זהו סיפור הטיול שלנו באביב2017 . טיול מעגלי שהתחיל בשדה התעופה של אתונה ( לא בקרנו בה), דרך חצי האי פיליון, מטאורה, זגוריה (זגוכוריה בלשון המקומיים), האי קורפו, חלק מרצועת החוף המערבי ביבשת, דרך קרפניסי, דלפי וסביבתה וחזרה לנמל התעופה ליד אתונה.

בחירת הצילומים היתה קשה ויש שיגידו שהכנסתי יותר מידי .. מתנצלת. חויות אישיות מופיעות באותיות קטנות יותר.

אני מודה לכל מי שעזר לי ביודעין ושלא ביודעין בתכנון הטיול הזה, במיוחד לבניי שכל אחד מהם התלהב מצפונותיו של אזור אחר ביוון ולחברי הפורום שעזרו לי לפתור דילמות.

תכנית הטיול

יום 1 יציאה מהארץ והגעה ללינה בArtemida.

יום 2 נסיעה לחצי האי פיליון.

ימים 3,4 בחצי האי פיליון.

יום 5 בקור במקריניצה ונסיעה למטאורה.

יום 6 טיול ברגל וברכב, בקור במנזרים במטאורה.

יום 7 נסיעה לזגוריה/קיפי.

ימים 8,9,10 טיולים בזגוריה.

יום 11 בקור במערת הנטיפים פארמה, ומעבר לקורפו.

יום 12 טיול מעגלי באי קורפו ליעדים במערב ובצפון.

יום 13 בקור בארמון אכיליון והעיר העתיקה קורפו. חזרה ליבשת לעת ערב.

יום 14 נסיעה דרך ארטה ללינה באג. ניקולאוס מזרחית לקרפניסי.

ימים 15,16 טיול באזור: בקור בכפרים מערבית ודרומית לקרפניסי.

יום 17 נסיעה לאתרים ליד פרוסוס ודרומה עד מפרץ קורינתוס.

יום 18 נסיעה לארכובה.

יום 19 טיול בסביבה כולל בקור בדלפי.

יום 20 הביתה: נסיעה לשדה התעופה. סטיה מהדרך לבקור במנזר יפה.

מקומות הלינה שלנו

סיכום

20.5 שבת : מנתב”ג לארטמידה 

יצאנו מנתב"ג כמתוכנן. המראה 19:30. נחיתה 21:30. המטוס לא מלא.

במטוס קבוצת תיירות יווניות מבוגרות, חלקן עם מגבלות הליכה, ומלווה “היפראקטיבי” שהיתה לנו איתו תקרית לא נעימה בהמתנה למזוודות. חוצפה יוונית, לא ישראלית.

בתור לדלפק השכרת רכב מחברת אנטרפרייז "התייבשנו" מעל שעה. כל הזמן הזה היינו בקשר מיילים עם בעלת הדירה ששכרנו. .. היא המתינה לנו ביציאה משדה התעופה, מחשש שמא לא נצליח להגיע לביתה אלא נגיע לבית אחר בשם דומה.…. לדירה ב Artemida הגענו לקראת חצות. יש לשער שאילו נסענו לבד לא היינו מגיעים לבית השני אלא היינו בבעיה קטנה כי ה”רחוב” נעלם מעיננו. אצלינו רחוב כזה נחשב שביל הולכי רגל בלבד.

https://goo.gl/maps/Y9YvDSRgiU12

חזרה לתכנית

21.5 יום א' -הדרך לPortaria שבחצי האי פיליון

בפורום אירופה מצאתי כמה המלצות טובות למקומות לינה בחצי האי פיליון. לאחר לבטים רבים החלטתי שכדאי לנו לישון בPortaria , וזאת כדי לקצר את משך הנסיעה היומי ביום זה וביום המעבר ליעד הבא, מתוך ידיעה שהדרכים בחצי האי עקלקלות ורבות עליות וירידות, משמע איטיות..

מרחק נסיעה מתוכנן להיום כ 360 ק"מ. משך הנסיעה הצפוי 4:30 ש'.

בפועל נסענו כ380 ק"מ והרבה יותר זמן.

יצאנו מ Artemida בשעה 10:00 אחרי סבוב קצר לאורך החוף.

בעזרת הנווט הגענו לכביש האגרה ועצרנו קרוב לאגם Iliki התפעלנו מהנוף והפריחה.

מכאן בדרך צפונה הנוף מולנו הררי יותר, מרשים יותר. כמו במקומות רבים מעקה בטיחות מסתיר את הנוף לצידי הדרך ולפעמים מסתירה אותו צמחיה צפופה.

ב 12:40 החלטנו שהגיע הזמן להפסקה. ירדנו מהכביש המהיר בלי לדעת בדיוק לאן, העיקר לרדת מהדרך המהירה לנוח ולאכול (על פי גוגל כבר היינו אמורים להיות בשעה זו צפונה מכאן). הגענו ל Arkitsa. חיפשנו מסעדה.. ראינו מרפסת ועליה מספר שולחנות, גברים ישבו ליד אחד מהם שתו ושיחקו. נראה שנחמד כאן... נהנינו ממנת ברבוניות משובחת וסלטים תמורת 28 אירו, ומפגש לבבי עם מקומיים. המשכנו בדרכינו צפונה לא לפני שירדנו אל החוף. ראינו שיש כאן מעבורת לEdipsos שבאי אויה. חוף הים היה ריק מאדם.

ב14:15 המשכנו בנסיעה. כעבור כ 40 דקות הגענו ל Thermopylae לאנדרטה שהוקמה לזכר ליאונידס ו300 הספרטנים שלחמו בגבורה בפרסים. הנוף בדרך היה יפה, הכל עדיין ירוק כאן. מידי פעם רואים את הים או אחירותם פורח. 

יחד איתנו הגיעו מהכוון הנגדי עננים כבדים. הספקנו לצלם את האנדרטה רגע לפני שהחל לרדת גשם שוטף .

מהרנו למכונית והמשכנו בדרך. יש לציין שביציאה מכאן יש תשלום אגרה בעמדה לא מאוישת. צריך 60 סנט כדי לצאת לכביש הראשי. ושוב הנוף משתנה. הדרך עולה בהר כשלצד הדרך לכוון הים שטחים גדולים של מטעי זיתים. חוצים מנהרות ומשלמים אגרה, הדרך יורדת בהר ושוב עולה. עצרנו במפרץ דרך מסודר כדי שנוכל להכין לעצמינו שתיה חמה. בכניסה למפרץ היתה ניידת משטרה , מכמונת מהירות. בזמן הקצר שחנינו שם, לא מעט מכוניות נתפסו בשל נהיגה במהירות מופרזת, למרות שלטי אזהרה... המשכנו בדרך. ירדנו לכביש 30 בתקוה לראות קצר יותר ים. בוולוס היה מעקף ועצרנו בכל רמזור..אין לי מושג דרך איפה הנווט הוביל אותנו אבל מהר מאוד הדרך התחילה לטפס בהר לכוון פורטריה שנמצאת בגובה 650 מ' מעל פני הים והנווט הפנה אותנו ימינה לדרך צרה. בעלי פנה. בקשתי שיחזור כי ראיתי שלט קטן ביוונית Πορταριά ז”א שצריך להמשיך לנסוע ישר לפורטריה אבל בעלי התעקש. סומך יותר על הנווט. בדקנו במפה והדרך שהציע הנווט נראתה סבירה אלא שמפה לחוד ומציאות לחוד. לאחר עיקול בדרך הכביש משובש והוביל מצד אחד לירידה אל הלא נודע ומצד שני פניה חדה מאוד בעליה חדה מאוד ימינה. איכשהו בעלי הצליח לבצע את הפניה הזו. אני החסרתי פעימה, וכשנדמה היה שאפשר לנסוע ברוגע,עוד הפניה חשודה אל דרך מרוצפת אבנים שנראה היה שמזמן לא היתה בשמוש. אחרי נסיעה של כ 20 מטר חזרנו אל הכביש הסלול. האם היה כאן בתקופה מסוימת מעקף שהוכנס לנווטן?.

הגענו לפורטריה וכאן דילמה. maps.me מסמן שאל המלון צריך להמשיך ישר אבל הנווטן וגוגל מורים לפנות ימינה. אני בעד maps.me אבל הרוב קובע! רק לאחר כ5 ק"מ כשהיה ברור לעין שאנחנו מחוץ לכפר בעלי השתכנע שהרוב לא צודק. חזרנו לצומת, מכיוון זה רואים בברור את ההפניה למקריניצה שבדרך אליה נמצא המלון שהזמנו.

הנסיעה מטרמופיליאי נמשכה בפועל כ 3 ש'. התחזית במפות גוגל היתה כשעתיים.

ברגע שנכנסנו למלון נשמעו ברקים ורעמים וגשם החל לרדת.

פקיד הקבלה הציע לנו לאכול ארוחת ערב במסעדת Kritza שנחשבת למעולה.

ב 19:00נכנסנו למכונית. ברק עז נשמע וגשם חזק ניתך. כשהגענו למגרש חניה מול המסעדה הגשם פסק. המגרש היה כמעט ריק.

שמנו לב שכל החנויות חשוכות. לא הבנו את הסיבה. בפתח המסעדה נפל לנו האסימון. יש הפסקת חשמל. במסעדה נכחו 2 סועדות ו2מלצרים.

התקבלנו בסבר פנים יפה ולאור פנס ונרות קראנו את התפריט בתפילה שבקרוב החשמל יחזור להאיר את המקום ולחמם את האוכל.

ואכן החשמל חזר לאחר שסיימנו את המנה הראשונה. נהנינו מסלט חצילים ופלפלים מעולה, ומנת פטריות במיץ לימון. מנת צלעות הכבש היתה מאכזבת.. לקינוח קיבלנו ויוגורט עם רצועות פרי מסוכר דקות מאוד, כתומות וטעימות וקבוצת מטיילים ישראלים שמילאה כמעט את כל המסעדה. 

מחיר הארוחה כולל טיפ 30 יורו.

וכאן תם יום ראשון ארוך ומייגע .

נזכרתי בספור טיול בו תֹארה פורטריה ככפר כתיירותי/ממוסחר. לא הרגשנו זאת. כנראה ענין עונתי.

היום נסענו כ380 ק"מ.

תשלומים באוטוסטרדה:

Attiki Odos בכניסה 2.80 אחרי sapata

Afidon tolls 3.25

Thodos toll אחרי המחלף לThiva 3.80

Trangens tolls אחרי הירידה לTheologos 3.80

Trinity Tolls לפני הירידה לThermopylae 1.75

אחרי היציאה מאתר האנדרטה 0.60

אחרי Avlaki 1.85

אחרי המנהרות באזורPelasgia 3.40

סה"כ 21.25 יורו

מפת נקודות התשלום https://goo.gl/maps/MgkJQ8AmLro.

לינה ב Portariá : Pilion terra hotel

חזרה לתכנית

22.5 יום ב' יומיים בחצי האי פיליון

בתכנון בקור בZagora , Chorefto , Ag. Joannis , Tzagkarada,

לאחר ארוחת בוקר עשירה בעיקר במאפים ביתיים במילוי תרד או גבינות יצאנו לדרך בשעה 10:00. נסענו מזרחה. בקילומטרים הראשונים אחרי היציאה מפורטריה נופי המפרץ נשקפים כמו ממעוף הציפור. עצרנו לעיתים קרובות. בהמשך הדרך הצמחיה ונוף ההרים סביב משכו את עינינו והנסיעה עד Chania ,שנמצאת בגובה 1200 מ' מעל פני הים, היתה איטית. היה כייף. שנינו לבד כמו בתוך חלום, יכולים לשאוף אויר צח, להשקיף מלמעלה על הנוף סביב ולהאזין לקולות הציפורים ופעמוני העדרים ללא הפרעה של צליל מנוע כלשהו.

לאחר Chania הנוף משתנה. הכביש עובר ביער צפוף. מתחילה ירידה, שכן זגורה נמצאת בגובה 480 מ' בלבד מעל פני הים.לזגורה הגענו אחרי כשעה וחצי.

