה ליד המלון והולכים לישון.

יום 2 – קיץ – לאחר ארוחת בוקר נחמדה במלון צעדנו חזרה לשדה התעופה, הפעם הדרך לקחה שעה כי עצרנו לצלם כל מטוס שהמריא לנו מעל הראש (ויש טיסה כל 2 דקות...) זהו יעד מושלם לצלמי מטוסים . אספנו את הרכב, פיאט 500L ויצאנו לדרך. הוויז עובד נפלא (עם אפליקציית הימנעות מאזורי ZTL) על המוזיקה מופקדת אפליקציית 99 FM , זהו החופשה התחילה באמת. 

היעד הוא הדולומיטים אבל החלטנו לעלות לשם לאט, לנשום בנחת את הדרך. התחלנו בכפר ברגוטו. כפר מאוד תיירותי ונחמד, לא יעד חובה אבל הוא בהחלט שירת את המטרה של נחיתה איטית לטיול.

בבורגטו

משם המשכנו לאגם גארדה, מאוד התלבטנו לאיזה עיירה לנסוע, יש רבות שהן מפורסמות, יש כאלה שאף אחד אף פעם לא מדבר עליהם ואנחנו קצת הלכנו לאיבוד. בסופו של דבר בחרנו בעיירה SALO שקראנו שהיא תיירותית אבל פחות... טיילנו קצת בטיילת וירדנו לשחות באגם. לאחר שבקרנו בהמשך בעוד כמה עיירות אני יכולה להגיד שהיא די משעממת .

לקראת חמש נזכרנו שבעצם אין לנו מקום לינה. החלטנו לישון בלימונה כדי להספיק לטייל בעירה שאליה ידענו בוודאות שנרצה להגיע. חוסר הניסיון והלחץ הובילו אותנו להזמין את המלון הכי יקר במהלך הטיול (ועדיין לא כזה יקר....) ולאו דווקא הכי מוצלח ביניהם. המלון היה ממוקם בלימונה אבל לא ממש בקרבת העיר העתיקה. מהמלון צעדנו לעיר העתיקה והיפה, שוטטנו בסמטאות ואכלנו ארוחת ערב טעימה. אני בהחלט ממליצה על העירה החמודה הזו.

גילינו וכבר לא הספקנו שמלימונה יוצא מסלול טיול על האגם שניתן לעשות אותו ברגל או באופניים. המסלול מואר כולו וניתן לצעוד בו גם בערב, נראה משהו ששווה לבדוק עליו למי שנמצא באזור.

צולם בחוף בסאלו

יום 3 – חורף –התעוררנו לבוקר מאוד גשום, תמיד הגשם הראשון בחול מפתיע, תמיד לא מבינים איך זה קורה באמצע הקיץ... למרות זאת אנחנו לא מוותרים על התוכניות, מטיולי העבר למדנו שגם טיול בגשם הוא מוצלח, פשוט צריך לבחור יעד שהנוף הוא לא המוטיב המרכזי שלו . הבעיה שבשלב הזה נזכרנו שמעילי הגשם והמטריות שלנו נשארו בארץ. נסענו לאגם טנו ובדרך חיפשנו מקום להשלמת ציוד אך ללא הצלחה, החלטנו שכלום לא ישבור אותנו וכך ירדנו לאגם וחזרנו מאוד רטובים (ולא משחייה במימיו) אבל מלאי התפעלות מיופיו. משם המשכנו לעמק ג'נובה דרך בזאר עם מגוון מוצרים מסין שסייע לנו מאוד בהשלמת ציוד לימי גשם. 

