חיסונים למזרח - 8 חיסונים להודו, תאילנד ועוד

נוסעים לטיול במזרח ואתם לא יודעים אילו חיסונים צריך? הנה רשימת חיסונים למזרח שכדאי לקרוא לפני טיול באסיה
ד"ר דני אלון
|
תמונה ראשית עבור: חיסונים למזרח - 8 חיסונים להודו, תאילנד ועוד
© Palolilo/Depositphotos

הגעתם לרגע הגדול בו אתם עומדים להגשים חלום – לממש תכנית שנרקמה מזה זמן, לעזוב הכל מאחוריכם ולהמריא לטיול של פעם בחיים במזרח! חלק בלתי נפרד מהיערכות נכונה לטיול הינו הביקור במרפאת המטיילים, שם תתחסנו בחיסונים המתאימים, תקבלו הדרכה וטיפול מונע למניעת הידבקות במחלות שונות, וכל זאת בהתאם ליעד אליו אתם נוסעים, למשך הטיול ולמצב בריאותכם הכללי.

להלן סקירה קצרה של החיסונים השגרתיים המומלצים למטיילים במזרח. מובן, שאין הסקירה באה להחליף את הייעוץ המסודר במרפאה, וכי שיקוליו המקצועיים של הרופא שמייעץ לכם עשויים להיות שונים – בהתאם למסלול שלכם ובהתאם להנחיות המקצועיות, המשתנות מעת לעת.

חיסון לדלקת מוח יפנית

דלקת מח יפנית הינה מחלה נגיפית, הפוגעת במערכת העצבים המרכזית, והמועברת בעקיצות יתושים. המחלה גורמת לחום, בחילות והקאות, כאבי ראש, ובהמשך לבלבול, שקיעה במצב ההכרה, פרכוסים ואף למוות. שיעור ניכר מהשורדים אותה עלול לסבול מפגיעות נוירולוגיות קשות ובלתי הפיכות.

החיסון מומלץ למי שנוסע לתקופה של מעל לחודש, בעיקר לאזורי הכפר ואיזורים חקלאיים (אם כי דווחו הדבקות גם בערים הגדולות) ובעונת ההדבקה בה פעילים היתושים. החיסון ניתן גם לנוסעים לתקופות קצרות יותר המתכוונים לטייל ולשהות בעיקר באזורים כפריים ובמקומות פתוחים. ככלל, החיסון ניתן בשתי זריקות, כאשר ביניהן ארבעה שבועות או במתן מזורז של החיסון באמצעות שתי זריקות שביניהן שבוע בלבד. פרסומים מדעיים הדגימו שיעורי התחסנות דומים בשתי השיטות.

מומלץ לסיים את סדרת החיסונים לפחות שבוע לפני היציאה לטיול. מקובל שזריקת דחף אחת 12-24 חודשים ממתן החיסון הראשון מקנה הגנה לשנים נוספות.

חיסון לצהבת נגיפית A

צהבת נגיפית מסוג A הינה מחלה העוברת במזון ובמים, שביטוייה העקריים הם חום, הרגשה כללית רעה וצהבת. בכאחוז אחד מהנדבקים תופיע מחלה קשה ומסכנת חיים. החיסון כנגד הנגיף ניתן בשתי זריקות, כאשר הראשונה מקנה הגנה לפחות לשנה, והשניה, הניתנת לאחר חצי שנה לפחות, משלימה את ההתחסנות ככל הנראה לכל החיים. החיסון מומלץ לכל הנוסעים למדינות העולם השלישי ולכל פרק זמן*.

מסוף שנות התשעים החיסון הינו חלק משגרת החיסונים בישראל, ועוד קודם לכן ניתן (המנה הראשונה) למי שהתגייס/ה ליחידות שדה ושירת/ה כלוחם או כלוחמת. אלה יקבלו את המנה השניה והאחרונה בלבד.