אל מרכז הכפר הגענו אחרי עיכוב שדרש כוחות נפש. הכביש הראשי שעובר בתוך הישוב צר ודו סיטרי, יחד עם זה הוא מפותל וחונות לאורכו מכוניות. לאחר פיתול אחד או שניים בתוך הישוב ראינו פתאום שני גברים רצים ימינה שמאלה על הכביש ומשאית ענק מגיחה מתוך פיתול מולנו. מיד סטינו, עד כמה שניתן אל חניה פרטית שהיתה עמוסה בחומרי בניה.את הרכב שעצר לפנינו כיוונו הגברים ימינה לכביש פרטי בירידה תלולה, המשאית התקדמה קצת. הזיזו שקים ואבנים בחניה כדי שנוכל לתמרן עוד קצת הצידה. כיוונו את נהגי המשאיות הכפולות (שהגיעו זו אחר זו) כך שעברו ליד המכונית שלנו במרחק אפסי. החסרתי פעימה כשהן עברו לידינו ולשמחתינו יצאנו ממפגש זה, ללא שריטה.

למדנו שזה לא נדיר שמשאיות ענק עמוסות פרי עוברות דרך הכפרים והגברים מיומנים בהכוונתן ובהכוונת הרכבים האחרים שבדרך.

עצרנו בחניה הראשונה שמצאנו ושוטטנו כדי להרגע. זה היה קרוב לסופרמרקט שבו הצטיידנו בקצת נשנושים ומים לדרך. חזרנו לרכב והמשכנו עד שהגענו (כמעט) לככר המרכזית. כאן, יש מגרש חניה מסומן שנמצא מימין לצומת. הוא במורד כשמשמאל רואים חומה ופניה בעיקול חד. בקצה חומה זו מדרגות דרכן עולים לככר. כשהגענו היתה שם כיתת תלמידים שבדיוק סיימו בקור במקום.

התישבנו בחצר בית קפה בככר המרכזית והזמנו כוס קפה עם קרפ. נכנסנו לחצר כנסיית Agios ,Georgiosטיילנו כחצי שעה בסימטאות.

כדאי לדעת:יש בזגורה שלוש תחנות דלק.

המשכנו אל Chorefto. הגענו בשעה 14:00 בערך. אכלנו ארוחת דגים טובה במהלכה קיבלנו מהמלצרית המלצות לבקר בPouri , לטייל דרומית לחוף הרחצה ב Ag. Ioannis ובחוף Palia . לאחר סיור קצר על החוף בחורפטו, המשכנו ב 15:30 ל Ag. Ioannis. הגענו כעבור שעה וטיילנו לאורך החוף מצפון ומדרום. מקסים. אחרי 17:30 המשכנו בדרכנו.

התעכבנו לא מעט בגלל הנווט האלקטרוני שלא מזהה את שמות הישובים למרות שניתן לראותם על המפה שלו ...פנינו לחוף Palia אבל לא היה לנו כוח לרדת לחוף. הנהיגה בכבישים הצרים ומפותלים מאוד קשה ומתישה. גם המשך הדרך ל Tsagkarada לא היה פשוט. לאחר נסיעה בדרך צרה ומפותלת הגענו לרחבה ריקה ליד מבנה שנראה נטוש. אין נפש חיה. איפה הכיכר והעץ העתיק?השעה היתה מספיק מאוחרת כדי לקבל החלטה לחזור לפורטריה לחזור לכאן מחר. נהנינו מהדרך. רוב הזמן הנוף מקסים, מרגיע, עברנו ביער שיש בו פלגי מים לצד הדרך ומידי פעם היו תצפיות אל החופים. לפורטריה הגענו ב19:00. חשקה נפשנו בפיצה. האופה הודיע לנו שתנור הפיצה יתחמם רק בשעה 20:00 . המשכנו למלון. התרעננו וחזרנו. היה כדאי.

קינחנו בקפה ועוגה בחצר בית קפה קרוב למלון מול נוף מקסים. העיר וולוס פרושה למרגלותינו.

היום נסענו כ 140 ק”מ

לינה כנ"ל

חזרה לתכנית 

23.5 יום ג'. היום השני בחצי האי פיליון

בתכנית לנסוע דרומה לאורך החוף אלא שבעלי החליט שהוא חייב לבקר ב pouri למרותהידיעה שכדאי להגיע אליה רק כשיש ראות טובה והיום אין.

יצאנו ב09:30. לא עצרנו בנקודות תצפית. הראות אתמול היתה טובה יותר. כעבור כשעה כבר הגענו לPouri. בדרך פגשנו 2-3 מכוניות בלבד. עצרנו בפורי ברחבת חניה. תושב מקומי הראה לנו היכן מתחילות המדרגות אל הככר ולתצפית.. טיפסנו במעלה מדרגות עד לכנסיה. מהדרך לשם התצפית הטובה. היה נחמד מאוד. לסרוגין גם הראות היתה סבירה וצפינו על ישובי החוף.

מכאן המשכנו לצגרדה. הפעם הגענו בקלות לחניה במרכז הכפר אחרי שמצאתי במפס.מי סימון ברור- “עץ עתיק”.

מגרש החניה היה כמעט ריק. לכיכר יורדים במדרגות. העץ העתיק בהחלט מרשים. בכיכר ישב זוג ישראלי ומלצר שהציע לנו לקנות אצלו מפה. הכסף תרומה לבע"ח.. להגיד שהמפה עזרה אי אפשר אבל טיילנו בהתאם להמלצתו בשביל שעובר תחילה ליד המלון הסמוך לככר. בהמשך עברנו מבנה שנראה לי כמו בית ספר, הגענו לכנסיה קטנה, עליה סימון שביל. הלכנו לפיו וטיילנו כרבע שעה ביער נחמד וחזרנו. מהמקומיים למדנו שארוחת צהריים נוכל למצוא רק במסעדת מלון Alekas בצומת ל Milopotamos אכלנו כבר אוכל טעים מזה...אבל זה מה שהיה, הכל סגור. אין תיירים אין אוכל. המשכנו בדרך ל Milies בדרך יש נוף משגע. במיליס צריך לפנות ימינה או שמאלה? פנינו ימינה. מאוחר מידי גיליתי שאין לי כתובת מדויקת לתחנת הרכבת. (כנראה היינו צריכים לפנות שמאלה.) עברנו דרך הישוב ראינו בית קפה פתוח אבל אפס מקום חניה. המשכנו, הדרך מתעקלת ויש מקום לעצור לצד הדרך לתצפית אל הישובים.

הנוף בדרך יפה. המשכנו ל Agios Georgios Nileias. לא התעכבנו. נראית נטושה. המשכנו דרך וולוס חזרה למלון .

ארוחת ערב טעימה אכלנו בקרפריה.

היום נסענו כ130 ק”מ.

לינה כנ"ל. נשארנו האורחים היחידים במלון.

חזרה לתכנית 

24.5 ד' בקור במקריניצה ונסיעה לקלבקה

למרות שהיינו האורחים היחידים במלון ארוחת הבוקר היתה עשירה מאוד במאפים. בעל הבית סיפר לנו שאת האוכל העובדים מקבלים בהמשך היום ..ומה שנשאר לוקחים הביתה.

התכנון המקורי היה בוקר במקריניצה ואחר הצהריים נסיעה דרך Trikala ל Pyli וממנה צפונה דרך Elatiו chrisomila לKalabaka. אלא שבהמלצת בעל המלון התחלנו את הבוקר בטיול טבע קל”ב.

ב09:15 יצאנו מהשער האחורי של המלון. לא מצאנו שביל תואם להסבר שקיבלנו. הלכנו בדרך סלולה. פגשנו תושב מקומי שטייל עם כלבו וזה המליץ לנו להגיע למפל שנמצא ביציאה מפורטריה לכוון מקריניצה, לפני השלט - סוף שטח השיפוט. כאן למדנו שהמפל הוא נקודת התחלה (או סיום) של נתיב הקנטאורים בו הגיעו בעבר אל השכונה העליונה של פורטריה (והיום מטיילים בו) וממנה יורדים אל מרכז הכפר. מפתה ושווה. היה מקסים. הלכנו לאורך אפיק נחל, חצינו אותו על גשרונים הלוך ושוב. הגענו לדרך סלולה וירדנו למרכז הכפר בין בתי הכפר. בשעה 11:00 חזרנו למלון. לקחנו את הציוד שלנו והמשכנו למקריניצה. בחניה שלמרגלות הכפר היה די מלא (כשחזרנו כבר חיכו שנצא כי לא היה מקום).

הטיול במקריניצה מעניין. הדרכים צרות ותלולות וגם כאן קדם עונה אין כמעט תיירים אבל פגשנו קבוצות תלמידים שבאו לכאן ליום לימודי סביבה. אין אוירה תיירותית במיוחד. כמה חנויות (ריקות מקונים) לממכר מזכרות, צמחי מרפא, תבלינים ואיטריות תוצרת מקומית. לשמחתנו היתה בכיכר מסעדה אחת פתוחה. לאחר הטיול בישוב אכלנו ואחד המלצרים השויץ באוצר המילים שלו בעברית. תזכורת לכמות המטיילים שעברה כאן בעבר ועוד צפויה.. האוכל טעים. לקראת 13:30 המשכנו בדרך. ממקריניצה לVolos הפניה ימינה בזוית חדה מאוד בירידה, לא רחוק ממגרש החניה. הדרך צרה ועקלתונית מאוד. הנסיעה בה נמשכת כחצי שעה. כיון שהשעה נראתה לי מאוחרת מידי לנסיעה שתכננתי בהרים שיניתי מסלול. עקפנו את העיר מצפון, פנינו לפי השילוט לMelissatika. הנוף כאן שונה מאוד . עברנו ב וליד מספר כפרים קטנים. אחרי Kanalia. הגענו לאגם המלאכותי Karla קרלה. (באחת הנקודות יש גישה לתצפית קרובה) התרשמנו מהאגם. לא הצטערתי לרגע שבחרתי בבמסלול הזה.

לא רחוק מהאגם המלאכותי אזור שמוגדר כביצה. נהניתי מאוד מהדרך.

בשעה 16:00 הגענו ללריסה וייז הציע לנו להכנס לעיר. כביש הטבעת החיצוני עמוס לדעתו. זה אפשר מנוחה לנהג שזקוק לקפה.. גשם התחיל לרדת ביציאה מלריסה, התגבר. 5 דקות שיטפון. הראות שאפה לאפס. בהמשך הדרך לסרוגין היה ערפילי וראות טובה .

בשעה 17:00 כבר הגענו לTrikala וכעבור חצי שעה היינו בחדר במלון דלאס. חדר נחמד עם מרפסת שצופה על קסטרקי וההרים סביב לה. יצאנו לטיול רגלי קל"ב.

ארוחת ערב אכלנו בטברנה סמוכה. לא רק שהאוכל היה מצוין גם האוירה.. יחד איתנו סעדה במקום קבוצת תיירים שלכבודה בעל הבית, בנו וחבר ניגנו בגיטרה ובוזוקי ושרו מחרוזת ארוכה מאוד של שירים ביוונית.

מזג האויר לא הצדיק עליה לנקודת השקיעה.

https://goo.gl/maps/7goa35fw5tp

לינה Dellas boutique hotel Kastraki

חזרה לתכנית 

25.5 ה' טיול ברכב וברגל בקור במנזרים במטאורה

במלון קיבלנו יעוץ איך להגיע למסלול רגלי מתוך קלבקה למנזרים הדרומיים -מנזר טריניטי הקדוש (בידיעה שהוא סגור היום ) ומנזר סטפנוס. “נוסעים לקלבקה ובככר פונים שמאלה ושם יש שילוט...” יצאנו ב 09:45 הסתבכנו קצת בדרך כי בנקודה קריטית לא ראיתי שלט. הנווטים לקחו אותנו שמאלה לדרך צרה בעליה ואח”כ ימינה לדרך לא רק צרה אלא גם בירידה תלולה מאוד. ירדנו בשלום אבל לא היינו משוכנעים שתחתית הרכב לא ניזוקה . תוך 10 דקות הגענו לרחבה קטנה שבה תושב מקומי הסביר לנו שמותר לנו להחנות את הרכב ליד הרכב שלו וללכת לטייל. בדיעבד הסתבר לנו שכדי להגיע לתחילת המסלול היינו צריכים לנסוע רק ישר ... . קריר בחוץ ונעים ללכת. עלינו ברגל עד לכניסה למדרגות למנזר טריניטי שנקרא גםAgia Triada . ירד קצת גשם. רוב הדרך בעליה קלה וקטעים קצרים קשים יותר בעיקר בסוף המסלול. הנוף שווה את זה. בעלי עלה במדרגות למנזר עד מרפסת תצפית. אני ויתרתי על הטיפוס. נהניתי מהנוף גם בנקודה זו. המשכנו אל הכביש כדי ללכת לכוון מנזר סטפנוס. השמיים קדרו והחלטתי לא להמשיך. חזרנו לקלבקה.

