היינו כשלושה שבועות בפיליפינים, ירח דבש, במהלך ינואר 2015. כחצי מהטיול הקדשנו לטיולי "יום" וטראקים ואת החצי השני לחופשה "בטן גב".

תכננו את הטיול בעזרת טוריסמו פיליפינו והזמנו הכל דרכם. שורה תחתונה: אנחנו מאוד ממליצים על השירות.

אנסה לפרוט את היתרונות והחסרונות של העבודה איתם:

יתרונות: הכל מאורגן ומתוקתק, איסוף משדות התעופה (תמיד מחכה לכם נהג עם השם שלכם), איסוף מהמלונות בבוקר, נהג פרטי שמביא אתכם לסוכנויות המקומיות שטוריסמו עובדים איתם, ממתין לכם ומחזיר אתכם בסיום הטיול למלון. השירות החל בהתכתבויות כשמונה חודשים לפני ההמראה ונמשך ממש לאורך כל הטיול כאשר במהלך החופשה הם כל הזמן מוודאים שהכל בסדר, כולל טלפונים יומיים לנהגים וכד'. הטיול עצמו היה הרבה יותר פשוט ומאורגן ונחמד להרגיש בטיול מאורגן אבל פרטי כשאתה לא צריך לדאוג לכל דבר בכל רגע. רוב טיולי היום היו פרטיים למעט איפה שציינתי “איסופים משותפים”. כל אופציה ניתן להוזיל ע”י הפיכה למשותף או ליקר ע”י הפיכה לפרטי. אנחנו העדפנו תמהיל שרובו המוחלט פרטי.

חסרונות: כלל התשלום חייב להתבצע מראש (בסוף כ-10 אחוז שילמנו ביום ההגעה). לא ניתן לבטל מלונות בדומה להזמנה מקוונת רגילה (היה לנו סיפור שניסינו להחליף מלון מס' ימים לפני ההגעה למנילה בשביל לא לצאת משדה התעופה - המטרה הייתה לחסוך פקקים בגלל ביקור האפיפיור ולא הצלחנו).

לגבי מחירים - זה גם ביתרונות וגם בחסרונות - יש מלונות שהם משיגים מחיר יותר טוב ממה שיכולנו להשיג ולפעמים זה משמעותי (הזמנו דרכם גם את הטיסות שהיו טובות יותר ובמחיר זהה למחירים בארץ). יש מלונות שהמחיר קצת יותר יקר ובחרנו שלא להתעסק עם ההזמנה שלהם ופשוט להמשיך עם טוריסמו. לגבי טיולי היום באזורים השונים והנהג - בחלק ניכר מטיולי היום המחירים יותר יקרים דרך טוריסמו אבל לא באחוזים רבים.

טיפ למרכיבים טיול לבד - בהרבה מהמלונות אפשר להזמין ישירות את טיולי היום (לדוגמא דרך המלון בpuerto princessa אפשר להזמין טיול לנהר התת קרקעי או לשיט גחליליות, דרך המלון באל נידו או בכל מקום באל נידו אפשר להזמין את טיולי tour C. tour A, tour B מהיום למחר, דרך המלון בבנאווי אפשר להזמין טיולים לבתאד וHAPAO וכל דבר אחר באזור).

****************************************************************************************

פירוט הטיול:

נחתנו במנילה וחיכה לנו נהג שאסף אותנו למלון. במנילה ישנו במלון BERJAYA MAKATI, מלון סה"כ בסדר. למחרת בבוקר אסף אותנו הנהג לנסיעה של שעתיים להר הגעש TAAL. הר הגעש מכונה האגם שבתוך האגם. הנהגים יודעים את העבודה ודואגים להביא אותך לסוכנות המקומית שאחראית על טיול היום. בשביל להגיע להר עצמו צריך לשוט בסירת מנוע כ-20 דקות. לאחר מכן אפשר לטפס ברגל או לעלות על סוסים. בדיעבד היינו מטפסים ברגל. נראה שהסוסים לא מאוד אוהבים את זה. יש קטע מאוד "ממוסחר" בטיולי יום כאלו, גם בפגסנחאן, ביציאה לדרך או במהלך הטיול מישהו פוגש אתכם ושואל האם תרצו לקנות שתיה לעובדים (מושכי הסוסים או החותרים בסירה, מאי נעימות אתה כמובן מסכים אך שלא יהיה ספק, הם לא באמת מקבלים שתיה אלא זו שיטה להרוויח קצת מהתיירים). רוב טיולי היום כוללים ארוחות צהריים.