אגם טנו

עמק ג'נובה – המפלים – כניסה לרכב עולה 8 יורו ללא הגבלת זמן. בקיץ ניתן להכנס עם השאטל שלא עבד כבר במהלך ביקורנו. השמורה מחולקת לשני חלקים לחלק העליון אליו ניתן להגיע רק עם שאטל והחלק התחתון שבחלק מהשנה פתוח גם לרכבים פרטיים. השמורה מלאה במסלולי הליכה, שני המפלים המוכרים ביותר הם נארדיס שרואים ממש על הדרך ולארס שדורש הליכה קלה מהתחנה האחרונה אליה ניתן להגיע עם הרכב. אם עולים עם השאטל ניתן לרדת חזרה מקצה השמורה לתחילתה ברגל, זו היתה התוכנית שלנו שלא יצאה לפועל כי השאטל לא עבד ולכן עשינו כל פעם גיחה מהאוטו לחלק אחר של השמורה. השמורה מקסימה, המפלים הגדולים, הקטנים, הנהר עצמו, נוף ההרים מסביב. שווה לגמרי את הנסיעה לאזור. אנחנו כאמור טיילנו במקום ביום מאוד גשום, לנו זה לא הפריע להנות מהיופי. באמצע הדרך התחממנו באחת המסעדות בשמורה ליד האח הדולקת עם כוס שוקו חם. מפת מסלולים קבלנו בכניסה וכמו בשאר המקומות בטיול היא היתה מאוד נוחה וברורה.

ליד האח עם כוס שוקו חם הזמנו לנו מלון ליד העיירה Pinzolo במרחק חצי שעה נסיעה. החיפוש התמקד אחר מלון עם ספא שיסייע אף הוא בחימום הגוף מהיום הרטוב. היתה בחירה מצויינת.

עמק ג'נובה

מפל נארדיס

יום 4 – אביב – בחוץ מזג אורי לא ברור, עננים, גשם קל, שמש... מחליטים לנסוע לאגם מולבנו ולזרום משם. לצערנו מזג האוויר לא מאפשר שחייה וסאפ באגם כפי שהיה מתוכנן. שוטטנו קצת ליד האגם ובעיירה. התלבטנו לגבי עליה ברכבל לתצפית ומסלול למעלה, בלשכת התירות אמרו שהראות לא משהו ואולי כדאי לוותר. אז במקום זה כיוונו את הוויז ל PARDEL (המקום אליו עולה הרכבל) נסענו עד הפנייה לדרך עפר שם ניתן להחנות את הרכב. משם עלינו רגלית עד שהתעייפנו, ישבנו מול הנוף המקסים וירדנו חזרה. בתחנת דלק על כוס קפה מאכזבת (נדיר באיטליה, שאר הקפה היה נפלא) הזמנו לינה בדירה ב Völs am Schlern בקרבת Alpe DI Siusi. בעלת הדירה מאוד התרגשה מבואנו וסיפרה לנו על שורשיה היהודים מקרקוב.

מולבנו

יום 5 – חורף – מראש ידענו שצפוי יום סוער, אבל כאמור גשם לא מפחיד אותנו אלא רק משנה כיוונים. מקומות גבוהים עם תצפית לא, אז ניסע למקום נמוך. הוחלט על נסיעה לנקיק גילפנקאלם.

נקיק גילפנקאלם – מסלול מקסים, הליכה לאורך נחל על גשרים ומדרגות. מסלול יחסית קל וקצר. ניתן להתחיל אותו מלמטה או מלמעלה, בכל אחד מהצדדים ישנה קופה (שתיהן היו סגורות ביום בו טיילנו שם). למטה - מחנים את הרכב ליד מרכז הספורט בכניסה לכפר מצד ימין והולכים כעשר דקות לתחילת המסלול. מלמעלה- מחנים ממש בכניסה למסלול או ליד המלון ממול. ניתן לעשות דרך אחת ברגל ואז לחזור לרכב באוטובוס או לעשות את הטיול הלוך חזור. אנחנו עשינו הלוך חזור מלמעלה. כאמור היה יום חורפי במיוחד, יצאנו למסלול בגשם עז (עם מעילי גשם הכל אפשרי ואפילו חוויתי עוד יותר) בדרך חזרה למעלה התחיל לרדת שלג (הפתעה גדולה שממש לא ציפינו לה) שהלך ונעשה סמיך. זו היתה אחת החוויות המדהימות בטיול. אני ממליצה לא לפחד ממזג האוויר אלא להנות ממנו. בסיום המסלול התחממנו על כוס שוקו חם במסעדה ממול וראינו איך השלג הולך ונערם. נהגנו למטה בזהירות לאחר התיעצות עם המקומיים שאישרו שאין בעיה לנסוע.