הגענו חזרה לרכב בצהרי היום ויצאנו לסבוב רכוב דרך קסטרקי. ליד מנזר St. Nicholas Anapavs היו הרבה מטיילים, גם ליד מנזר Rousanou (אצלי היה רשום שהוא סגור – כל הנראה כל שנה ימי הסגירה משתנים). המשכנו למנזר Varlaam. עלינו כ 160 מדרגות אל בית תפילה קטן ומרשים -נהניתי מאוד. בירידה ממנו אכלנו פאי תרד טעים, לחידוש האנרגיה. המשכנו בדרך למנזר סטפנוב. רוב הזמן ירד גשם קל. בדרך לא הסתכלנו על השעון ועצרנו לטיול קצר אל סלע תצפית השקיעה, כך קרה שהמנזר נסגר להפסקת צהריים בדיוק כשהגענו.. חזרנו צפונה למנזר מטאורה הגדול. כאן יורדים מדרגות רבות מהכביש ואחר כך עולים למנזר (בחזרה כמובן הפוך). העליה לא קלה. האמת שהמנזר עצמו קצת אכזב אותי, המתחם גדול ומטופח אבל דמינתי משהו אחר. תצפית הנוף יפה מאוד. כשיצאנו אל החניה התחיל שוב גשם, שלא הפסיק לרדת ואף התגבר. הגענו לקראת 15:30 למנזר סטפנוב, (היחידי שאליו לא עולים מדרגות). השער היה עדיין נעול ונשארנו במכונית, כמונו חיכו עוד תיירים לפתיחתהשער (והפסקה בגשם). בדיעבד, ביקור מיותר. הדבר היחיד המעניין בבקור זה היה הסבר (של מדריכת קבוצה במקום) שציורי הקיר בוצעו רק לפני שנתיים. הציורים בהשראת אמנות מזרח אסיה.

כנראה שעדיף היה לחזור ולטפס למנזר רוסנו.

בדרך חזרה לקלבקה מילאנו דלק, זו הפעם השניה בטיול. 24.67 ליטר עלו 38 אירו.

ב16:30 היינו בחזרה במלון. השמיים היו קודרים. השמש לא הציצה כלל וכלל כך שגם בערב לא נסענו לתצפית זריחה/שקיעה.

החלטנו לחזור לארוחה בטברנה הקרובה. נעים וטעים אז למה להתרחק?

היום נסענו 32 ק"מ.

לינה כנ"ל

חזרה לתכנית 

26.5 ו' מקלבקה לקיפי דרך ההרים

התכנית המקורית ליום זה היתה נסיעה דרך מצובו לקיפי אם אפשרות גיחה ל אגםAoos . כיון שהגענו לקלבקה בדרך שונה מן המתוכנן החלטנו שהיום ניסע דרך Trikala ל Pyli וממנה צפונה לMetsovo דרך Elati ו chrisomila וכך נעבור באזור ההררי מערבית לקלבקה.

זה היה אמור להיות המסלול הזה: https://goo.gl/maps/QRyd2UHL7eA2.

נסיעה ישירה לקיפי דרך מצובו כ140 ק"מ (כ3 ש'). הנסיעה דרך ההרים אמורה להאריכה ב70 ק”מ. זה אפשרי יש לנו מספיק זמן. בהמלצת פקידי הקבלה במלון הכנסתי למסלול לא רק את Elati אלא גם את Kastania . גוגל סימן את המסלול הנ”ל והציע שכשנגיע לצפון ניסע הלוך ושוב לkastania אבל הפקידה הראתה לי במפת הנייר כבישים סבירים במסלול https://goo.gl/maps/8zLggG4JxUu. לא בדקנו מרחקים בגוגל.

ב09:50 יצאנו לדרך. ב Pyli הנווטן ו-waze הפנו אותנו לרחוב שהיה חסום. היה יום שוק. דוכני ירקות ודגים. נסענו סביב עד שמצאנו חניה בכביש פנימי. טיילנו ברגל דרך השוק. התרשמנו שכל הגברים של פילי יושבים בבתי קפה. חלונות הראווה בחנויות שידרו עוני. בהמשך הדרך, בקצה הישוב, עצרנו ליד גשר עתיק ”השער לטריקלה”. כאן פגשנו קבוצת תלמידים. חצינו את הגשר וטיילנו בין העצים ליד המים (עד כמה שניתן), התעכבנו ליד דוכן לממכר תבלינים ופרחים וקיבלנו הסבר, ביוונית wink, ב 11:40 המשכנו בדרך. פנינו לכוון Elati , כשעוברים את Vlatanei שנמצאת בגובה של כ1150 מ' הנוף ההררי מרשים. ערוץ עמוק לצד הדרך והרים ממול ירוקים . הפרות רעו באחו .

הגענו לצומת T. ימינה לקלבקה בדרך שנראתה קצת משובשת ( במפה נראית כטובה יותר) ופניה שמאלה ל Pertouli בכביש שנראה הרבה יותר מתוחזק, מצוין. בחרנו בדרך זו (יש לנו זמן). המראות רק משתפרים. מעט ירידות ועליות חדות, נוסעים על צלע ההר עוברים משלוחה לשלוחה כשלצד הדרך עוד ערוץ עמוק, ומידי פעם ישוב קטן. הישובים בנויים על צלע ההר “מתחת” לכביש כך שבקושי רואים אותם. לפעמים עצי היער מסתירים את הנוף. הכביש עובר ב Desi . בהמשך הדרך אחרי שעברנו את הפניה ל Ag. nikolaos אבל את הישוב לא באמת ראינו, עצרנו על גבעונת משמאל לדרך, נקודת תצפית טובה לנוף סביב. כאן יורדת דרך גישה נוספת לישוב. גם כאן רוב הישוב נסתר מהעין. הערוץ עמוק ורואים ישוב ממול.

בהמשך הדרך הנוף ההררי ממשיך להרשים בפסגות היו מעט שלוגיות.

עוד צומת ובו השלט ימינה מורה לקלבקה ושמאלה לChaliki . על פי המפה קלבקה זה הכוון הרצוי לנו. חצינו נחל. ראינו סימנים שלפעמים יש כאן פעילות. ראפטינג? אלא שכרגע הכל נראה נטוש. איכות הכביש אט אט נהיה גרועה יותר וכבר לא היינו משוכנעים שאנחנו בדרך הנכונה. במרחק כ 3 ק"מ מהצומת עסקו פועלים בשיפוצים. סוף סוף ראינו נפש חיה. יש את מי לשאול. הסברנו להם שאנחנו רוצים להגיע לMetsovo והם הציעו לנו לחזור לצומת ולנסוע דרך Chaliki . חזרנו על עקבותינו. פנינו לכביש טוב יותר מזה שנסענו בו בדקות האחרונות...כשהתקרבנו לChaliki שוב ירדה איכות הכביש.

השעה כבר 14:00 בעלי פנה לישוב למרות שלא נראה מזמין. רעב.. מהר מאוד הגענו לדרך צרה מרוצפת. גם כאן אין נפש חיה ואין סימן לבית קפה, טברנה או מסעדה. חזרנו על עקבותינו. פנינו שמאלה אל המשכו של הכביש הראשי, כאן חנתה משאית ענקית. בקושי הצלחנו לעבור לידה. לא רחוק ממנה עליה חדה שמאלה לצידה שלט דהוי עם ציור סכו"ם ומיטה. בעלי רצה לפנות. אני התחננתי שימשיך בדרך. כבר התיאשתי מכל המסעדות הסגורות שנתקלנו בהן עד כה ונמאס לי מהרחובות הצרים שקשה לצאת מהן, מה עוד שקדרו פני השמיים והנווט טען שיש רק עוד 24ק"מ ושתוך פחות משעה נגיע לMetsovo. מה שהנווט לא ידע שבהמשך הדרך יש קטעים שהכביש משובש מאוד, ספק דרך עפר. פעמיים או 3 נשמתי נעתקה, נראה היה כאילו אין כביש לפנינו. חלק מהכביש נסחף אל התהום בצד הדרך (לידי). במקום אחד אף נראה היה שבור פעור מתחת לכביש. מזל שהיתה אפשרות נסיעה בנתיב הנגדי. עצמתי עיניי והתפללתי ששארית הכביש לא תתמוטט כשנעבור בה. אם לא די בכך ערפל סמיך התקרב במהירות ולסרוגין הגביל מאוד את הראות. בהמשך גשם החל לרדת בעת נסיעה בירידה בדרך צרה ומפותלת מאוד בתוך יער. מהירות הנסיעה 25-30 קמ"ש . ובכל הדרך הזו אין מפרץ עצירה אחד.

כדי שלא נגיד שלא פגשנו מכוניות לאורך כל הדרך ,הגיחה מולינו מכונית באחד העיקולים ביער. כעבור שעה ורבע הגענו למצובו. נסענו על פי הנחית הנווט שקם לתחיה. אין לי מושג לאן בדיוק במצובו הגענו. מרכז כלשהו. משמאל היתה חניה לאוטובוסים ואנחנו המשכנו עוד קצת ישר ופנינו שמאלה. כאן מצאנו חניה צמוד למרפסת סגורה של מסעדה מלאה מאוד. היה מקום בשבילנו. נכנסנו. ארוחה קלה (ולא טעימה במיוחד) עלתה 30אירו.

בשעה 16:00 רצנו למכונית בגשם שלא פסק. כבר לא היתה לי סבלנות לחפש על המפה איפה אנחנו ואיפה תכננתי לטייל. בגלל הערפל(?) הנווטים לא תפקדו. כשהתחלנו לנסוע הגשם נחלש . בחרנו דרכים באקראי והגענו ליציאה ממצובו. כאן הנווט מצא אותנו ו המשכנו לקיפי על הכביש המהיר לא לפני שעלינו על הכביש הישן ונאלצנו לנסוע כמה ק"מ עד שמצאנו אפשרות להסתובב חזרה.. תכננתי שנרד מהכביש המהיר צפונה לפני יואנינה אבל על השלט היה סימון שהכביש סגור. לא לוקחים סיכון...על פי גוגל הנסיעה ממצובו לקיפי היתה אמורה להמשך כשעה וחצי אבל היינו בדרך שעתיים וחצי , אחרי הפסקה קצרה לצילום ליד גשר Kokkori

לאחר סיור קצר בסביבה אכלנו ארוחת ערב על מרפסת המסעדה שמעבר לכביש ושיכת לבעל הבית. היתה לנו המלצה על מסעדת מלון אחר אבל זה היה סגור.

היום נסענו כ 260 ק"מ . 15 ק"מ יותר ממה שגוגל חושב

https://goo.gl/maps/EMTKsoZiSKr

חזרה לתכנית 

27.5 שבת אל תצפיות על הויקוס

09:45 אחרי ארוחת בוקר מעולה, יצאנו לורדטו Vradeto , היעד תצפית Beloi. הדרך עקלקלה. הנוף יפה. החנינו את הרכב . בתחילת דרך עפר בקצה הכפר. לפי ההסבר שקיבלנו שבסוף הכביש בראשי בכפר יש מצד שמאל מבנה אחד שהוא מסעדה ושם חונים. המסעדה היתה כמובן סגורה. אחרי כמה מטרים של הליכה בירידה קיבלו את פנינו אירוסים יפיפיים.. דרך עפר ממשיכה מכאן . רכב 4*4 עובר בה בקלות. אחרי החויה בקלבקה העדפנו ללכת ברגל. בקצה דרך העפר שלט שמפנה שמאלה. מכאן הלכנו לאורך שביל נוח למדי. הצמחיה מרנינה את ליבי. יש בעצם שתי נקודות תצפית טובות. לא רואים הרבה מהנהר אבל הנוף מרשים.

