12 יום בסקוטלנד – שמיכת טלאים

סקוטלנד - ארץ בראשית, ובחלקים ממנה אף מזכירה את פני הירח – ראשית מאי - עדיין לא ירוק לגמרי, אפילו צהבהב - מדבר רטוב של אחרי הפשרת השלגים. יש שאוהבים יש שפחות. אני מדמה את סקוטלנד לשמיכת טלאים משובצת באבני חן. אבני החן אכן יפהפיות אבל הטלאים ביניהן, חלקם גדולים מאוד מאד, חלקם מדהימים ביופיים וחלקם פחות. הכול בעיני המתבונן.

כדרכנו מזה שנים החלפנו בית ורכב עם משפחה מסקוטלנד. 2-14 במאי. קצת מוקדם מידי מבחינת הנופים והצבעים. אבל כאוהבי קור, נהנינו מטמפרטורות "נוחוּת" שבין 6-14 מעלות. היה לנו טוב. בחוכמת הבדיעבד, גלאזגו, בה נמצאת הדירה היפה של המתחלפים, הייתה רחוקה מדי מן האטרקציות אליהן רצינו להגיע, מה שאילץ אותנו לשהות לילות רבים בדרך. בעצם ישנו בדירה 5 לילות בלבד מתוך 12. אבל בהחלט ניצלנו את הרכב.

אחרי עבודת חקר מקיפה ונבירה בקבוצת "סקוטלנד למטיילים" בניתי מסלול שנראה לי ממקסם את נתוני הפתיחה שלנו. כיוון שאנחנו לא מאלה שמסמנים וי וממשיכים ידענו מראש שנוותר על מספר אתרים מומלצים. זה בסדר, אנחנו אף פעם לא מרגישים שאנחנו מפסידים משהו. וגם מאוד אופטימיים – תמיד ישנה הפעם הבאה (כנראה, לא בסקוטלנד. אל תהרגו אותי!!).

אז כך זה תוכנן: (לא בהכרח בוצע בשל נסיבות)

יום 1 – טיסה נוחה לגלאזגו עם לופטהאנזה דרך פרנקפורט. הכרת הדירה והסביבה. לינה: גלאזגו

יום 2 – צפונה מגלאזגו לטירת Doune, קלנדר, לוך קתרין, לוך לומונד. לינה: גלאזגו

יום 3 - מזרחה מגלאזגו לפאלקירק, Linlithgow, בלאקנס ו- Culross. לינה: גלאזגו

יום 4 – צפון מערב לעבר גלנקו דרך Luss, יער טרופותי, אינווררי וגלנקו. לינה: גלנקו

יום 5 – מגלנקו, דרך מפלי סטיל, מערבה לכיוון האי סקאיי דרך מלאייג (מעבורת). לינה: ברודפורד

יום 6 – מברודפורד לאלגול, שייט לאי קורסיק, וחזרה לפורטרי דרך בריכות טורין. לינה: פורטרי

יום 7 – טיול בחצי האי טרוטרניש. לינה: פורטרי

יום 8 – טירת איילין דונן, מפלי ברואר ופילטוכרי. לינה: פילטוכרי

יום 9 – Queen View, גשר טומל, the birks of Aberfeldy, דרך Glenlion ו- Killin. לינה: גלאזגו

יום 10 – גלאזגו

יום 11 – אדינבורו. לינה: אדינבורו

יום 12 – אדינבורו. לינה: אדינבורו

יום 13- טיסה ארצה מאדינבורו בלופטהאנזה דרך פרנקפורט

בהמשך אפרט מה אכן עשינו ואיפה טיילנו מדי יום ואביא מסקנות והמלצות.. בגדול, סקוטלנד גדולה מאוד והנסיעות לעיתים ארוכות ומייגעות כדי להגיע ממקום למקום. אבל התכנון הוכיח עצמו כמוצלח מאוד.מרבדי Blue bells סגולים ליוו אותנו לאורך כל הטיול

יום 1: טיסה ונחיתה

נחתנו בגלאזגו בשעה 15 אחה"צ, מה שהותיר לנו זמן לגלות את מרכז העיר ולקנות כרטיס סים של וודאפון שליווה אותנו בנאמנות כל הטיול, נעלי הליכה ומעילי גשם. התרשמות ראשונית: עיר אפרורית, ולאו דוקא בגלל גשם השעורים החביב, בחלק מהעיר בנייני בראון סטון יפים, צריח הכנסיה בולט למרחוק.. עברנו דרך הסופרמרקט הקרוב לדירתנו (טסקו ענק) וקנינו מצרכים לארוחות הבוקר ולבישולים של בן זוגי חובב הבישול.

עייפים אך רצוצים הלכנו לישון מוקדם כדי לקום למחרת רעננים ושמחים ולהתחיל בטיול.

יום 2: טירת Doune, Callander , לוך Katrine, לוך לומונד

בטירת Doune  בה צילמו את מונטי פייטון והגביע הקדוש, ביתם של שבט מק׳נזי מהסדרה אאוטלנדר, ביקרנו בחטף מה שבהחלט הספיק לנו. בהמשך נראה טירות מרשימות יותר. לא הלכנו לראות את הסלמונים הקופצים בנחל, כי זו לא הייתה העונה.

