הגענו לאיסלנד בבוקר, משפחה בת 5 נפשות: זוג +שלושה ילדים בגילאי 12,16,18.

תכננו את הטיול בעזרת גיא מ another iceland שזרם עם כל הבקשות שלנו ויצר ביחד איתנו טיול מדהים, מקיף איסלנד. ולמרות החששות משעות הנסיעה, בתור אוהבי טרקים, בכ”ז בזכות הנופים המדהימים והמשתנים, הפעילויות והעצירות – היה מהמם.

אם יש לכםו יותר זמן, הייתי מוסיפה גם יומיים שלושה של טרק בתוך איסלנד.

אז …

הגענו לאיסלנד, אספנו את הרכב והחלטנו להתחיל בטיול למפל גלימור, מפל הילדים ומפל הלבה.
התחלנו במפל גלימור (Glymur) המפל הגבוה באיסלנד. יש שביל טיול של כ-5 ק"מ הלוך-חזור. מהחניה חוצים שדה ונחלונים קטנים, מגיעים עד למערה, שחוצים לעבר השני. בהמשך מגיעים לנחל, שחוצים על בול עץ תוך אחיזה בחבל. כיון שהתחיל גשם ועוד לא היינו מאורגנים עצרנו שם. לפי הסיפורים גם ההמשך מרהיב


 משם המשכנו דרך בורגרביגו ,אתר המעיינות החמים הגדול ביותר באירופה, רואים את הקיטור מרחוק, יש באיזור גם אגם קטן וחמים, כניסה מקסימה להיכרות עם איסלנד


 המשכנו לכיוון "מפל הילדים" ברנאפוס (Barnafoss) ו"מפל הלבה" הרונאפוס (Hraunfossar). במהלך כל הטיול רואים כמה איסלנד שונה, האדים היוצאים מהאדמה, צורת האדמה, מיעוט האוכלוסיה ואפילו המפלים. במפל הלבה המים זורמים דרך שכבת סלע ממאגמה שהתקררה, ומחללים שנוצרו במאגמה, מקסים.


 משם נסענו לרייקיאוויק ללינה.

למחרת טיילנו במעגל הזהב. פארק ת'ינגווטליר - גייזר - מפל גולפוס - החוף הדרומי.

בפארק ת'ינגווטליר (Thingvellir) ניתן לראות ולהלך בו זמנית בין שתי יבשות. ולראות את מקום 2 הלוחות הטקטוניים, השמורה מאד גדולה, כוללת אגם, קניון יפה , גשרונים מקסימים. והכל שמור בצורה מופתית.

משם המשכנו לגייזר (Geysir), שדה גיאותרמי ובו גייזרים וביניהם גייזר שמתפרץ בכל כמה דקות. מחזה מדהים. מרגש (ומפחיד) לראות את הכוחות שפועלים ממש מתחתינו…

לנו ולילדים היה קשה לעזוב….

בכ”ז המשכנו למפל גולפוס (Gullfoss) המקסים וראינו את הקשת שנוצרת ואת זרם המים האדיר...
 בסיום היום נסענו לקריד קרייטר,מכתש וולקני שבראשו אגם ירוק טורקיז שבשוליו אדמה אדומה- חומה-ירוקה. מהמם.

לאחר הקפתו הח׳ברה התחרו בהקפצת אבנים ונסענו למלון סלפוס המקסים. נוף מקסים וגלידריה מעולה מתחת למלוןלמחרת התקדמנו לחוף הדרומי, התחלנו בHvolsvollur שם יש הסברים, הדגמות סרטון והפעלות לגבי התפרצות הרי געש - מקסים ומלמד.

משם המשכנו למפל סליאלנדפוס וסביבו שביל הליכה המאפשר להקיף את המפל, ללכת מאחוריו ולהרגיש את זרם המים השוצף מעלינו.

המשכנו למפל סקוגופוס, ומשם דרך הכפר ויק, שבו חוף ים מקסים עם חולות בזלת שחורים,

צוקי דיירהולי, יפים כשלעצמם ומהווים גם אתר קינון לעופות רבים ולפפינים. חשבנו שנראה המוני פפינים, אבל הם קטנים, ראינו מעט, אבל נראה לי שמומלץ ביותר להביא משקפת.

ישנו במלון קטלה להנאתם של הילדים, שלמרות הטמפרטורה הקרה בחוץ נכנסו ל״הוט טאב״.

למחרת נסענו לכוון הלגונה הקרחונית, התחלנו בנסיעה בדרך עפר שהובילה אותנו היישר לקרחון..טיילנו קצת נשמנו את היופי והמשכנו למפל הבזלת השחור. מסלול יפהפה לעוד מפל מפתיע בפארק מקסים שנראה כמו גלויה של הטבע.

משם ללגונת הקרחונים- התחלנו בלגונה קטנה יותר, התלהבנו, ובהמשך הגענו לגולת הכותרת, מדהים, רואים את התנועה של הקרחונים, כלבי ים משתעשעים, הפלגנו ברחפת, קיבלנו הדרכה, היה מדהים.

למחרת התקדמנו לכוון הפיורדים המזרחיים. התחלנו בכניסה לכפר הויקינגי, נוף יפהפה, בתי דשא…

המשכנו לדיופיוגור,שם עצרנו לפיקניק והמשכנו בדרך מלאת מפלים ונופים לכוון הכפר המקסים עם אגם המראה, לשוקו חם ועוגת תמרים.

למחרת נסענו דרך מפל דטיפוס, המפל החזק באירופה, קניון אסבירגי שנוצר מזרם מים אדיר, לאחר הפשרה פתאומית שחרץ בקרקע עמק גדול מוקף חומת סלע גבוהה. מהמם, היה גשם וקר… אבל שווה הכל. המשכנו למפל שלידו – סלפוס, גם הוא מקסים.

המשכנו לאגם מיוואטן, קצת חששנו מכל מה שקראנו על יתושים וחרקים, חייבת להגיד שלא רכשנו רשתות והכל היה בסדר.

עצרנו בקוורארונד (heverir), אתר בוץ מבעבע, מקסים, מסריח.. אבל יוצא דופן.

המשכנו ללייריניוקור, גם שם , מטיילים, עולם אחר, מים רותחים בוקעים מהקרקע, פתח הר געש, אזהרה ללכת רק על השביל כי יש איזורים עם קרום קרקע דק שעלול להתבקע…

טיילנו, עברנו במצודה השחורה,, אכלנו בטבע… וישנו במלון המדהים: laxa.

למחרת כמובן שהיינו במפל נוסף – גודופוס, אבל באיסלנד, כל דבר יחיד ומיוחד.. אסור לוותר...מקסים.

משם , נסענו להוסאוויק – שם הזמנו מראש הפלגה לצפייה בלוויתנים ופפינים, הולבשנו היטב, אמנם נגמר הגשם, אבל היתה רוח חזקה, אז לא הגענו לאי הפפינים, אבל ראינו לוויתנים, הסבירו מדהים והיה תענוג.

למחרת נסענו לאקויירירי בירת הצפון, סוסים מדהימים בטבע, אפשר לרכב, יש גם כאלה שעושים מסלולים שלמים ברכיבה. אנחנו ויתרנו.

למחרת נסענו לכוון ווטסנס שם יורדים לכוון המים ורואים על הגדה ממול, מושבה של כלבי ים. רואים נהדר, אבל כמובן שגם כאן משקפת היתה משפרת את הראיה.

המשכנו, חיפשנו מקום לפיקניק ופשוט נכנסנו לאחת הפניות והגענו לאגם מראה מקסים .

בערב הזמנו מקום לסיום בלגונה הכחולה – אתר ספא ענק, עם סיליקה וגופרית, מקבלים לעישות מסיכת בוץ. סיום נהדר לטיול מקסים.


 כמה דברים חשובים:

|***זכינו במזג אויר נפלא יחסית, אבל כדאי לדאוג לנעליים עמידות למים, שכמיות גשם ובגד טרמי/מעיל טוב וכפפות.

***מומלץ מאוד להביא אתכם כוסות שומרות חום למרק/ תה או קפה חם. ולעשות קניות לארוחות צהריים / ביניים.

***עשינו פיקניקים בפינות חמד בחיק הטבע, באיסלנד מוכרים גריל להכנה מהירה, ורצוי מאוד לעשות פיקניקים גם כי הטבע מדהים וגם כי המסעדות יקרות...

***אנחנו הגענו מקופנהגן ונאלצנו לשלם קנס על המזוודות. שימו לב לפני הטיסה לגבי עלות מזוודות ואם צריך לעשות צ'ק אין יום לפני.

 אבל הסיכום – איסלנד, נסיעה עם נופים מקסימים, מפלים, כבשים שמנקדות את הנוף, קרקע מעלה אדים.. פסגות מושלגות, ארץ מדהימה, שלא הפסיקה להפתיע.