13:00בערך חזרנו אל הכפר זה הזמן לאכול. ירדנו לכפר בשביל אבנים מעבר למסעדה הסגורה. מאחוריה בית קפה. לא מעניין אותנו. בהמשך משמאל השביל, בחצר של מה שנראה כבית פרטי קטן יש שולחנות וכסאות. יש כאן מסעדה קטנה. כאן השבענו את רעבוננו. רוב המנות האפשריות היו עדיין בשלבי הכנה . למדנו שאת בית הקפה מחזיקה הבת של המשפחה. זו הופיעה אחרי כמה דקות בלבוש מוזר עם זר לראשה. למי שמחפש שרותים: לנשים ממולץ ללכת לבית הקפה ולגברים בהמשך השביל היורד,צמוד לחומת החצר יש מבנה מוזנח עם שרותי בול קליעה. המשכנו בדרך אל המדרגות שמגיעות לKapesovo. הדרך לא קשה במיוחד. המדרגות לא תלולות אבל לא ירדנו עד למטה כי התחיל לרדת גשם. כל הטיול הלוך ושוב נמשך כשעה וחצי. רטובים לגמרי הגענו למכונית והחלטנו לחזור למלון. מול הכניסה לKapesovo עצרנו. הגשם פסק אבל היה ערפל. השקפנו אל המדרגות.. בשעה 16:00 הגענו למבואות קיפי ושוב זרחה השמש. המשכנו למונודנדרי. הגענו כעבור 3/4 שעה למגרש חניה. הלכנו לתצפית Agia Paraskevi, . הדרך נעימה סיור קצר במנזר מעניין . לפי מה שקראתי הבנתי שאפשר להמשיך ללכת אבל לא. משמאל למבנה מאין חצר וחבל מתוח לרוחבה. מעבר לו מה שנראה כמפולת סלעים. התצפית יפה ממרפסת שבתוך המבנה.... שוב ירד גשם. חזרנו למרכז הכפר ואכלנו ארוחה חמה וטעימה במסעדת מלון קרוב. יצאנו ממונודנדרי ופנינו ימינה אל תצפית Oxya . בדרך עברנו ביער סלעים. הדרך יפה. למעשה אחד הקטעים היפים ביותר שעברנו היום. גם התצפית שהגענו אליה הכי טובה.

בשעה 18:00 כבר היינו חזרה במלון. לאחר התרעננות עלינו למסעדה , החלפנו חויות עם שכנינו השויצרים שעשו את כל הדרך לורדטו וחזרה דרך קפסובו ברגל.

היום נסענו כ85 ק"מ

https://goo.gl/maps/ENQrikxYKcT2

חזרה לתכנית 

28.5 א' בדרך מקיפי לפפינגו

נפרדנו ממלון מאכלס בדרכינו לפפינגו. עצרנו לצד הכביש מעל גשר Plakidas . נשבה רוח חזקה. ירדנו אל הגשר בשביל מרוצף. (למטה לא הרגשנו את הרוח). חיפשנו נקודה טובה לצילום משני צידי הגשר. בלתי אפשרי לקלוט את כולו. עברנו מעל הגשר לשביל טיול נחמד ביער שמוביל במעלה ההר. לי לא היה קל. בעלי המשיך ונהנה. ב10:45 המשכנו בדרך עצרנו מספר פעמים לתצפיות. אהבתי את הנוף באזור Kato pedina. לא רחוק מכאן, אחרי הצומת לKalivia מתרבים העיקולים הדרך מטפסת בהר והנוף מרשים. כמובן שעוצרים כשאפשר. התצפית על אריסטי מלמעלה יפה במיוחד וממנה רואים גם את דרך הנחש לפפינגו. פנינו לכפר ויקוס לVikos. עצרנו לא רחוק משלט המפנה למסלול הירידה למעיינות. טיילנו ברגל. תצפתנו על העמק בו זורם הנהר. טיול קצר חביב בכפר עד לכנסיה. אני עדיין לא במיטבי ובעלי ירד לבד אל הרכב ובא לאסוף אותי.

המשכנו לאריסטי. קרוב לצומת לפפינגו יש מסעדות. השעה מתאימה לארוחה. היה קשה למצוא חניה קרובה. הצלחנו למצוא מרווח מספיק גדול למכונית לא רחוק מהרמזור בכביש העולה בתוך הכפר.

ירדנו חזרה,אל המסעדות. התפריט במסעדת En Aristi מצא חן בעינינו. בחוץ ישבו הרבה סועדים, אבל בפנים היה מקום. נהנינו מארוחה טעימה והסתבר לנו שבמסעדה זו אוכלים הרבה ישראלים בעונת התיירות. הארוחה היתה טעימה מאוד ויקרה ביחס לארוחות שאכלנו עד כה. (מרק ירקות, חצילים בעגבניות, מוסקה ופאי חלב עלו 37 אירו). שולחן סמוך היה ערוך לסועדים רבים ורק זוג אחד ישב שם. הגברת ניגשה אלינו, שאלה מאיפה אנחנו וסיפרה שהיא מחכה למשפחתה. אחת לשנה הם נוהגים להתקבץ כאן לסעודה אחרי עליה לקבר של דודתה וזו ההזדמנות היחידה שלה לראות את כולם כי היא גרה רחוק..

13:45 המשכנו בדרך . לאחר נסיעה קצרה, כעשרים דקות הגענו לגשר Papigo. עצרנו במגרש החניה מעבר לגשר. מכוניות רבות חנו כאן. חיפשתי את התחלת השביל שמוביל לאורך הנהר אבל לא מצאתי (כנראה מכונית חסמה את האפשרות לראותו). טיילנו קצת על שפת המים משני צידי הגשר. התבוננו באנשים שירדו בסירות לראפטינג וקיבלו הדרכה. עוד 20 דק' חלפו והמשכנו בדרך. מצד שמאל של הכביש (לפני פיתולי הנחש) עצרנו ליד "שער הברזל" מחסום שלידו חנתה מכונית אחת. יצאנו לטיול מאוד נחמד ביער כשברקע רחש המים.

חלפנו קטע דרך שבו אפשר להגיע עד המים ולא רחוק משם פיצול בשביל. השביל התחתון קצר ומוביל לתצפית מקסימה על הנהר. כאן פגשנו זוג הולנדים שהציעו לנו להמשיך בשביל העליון (שלא בחרנו בו קודם כי הוא תלול) לדבריהם הוא מוביל מעבר לברך הנהר ומאוד יפה שם. חזרנו ופנינו לעליה אלא שאני לא הייתי מסוגלת לעלות את המדרגה הראשונה. לא תארתי לעצמי שאני עד כדי כך חלשה. חזרנו דרך היער למכונית והמשכנו Astra Inn בפפינגו. הנוף בדרך מרשים למדי.

הבחורה שקיבלה את פנינו היתה מאוד לא נעימה, בדיעבד, כנראה שהטילו עליה את התפקיד בניגוד לרצונה, לעומתה הטבחית היתה מקסימה, לבבית. דאגה לנו לכביסה. גם "איש התחזוקה" נחמד מאוד, קרקר סביבנו למלא כל מבוקשנו , עזר לנו להביא את המזוודות והיה היחידי שהבין שאנחנו מבקשים שימלאו לנו מים חמים בטרמוס. מיד רץ והביא לנו קומקום חשמלי מחדר אחר. בכניסה לחצר יש מרפסת שבמזג אויר מתאים אפשר לשבת לסעוד בה. הקבלה ומסעדת המלון בבנין הראשי. אל חדר האוכל (לארוחת בוקר) עוברים ליד גינת ירק ובבנין נוסף יותר רחוק קיבלנו חדר. אל החדר שקיבלנו צריך לרדת מתחת לפני הקרקע. החלון מעל גובה הקרקע. החדר בסיסי ביותר, עטור במעט סמלים דתיים, הייתי אומרת קודר. חדר אמבטיה צר וארוך. ויש בו סאונה קטנה ששימשה אותנו להנחת המגבות כי אין מתלה למגבות (יש בג'קוזי) גם לא מקום לנייר טואלט. הוייפיי בחדר לא עבד. רק ליד חדר האוכל היתה קליטה טובה.

במסעדת המלון היו סועדים רבים, רובם לא היו אורחי המלון . ארוחת הערב היתה טעימה מאוד. הקינוח על חשבון הבית.
 אחרי האוכל יצאנו, בגשם קל, לסייר ברחובות הכפר. נחמד.

חזרה לתכנית 

29.5 ויקוס והדרך למיקרו פפינגו

ארוחת בוקר מפנקת מוגשת אחרי 08:30, כוללת לחם טרי, ירקות ופירות.

אני עדיין לא במיטבי, לפיכך התפצלנו. בעלי נסע לויקוס. היעד מעיינות הוידומאטיס. אני נשארתי לנוח וב11:00 יצאתי לטיול רגלי איטי ומהנה לאורך הכביש המוביל למיקרו פפינגו. רק שיירת ג'יפים עברה בדרך. נהניתי מאוד מהנוף, מצילום שפע הפריחה ומהאויר הצח. טיפסתי בשביל צר לאורך פלג מים והגעתי לסימטה בכפר. חזרתי והמשכתי עד Rogovo Pools. מסלול קצר ונחמד. בחלקו ההליכה על סלעים ליד בריכות מים ומפלונים. ב13:30 ללא תאום מראש שנינו חזרנו לחדר. כל אחד וחוויותיו.

אכלנו ארוחת צהריים במסעדת המלון (צלע טלה וסלט ירקות מעורב שמאוד אהבנו: גזר, נענע, ת"ע, אשכולית ,חסה, כרוב אדום ורוקט). אחרי מנוחת צהריים ארוכה יצאנו בדרכינו למיקרו פפינגו. לפני שנכנסנו למכונית פגשנו 4 ישראלים שאחת מהם זיהתה אותנו (העולם קטן). פטפוט קצר שגרם לעיכוב מבורך בהמשך, גשם שוטף ירד כשעצרנו במיקרו פפינגו בחניה שבכניסה. כשפסק הגשם יצאנו לטייל במעלה הכפר. טיול נחמד, ערפל קילקל קצת את תצפית הנוף. האנשים היחידים שפגשנו היו ככל הנראה עובדי נקיון שעלו במעלה הכפר . ליוו פח אשפה ממונע שנע על שרשראות. רק בעיקולים הם כיוונו את דרכו. בירידה ניסינו להכנס למסעדה אבל היא היתה עמוסה בקבוצת מטיילים. מלבדה היה רק בית קפה פתוח. חזרנו לפפינגו. גם כאן לא מצאנו מקום פתוח לארוחה קלה כלבבינו, מלבד מסעדת המלון. יש מסעדות וגם מכולת אבל היה סגור. .

חזרה לתכנית 

30.5 ג' מפפינגו לקורפו

ארוחת הבוקר התעכבה. ההתרגשות במלון גדולה. יוצאים למרעה הקייץ בהרים. מכינים את הסוסים.. איש התחזוקה הנחמד שלנו הוא הרועה שיישאר בבקתה בהרים.

ב10:00 יצאנו לדרך. עצרנו ליד גשר פפיגו. . היו במקום כמה קבוצות שיצאו לשייט. מגרש החניה היה כמעט ריק ובקלות ניתן היה לראות היכן מתחיל מסלול ההליכה ליד הנהר.. השמש חייכה אלינו וטיילנו בכייף. הטיול קצר ונעים מאוד, עד ברך בנהר, וחזרה. המשכנו בדרכינו. אין תחנת דלק באריסטי אלא רק צפונה או דרומה ממנה. בחרנו בכביש הדרומי לKalpaki . התמרור שאמור לכוון לתחנת הדלק מורה שמאלה, לאן? אין כביש. התברברנו קצת המשכנו קצת דרומה וחזרנו אל הכביש שפונה מערבה כי לא היה ברור מתי תהיה עוד תחנת דלק. מילאנו דלק ב 38 אירו. (נסענו עד כה 1307.8 ק"מ) מהירות הנסיעה מוגבלת ל30. יש 2 תחנות דלק בכביש זה. רגועים המשכנו למערת פראמה. הגענו לקראת 12:30 לחניה גדולה ריקה. בהמשך שלט אין כניסה. חייבים לפנות שמאלה ולהגיע לכניסה למערה ממערב. אין חניה צמודה צריך להמשיך לנסטע מזרחה. מימין שלט הפניה לחניה. עצרנו. צעיר שעמד שם הציע לנו להמשיך כי כאן החניה בתשלום. פיספסנו את הכניסה לחניה הבאה (ירידה לחצר). בלית ברירה עשינו עוד סבוב וירדנו לחניה החינמית. היה חם מאוד אז קודם כל קנינו גלידה. הסיור הקרוב ב13:00 (ואם יגיעו תלמידים הוא יתחיל מוקדם יותר ואם לא יגיעו יתחיל בזמן) לי היתה הרגשה שלמדריכה אין חשק להדריך ומנסה להפחיד את מעט האורחים.

ב13:05 התחיל הסיור במערה. סטודנט לאמנות, זוג תיירים אוסטרי ואנחנו. אסור לצלם. הסיור אמור היה להמשך שעה אבל נמשך כמעט שעה וחצי. אני נהניתי מאוד מהבתוליות של המערה. אורות צבעוניים לא היו. יצאנו מהמערה רעבים. צריך לרדת חזרה אל הישוב. בקיוסק על יד הכניסה למערה לא היו סנדויצ'ים מסיבה לא ברורה לנו.

מצאנו מסעדה קטנה פתוחה, לא הרשימה במיוחד במראה, אבל זה מה יש. ממול באלכסון זה בית קפה. איפה עוד נחפש? התישבנו , בחרנו בפטה צלויה עם עגבניות ועלי גפן ממולאים. לקח זמן עד שהאוכל הגיע, די חששנו אבל היה מעולה. המנות היו ממש טעימות ולא יקרות. לקפה ועוגה נשלחנו אל השכן (באלכסון ממול). שם מצאנו קפה טעים ובקלאווה ביחידות בודדות באריזה הרמטית . טעימות. איך זה שכאן עוד לא עלו על השיטה?

אמנם רשמתי לי כמה יעדים נוספים אפשריים ביואנינה אבל ויתרתי על הכל כדי לא להגיע מאוחר מידי לקורפו.

המשכנו בדרך וב16:30 עצרנו לתשלום אגרה, אחרי 3 מנהרות. התשלום 2.40 אירו. הגענו לנמל ב17:10. המעבורת הקרובה ב17:30. עלות המעבורת הלוך ושוב 94 אירו +30 אירו ביטוח הרכב. המעבורת גדולה מאוד ולא היו הרבה נוסעים.

באשנב השכן היה זול יותר אבל שעות ההפלגה לא התאימו לנו. יציאה מאוחרת יותר, גם בחזור.

בשעה 19:10 הגענו לנמל בקורפו. השייט היה נעים. הנוף לקראת ההגעה הרשים אותי מאוד. מכאן אל המלון הנסיעה קצרה.

מלון דה בונו מפואר ונוח מאוד. ארוחת ערב בשירות עצמי עד השעה 21:00. מחיר ארוחה ליחיד 15 אירו. טעמנו ממבחר מאכלים רב. טעים לנו.

היום נסענו כ 150 ק"מ

חזרה לתכנית 

31.5 ד' טיול בצפון האי קורפו

ב 10:00יצאנו לסבוב אל החוף המערבי וצפונה.

הנסיעה מהמלון לחוף Palaiokastritsa קצרה. כ 15-20 דק'. כאן התנועה ערה. החלטנו לעלות תחילה אל המנזר להשקיף על הסביבה. בעליה למנזר רמזור, פעם עולים ופעם ליורדים, כי הדרך צרה מאוד.

הסיור במנזר קצר, נחמד, וכמובן עם תצפית יפה לחוף. בסיום הבקור במנזר כשהגענו לרמזור העליון הוא בדיוק התחלף לאדום. ירדתי מהמכונית והמשכתי ברגל אל החוף. תענוג. עד שהגעתי בעלי כבר הגיע לחניה וברר את נושא השייט. במפרץ ממש מול החניה הגדולה יש מזח/ רציף שממנו יוצאת כל כמה דקות סירה ממונעת שמסוגלת לשאת 10-12 תיירים. משך השייט 45 דקות ועלותו 10 אירו. משלמים בסירה.

ב 11:20 יצאנו לשייט מהנה ביותר. קו החוף מזוית ראיה זו מרשים שלא לדבר על המערות לתוכן הסירה נכנסת. חוויה.

כעבור שעה כבר היינו בדרכנו לLakones . כפר צר וארוך במורדות ההר. לאורך הדרך יש תצפיות טובות אל המפרץ אבל לא בכל מקום אפשרות לעצור. כבר לפני הכניסה לישוב יש תצפית טובה(בצילום מימין), מעט מקום לחניה בעיקול לצד הדרך . בהמשך ראינו שיש מרפסת תצפית גדולה בשלבי בניה אחרונים. (לא ידעתי על זה מראש ולא עצרנו) המשכנו בדרך ובמקום שאמורה להיות תצפית היה שלט האוסר על חניה. המשכנו עוד קצת והגענו לטברנה בשם Bella Vista . מקום מושלם להשביע רעב שהתפתח ולצפות בו-זמנית בנוף המפרץ השרוע מתחתינו(בצילום משמאל), וכמובן לנצל את השירותים המסודרים ונקיים. הארוחה כאן לא היתה זולה (מוסקה, שיפוד טלה, עוגה וקפה עלו 37 אירו) וכמו לאורך כל הטיול גם כאן בקושי היו סועדים. ב14:15המשכנו בדרך. הכביש עובר ב Makrades . כאן משני צידי הדרך, מוצעת סחורה לתיירים. הדרך בהר צרה מפותלת ולפיכך מעייפת. עוברת בין עצי זית וחורש. תוך כדי נסיעה חיפשתי תצפיות אל הים והיו כמה שבעלי הנהג לא יכל להנות מהן. הנסיעה לחוף Agios Georgios אגיוס גיאורגיוס כולל עצירות תצפית נמשכה כ 40 דק'. עוד מפרץ נחמד, רצועת חוף צרה וכמעט שוממת בעונה זו.

החלטנו שלא ממשיכים לחפש חופים יפים באזור זה. הדרך ארוכה מידי ומה יכול להיות יפה ומרשים יותר מחופי Palaiokastritsa. נחתוך לכוון צפון ומזרח. עברנו אתRoda והגענו לסבוב שלצידו בנין שנראה מצד אחד נטוש אבל לאחר הפניה ראינו מוצרי עץ זית. החלטנו לעצור בתקוה שנמצא גם שירותים. התרשמנו מהמוצרים, חלקם נראים תעשייתיים.קנינו כפות עץ למטבח. שוחחנו קצת עם המוכר והוא הציע לנו להגיע לחוף Spiridon שנמצא בעצם בקצה צפוני של האי קורפו וצופים ממנו על אלבניה בלבד. כמו כן הציע לנו להגיע אל Palia Peritha .

החוף נחמד מאוד, היו בו מתרחצים רבים, אלא שהחלה רוח קרירה וויתרנו על רחצה.

נסענו לOld Peritha. בקטע האחרון של הדרך הנוף יפה מאוד והישוב העתיק מאוד נטוש למדי. התישבנו בחצר בית קפה, שממנה נשקף המרחב שיש בו גם בית חדש ומטע צעיר ונהנינו מסלט ירקות עשיר ומיץ גזר תפוזים ותפוח טבעיים בעלות של 14.5 אירו. המלצרית סיפרה לנו שבחודשי החורף הישוב נטוש כמעט לגמרי. רק היא ובעלה נשארים במקום והיא מעסיקה את עצמה בחיפוש מתכוני מאכלים באינטרנט. ראינו שיש כמה שבילים שאפשר לטייל בהם אבל ויתרנו.כאן בהר היה חם מאוד.

ב18:15 יצאנו מהכפר בדרך המתפתלת בין עיירות וכפרים לאורך החוף המזרחי . הנסיעה ממש איטית ולפעמים כשיש רכבים חונים בצד הדרך או רכב מגיח ממול מלחיץ. חזרנו למלון . רצינו לטייל ברגל לחלץ עצמות שהיו תקועות הרבה זמן במכונית ולא הרחקנו לכת. אין מדרכה מסודרת ואין תאורת רחוב ויחסית לחוויותינו עד כה תנועה רבה.

https://goo.gl/maps/wJw5LAE87H22

היום נסענו כ110 ק"מ

חזרה לתכנית 

1.6 ה' אל ארמון אכיליון העיר העתיקה בקורפו וחזרה ליבשת

09:30 יצאנו דרומה לארמון Achilleion אחד מארמונותיה של סיסי. חנינו לצד הדרך לפני הכניסה. מחיר כניסה 16 אירו. המקום מרשים. ב11:30 כבר היינו בדרך חזרה צפונה דרך החוף לעיר Kerkire הלא היא קורפו. רגע לפני הצומת בChrisiida בעלי קלט Auto Service. נכנס פנימה, כלבים נבחו וג'ורגיוס בעל המוסך הגיע . הוא הבין מספיק אנגלית כדי שנוכל לתקשר היטב. העלה את המכונית והרגיע אותנו. בקלבקה לא גרמנו נזק לתחתית הרכב. חסרים שני ברגים בתחתית. הכניס ברגים ואפילו הוסיף חיזוק. ספר לנו שהוא אוהב לצאת לצייד בחברת הכלבים שנובחים עכשיו מעבר לקיר. נפרד מאיתנו לשלום בלי תשלום . לא מוכן לקבל אפילו תשלום סמלי. רק לחיצת יד. הגענו לעיר העתיקה של קורפו. גוגל מפס הוביל למגרשי החניה אבל אלה היו מלאים. הרבה מטיילים בכל פינה. ב12:15 מצאנו מקום חניה פנוי ליד הכניסה לנמל הקרוב (הישן) וחזרנו לעיר ברגל. שוטטנו בסימטאות היפות, אכלנו פיצה טובה מאוד וקרפ עם שוקולד וגלידה. עלינו אל המגדל בארמון הישן. תצפית מעולה. חזרנו דרך בית הכנסת לא לפני שבעלי קנה לעצמו מזכרת- חולצה שאהב את ההדפס עליה.. ב16:00 כבר היינו בחזרה במכונית. עשינו סבוב קצר לבדוק מה המצב בנמל המעבורת, (על איזה מעבורת נעלה והיכן היא עוגנת) כדי לתכנן את הזמן עד ההפלגה. הנמל היה כמעט ריק מרכבים, קצת התקשינו למצוא אשנב של חברת הספנות. אין שילוט ברור. יש מספר אשנבים. פקידה אנטיפטית החליפה לנו את השובר שקיבלנו בהלוך בכרטיס. לא מצאנו מקום בילוי מוצלח לזמן שנותר עד צאתה של המעבורת אז חזרנו לאזור הנמל הישן וחנינו ליד בית קפה שראינו בדרך הלוך, ליד חנות קטנה ומטריפה למוצרים מחרס ששמחתי לבקר בה בשנית. כאן אני קניתי לימזכרת קטנה. אכלנו אבטיח קר ומלון וחזרנו לנמל. ב17:00 נכנסה מעבורת שכמעט נצמדה למעבורת שלנו וכשהיא עגנה המעבורת שלנו יצאה לדרך. בסופו של דבר היו יותר נוסעים מאשר בדרך הלוך. המעבורת הזו היתה מרווחת, מפנקת, אפשר היה להרדם בכורסאות נוחות.

