מסלול של שבועיים על אופנוע/אוקטובר 19.

השכרה מזאק מ- Mandalay Motorbike Rental and Tours- http://www.mandalaymotorbike.com/p/the-bikes.html

הונדה 125. מצב מכני מעולה. בעלות של 13 דולר ליום (20 אלף קיאט/צ'אט).

טיילתי בשבועיים הראשונים של חודש אוקטובר.

דרך אגב, המסלול המוצע, הוא לא רק לאופנוע, אלא גם מי שרוצה לטייל בבורמה ולעשות פחות שעות של נסיעות במדינה. כמובן שזה דורש לעצור ביותר ערים בדרך, חלקן פחות מתויירות (אבל זה גם חלק מהכיף).

- המסלול שעשיתי במשך שבועיים בתכנון של זאק :

מנדליי - פין או לין - ג'אקסה - פנדיה - אינלה - קלאו - מיקטילה - באגאן - מנדליי (פירוט מיד בהמשך)

- אני נעזרתי בתכנון הטיול בארץ בפוסט המצוין של אביעד לגבי אופנוע במיאנמר ואני מצרף אותו כאן. נותן את כל מה שבאמת צריך לדעת על השכרה וקניה של אופנוע במדינה.

https://www.facebook.com/groups/burmatravel/permalink/632679736902319/

קודם כל, כל האנשים במיאנמר הם הכי נחמדים שפגשתי בטיולים שלי בעולם. אין לתאר. אבל אף אחד לא יודע אנגלית.. גם ברוב המלונות שהייתי..אבל זה לא ממש הפריע לטיול. שיח דרך 'גוגל טרנסלט'. במקומות המתויירים כמו באינלה ובאגאן יש יותר דוברי אנגלית.

סים קניתי בשדה תעופה. מאוד זול. telenor קניתי 16 ג'יגה, אבל בכל גסט האוס יש וואיי פאיי. כן צריך שיהיה סים לגוגל טרנסלט ולמקרים דחופים.

גם החלפת הכסף מומלץ בשדה. דרך אגב כמעט בכל המלונות מקבלים דולרים.

הניווט דרך גוגל מפס, ומאפס-מי.

גוגל חייב אינטרנט בהתחלה כדי 'לזכור' את המסלול. ומאפס פועל מיד עם GPS. רק לזכור להוריד בבית את המפה מראש.

מפס לא מעריך נכון את זמן הנסיעה. גוגל דיי מדייק בזמן הנסיעה. אבל להוסיף לגוגל עוד כשעה וחצי של עצירות וכו.

צריך להבין כל 50 קמ זה שעת נסיעה בערך ויש מקומות שאפילו 30 קמ זה שעת נסיעה.

בניתי לי מסלול של גג 3 שעות נסיעה, כלומר כ 5 שעות בפועל.

ורצוי שיהיה לכם התקן לפלאפון לשים על האופנוע, כי רק להקשיב להוראות ניווט זה דיי מבלבל. בייחוד 'מפס' שמדווח על כל מיני עיקולים בדרך שהם לא תמיד ברורים.

אני מצרף כאן כמה אפשרויות למסלולים, כדי לאפשר לכל אחד להתאים לעצמו את המסלול. בכל הערים שציינתי ניתן לישון (יש מקומות שהצבא לא מאפשר לזרים ללון בהם). לגבי אופנוע, סה"כ אפשר ליסוע בכל מקום שיש בו תיירים, חוץ מינגון.

המסלול שתכננתי בהתחלה בארץ:

ינגון וטיסה למנדליי. מנדליי-- טאצ'י (רק לעצירה לילה בדרך)-- קלאו-- אינלה-- לויקו LOIKAW (כי יש כביש בין ההרים והמקום פחות מתוייר, שזה פלוס מבחינתי) -- קלאו-- מיקטלה (רק לעצירת לילה בדרך)-- באגאן-- מונוייה (פחות מתוירת ויש מה לראות אז לי זה התאים)-- מנדליי

המסלול שזאק תכנן לי לשבועיים:

מנדליי 1- פין או לין 1- ג'אקסה 1- פנדיה 1- אינלה 3- קלאו 2- מיקטילה 1- באגאן 3- מנדליי 1

- בדיעבד הייתי מתחיל את המסלול 'הפוך' וזה המסלול המומלץ לכ- 3 שבועות:

מנדליי- מונוייה MONYWA- באגאן- מיקטלה- קלאו- לוייקו LOIKAW - אינלה- פינדיה- ywangan יונגאן – ג'אוקסה- פין או לין וסיפו (יש אזהרת מסע) - מנדליי

הסיבה. לתת כמה זמן שרוצים לבאגאן. ומבחינת מזג האוויר יש יותר סיכוי לפחות גשם בהמשך. אבל הסיבה הכי חשובה לדעתי לעשות את המסלול הפוך- כי הדרך הכי יפה נמצאת בין פנדיה ליונגאן ולג'אוקסה ועדיף לשמור אותה לסוף הטיול.

--רק עוד מילה על זאק ואישתו- מעבר לזה שהם מקסימים, זאק זה לא עוד בחור שמשכיר לך אופנוע. כל יום הוא שלח לי נקודות ציון למסלולים שרק מי שגר ומסתובב שם מכיר. והם גם עזרו לי בכל עניין ובייחוד במקרים שהייתי צריך עזרה בשפה מול המקומיים. אשתו המקסימה הדוברת גם אנגלית עזרה מאוד בתיווך בשפה.

כל הכנת המסלול מראש מיותרת, זאק כבר יתכנן לכם על המקום מסלול מעולה. זאק בנה לי מסלול שבחיים לא הייתי בונה עם כל מיני דרכים צדדיות, וזה עשה את כל ההבדל.

זאק נמצא במנדליי וזה הקישור לאתר שלו-

http://www.mandalaymotorbike.com/p/the-bikes.html

--הטיול שלי כאמור ערך כשבועיים. כמובן שאפשר להוסיף ימים ל- פין או לין ומשם אפשר לעלות לסיפו ולהוסיף ימים לאינלה. לטייל בלוקאיו ומונוייה- אבל עקב קוצר זמן שלי, זה הטיול שהיה.

טיילתי מסוף ספטמבר ועד אמצע אוקטובר. פה ושם ירד מעט גשם. בדרכ שמתי את מעיל הגשם שלי ולא הפריע. אם יש גשם חזק אז עוצרים לחצי שעה מתחת לאיזה מבנה.

רצוי לא לצאת אחרי 9 בבוקר כי גשמים אם יש, הם לרוב משעות הצהריים המאוחרות.

הכבישים ממש סבבה. וגם מבחינת נהיגה, לא מאוד משוגעים.. הופתעתי לטובה שיש המון כבישים דו- מסלוליים לכל כיוון.

--אוכל- בכל המלונות שתישנו, ארוחת בוקר טובה הנה חלק מהמחיר.

כמעט כל הארוחות בדרך היו אצל המאמות בדרך שנסעתי וגם בערים אכלתי בשוק או בדוכנים בצידי הדרך. פשוט ניסיתי הכל.. האוכל בדוכנים הוא טרי. איפה שהמקומיים אוכלים גם אני עצרתי לאכול והעלות בין שקל ל 4 שקלים.. במסעדות תשלמו פי 7.

כל המקומות שהייתי בכל הדרכים יש בלי סוף מקומות לאכול, בלי סוף מקומות לתיקון אופנוע ומלא תחנות דלק. העלות לליטר דלק הנה פחות מ- 3 שח.

טוב, יאלללה למסלול:

>>>מנדליי. Mandalay הגעתי בטיסה קצרה מינגון. עיר חמה לחה גדולה ומאובקת. לא ממליץ על שהייה שם. גג יום אחד אם חייבים. ומשם להתחיל את הטיול.

>>>פין או לין phin oo lyin מדובר בנסיעה של כשעתיים וחצי ממנדליי. בכביש יחסית מהיר ולא מעניין. רוב הדרך יש כפרים, אז אין דרך פתוחה לנוף.

ישנתי במלון tiger. ב 13$. אבל ממש לא ממליץ על המלון. המלון הזה מחולק למלון הזול והמלון היקר. היקר סבבה אבל עולה בהתאם. הזול נמצא בין מפעל מעלה עשן סמיך למסעדה עם המוזיקה כל שעות היממה. בקיצר ממש לא ממליץ. אבל הבופה שלהם היה הכי טעים שאכלתי.

דמיינתי את פין או לין כעיירה קטנה, אבל לא.. לא התלהבתי מהמקום. אני חושב שלא נתתי מספיק צאנס למקום.

כאמור, יש אזהרת מסע* להגיע לשם, אבל בזמן שהייתי שם הכל פתוח וגם הדרך לסיפו פתוחה. אבל הביטוח עלול לא להכיר אם יש בעיה עקב אזהרת המסע. אני לא בטוח.

*עדכון נובמבר 19. אזהרת מסע בוטלה לפין או לין ונשארה לסיפו וצפונה ממנה*

מה שמומלץ זה לעלות על הרכבת ב 7:30 בבוקר מפין או לין לסיפו Hsipaw. להיות בסיפו להסתובב באזור ולחזור בנסיעה על האופנוע חזרה לפין או לין. לא הגעתי לסיפו עקב בעיית זמנים שהייתה לי.

>>>ג'אוקסה kyaukse. לינה במלון ever ב 22 דולר. מלון סביר סהכ. והצוות מאוד נחמד, דואג ועוזר.

עיר מאובקת משהו. אבל יש מקומות לשבת ולאכול ולשתות בירה קרה.

נסעתי מפין או לין לג'אוקסה ועצרתי בדרך במפלים dee doke ממש ממליץ בחום על המפלים. זה כשעה וחצי ממנדליי, אני הגעתי כאמור מפין או לין בדרך קיצור שזאק שלח לי. ממש מקום נחמד לעשות בו כמה שעות. חשוב להביא משהו נגד יתושים. כשמגיעים יש הליכה למעלה של כ- 15 דקות ואתם שם. שוב אמור להיות מתוייר אבל אין כמעט תיירים.

מהמפלים לקח לי עוד כשעה וחצי להגיע לג'אוקסה. נסעתי בדרך קיצור שזאק שלח לי. חשוב לצאת מהמפלים עד 15:30 מאחר וחלק ניכרת מהדרך עוברת בדרך שבשיפוץ, הרבה אבק. הרבה בורות. שתוכלו לראות איך אתם נוסעים. ב 17 מתחילה השקיעה וב 18 חושך.

הנסיעה מג'אוקסה לפנידאיה- עשיתי בדוך את הדרך וזו היתה טעות! הייתי צריך לעצור באמצע ב ywangan . כי מג'אוקסה כולל עצירות יקח לכם 3-4 שעות וזו דרך מ ד ה י מ ה. ויש שם כל כך הרבה דרכים קטנות להסתובב בהן. חבל לעשות מירוץ. אני חשבתי שזה סתם כביש. אבל הדרך מג'אקוסה לפנדיה הייתה הדרך היפה ביותר כל הטיול. וממש חבל לרוץ אותה.

העיירה יונגאן ywangan הינה עיירה קטנה עם רחוב מרכזי אחד. מומלץ לעצור ולהשאר אחרי שחקרתם את הדרך מג'אוקסה עד אליה.

דרך אגב כשעה אחרי ג'אקסו מזג האוויר פשוט משתנה ב 180. אפשר להתחיל לנשום ואחהצ ממש קריר.

- הנסיעה מג'אוקסה- לאחר כ- שעה מג'אוקסה- קחו בחשבון שיש 20 קמ של נסיעה בדרך לא סלולה מאובקת בין ההרים ומדהימה ביופיה. נסיעה מאוד איטית. ולפני הדרך הזו, תעצרו ושבו על האגם עם הנוף המדהים להרים.

לפני פנדיה זאק שלח אותי ללגונה הכחולה ומשם נתן לי קישור לקיצור דרך לפנדיה שפשוט עוברת בין ההרים ומטפסים ומטפסים. שוב גג ב 16 להתחיל את דרך הקיצור לפנדיה.

כל היום הזה לקח לי כ 8-9 שעות. עד שהגעתי לפנדיה. וכאמור אני ממליץ לחלק את הדרך הזו ולעצור ביונגאן. זו הדרך היפה ביותר בכל הטיול.