נקיק גילפנקאלם

שלג...

משם החלטנו לנסוע למקום יבש, החלטה מאוד לא נכונה ביום ראשון מושלג... קניון בולצאנו הוא ממש לא המקום להיות בו במצב כזה. ברחנו די מהר חזרה ללילה נוסף בדירה ב Völs am Schlern

יום 6 – סתיו –בחוץ שמש וקפוא. ארזנו פיקניק ויצאנו מהדירה מוקדם לכיוון Alpe DI Sius, עליה לרמה עם רכב אפשרית רק עד השעה תשע. חנינו בחניון מספר 2 (חינם) ומשם עלינו ברכבל כיסאות. עשינו מסלול מעגלי של כשלוש שעות. יש המון מסלולים על הרמה הירוקה והיפה שמאופיינת בכרי דשא נרחבים ונוף פתוח. צריך לפתוח את המפה של הרמה ולבחור מה מתאים לכם. אנחנו התייעצנו בתחנת מידע מול הרכבל ובחרנו במסלול הזה לפי אורכו ונוף הסלעים של הר השלרן הנשקף ממנו. בדיעבד כל כך אהבנו את המקום שהיינו בוחרים במסלול ארוך יותר. 

Alpe DI Sius

Alpe DI Sius אלפ די סוסי… ברקע השלרן

משם המשכנו לעיירה אורטיזי לסיבוב תיירותי קצר. עיירה נחמדה, תיירותית מאוד, מלאה ישראלים (שכמעט ולא פגשנו במקומות האחרים).

אורטיזי

משם עלינו לרכס השסדה ברכבל COL RAISER, רכס זה בניגוד לקודמו מאופיין בצמחיה של עצים ושיחים ובקרקע סלעית יותר. אפשר לבחור גם פה בין מספר עצום של מסלולים. התייעצנו עם המלצרים ברפיוג' למעלה ובחרנו לצעוד לרפיוג' פירנצה במסלול שאינו מעגלי. במקור התוכנית היתה לעלות ברכבל לפסגת הסשדה וללכת ברגל לרכבל COL RAISER ואיתו לרדת למטה אך מכיוון שהפסגה היתה מלאה בשלג שינינו תוכניות. מכאן נסענו דרך מעבר סלה,למקום הלינה הבא שלנו בעיירה אלבה ליד קאנזי .

רכס השסדה

יום7 – סתיו – בהמלצת בעלת הפנסיון המקסימה החלטנו לצאת למסלול VIEL DEL PAN עליו קראנו עוד קודם וחשבנו שיתאים והוא ועוד איך התאים!! זה ללא ספק יום השיא של הטיול. מסלול באורך 10 קילומטר בנוף עוצר נשימה אל מול המרמולדה, מעבר פרדוי ואגם פדאיה. ניתן להתחיל ולסיים את המסלול במספר נקודות, אנחנו עלינו ברכבל מאלבה (ממש ליד המלון שלנו) ל COL DI ROSC וצעדנו עד לאגם פאדיה. אפשרויות נוספות להתחלה וסיום הן אראבה ופרדוי. כל המסלול לקח לנו כשלוש וחצי שעות בקצב מאוד איטי (שני צעדים תמונה, שני צעדים תמונה... ) וכלל הפסקה ארוכה ברפיוג' בדרך. המסלול באופן יחסי קל ונוח להליכה. החלק האחרון שכלל ירידה לאגם פאדיה היה תלול ומאתגר במקצת. התוכנית היתה לעלות מאגם פדאיה למרמולדה ברכבל הסלסלות אך הגענו כך שכבר לא היה לנו מספיק זמן לבלות למעלה ולכן ויתרנו. מפאדיה חזרנו למלון באוטובוס. ארוחת ערב אכלנו בעיירה התיירותית קאנאזי (כשהמלצר במסעדה מסביר על התפריט בעברית אנחנו בבעיה...) ואת הלילה העברנו באותו פנסיון באלבה.

VIEL DEL PAN משקיפים מהמסלול למרמולדה

VIEL DEL PAN מבט אל אגם פאדיה

יום 8- - סתיו – קצת התלבטנו לגבי היום הזה, האם להשאר ב val di fassa למסלול נוסף, כי המקום כל כך מצא חן בעיננו, או להתחיל להצפין לכיוון אגם ברייס. בסופו של דבר בחרנו באופציה השנייה (כבר החלטנו בטיול הבא לאיטליה נשתקע בעמק אחד ונחרוש אותו לעומק). התחלנו בנסיעה למעבר פרדוי ומשם עלינו ברכבל לסאס פרדוי, תכננו לעשות את מסלול הליכה מהרכבל ל COL TORON אך מכיוון שהכל היה מכוסה בשלג חששנו מההליכה (בעיקר שאחד ממקלות ההליכה שלנו עשה סקי במורד ההר, מי שמבקר במקום מוזמן למסור לו ד"ש). הנוף משם באמת עוצר נשימה ומאוד מומלץ לעלות לשם ולא להסתפק במעבר עצמו. אחד הדברים הנחמדים בתצפית היתה להשקיף על המסלול שעשינו יום קודם מהצד השני. 

סאס פרדוי

משם המשכנו בנסיעה דרך מעבר פלצגרו לעבר MONTE LAGAZUOI ממנו עשינו תצפית מדהימה ואכלנו מרק שעועית נפלא. כעקרון ישנה אפשרות לרדת מההר ברגל דרך המנהרות שחפרו החיילים במלחמת העולם הראשונה, התלבטנו וויתרנו. מי שכן מעוניין לרדת כך חייב להצטייד מראש בקסדה ופנס שמושכרים ליד הכניסה לרכבל למטה. משם המשכנו לעבר הצ'נקויה טורי (עליו השקפנו קודם מ MONTE LAGAZUOI)

MONTE LAGAZUOI

צ'נקויה טורי מרחיב עוד יותר את המידע על מלחמת העולם הראשונה (שעליה למדנו לאורך כל היום בפאס פרדוי וב MONTE LAGAZUOI) היה מעניין מאוד. זה כמובן בנוסף לטיול בין סלעי הענק היפים. לא ידענו שיש אפשרות לעלות למקום ברכב ועלינו ברכבל, מה שגרם לנו למהר מאוד לרדת לפני שהוא נסגר בחמש. הינו במקום כמעט שלוש שעות שלא הספיקו לנו. אני ממליצה לעלות ברכב עד למעלה. 

השעה כבר היתה די מאוחרת ועדין לא היה לנו מקום לינה. החלטנו להשאר באזור והזמנו לילה במלון בעיירה פוקול ליד קורטינה דה צ'מפיו. מה נגיד... כל מקומות הלינה שלנו לפני ואחרי היו נפלאים אז שנתלונן על לילה אחד שלא היה מוצלח... רק נציין שגילינו שיש גם איטלקים לא נחמדים ולא ישרים (וגם קצת אלימים...) אבל זהו השארנו את חווית הלילה הזה מאחורינו, שמחים שהעקיצה שעשו לנו עלתה רק 6 יורו.

צ'נקויה טורי

יום 9 – אביב – אנחנו בדרכנו לאגם ברייס בדרך עוצרים באגם Durrensee ואגם דוביאקו. האגמים מקסימים ובעיקר ברייס. הקפנו את כולו לאט ובנחת וצילמנו בלי סוף, מכל כיוון הוא נראה אחרת. 

אגם Durrensee

משם התוכנית היתה לנסוע למרחצאות מורנו (קצת רחוק אבל היינו בעניין של השלמות) בדרך עצרנו לקפה בברסנונה וכל כך התלהבנו ממנה ששינינו תוכניות והחלטנו להשאר באזור. בעיננו ברסנונה זכתה לתואר העיירה היפה בדולומיטים, חנויות חמודות , בתי קפה, נהר שזורם במרכזה ושקט תיירותי לעומת אורטיזי וקאנאזי המתוירות מדי לטעמנו. ישבנו בבית קפה נחמד בעיר העתיקה וחיפשנו מקום לינה. המלונות בעיר היו יקרים לנו מדי והרחבנו את החיפוש. מצאנו משהו רבע שעה נסיעה שקיבל ציון טוב והיה נראה נחמד. כך התגלגלנו למקום הלינה המקסים בחווה עם נוף מרהיב. בחצר ליד החדר היו סוסים, כבשים פרות וכו'. בעלי הבית היו מקסימים באופן מיוחד, והאוכל, כן זה ללא ספק היה המקום עם האוכל הטעים ביותר בטיול. ארוחת ערב במקום עולה 10 יורו לאדם לתפריט קבוע וצריך להגיד מראש עם אוכלים שם. בר סלטים, מנה ראשונה נפלאה, עיקרית טובה, קינוח. תענוג (וזול).