חיסון לצהבת נגיפית B

חיסון לצהבת נגיפית B היא מחלה נגיפית, המועברת באמצעות נוזלי גוף נגועים, ובהתאם ההעברה היא בעיקר ביחסי מין לא מוגנים עם אדם הנושא את הנגיף, בקבלת מוצרי דם נגועים או בדקירה ממחט נגועה. מלבד המחלה החריפה, המתבטאת בחום, בחולשה, בהרגשה כללית רעה ובצהבת, הרי שבחלק לא מבוטל מהנדבקים הופכת המחלה לכרונית, ואז היא עלולה להתקדם לשחמת הכבד ולגרום לסרטן הכבד.

החיסון כנגד המחלה ניתן בשלוש מנות: המנה השניה ניתנת כעבור שלושה עד ארבעה שבועות, והשלישית כעבור חצי שנה לפחות. שיעורי ההתחסנות לאחר שתי המנות הראשונות גבוהים (סביב 90% ומעלה), והמשלימים את המנה השלישית נחשבים על פי רוב למחוסנים לכל החיים. משנת 1992 נכלל החיסון בתכנית החיסונים השגרתית בישראל. מי ששירת כחובש בצה"ל או התנדב במד"א קיבל על פי רוב לפחות את שתי המנות הראשונות. החיסון מומלץ לכל אדם, אך בעיקר למי שנוסע לנסיעה ממושכת של חודש ומעלה*.

חיסון כנגד טיפוס הבטן

טיפוס הבטן הוא במחלה חיידקית הנגרמת על ידי זן של חיידק הסלמונלה. בהתאם, המחלה עוברת במזון (בעיקר ביצים לא מבושלות) ובמים נגועים, וביטוייה העיקריים הם חום, כאבי בטן המלווים בשלשול או בעצירות, ולעתים גם בתפרחת, בכאב ראש ובקוצר נשימה. המחלה קיימת במרבית ארצות העולם השלישי ובעיקר בהודו* ולכן היא חלק מרשימת החיסונים למזרח הרחוק.

החיסון כנגד המחלה ניתן בזריקה אחת, ויעילותו אינה גבוהה (נמוכה מ-80%). החיסון מומלץ לנוסעים למזרח לכל פרק זמן. מקובל שהחיסון מקנה הגנה לתקופה של שנתיים עד שלוש שנים לכל היותר.

חיסון כנגד פוליו

נגיף הפוליו אף הוא מועבר במזון ובמים נגועים. הנגיף פוגע במערכת העצבים המרכזית ועלול להוביל לשיתוק (ומכאן שם המחלה בעברית, שיתוק ילדים). על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי מדינות רבות בעולם, ובכלל זה בעולם השלישי, מוגדרות כ"נקיות" מפוליו. יחד עם זאת, עדיין מדווחות התפרצויות של המחלה באזורים מסויימים, והביקור בהם מצריך התחסנות.

מי שהשלים את סדרת החיסונים כנגד פוליו הניתנת בילדות, זקוק לזריקת חיסון אחת בלבד מעל לגיל 18 על מנת להיחשב כמחוסן לכל החיים. ישראלים רבים קיבלו חיסון נוסף כזה במהלך התפרצות המחלה בארץ ב-1988. כיום, למשל, נסיעה ללאוס מצריכה קבלת החיסון.

חיסון לטטנוס/דיפטריה/שעלת

טטנוס הינה מחלה חיידקית המועברת באמצעות זיהום של פצעים פתוחים בנבגים של החיידק הנמצאים בקרקע. המחלה גורמת להתכווצויות שרירים ולעוויתות, ואף למוות כאשר מעורבים שרירי הנשימה.

מי שהשלים את סדרת החיסונים כנגד טטנוס הניתנת בילדות, זקוק לזריקה נוספת כל 5-10 שנים (גם ללא קשר לנסיעה). במרבית מרפאות המטיילים מכיל החיסון גם מרכיב כנגד שעלת – מחלה חיידקית אחרת העוברת בדרכי הנשימה, והעלולה לגרום במבוגרים לשיעול טורדני וממושך ובתינוקות לחנק ולמוות. החיסון ניתן לכל מטייל שאינו מחוסן, ללא קשר ליעד או למשך הנסיעה. כלל המתגייסים לצבא מקבלים זריקת טטנוס בגיוס.