ב18:55 הגענו חזרה ליבשת. השייט נמשך כמה דקות יותר מהשייט בהלוך והוא שעמם אותי יותר. בעזרת מפס.מי ומפות גוגל מצאנו מהר מאוד את הדרך לצימר שהזמנו ללילה הקרוב. כעבור כחצי שעה הגענו ליעד. הופתענו מכמות המסעדות הפתוחות וכמות התיירים שהציפו את הרחוב הראשי בSivota, ועוד יותר מהעליה התלולה אל הצימר. polyxeni בעלת הבית החביבה, שבקושי מתקשרת באנגלית, קיבלה את פנינו. החדר בקומה הראשונה, לא מרווח מאוד אבל נעים . כשירדנו לקחה אותנו לסיור בחצר, גאוותה , תצפיות הנוף אל המפרץ מכאן וממרפסת הצימר מהממות.

ירדנו אל החוף. כאן מול נמל היאכטות מספר מסעדות צמודות זו לזו. בהנחית polyxeni התישבנו במסעדה שבה היו לפחות 60 סועדים. מהירות ההגשה יחסית לכמות הסועדים והאוכל מצוינים שלא לדבר על הנוף בשעת שקיעה. הים, המפרץ והעיירה היושבת על הרכס כשאורות בבתים נדלקים. מקסים מקסים והחזרה לצימר בחושך, בעליה התלולה עוד חוויה בלתי נשכחת. עמדנו עוד מספר דקות על המרפסת להנות מהמראה הנפלא טרם לכתינו לישון..

https://goo.gl/maps/opPUESgqtbr

היום נסענו כ60 ק"מ

חזרה לתכנית 

2.6 ו' בדרך לפארגה ולקרפניסי

ארוחת בוקר בהפתעה צפתה לנו אל מול הנוף המרהיב, וגם שיחת טלפון עם בנה של בעלת הבית, שוטר, שנתן לנו המלצות על המשך הדרך לPargaוקרפניסי. למרות שגוגל הראה שיבושיםוקטעים סגורים בכביש החוף הוא עביר לכל אורכו. כדאי לנו לנסוע בו.

קשה להפרד מפינת החמד בחצר ובכל זאת לקראת השעה 10:00 יצאנו לדרך.

כעבור כשעה הגענו לParga . נתקענו בפקק תנועה ואל אתר הטירה העתיקה כלל לא יכולנו להתקרב. ראינו שמעבר לפניה לכוון הטירה הכביש צר ביותר ומשאית תקועה. החלטנו לוותר. יום ארוך עוד לפנינו. אם לא עולים וגם הנתיב חזור עמוס כלי רכב שלא זזים ממקומם אז צריך למצוא מוצא אחר. חיפוש במפה. אפשר לחזור לכביש הראשי בדרך אחרת, אבל קודם לכן כדאי להמשיך שמאלה אל החוף. הגענו לרצועת חוף ים יפה ב chrisogiali. חם מאוד. טיילנו קצת על החוף, וכמובן צילמנו. לקראת צהרי היום המשכנו בדרך העוקפת אתParga . כאן רק הנווטן של גרמין הכיר את הדרך.

הדרך דרומה יפה. הרבה עצי הרדוף פרחו לצד הדרך. לפעמים הסתירו את המפרצונים היפים . רגע לפני שהכביש משתלב עם כביש 18 משקיפים על ביצת Kalodikiou. כביש 18 קצת יותר רחב אבל הנסיעה לאורך כ10 ק"מ היתה איטית ביותר. לא היתה שום אפשרות לעקוף רכב איטי שנסע לפנינו. עיקולים קלים רבים וכשכבר היה שדה ראיה הגיעו מכוניות ממול. כשמתרחקים מקו החוף הנוף מרשים פחות. השילוט שחלקו ביוונית בלבד והנווטים שיגעו אותי. הכנסתי לנווטן את גשר Arta . הגענו לצומת שלא נראה כמו במפה והנווטים בכלל עוד לא הגיעו אליו. הייתי עסוקה בהבנת שמות ישובים ובאיתורם במפה כדי להבין אם יש עוד צומת ובינתיים הנווטים לקחו אותנו דרומה ולא לArta חזרנו ופנינו ושוב מלא שלטים, אני לא הספקתי לקרוא את כולם, גם לא לא הבנתי חלק מהכתוב. בעצם תכננתי להגיע גם לאנדרטה לנשות Zalongo אבל פספסתי את הפניה. היום אני יודעת שהיינו צריכים לפנות לכוון Kanalaki (השלט היחידי שקלטתי טוב), אבל עד שמצאתי איפה זה כבר היינו רחוק מעבר לצומת. לא חוזרים.

ידעתי שיש לי לפעמים קושי בתרגום המפה למציאות וכאן בדרכים זה היכה בי בעצמה רבה.

ב 13:00הגענו לArta . איפה לעזאזל פונים לגשר. הגענו לצומת. רמזור אדום. עצרנו אחרי רכב שלא מהר להתקדם כשהרמזור התחלף. פנינו בעקבותיו, כך מורה הנווטן. בדיעבד גילינו שלא כאן הפניה. שינויים בתנועה. אבל ככל הנראה תוך כדי מעקב אחרי הנווט פיספסתי שלט הכוונה וכמוני גם הנהג לפנינו. הפניה כמה מטרים קדימה. ואיפה עוצרים כדי להגיע לגשר. לצד הכביש מסומן שאין חניה. בכל זאת עצרנו מעבר לגשר וחצינו את הכביש. לא רואים מכאן הרבה. ואיפה נעשה הפסקת אוכל? היינו כבר רעבים! הפעלתי את ה Wifi העברת נתונים בסלולרי ומצאתי שיש מסעדה מעברו השני של הגשר. ניווטתי אליה. כאן אין מגרש חניה אבל אפשר לחנות לצד הדרך/שביל רחב.

הגענו לחצר מסעדה כייפית. כאן עץ הדולב הגדול ביותר, ענק, שראינו עד כה ענפיו נסמכים על עמודי בטון. ההמתנה למנות שהזמנו היתה ממושכת. בינתיים נהנינו מצל האילן ונוף הנהר עם הגשר העתיק. ב 14:45 יצאנו לדרך. קצת הסתבכנו בגלל איטיות הנווט. גוגל מפס הוכיח כאן עליונות. נסענו לכביש 30 למלא דלק (כאן יותר זול מאשר בSivota ). תחנת הדלק בכוון שלנו לא פעילה. לא רחוק מכאן בצענו סבוב "פרסה" לתחנת הדלק שמעבר לכביש, לכיוון השני ,(23.37 ליטר עלו 35 אירו) מה שגורם לי להחליט להגיע לכביש מספר 5. במפה של הנווט לא הופיע מחלף אבל ראיתי אותו. כנראה מהיר יותר ולא נסתבך בעוד סבוב חזרה. האמת היא שעל פי הזכרון שלי נסענו אבל לא הרבה זמן על כביש זה עד שירדנו מזרחה. לפי גוגל בכלל לא יכולנו לפנות מכביש 5 לכביש שנסענו בו (רשמתי לי שעברנו פניה ל Chrisorrachi ו ל Thiamos) הנסיעה איטית, מידי פעם הנוף מרשים. הרבה עליות, ירידות וכמובן פיתולים. ממשיכים על E952.

לקראת השעה 16:30 בערך ביצבץ כתם מים כחול ובהמשך חצינו גשר ארוך על אחת משלוחותיו של אגם kremaston בדרך לקרפניסי. נופיו של האגם ליוו אותנו לאורך כמה ק"מ . הנסיעה איטית, יורדים בהר. ושוב הדרך מטפסת. ב17:30 הגענו לתחנת דלק שבה ניתן לקנות גם שתיה גלידה וחטיפים ולידה תצפית נוף יפה. לקראת 7 בערב חצינו את קרפניסי. שוב התברברות קלה, עומס תנועה, בורחים ממנו אל כביש עוקף וכעבור כרבע שעה הגענו לקפה ליטוס ב Agios Nikolaos שהוא בעצם ה”מלון” בו הזמנו לינה. חיפוש המלון בגוגל מביא למקום אחר בכפר. כמו ברחבי יוון גם כאן בית קפה הוא בית קפה ומסעדה היא מסעדה. בעל הבית שלח אותנו לאכול ארוחת ערב במלון ממול. התישבנו על המרפסת הצופה על ליטוס והכנסיה מצידה השני של והככר. ככל הנראה לא היו עוד אורחים/תיירים מלבדינו ברחבי הכפר. הכל סגור, העונה טרם החלה. תמורת 12 אירו קיבלנו ארוחת ערב חמה טובה מאוד.

https://goo.gl/maps/CjZi6NALWfK2

https://goo.gl/maps/GxHZj7vMBax

דרך Thiamos https://goo.gl/maps/aLbCxZrpbt52

היום נסענו כ300 ק"מ

חזרה לתכנית 

3.6 שבת אל פידאיקה מיקרו חוריו ועוד

קמנו מאוחר. שבת היום ואתמול היה יום גדוש נסיעה רבת עיקולים, עליות וירידות..

ארוחת הבוקר בבית הקפה היתה מפנקת ביותר. בעל הבית הציע לנו לקחת איתנו צידה לדרך את ה"שאריות". לא לקחנו. ב11:00 יצאנו לדרך אחרי שבעל הבית הכין לנו "תכנית". נסענו ל Fidakia שרחוקה מכאן כ36 ק"מ. (אצלי כתוב לבדוק אם חל שיפור במצב הכבישים כי בעצם שווה להמשיך בטיול מעגלי אבל לזה צריך ג'יפ).

החלטנו לעבור בתוך קרפניסי ולא לנסוע בכביש העוקף. בתוך קרפניסי תיירים רבים, הנסיעה איטית וגם בהמשך הדרך המהירות לא משהו. את עשרת הק"מ האחרונים עברנו ב1/2 שעה בערך. נסענו לאט להסניף את הנוף וגם עצרנו. ב12:15 הגענו אל הכפר הקטן. חנינו בכניסה וטיפסנו ברחוב הצר אל תצפיות לאגם Kremaston. בחזור לצד הרחוב טברנה ספק פתוחה. בעל הבית בדיוק חזר ממסע קניות. הזמין אותנו להכנס לכוס קפה. סרבנו בנימוס. הוא הציע לנו להמשיך לנסוע עוד 3 ק"מ לתצפית בכוון לAg. Vlacherna . מעבר לזה לדבריו הנוף דומה והכביש משובש. ( על פי גוגל אפשר להמשיך ברכב פרטי רק עוד כ2 ק"מ). אכן היה כדאי.

חזרנו לכוון קרפניסי ופנינו לכפר Neo Mikro chorio. אכלנו ארוחת צהריים במסעדת Το Χωριάτικο (כוריאטיקו) . חיכינו הרבה זמן למנות. היה כדאי (שעועית ירוקה שטוחה מבושלת ברוטב עגבניות גזר ותפוחי אדמה וסטייק עגל מעולה.. המשכנו בנסיעה עד Gavros . פינת חמד משובצת סחורה לתיירים .

המשכנו מעבר לכפר לאורך הנהר עד לנקודה שיכולנו לפנות חזרה. חזרנו עד מיקרו כוריו. צפונית לפניה אל הכפר יש פניה ל Chorio Megalo. במגאלו חוריו יש רחבת חניה. עצרנו. טיפסנו במעלה הרחוב. פנינו ימינה אל מוזיאון שהיה סגור (באף מקום לא ניתן היה למצוא מידע מתי הוא באמת פתוח). המשכנו בדרך, ראינו מגדל פעמון מעניין, עברנו בסימטאות עד שחזרנו למגרש החניה . טיול רגלי נחמד.

בהמלצת המארח שלנו בליטוס בדרך חזרה פנינו לכיוון Klavsi לא רחוק מהצומת , מצד שמאל , פינת חמד בחיק הטבע. התחלנו לעלות בשביל שמתחיל קרוב לנהר אבל בזכות משפחה מקומית מטיילת חזרנו וטיילנו לאורך שפת הנהר. טיול קצר , מקסים.

לעת ערב חזרנו לחדר.