אגם ברייס

יום 10- קיץ – הגיע הרגע להתחיל ולהיפרד מהדולומיטים האהובים. התחלנו להדרים דרך פירמידות האדמה של רנון - תופעת טבע מרתקת, שווה ביקור. ניתן להגיע לשם ברכבל מבולצאנו לסופר בולצאנו ומשם ברכבת העתיקה. אנחנו בחרנו להגיע עם הרכב כי באנו מהכיוון השני. הנסיעה לשם לא היתה פשוטה (וכבר היינו רגילים לנהיגת דולומיטים). מאוד מפותלת וצרה. היתרון היה שהגענו ממש לכניסה לאתר ואם מגיעים ברכבת צריך ללכת עוד כחצי שעה. במקום ישנם הסברים על התופעה גם באנגלית. לא ניתן להגיע לפירמידות עצמם אלא רק למספר עמדות תצפית בדרך. ההליכה נעימה ביער. בהחלט מומלץ להגיע לשם.

משם נסענו למלון שהזמנו כבר יום קודם על שפת אגם גארדה באזור מלצ'נסה, ניצלנו את מזג האויר הקייצי לשחיה באגםשחינו באגם ואת אחר הצהריים העברנו בעיירה התיירותית אך היפה מאוד ריבה דל גארדה.

פירמידות האדמה ברנון

יום 11 – לאחר טיול בוקר נעים על שפת האגם באזור המלון בו ישנו נסענו לקניון העודפים בברשייה היה יקר ומיותר , אבל היה צריך מתנות למתבגרים בבית ומשם המשכנו לברגמו.

על ברגמו לא למדנו לקראת הטיול כי לא ממש התכוונו לטייל בה אך לבסוף כך יצא. יש מחיר לספונטניות. חנינו בחניון ליד העיר העתיקה שחשבנו שממנו אפשר לקחת את הפוניקולור שעולה לעיר העתיקה. מסתבר שהחניון היה כבר ממש בכניסה לעיר העתיקה עצמה והפוניקולור שלקחנו ממנו עלה למבצר. בקיצר – בברגמו יש שני פוניקולור תבדקו לפני זה על מה אתם עולים. העיר עצמה מאוד מאוד תיירותית, מלא מסעדות, גלידריות, חנויות מזכרות. נחמד אך לא חובה. המשכנו למקום הלינה בעיירה הצמודה לברגמו וקרובה לשדה התעופה. המלון נחמד מאוד יושב מעל מסעדה שהיא בעצם הכניסה למלון עצמו ובה אכלנו ארוחת ערב איטלקית אחרונה.

מבט אחרון על הגארדה בדרך לברגמו

יום 12 – קיץ ישראלי- קמנו מוקדם וגילינו שעל אף שאמרו לנו שארוחת הבוקר במלון מוגשת מהשעה שבע אין אף אחד במקום וחדר האוכל נעול. מאוד התלבטנו מה לעשות ולבסוף החלטנו לנסוע לכיוון שדה התעופה. כאשר יצאנו עם המזוודות לרכב הגיע הטבח ומהר ארגן לנו ארוחת בוקר קלה. היה קצת לחוץ וקצת מרגיז אבל ממש לא נורא. נסענו לתדלק (יום ראשון, הרבה תחנות סגורות כך שבדקנו מראש דרך ידידנו גוגל מה פתוח) ומשם לשדה התעופה.

תמה חופשה מדהימה של נופים וטבע עוצר נשימה, לא שבענו וברור לנו שלשם עוד נחזור.