דרך בורמה – חלק ששי

שבת-ראשון, באגאן

בשבת בבוקר יצאנו לטייל בבאגאן. ה-e-bike התגלה כדרך מצוינת לתור את העיר. 5000/4000 ליום לאדם/שנים על אותו קטנוע. מאיזור הצהרים המחיר יורד ל-3000. מדובר בקטנוע לכל דבר וענין - אבל חשמלי. ניתן וכדאי לקחת קסדות. עם מפה מהמלון , מפה משדה התעופה ו- maps.me בנינו מסלול של עיקרי הפגודות. עם זאת, ההנאה הכי גדולה היתה להגיע למקום, 'לזרוק' את הקטנוע ולהסתובב ברגל ולראות את הפגודות הרבות, הקטנות והגדולות, לבנות, חומות ואדמדמות. מחזה מרהיב באמת. כל פגודה והאופי שלה. בדרך כלל בכל פגודה ניכרה הקפדה על הפרטים הכי קטנים. יופי עצום.

כשהגענו, בשדה התעופה היה דוכן מודיעין. כשלקחנו מפה ושאלנו שאלות נאמר לנו על פסטיבל מקומי ואכן במהלך הסיור בעיר הגענו למנזר שבדרך אליו נערכה תערוכה קולנית מאד במיוחד של מקומיים עם בובות ענק שהמחיזו, כנראה, דמויות שקשורות לבודהא. לכל דמות נלוה רכב עם רמקולי ענק ומוסיקה רעשנית. כנראה שזה סביב גיוס תרומות למנזר.

הערה פרקטית: חם ולח. כל היום. הצטיידו במים (בדרך כלל יבקשו 500 לבקבוק של ליטר אבל לא יתוכחו אם פשוט תושיטו 300...). ברוב הפגודות המרכזיות יש בחצר, לצד אינספור מוכרי המזכרות, מתקנים עם מיכלי מים מטוהרים, ממנו שותים גם במלון (בשום מקום לא נתקלנו במים מינרליים. רק במטוהרים). פעמים רבות המיכלים היו עם הפלסטיק שבו היו עטופים וחתומים, ולפעמים מוצבים במתקני קירור בסגנון תמי-4. אישית, הרגשתי בטוח לחלוטין לשתות מהם כשנגמרו לי המים.

לקראת ערב נסענו לנקודת תצפית שסומנה באחת המפות כמצפור, לייד אגמון, פירוש הדבר היה שהיא בגובה 5 מ' מעל לסביבה אך זה בהחלט הספיק להתרשם מהפגודות בשקיעה. למקום הגיעו עוד רבים לצפות בשקיעה. אכן מחזה מרהיב.

לגבי מקומות לאכול בבאגאן: ביום הראשון הלכנו למסעדה הצמחונית The moon לפי המלצה שפורסמה איפשהו. היא היתה בסדר גמור, אך יקרה מאד ביחס לאחרות והצוות התגלה כלא אדיב במיוחד. הגלידה שמכינים במקום לקינוח טעימה אך דרושה שיפור. בכל מקרה, הגלידה היתה קרה וזה בהחלט רענן.
 ביום השני הלכנו למסעדה הצמחונית khaing shwe wah שנמצאת 300 מ' מהראשונה והומלצה ב-tripadvisor וניתנת לאיתור ב-maps.me. האוכל היה טעים מאד והצוות מסביר פנים. מחירים באיזור 2500 למנה של curry, שזה בהחלט מחיר מקובל. מי שלא בקטע של אניס שלא יקח את קארי האננס. איך שישבנו הגישו לנו צ'יפס ובטנים ובמהלך הארוחה (הגענו בצהרים) הגישו לנו בהמשך צלחות קטנות עם מבחר מטעמים, על חשבון הבית: סלט עלים קטן, פרוסות בננה מתובלות בסירופ, בטנים מבושלים/ מאודים ועוד. מעבר לכל אלה אנחנו הזמנו אטריות עם ירקות וסלט מנגו ירוק שהיו טעימות מאד. וחוץ מזה, גם הצוות היה מקסים. המסעדה מומלצת בחום רב.

את היום השני בבאגאן עשינו על שני זוגות אופנים (ב-3000 סה"כ לחצי יום .החל ב-11 בערך הגדרנו זאת כחצי יום והם לא התוכחו. התחילו ב-4000). הנסיעה סה"כ רגועה ושלוה, גם אם נדרש מאמץ-מה. שוב הסתובבנו בין הפגודות הרבות מספור והתענגנו על המראה.

הערה פרקטית לגבי המרת כסף: נוכחנו שבבנקים נותנים שער הוגן, אם כי משתנה לפי גובה השטרות (100$-1.53. 5-100$ -1.47). בכספומט העמלה על משיכה, לפני כל ענין הפרשי השערים הוא 6500 צאט. במלונות, לעומת זאת, השער שהוצע היה נמוך מאד.

כך או אחרת, זו בהחלט היתה חויה מלבבת להסתובב בין המספר הרב של הפגודות.

לאחר חזרה מהמסלול ובזמן ההמתנה לאיסוף לאוטובוס הלילה בילינו בבריכה של המלון ואת המשך הדרך לינגון עשינו באוטובוס לילה. יש שתי חברות שיוצאות לינגון מבאגאן באיזור 20:00-20:30 - אחת של 25$ והשניה של 18500 צאט בסוכנויות נסיעות או 19500 במלון. יש נוספת shwe loon pyan במושבים רגילים באוטובוס רגיל באיזור 20:00 בעלות 13000. נסענו בשניה khing mdy החברה דאגה לאיסוף מהמלון/גסטהאוס. מומלץ להזמין מספיק זמן מראש. למרות שלא היינו בעונת התיירות - יממה לפני הנסיעה נשארו לנו שני המקומות האחרונים באוטובוס, בלבד. נדמה לי שאפשר להזמין גם באינטרנט. הנסיעה היתה נעימה וממוזגת, שלושה מושבים בשורה, ומקום מרווח לישון. באיזור 23:00 האוטובוס עצר ליד מסעדה מקומית למי שהיה רעב. ומייד אחר כך חזרנו לשקוע בשינה עמוקה ונוחה עד הבוקר.