>>>פינדאיה- pindaya

כפר מגניב של איזה 2 רחובות מרכזיים על אגם. ישנתי ב cottage house מקום יפה בתוך בוסתן אבל יקר יחסית. 20 דולר לחדר קטן עם שירותים ומקלחת משותפת. כשהייתי אף אחד לא היה.

בנוסף, אם הבית עושה מסאג' מסורתי מטורף. לא מתקרב למסאג' התיירותי. רק בשביל המסאג' שווה להגיע.

בפנדיה יש את המערה המפורסמת ואני לא יודע אם מומלץ להגיע במיוחד ורק לראות את המערה. בכל אופן זו מערה עם המון בודהות שהוחבאו שם במלחמה, כדי שלא ייגנבו אותן.

>>>אינלה- inle lake מקום מיוחד. למרות שאמור להיות תיירותי, אין מספיק תיירים. נשאר מיוחד. הנסיעה מפנדיה היתה נסיעה קצרה של כשעתיים וחצי. כביש סבבה לגמרי. באינלה הייתי 3 לילות.

תבקשו שיראו לכם מפה מוגדלת של האגם ותבחרו נקודות ציון ב 'מפס מי' ופשוט תיסעו. האגם מורכב ממספר אגמים וזה יכול לקחת איזה 4 שעות רק להגיע לנקודה ה'סופית' שלו, אז פשוט תבחרו יעד ותטיילו.

זאק שלח אותי לראות את 'פגודת השדה'. זו פגודה באמת באמצע שום מקום ומאוד יפה, אבל לא ממליץ בגלל הדרך שרובה בכביש ראשי דרך עיר סואנת.

באינלה ישנתי ב gypsy inn ב 11 דולר. אחלה מקום. מיקום מצוין. נחמדים מאוד. יש מרפסת בקומה השניה שצופה על הנהר.

באינלה יש שוק לילה מגניב והוא למקומיים. הוא זול מאוד. וגם יש המון אוכל טעים בעלויות מצחיקות. חפשו את המסעדות הסיניות בסוף השוק ימינה.

>>>קלאו. kalaw עיירה נחמדה. לינה ב full moon g.h ב 11 דולר ללילה.

הגסט -האוס נמצא סמוך לשוק. זה שוק ממש מגניב. שוק מרובע וסביבו מסעדות, סוכניות טיולים וכו'.

הנסיעה מאינלה היא כשעה וחצי, אבל אני נסעתי בדרך עוקפת בהתאם להנחיות שזאק שלח לי. בדרך שהיא פשוט מדהימה בין הכפרים. לקח לי 6 שעות כולל עצירות, הנסיעה העוקפת.

ביום השני שלי בקלאו עליתי לכיוון ה- view top ומשם אפשר לעשות מסלול מעגלי של מספר שעות בין הכפרים באזור. שימו לב, אם ירדו גשמים חזקים ביומיים האחרונים, אי אפשר ליסוע. הכל בוץ מטורף ומחליק.

>>>נסעיה מקלאו ל מיקטילה meiktila נסיעה של כ 3.5 שעות. דרך מאוד יפה בין ההרים כשעה וחצי. שימו לב הדרך בשיפוץ, אז יש הרבה סיבובים. גם לשים לב כ- 7 קמ מהעיר יש איזה ש.ג מאולתר.

לינה ב peace path palce. עלות 18 דולר. לא מלון שיכול ממש להמליץ, סביר. פשוט מלון ישן.. אבל מלון סהכ להעביר את הלילה. משם זה עוד 3 שעות לבאגאן.

>>>באגאן- bagan כ 5 שעות נסיעה כולל עצירה בהר פופה MOUNT POPA על הדרך. דרך ממש יפה להר ויורדים מההר בדרך אחרת. שימו לב אפשר להמשיך עם האופנוע לתוך איזה יער בהר. חביב לכמה קמ, אבל תחזרו חזרה כי זה לא הכיוון.