התחזית למחר גשם ועוד גשם. נסענו כ 115 ק"מ

https://goo.gl/maps/NpjjmaT1Tjn

חזרה לתכנית 

4.6 א' נסיעה להר Tymfristos ובקור בKrikello

08:30 בית הקפה עדיין סגור. אם התחזית גשום אז כדאי למהר ולעלות להר כל עוד השמש זורחת. נסענו לאתר הסקי Velouchi בגובה 1840-2220. הנוף בדרך מקסים. הכוונה שלנו לעלות לפסגה ברגל אלא שברגע והתקרבנו לתחנת הרכבל ענן כבד טס מולנו וכיסה את ראש ההר. רוח חזקה נשבה. לא העזתי לצאת לטייל ברגל במסלול לא ידוע כשאין עוד אנשים בסביבה. בעלי רצה להמשיך לנסוע אבל הכביש היה הרוס. עלינו לחניה והתבוננו קצת סביב. עקבנו אחרי הענן. ירד קצת גשם וולסרוגין גם בדרך חזור. אחרי אחד העיקולים מצאנו נקודת עצירה לצד הכביש יכולנו לטייל קצת בשדה פורח. היה נעים. הנוף יפה מאוד. חזרנו למלון לארוחת בוהריים. בעל הבית בחופשת סופ"ש רגע לפני שעונת התיירות נפתחת. יצאנו לכפרKrikello . הדרך ברובה עוברת ביער, מטפסת בהרים. הגענו ב 12:30 לאחר נסיעה של כשעה. עצרנו לצד הכביש הראשי במפרץ חניה וירדנו אל הכנסיה/ככר הכפר. היה אמור להיות כאן ארוע כלשהו אבל לא היה זכר לפעילות כלשהי. הגשם המובטח לא ירד. טיילנו בכפר, רוב הדרך היה לנו מדריך טיולים הולך על 4, באישור בעליו. חלק מבתי וחצרות הכפר כאן מאוד מטופחים ואחרים כלל לא. כאות לסיום המסלול ה”מדריך” שלנו נכנס לטבול במי תעלה בצומת בה החל להוביל אותנו. עלינו אל ככר הכפר הסמוכה שהיתה כמעט ריקה. התישבנו ליד אחד השולחנות אחרי שראינו שמלצרית יורדת אל בית קפה שמעבר לכביש ומגש בידה.

בתכנית שלי היה רשום לנסות להגיע ל Stavli(כנראה שהחלק האחרון בדרך רק ברגל) אבל לא התחשק לנו להמשיך לטייל.

חזרנו דרך Klavsi. חלק מהכביש בין ההרים היה משובש. לסרוגין נוף ההרים מרשים. ב Aniada מעקף. הכביש שממשיך ישר משובש לגמרי. צריך לפנות שמאלה. רק מפס.מי התעדכן. וכמובן בעלי לא מבין וכועס שאני מטעה אותו.. חזרנו בשעה 15:00. מנוחת צהריים והתארגנות לקראת היציאה לדרך מחר.. ארוחת הערב במלון היתה טעימה אבל ללא אפשרות בחירה. שאריות אחרי יום חופשה בו השמש זרחה והיו הרבה סועדים. נפרדנו מג'ורג' בעל המלון Di Neve שהשביע רעבוננו בערבים האחרונים . עלינו לחדרנו , בילינו ערב שלו על המרפסת הענקית. נהנינו מהירוק סביב, מהעננים היפים במיוחד בשעת השקיעה ומפסגות ההרים המרשימות.

https://goo.gl/maps/MoxkALoSCuw

היום נסענו כ100 ק"מ.

חזרה לתכנית 

5.6 ב' נסיעה Prosous למפרץ קורינתוס

קמנו לבוקר קריר.התענגנו על ארוחת הבוקר בתוך בית הקפה ולא על המרפסת.

ב10:00 יצאנו לדרך. קטע הדרך הראשון מוכר לנו כבר. ב Gravos קיויתי לראות את הצבעוניות שהיתה שלשום אבל התאכזבתי. כל החנויות סגורות. אחרי כ40 דק' נסיעה הגענו לקטע דרך הכי מרשים בכל הטיול כולו, צמוד לנהר (Rema krikeliotis). עצרנו וטיילנו ברגל הלוך ושוב. למנזר Prousosהגענו ב11:15. יש לפנות שמאלה, ולרדת אל החניה. (נסענו רק כ 36 ק"מ מהמלון) הבקור במנזר נמשך כחצי שעה. די מרשים. המשכנו בדרך, עברנו את פרוסוס. הגענו לשלט שמפנה ימינה לΑγρίνιο וישר אלΤόρνος Καστανιά ,Πρόδρομος . ביוונית בלבד. ( Agrinio )(Prodromos, Kastania, Tornos )

בטריפאדויזור קראתי: כדי להגיע למערה עוברים את הכפר Prousos לאחר מספר דק' , כ1.5 ק"מ יש בית קברות משמאל, עוד 1.5 ק"מ ועוצרים ממש לפני הגשר, ניתן להחנות בצד ימין של הגשר תראו שלט, מזרקת מים קטנה וכמה ספסלים. משם סימון השביל ע"י ריבועים אדומים על העצים צבועים או נעוצים. תוואי השביל בעליה מתונה אך חלקלק צריך ללכת בזהירות יש קטע תלול יותר. משך ההליכה כ חצי שעה+. לאורך השביל יש 2 מפלים ו בריכות ….

כדי להגיע למערה השחורה צריך להמשיך כאן ישר אבל הכל קורה מהר..

להערכתי נסענו כ 500 מ' בירידה ועצרנו בשול שמאל רחב. שם חנו כמה ג'יפים של מדרפט. ירדנו ברגל והגענו אל הכניסה לשביל שמוביל אל המערה, מצד ימין של הכביש. לא ראיתי גשר ולא מזרקה, גם לא ספסלים , בכניסה פגשנו בחור שאישר לנו שאנחנו במקום הנכון.

טיפסנו כמעט עד המערה השחורה. הקטע האחרון היה חלק מאוד והשביל צר כך שהעדפתי לא לעלות. מאוד נהניתי לטייל בשביל העולה ביער. בקטע מסוים יש בו כמה עקלתונים וראינו את המטיילים יורדים בהם. כל הטיול נמשך כשעה וחצי. חזרנו לכביש הראשי רב העיקולים והמשכנו דרומה. הנוף מרהיב. משתנה. פעם ראשונה שראיתי הרבה עצי דולב לצד הכביש ולא רק בככר הכפר. מהעקלתונים די נשבר לנו. ליד Kallithea מילאנו דלק. 1.57 אירו לליטר. 43.50 אירו27.71 ליטר. ב14:30עצרנו בטרמו להתרעננות והמשכנו עד למקום הלינה שנמצא בנקודת תצפית נפלאה. ב 14:30 הגענו ל Themos. זההזמן לארוחת צהריים. הכביש עובר במרכז הישוב. יש בתי קפה מסעדות וקונדיטוריה. לא הבנתי האם מותר לעצור לצד הכביש. נעדפתי שנמשיך לנסוע עוד קצת.ואכן מימין מצאנו מגרש חניה גדול. חזרנו לרחוב הראשי והתישבנו במסעדה. 17 אירו שילמנו במסעדה על מנת סלט ופסטה ברוטב בולונז. בקונדיטוריה 1.5 אירו על מאפה קדאיף ובבית הקפה שילמנו 3 אירו עבור קפה יווני וקפוצ'ינו. לקראת 16:00 יצאנו מטרמו ובשעה 17:00 חצינו את הנהר Evinos ולקראת 6 בערב הגענו ל Treanto Nafpaktos boutique Hotel.

הדרך לכאן יפה. בתוך הישוב צריך לנהוג במשנה זהירות. באחת העליות כמעט קרתה לנו תאונה כשרכב יצא בפזיזות מחניה. את פנינו קיבלה הבת אָני, אדריכלית במקצועה שעוזרת להוריה. גם אחיה היה במקום אך אינו דובר אנגלית.

קיבלנו חדר ענק, מפנק, במפלס העליון. החניה מעבר לכביש. יש חדרים גם במפלס התחתון. יש מעלית ויש חניה בחצר אבל לדעתי לא כדאי לרדת אליה כי אין איך להסתובב חזרה. צריך לצאת ברוורס בעליה די תלולה. התלבטנו מה ואיפה לאכול ארוחת ערב. בהתיעצות עם בת בעלי הבית האפשרויות שעמדו בפנינו היו : נסיעה של כ 20 דקות למסעדת דגים טובה ב monastiraki שמה Psarotaverna Eliopoulos או להזמין פיצה לחדר. כיון ששבענו עקלתונים הזמנו פיצה. נהנינו מארוחה רומנטית על המרפסת שממנה צופים מצד אחד רחוק למטה על מפרץ קורינתוס, רואים את הגשר בין Rio ו Antirrio ומצד שני מבנה כנסיה או מנזר(?)מרשים . מצאתי ששמו Adelfotis Metamorfoseos Sotiros Nafpaktou.

רגע לפני שהלכנו לישון צייץ הטאבלט. קיבלנו "תזכורת" מהמלון בארכובה. הסבר כיצד להגיע למלון שנמצא בעצם 12 ק"מ צפונית לעיירה. פרט קטן שבעלי לא שם לב אליו בעת ההזמנה.

היום נסענו כ130 ק"מ.

חזרה לתכנית 

6.6 ג' נסיעה לארכובה

ארוחת הבוקר מוגשת אחרי 08:30. אָני ואמה הכינו לנו ארוחת בוקר עשירה וטעימה. חשבנו לשבת לאכול על מרפסת חדר האוכל אבל קריר. לפחות צילמנו מכאן באור הבוקר.

ב10:30 יצאנו בדרכינו לדלפי. בנסיעה לאורך החוף המרחק עד המוזיאון כ100 ק"מ. אבל לאחר התיעצות עם אבי המשפחה שמכיר את האזור יצאנו לדרך ארוכה יותר דרך אגם Mornou . על פי המפה כ 140 ק"מ. לאחר נסיעה של כשעה בעקלתונים בהרים (על פי גוגל כ32 ק"מ ) בעלי מצא את מפתח החדר בכיס מכנסיו. הוצאתי כרטיס בקור שאני נתנה לי. התקשרתי. לא ענתה. מרגע זה כל מחשבותי היו רק סביב מציאת פתרון. לא נחזור זה ברור. איבדתי את הרכוז בדרך. עברנו גשר. לא התבוננתי מספיק טוב על המפה ולא שמתי לב שמיד אחרי הגשר הזה צריך לפנות ימינה ולחצות עוד גשר. נסענו כחצי שעה, מאז מציאת המפתח, היתה לי הרגשה שאנחנו אמורים כבר להגיע לאגם. בדקתי את מיקומנו במפס.מי ומצאתי שאנחנו נוסעים צפונה במקום מזרחה . צחקתי (לא די שאין לנו קשר עם המלון גם טעינו..אם לא הולך אז לא הולך).... היה קשה לשכנע את בעלי שאנחנו באמת לא בכוון הנכון אחרי שעברנו עקלתונים לא קלים. עצרנו, הסברתי לו את המפה וכעבור כ-20 דקות נהיגה בעצבים הגענו חזרה אל הגשרון הנסתר . לפחות הנוף בקטע הזה היה שווה את הטעות. וכעבור עוד 35 דקות הגענו לסכר על האגם. (הייתי גאה בעצמי שהערכת הזמן שלי טובה מזו של גוגל. חהחהחה) בדרך היה מחסום בגלל עבודות שיפוץ או החלפה של עמודי חשמל. הנוף באזור האגם בהחלט יפה. לאחר כמה תצפיות על האגם וצילומים המשכנו אל חוף Erateini. אכלנו ארוחת דגים משובחת במסעדת Katina. ספרנו לבעל המסעדה על בעיתנו עם המפתח ובקשנו שיתקשר למלון כי לא כולם יודעים שם אנגלית. לקח את כרטיס הבקור. ניסה קודם כל להתקשר לאני. היא התנצלה שלא ענתה לנו מוקדם יותר כי היתה בדרך לאתונה. הם גילו שיש להם מכר משותף בנפפקטוס ואצלו תוכל לקבל את המפתח. מסרנו לו את המפתח ועד היום לא קיבלנו הודעה שהמפתח הגיע ליעדו.

המשכנו לGalaxidi. היה חם מאוד, מתיש, כך שטיילנו רק מעט ליד המים. ערכנו קניות ולקראת השעה 17:00 המשכנו בדרך. הנוף יפה מאוד. עצרנו לתצפיות (איך לא?) והמשכנו לדלפי. הדרך יפה. בדלפי המוני תיירים. צפוף. חניה ליד המוזיאון לא מצאנו כך שהמשכנו ישירות למלון שנמצא באמצע שום מקום בכניסה לשמורת ההר פרנסוס ישירות אל מקום הלינה שנמצא צפונית לArachova. הגענו ב18:00. היינו האורחים היחידים במלון. בחרנו חדר. בקשנו קומקום והתישבנו על המרפסת למרגלות ההר (שעדיין היו בו שלוגיות) והכנו לנו ארוחת ערב מהמצרכים שקנינו.

בגלל הטעות בדרך נסענו כ200 ק"מ.

https://goo.gl/maps/mpQPTvRHhhm

https://goo.gl/maps/eb7LtwKBqXK2

חזרה לתכנית 

7.6 ד' בקור דלפי ועוד הפתעות

קמנו לבוקר גשום. ארוחת הבוקר סבירה. כוללת ריבות תוצרת בית.

09:30 יצאנו בגשם לדלפי. בירידות לארכובה רצינו לצאת לצלם אבל היתה רוח כל כך חזקה שאי אפשר היה לפתוח את דלתות המכונית.

עצרנו לצד הדרך קרוב למוזיאון לאחר שעברנו במגרש החניה הקטן והוא היה מלא. . בקופה לא המתינו אנשים אבל במוזיאון היו מבקרים רבים. בקרנו במוזיאון המרשים. עלינו לאתר העתיקות בשם: מקדש אפולו, האמפיתיאטרון והאיצטדיון. גשם ירד רוב הזמן.כשחזרנו לחניה הגשם פסק. בשעה 13:00 המשכנו לארכובה. החנינו את המכונית ויצאנו לטיול רגלי ברחובותיה. כאן אכלנו ארוחה טובה במסעדה חביבה. יחד איתנו סעדו תלמידים בטיול שנתי. המלצר לבש חולצה שעליה מודפס שלום. סיפר לנו שאמו מתנדבת בכנסיה היוונית בירושלים ובכל בקור מביאה לו חולצה ישראלית. הוא אוהב את סוג הבד הישראלי. כשבקשנו לשתות מים ניגש עם הכד ומילא אותו ממי הבאר, ליד המסעדה. אחרי הארוחה טיפסנו מדרגות רבות אל הכנסיה וירדנו בסמטאות יפות. ב15:30 יצאנו בדרך חזרה למלון. פנינו על פי המלצה שקיבלנו במלון אל השביל שמוביל למערת Corycian , עצרנו במקום בו השביל עדיין טוב. טיפסנו אל המערה. מעניין כאן.

אחרי 18:00 חזרנו לרכב המשכנו בדרך אל הכפר Epatalofosשלדעת בעלות המלון כדאי לבקר בו. הנווטן הביא אותנו לנקודה מסוימת. אחד היוונים שפגשנו הצליח להבין אותנו והסביר לנו שאנחנו במקום הנכון. אנחנו יכולים לחנות כאן לצד הכביש (הצר למדי) ולעלות ברגל דרך הכיכר אל נחל ומפל מיים נחמד באמצע הכפר. בבית קפה נחמד זכינו לקבלת פנים לבבית ואכלנו טוסט

חזרנו למלון שבעים וכך פתרנו גם את בעית ארוחת הערב מחוץ לעונה.

חזרה לתכנית 

8.6 ה' חזרה לשדה התעופה של אתונה

יצאנו בבוקר לבקור במנזר Hosios Loukas והמשכנו לשדה התעופה באתונה. הגענו בדיוק כמתוכנן ב13:30.

בכביש המהיר שילמנו ב2 מקומות 3.25 2.80

Toll Station Athens Lamia, Posidonos 21, Metamorfosi 144 51, Greece

Afidnai Toll Station, E75, Oropos 190 14, Greece

חזרה לתכנית 

 מקומות הלינה שלנו 

1. Elenas house Kanari 7, Artemida, Loutsa, 19016

ל”וילה” עולים קומה אחת בגרם מדרגות צר. הוילה היא דירונת מאובזרת שבה חדר אמבטיה צפוף, חדר השינה קטן. מיטה זוגית צמודה לקיר והמזרון לא הכי נוח אבל בסך הכל מאוד ביתי. אלנה הראתה לנו את כל מה שצריך, בקשה שלמחרת נשאיר את המפתח על השולחן כי היא לא תגיע בבוקר. זה יום השם שלה. במקרר מצאנו מים ופירות לשמוש חופשי ומעליו קערה עם עוגיות וקוראסונים באריזות הרמטיות לארוחת הבוקר. בבוקר אלנה התקשרה לשאול האם ראינו אותם.

2. Portariá, 37011 Pilion terra hotel

3 לילות - 202.5 אירו.

המלון ממוקם משמאל הכביש בין פורטריה ומקריניצה. למלון ירידה חדה מהכביש הראשי. עוברים 3 מבנים שבשניים מהם חדרי המלון ובסוף הדרך חניה, קרוב לקבלה. אין מעלית. למרות שלא היו אורחים הציעו לנו תחילה חדר בקומה השניה, בגלל הנוף , אבל סרבנו כי היה בו ריח סיגריות. קיבלנו חדר בקומת הקרקע (גם אליה מגיעים בכמה מדרגות) החדר היה נוח. לנו המזרון היה קצת רך מידי. חדר אמבטיה סביר.

ארוחת הבוקר הכילה הרבה מאפים במילוי גבינות או תרד וצמחי בר.

3. Dellas boutique hotel Kastraki, Kalampaka, 42200

2 לילות - 150 אירו.

כאן פקידי הקבלה והברמן היו חביבים מאוד. בקומת הקרקע חדר האוכל. קיבלנו חדר בקומה ראשונה בקצה המסדרון. חדר סביר בגודלו עם חלון שפונה לקסטרקי. רצפת החדר מכוסה שטיחים. ככל הנראה החדר לא היה נקי וסבלתי מאוד מקשיי נשימה בלילה.

ארוחת הבוקר טובה.

4. hotel Machales Kipoi, 44007

2 לילות – 92 אירו.

למרות שהמלון על הכביש הראשי בקיפי קשה למצוא אותו כי בשלט הוא רשום רק ביוונית. ליד הכביש הבנין המרכזי בו יש קבלה וחדר אוכל לארוחת בוקר. יש גישה לבנין זה גם מתוך החצר. צריך לעלות במדרגות.

כשמגיעים לקיפי מצד ימין של הכביש, במורד חצר ובה מספר מבנים, מיד מעבר לחצר שביל ירידה לרכב לחניה בתוך החצר. בחצר יש מבנים דו קומתיים. בכל מבנה דירת קרקע ודירה בקומה מעל. למרות הצורך לעלות במדרגות בחרנו חדר בקומה העליונה. מרווח יותר. יש מטבחון מאובזר. חדר אמבטיה צפוף, המים מהמקלחת גלשו לרצפה.. המטה היתה נוחה.

5. Astra Megalo Papigko, Pápigkon, 44004

2 לילות 140 אירו.

מלון אסטרה נמצא על אם הדרך למיקרו פפינגו. קרוב לכביש יש מרפסת שמשרתת את באי המסעדה. יש חניה לצד הכביש.

קיבלנו חדר מאוד לא נעים. ירידה במדרגות לא מקורות אל מתחת לפני הקרקע. רק החלון בגובה הקרקע+ . חדר אמבטיה צר וארוך שכלל גם סאונה קטנה. היא שימשה אותנו להנחת המגבות כי אין אף קולב, גם לא מקום קבוע לניר טואלט. אין ויפי בחדר. גם במבנה הראשי הקליטה היתה חלשה. רק בתוך חדר האוכל ובחצר לידו היתה קליטה. חצר המלון יפה. מכילה גידולי שדה שמשמשים להכנת הארוחות. המיטה נוחה אבל החדר פוריטני.

6. Art debono Gouvia, Gouviá , 49100 Corfu

2 לילות – 270 אירו.

המלון הכי יקר שהיינו בו והוא היה בהחלט המלון הכי מפואר יחסית למקומות הלינה בהם היינו עד כה. חדר גדול ונוח מאוד. חדר אוכל ובו שרות עצמי. מגוון מאוד גם בבוקר גם בערב. אכלנו רק בערב הראשון במלן כי יחסית למה שאנחנו אוכלים 15 אירו לאדם זה הרבה כסף. הגישה נוחה. יש חניה. היתה מלאה.

7. Villa polyxeni Syvota, 46100Igoumenitsa

לילה 1 – 50 אירו.

חדר קיבלנו בקומה השניה. יש בחדר כל מה שצריך, נוף מקסים. החדר קצת צפוף אבל היה נקי ואפשר להסתדר. בעלת הבית סופר לבבית.

8 .  Lithos gesthouse ,Agios Nikolaos Karpenissi

3 לילות- 180 אירו

יש 3 חדרי ארוח בקומה מעל בית הקפה ליטוס. קיבלנו דירה. בחדר שינה קצת צפוף כי יש בו מדרגות עץ למיטה נוספת. סלון גדול ונוח וממנו גישה למרפסת גג שמשמשת גם את שאר האורחים. היה מאוד נעים.

ארוחת הבוקר בבית הקפה מצוינת. דאגו לנו גם לסנדויצ'ים ליום הטיול.

9. Skala, Nafpactos Treanto boutique hotel,

לילה 1 – 60 אירו.

וילה חדשה שנבנתה לא מזמן מנוהלת על ידי משפחה שלא ברור אם היא גרה במקום.

קיבלנו דירה שכללה שני חדרי שינה. כמובן שהזדקקנו רק לחדר אחד ולמטבחון. הכל מרווח ומאווורר.תענוג. תצפית הנוף נפלאה. ההגעה קצת יותר קשה. הנסיעה ברחובות כפר צרים וצריך להזהר כי רכבים יוצאים ”על עיוור” מחניות בחצר. ארוחת בוקר מצוינת מאפים תוצרת בית בתוספת לירקות ביצים ולחם...
 10. in Arachova by Delphi Boutique Hotel Skamnos

2 לילות -161 אירו.

צפונית לארכובה. המלון הכי ביתי/משפחתי

(אולי כי לא היו הרבה אורחים) שהיינו בו ויחד עם זה היה כייפי. חדר סביר עם נוף להר. ארוחת בוקר לא מאוד עשירה אבל משביעה וכללה ריבות מענינות תוצרת בית.

חזרה לתכניתלסיכום:

נסענו קרוב ל 2770 ק"מ.

עלויות:

כרטיסי טיסה- 1165 ש"ח.

בטוח נסיעות – כ 1320 ש”ח

השכרת רכב – 1964 ש"ח

עבור לינה - כ1355 אירו.

מעבורת לקורפו 124 אירו , הלוך ושוב כולל ביטוח.

דלק - 177 אירו.

כ 850 עבור ארוחות והוצאות קטנות נוספות.

בסה”כ היה לנו נעים לטייל קדם עונה כשאין הרבה תנועה בכבישים.

מזג האויר היה סביר גם אם לפעמים ירד גשם.

בחצי האי פיליון כדאי להשאר לפחות עוד יום יומיים, במיוחד אם רוצים לטייל יותר ברגל.

למרות שקיויתי לערב של שקיעה יפה במטאורה ולא זכינו לה איני מצטערת שנשארנו 2 לילות.

איני מכירה את הדרך הישירה ממטאורה למצובו אבל לא מצטערת על הבחירה לנסוע בדרך הארוכה דרך ההרים. מתארת לעצמי שכדאי להשאר עוד לילה במטאורה לטיול צפונה משם או ללון לילה במצובו. על פי סיפורי טיול של מטיילים אחרים יש לי הרגשה שזה המקום היחידי שמזג האויר גרם לנו לפספס.

אזור קרפניסי יפה מאוד למרות שלפי הבנתי פחות ישראלי מגיעים לשם מאשר לאזורים אחרים.

להערכתי ב 2 טיולים של 14 יום אפשר לתור קצת יותר לעומק את האזורים בהם בקרנו. לשלב טיולים רגליים. יש מסלולים אתגריים שלי היה ברור מראש שלא נעשה.