יום למחרת היינו במפלי פגסנחאן, טיול מדהים שכולל שיט בקנו עם שני חותרים שבהלוך חותרים נגד הזרם ומעלים את הסירה במעלה הנהר עד להגעה למפל. לאחר ארוחת הצהריים המשכנו לAngeles שם ישנו במלון Best Western The Mint. הערה: אפשר לחזור לישון במנילה, המשכנו חלק מהנסיעה לצפון לקראת טראק להר געש פינטובו.

יום למחרת נסענו כשעתיים להר געש פינאטובו - אחד מטיולי היום המוצלחים. ההגעה להר הגעש כוללת כשעה נסיעה בג'יפים (חלק מהדרך היא בטוואי בו עברה הלבה בהתפרצות האחרונה דרך אבני הבזלת). לאחר מכן יש כשעתיים הליכה בעליה ללוע הר הגעש שם חוזים באגם מדהים ביופיו. ברוב המקומות "המדריכים" הם פשוט אנשים מקומיים שמובילים אתכם ליעד ולא באמת מדריכים כפי שאולי תתארו.

בחזרה עברנו בשבט האייטאס - האמת שציפינו ליותר מהביקור אבל "המדריך" לא באמת הסביר על המקום ולא נראה שתושבי המקום התלהבו מביקור של תיירים עם מצלמות. יחד עם זאת, הביאו לנו שקית עם חטיפים לחלק לילדים הקטנים. חזרנו אחרי צהריים למלון ב-ANGELES.

בבוקר המשכנו את הנסיעה לצפון, נסיעה שארכה כ6-7 שעות כולל עצירות. הגענו לבנאווי. מזג האוויר היה ערפילי ומעט גשום. ישנו במלון היחיד בעיירה, סה”כ מלון טוב. יש גם הרבה Lodge אם מעוניינים לחסוך. בערב צפינו במופע פולקלור מקומי. המופע עצמו מתקיים בלובי המלון ומציג את בני שבט האיפוגאו. סה"כ היה נחמד, לא חובה. בכל מקרה התשלום שלנו ושל זוג ישראלים נוסף (כ-70 דולרים כ"א) הוא שהביא את המופע ללובי. כנראה שהיה מופע גם אם לא היינו מזמינים אותו.

יום למחרת יצאנו מוקדם בבוקר לטרק לכפר בטאד בו רואים את טראסות האורז המדהימות שבנו בני שבט האיפוגאו במשך 2000 שנים. אנשי הכפר בטאד עדיין עובדים בטראסות ומגדלים שם אורז (ודגים). הטראק עצמו לא פשוט ולקח לנו כ-4 שעות להגיע למפל וזמן זהה בחזרה כולל ארוחת צהריים שהוזמנה מראש באחת המסעדות בדרך למטה. היה גשום יום קודם ולכן המסלול עצמו החליק וביצענו אותו בזהירות רבה (slowly but surely ע"פ המדריך). היה לנו בטרק מדריך ממש טוב - דרק ואם אתם מזמינים דרך טוריסמו תנסו לבקש אותו. שימו לב שהטיול מצריך כושר בינוני כי הוא כולל ירידה ועליה של הרבה מדרגות.

בבוקר למחרת יצאנו לכיוון סגאדה - סה"כ יום מוצלח שכלל ביקור במערות הקבורה, הקברים התלויים. הביקור כולל את מערת הקבורה. יש מערה נוספת (מערת עטלפים) והסיור שנקרא Connecting Caves כולל מסלול של 4 שעות (לא פשוטות לפי מה שהבנו) בין המערות, בחושך עם פנסים. גילינו שם שיש מסלול "ביניים" של שעה וחצי הכולל ירידה למערה והליכה עם מדריך ואששית בתנאים לא קלים – מצד אחד מקבלים את החוויה של המערות אבל במסלול פחות ארוך. הסיור של השעה וחצי מאוד מומלץ. בשביל מסלול זה היינו צריכים להחליף מדריך ולכן חשוב לבדוק לפני שיוצאים לדרך באילו אטקרציות בעיר מבקרים. הגענו לעיר ביום שבת והיה שם שוק נחמד. לאחר מכן חזרנו לישון בבנאווי.

יום למחרת חזרנו לכיוון שדה התעופה במנילה (נסיעה לא פשוטה של כ9 שעות) ועלינו על טיסה לפוארטו פרינססה. בערב ישנו במלון Fluries (מלון מעולה).

בבוקר אספו אותנו באיסוף משותף (נוראי) לנהר התת קרקעי. נוראי כי הואן מאוד צפוף. השיט בנהר עצמו מדהים ומאוד מומלץ. לאחר הטיול וארוחת הצהריים הייתה אפשרות לעשות אומגה (800 מטר) עלות של 50 שקלים לאחד. עשינו והיה מאוד נחמד. בערב יצאנו לשיט גחליליות. האמת שהסיור עצמו קצת הרגיש מיותר. שטנו במשך חצי שעה ל"מסעדה על המים" שם אכלנו ארוחת ערב. אחר כך המשכנו לכיוון הנהר שם יש ריכוז של גחליליות - שטנו במשך רבע שעה לכל כיוון כאשר מדי פעם יש הבהובים מאחד הצדדים, הרבה פחות מרהיב ממה שציפינו. השיט עצמו והאוכל היו בסדר. גם אזור הנמל של פוארטו פרינססה הוא אזור נחמד לטיול וכשחזרנו ויתרנו על ההסעה חזרה למלון.

יום למחרת המשכנו בואן משותף לאל נידו, נסיעה לא פשוטה של 6 שעות. באל נידו ישנו שני לילות והאי עצמו מאוד נחמד ובעיקר אפשר לצאת משם לטיולי יום של island hoping או לצאת לצלילות (שהן זולות ביחס ליעדים האחרים שבדקנו). הסיורים עצמם תויגו בשמות וכולם באי מכירים אותם, החל מ Tour A עד Tour D. אנחנו ביצענו את Tour C והיה מאוד מוצלח.

למחרת עברנו לריזורט Apulit. יש 4 כאלו של חברת El nido resorts - אלו מלונות יוקרה שהוקמו על איים פרטיים. היינו ארבעה ימים במקום המדהים הזה (השהיה שם יקרה משמעותית ביחס לפיליפינים ועולה כ400 דולר ללילה לזוג). ישנים בבונגלו על המים, יש 50 קוטג'ים כאלו. המקום עצמו נראה ומרגיש כמו גן עדן ושווה להגיע אפילו לשני לילות, החוף מרהיב, הצוות והאוכל ברמה גבוהה. יש 3 ארוחות ביום כלולות. בנוסף יש הרבה פעילויות כלולות (ספורט ימי לא ממונע - קייאקים, גלישת רוח וכד', ציוד שנירקול וסירות שיוצאות לאיים קרובים לצלול, פעילויות ספורט אחרות כמו סנאפלינג או טיפוס קירות).

החלק האחרון בטיול כלל שלושה ימים בבורקאי. ההגעה לשם הייתה ארוכה וצריך לקחת בחשבון נסיעות - החזרה מהריזורט למנילה ארכה שעות רבות ובבוקר למחרת הייתה לנו טיסה לקאליבו משם יש שעתיים נסיעה עד לבורקאי. בורקאי הוא אי של נופש, עמוס בתיירים. היינו במלון HENANN GARDEN, אחד הטובים באי. בערב יש מסיבות, פאבים לאורך כל רצועת החוף. במהלך היום אפשר להיות בבריכה במלון, על החוף המדהים או לעשות פעילויות ספורט ימי (כל מה שאתם יכולים לדמייין). אין לנו ניסיון בצלילה אז נמליץ על פעילות בשם HELMET DIVING, צלילה לעומק של 4 מטרים עם קסדה שמחוברת לחמצן (קסדת אסטרונאוט). היה מאוד מוצלח. אפשר גם לעשות קפיצה בין האיים הקרובים אבל אנחנו ויתרנו.