בבגאן ישנתי בגסט האוס 'גולדן מינמר גסט האוס' ב 13 דולר ללילה והייתי שם 3 לילות. לא ממליץ על האכסניה הזו. כן הבעלי מקום נחמדים והבופה המסורתי מגוון ומשביע. אבל החדרים.. הכל ישן, שלא נדבר על המקלחת.. חלונות ללא וילון. שקע חשמלי מרוחק 2 מטר מהמיטה..

החדר כלל מזגן מעולה עם שירותים ומקלחת (פחות מעולים..)

בבאגן בעיר עצמה יש מקדשים, שפחות התרשמתי. אבל מחוץ לעיר 5-7 קמ לכל כיוון יש דרכים קטנות שמובילות לסטומפות וזה ממש כיף להסתובב עם האופנוע בניהן.

אני לא יכול להגיד שהזריחות והשקיעות זה הדבר הכי יפה שראיתי, אבל זו בהחלט חוויה (בקמבודיה בסיאם ריפ, אנגקור וואט הרבה יותר מרשים:). ממש כיף להסתובב. שימו לב חלק מהשבילים הם עם חול ואפשר להחליק. אם יורד גשם, צריך ממש להיזהר.

כאמור מבאגאן הייתי אמור להמשיך למונוייה MONYWA, אבל נגמרו לי הימים והכח, אז משם חזרתי למנדליי בנסיעה של כ 4-5 שעות בכביש סתמי עם תנועה רבה. זו פעם ראשונה בכל הטיול שהנסיעה הייתה מלחיצה. יכול להיות שזה קשור לחג האורות (חג שבו חוגגים הודיה להורים ולמורים, באמצעות הדלקת נרות ומוזיקה ואוכל), ולכן הייתה יותר תנועה על הכביש. בדרך בכביש שימו לב שמספר קילומטרים אחרי 2 תחנות הדלק הראשונות יש ש.ג מאולתר ומספר פעמים של נסיעה בדרכי עפר בשיפוץ.

לסיום הנסיעה עולים על הכביש המהיר שזה ממש נחמד.

>>>מנדליי- חוזר למנדליי אחרי שבועיים וכ 1400 קילומטר. זו עיר שפשוט שותה לך את הנוזלים מהגוף.. לא יודע להסביר את זה. גם בארץ בקיץ חם. ודלהי באוגוסט זה הארד קור. אבל העיר הזו, איך שהגעתי אליה, כבר אני מרגיש מיובש וחלש, ממש כמו לפני שבועיים וחצי כשהגעתי אליה בטיסה מינגון. אז כמובן חשוב לשתות הרבה. ואני גם קניתי 'אלקטרו לייט' שמוסיף מלחים לגוף וגם הופך את המים לטעימים יותר.

בכניסה לעיר יש לי פאנצ'ר ואני רק שמח, שזה לא קרה לי בכביש המהיר.

אני לן במלון מעולה! ב 13 דולר ללילה כולל מזגן ושירותים. חדר גדול וסבבה. royal yadanarbon hotel . סוף סוף צוות שמבין אנגלית. כמובן שמקסימים. והמקום היחידי שבנוסף למיץ איך שהגעתי, גם פנקו אותי באבטיח קר.

[- ולסיום מעולה, זאק מקפיץ אותי למסעדת SHAN MA MA, מעולה מעולה.]

זהו סיימתי לופ של כשבועיים במיאנמר בורמה. ולמחרת, אני נוחת בתאילנד בצ'אנג מאי להתחיל את הלופ בין 600 הקמ (צ'אנג מאי- מה סרינג- מה הונג סון- פאי (3 לילות)- צאנג מאי). לא ממליץ מבחינת נופים על הלופ הזה, אלא אם אתם אוהבים כבישים מהירים ובעיקר פיתולים ועוד פיתולים, אז זה הלופ עבורכם.

הלופ בויטנאם נחשב ליפה ביותר באזור, אבל כל זה לפורום אחר ולפוסט אחר.

רק אגיד.. כשנחתתי בצ'אנג מאי בלילה, הפקיד קבלה לא הרים את עיניו מהפלאפון שלו, אף אחד לא בירך אותי, לא באו לעזור עם התיקים, שלא נדבר על איזו כוס מיץ :)

געגועיי לאנשי מיאנמר טובי הלב ומסבירי הפנים החלה.

תהנו! וסעו בזהירות 🙏