משם המשכנו לעיירה קלנדר ( (Callanderהיפה וצעדנו לעבר Bracklinn Falls – שביל חביב ולא מסובך, גשר עץ משולש ומפלים.

Bracklinn Falls

המשכנו בכביש A821 לאורך לוך ונאכר (Loch Venachar) ולוך אכראי (Loch Achray) והגענו ללוך קטרין- Katrine – אגם יפה. היה מאוד קר, אפילו לנו, ולכן וויתרנו על שייט באגם. השביל סביב האגם נקטע פה ושם, יפה אבל לא מטריף כמו שתואר. בכלל, אני חושבת שכדאי למנן את מספר הסופרלטיבים שמעניקים לאתרים השונים. זה יוצר ציפיות גדולות ואכזבות קטנות.

Loch Katrine

מלוך קטרין המשכנו דרום מערבה בדרך יפה ביער המלכה אליזבת,עברנו דרך הכפר אברפויל (Aberfoyle)  והלאה, ללוך לומונד. סטינו לכיוון הכפר Balmaha ושקלנו מסלול לא ארוך לאי Inchcaillochאליו עוברים במעבורת, אבל כבר היה מאוחר והמעבורת האחרונה כבר יצאה לדרכה. חזרנו הביתה ואכלנו ארוחת ערב טובה שבן זוגי התקין לנו. אין עליו.

יום 3: פאלקירק, Linlithgow, בלאקנס ו- Culross

על הבוקר נסענו מזרחה לפלקירק - פארק ובו פסלי סוסים ענקים ומרשימים ממתכת.

צילמנו מכל זווית והמשכנו לעיירה הנעימה Linlithgow, ביקרנו בשרידי הארמון המרשים, שהיה אחד ממעונותיהם הרשמיים של שליטי סקוטלנד במאה ה-15 וה-16. טיילנו בחדרים ובאולם הכתר, טיפסנו מעלה מעלה לקומות העליונות ולמרפסת והשקפנו על האגם. הארמון על חדריו מפתיע ביופיו ובהחלט שווה ביקור. החצר המרכזית יפהפיה ובשביל להשלים את התמונה הסתובב שם זוג לבוש בגדי מלכות ותרם לאווירה.

Linlithgow Palace

Linlithgow Palace

לאחר סיבוב קצר בעיירה המשכנו ל-blackness castle- טירה מהמאה ה-15, ליד הכפר בלאקנס. במאה ה-15 פעל בבלאקנס הנמל העיקרי ששירת את בית המלוכה הסקוטי בלינלית'גו. ג'יימס השני, מלך סקוטלנד, רכש אותה ואת האדמות שסביבה ומאז היא רכוש הכתר. הטירה הרוסה כמעט לחלוטין אבל ניתן לבקר בתאים ששימשו את האסירים שהוחזקו בה. הרבה גלגולים ושליטים עברה הטירה ותמיד שימשה כמתקן כליאה ובסיס צבאי, ובמלחמת העולם הראשונה אף שימשה את הכוחות הבריטיים. אוהבי הטירות למיניהם ימצאו בה שרידי תאים וחדרים ואף יוכלו לטפס למגדל השמירה. מה שלהערכתי מרשים יותר מכול בטירה הזו הוא צורתה – צורת ספינה ארוכה וצרה. מן המזח ניתן לראות בבירור את הצורה שבזכותה נקראת הטירה The ship that never sailed.

blackness castle

עברנו על גשר המיתרים והגענו ל- culross- עיירה מקסימה באמת עם בתים יפים וצבעוניים מהמאה ה-17, ואזור של רחובות צרים מרוצפים בחלוקי נחל גדולים אשר מובילים ל-Mercat Cross. שוטטנו ברחובות, ביקרנו בגלריית צילום שממוקמת בבית בו צולמה אחת הסצנות בסדרה "זרה" ושם פגשנו את הצלם המוכשר שקיבל אותנו בשמחה רבה כשגילה שאנחנו מישראל וסיפר לנו סיפורים אינספור. לשמחתו רכשנו אפילו שני צילומים יפהפיים.

Culross

זהו, בהחלט מספיק ליום אחד. נשאר זמן למשהו בדרך, ואכן בדרך חזרה לגלאזגו עצרנו ב-Falkirk Wheel . מדובר במעלית לסירות שמחברת את תעלת פורת' אנד קלייד עם תעלת יוניון. בעבר היו התעלות מחוברות במערכת של 11 לוקים (locks) שהפסיקו להשתמש בהם. בדרגים הגבוהים החליטו להחזיר עטרה ליושנה אבל באופן סופר מודרני וחדשני, וכך נולד "הגלגל הענק" הזה, שהוא בעיקר מרשים בגודלו ולצידו נבנה מרכז מבקרים. יש המכנים את הגלגל "פלא מדעי ותכנוני". להדיוטות כמונו הוא נראה כמו מתקן שעשועים ענקי בלונה פארק. האם שווה ביקור מיוחד? לא לדעתנו.

בדרך - שדות לפתית מלוא האופק

ועכשיו זה היה באמת זהו.. חזרנו לדירה בגלאזגו. מחר מתחילים את המסע לאי סקאיי.

יום 4: דרך Luss, יער טרופותי, אינווררי לגלנקו

אמש התברר לנו שברכב שקיבלנו אין גלגל רזרבי, אפילו לא "בייגל'ה". היום יום ראשון, הכול סגור ואנחנו בדרך לאי סקאיי. מה נעשה? ניקח צ'אנס (ואתם יודעים מה אומרים על זה...). זה לא הפריע לנו לחפש בדרך מוסכים פתוחים אבל גלגל מלא לא נמצא. התפללנו לטוב, עלינו צפונה ללוך לומונד ונסענו לאורך כביש A82 היפה. אחרי 39 ק"מ הגענו לכפר החמוד לאס - Luss ובו בתים מיניאטוריים עתיקים עם גינות יפות. מהר מאוד הגענו לחוף הים. חמוד, אמרנו. לא נפלנו. נכנסנו לקפה וחזרנו לרכב. עוד קצת ונפרדנו מלוך לומונד מערבה לכביש A83. הנוף שליווה אותנו היה של גבעות, כרי דשא ויער טבעי תוך שאנו חולפים בעמקים קרחוניים, שמאופיינים בצורת ה-U שלהם ובנוף קירח משהו. עברנו דרך מעבר ההרים בעל השם המצחיק "תנוח ותגיד תודה"(Rest and be thankful והמשכנו לאורך אגמים נוספים שבעצם היו מפרצים שחדרו ליבשה. עצרנו פה ושם לצלם כבשים וטלאים, פרות ועגלים, ברווזים ואפרוחים. אביב בסקוטלנד וה"ילודה" הייתה גדולה מאוד השנה, כך נראה.

היעד היה הגנים של אחוזת Ardkinglas Woodland Garden . אחרי כל ההמלצות שקראנו היה ברור שנבקר ביער הגראפלו, או כפי שהוא מוכר בישראל יער טרופותי. וזה היה מקסים באמת! מסלול קסום עם פינות חמד, בריכות, מפלונים, עצים, שיחים פורחים בשלל צבעים ופסלים יפים. 3 ק"מ אותם עשינו בניחותא ובסוף המסלול אף ישבנו לפיקניק חביב. כיף גדול. התמונות ידברו:

משם עד לעיירה אינברארי  Inveraray החביבה עם הארמון היפהפה שבשוליה.

Inveraray castle

וצפונה בדרך מקשרת A819 – עד לטירת קילכרן  Kilchurn העתיקה והרומנטית וממנה לצומת עם A85, ימינה ומיד שמאלה לדרך B8074 שתוביל אותנו לגשר אורצ'י ולכביש 82A. ולמה הפירוט הזה? כי דרך B8074 התבררה כאחת הדרכים היפות שעשינו בטיול הזה. רק אחת הייתה יפה ממנה, אבל עליה אספר בהמשך. מה שכמובן לא גרע מיופייה של זו – דרך צרה מאוד אבל טובה ממרבית הכבישים המסומנים כראשיים יותר, אותה מלווה נהר שוצף משמאל, הרים ממול וקטעי יער יפים. הרבה קמפינגים בדרך ולא יכולנו שלא לעצור באזור בו שצפו מפלונים ולדלג מסלע לסלע. קסום. מומלץ. ותודה לאלון שסיפר עליה. תמונות? קדימה:

דרך B8074

בסוף הדרך פנינו שמאלה ל- A82 שנחשבת לאחת היפות בסקוטלנד. טוב, היו כמה קטעים ממש יפים ואף עצרנו בדרך ליד אחד או שניים מאתרי הקרבות הסקוטיים העקובים מדם. איך הם נראים? בדיוק כמו שאר ההרים והעמקים מסביב, אבל טוב לדעת. הנוף מסביב הוא רמה שוממה עם ביצות כבול – פראי, מיוחד וקודר. בן זוגי מאוד אהב. ועם קרני השמש של הערב היורד במערב הייתה למראה השפעה מלנכולית מסתורית.

כביש A82 – עניין של טעם ומצב רוח

מפל המים של גלנקו, תצפית 3 האחיות ואנחנו בדרכנו ל- b&b בו נבלה את הלילה הקרוב – Callart View Accommodation  – חדר חמוד, מארחים חביבים ואיזה נוף מהחדר – מהמם:

זה הנוף שנשקף מהחדר שלנו

המארחים שלחו אותנו לארוחת ערב במסעדה שבמלון clachaig. נסענו ונסענו לנו בתוך היער, כבר חשבנו שטעינו, ואז הגענו לביסטרו הזה, מפוצץ מאנשים ומלא בקולות שמחים. היה טעים, מאוד טעים..

חזרנו לחדר, התפעמנו שוב מנוף האגם שבחלון – כמה קסום.. לילה טוב.

המשך קורותנו בחלקו השני של הפוסט