חיסון כנגד חצבת/חזרת/אדמת

בהתאם לשמו של החיסון, הרי שהוא מכיל שלושה נגיפים חיים מוחלשים (והיות שהמדובר בחיסון חי מוחלש, הוא אינו מומלץ לנשים בהריון ולאלה הסובלים מדיכוי חיסוני, למשל בשל טיפול תרופתי המדכא את מערכת החיסון). מקובל ששתי מנות של החיסון נדרשות על מנת להשיג התחסנות מלאה.

מי שנולד בין השנים 1957-1978 קיבל זריקה אחת בלבד, ועל כן יקבל מנה נוספת לפני הנסיעה, בלא קשר למשך הטיול או לארץ היעד – וזאת בשל עליה מתמדת בדיווחים על התפרצויות של חצבת במקומות שונים בעולם. מי שנולד לפני 1957 נחשב למחוסן.

חיסון כנגד כלבת

כלבת הינה מחלה המועברת במגע עם רוק של יונק נגוע (כלב, חתול, סוס, עטלף וכו') – בנשיכה ובליקוק למשל. כל מי שנדבק בכלבת נעשה חולה, וכל מי שחולה מת מהמחלה. החיסון מומלץ לכל מי שיהיה במגע עם בעלי חיים וכן לכל מי שנוסע לפרקי זמן ממושכים וצפוי להגיע לאתרים נידחים, הרחוקים ממקומות אליהם ניתן להגיע ולקבל טיפול במידה שקיימת חשיפה. כמו כן, החיסון ניתן לכל מי שמעוניין בהגנה מקסימלית.

החיסון ניתן בשתי זריקות, כאשר השניה ניתנת תמיד שבוע לאחר הראשונה (במידה שלא יהיה צורך להתחיל מההתחלה). גם אז, לאחר חשיפה, יש צורך לשטוף את האזור הנגוע במים ובסבון ולפנות לבית חולים קרוב כדי לקבלת שתי זריקות השלמה נוספות (מי שלא התחסן מראש כלל, צריך בנוסף לסדרה מלאה ודחופה של כל 5 הזריקות, לקבל גם חיסון פאסיבי הכולל מתן נוגדנים מוכנים כנגד כלבת, תכשיר שעל פי רוב אינו נמצא בעולם השלישי).

מה עוד כדאי לדעת?

לבד מנושא חיסונים למזרח, נושאים נוספים לדיון במרפאת המטיילים, ואשר קצרה היריעה כאן מלעסוק בהם, יכללו כמובן היגיינת מזון ומים והטיפול בתחלואת מעיים במהלך הנסיעה, התמגנות מפני עקיצות יתושים, טיפול מונע כנגד מלריה באזורים הנגועים במחלה, טיפול מונע למחלת גבהים ועוד.
 נסיעה טובה ובטוחה!

למידע נוסף על חיסונים למזרח הרחוק ולאיתור מרפאת מטיילים: www.doctortravel.co.il
הכתבה נכתבה על ידי ד"ר דני אלון - מומחה לרפואה פנימית ולמחלות זיהומיות. המידע בכתבה על בסיס המידע הקיים באתר www.travax.com ואתר משרד הבריאות.
 מוגש כשירות לציבור על ידי חברת קמהדע.


* המלצות משרד הבריאות מתייחסות למדינות אלו:
חיסון כנגד צהבת נגיפית A- ארצות אסיה (למעט יפן), אפריקה, דרום ומרכז אמריקה, ארצות מזרח אירופה ומדינות בריה"מ לשעבר.
חיסון כנגד צהבת נגיפית B - דרום-מזרח אסיה, אפריקה, דרום ומרכז אמריקה, ארצות מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר, על-פי הסבירות לחשיפה. החיסון מומלץ לכל היוצאים למכה (סעודיה) ללא תלות במשך הנסיעה או כל מרכיב אחר.
 חיסון כנגד טיפוס הבטן - קבלת החיסון מומלצת ליוצאים לחו"ל לארצות בהן קיים סיכון גבוה להיחשף לחיידק הגורם למחלה זו: ארצות אפריקה, אסיה (למעט יפן), דרום ומרכז אמריקה, מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר.

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה

אטרקציות באסיה

מלונות ומקומות לינה באסיה

מדריכים ונותני שירות באסיה

נהגים באסיה

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי