מאחר ואני רואה יותר ויותר התעניינות באתר סקי בגאורגיה החלטתי לרשום בצורה קצת יותר מעמיקה על אתר גודאורי.

ביקרתי באתר שלוש פעמים וזה בעצם האתר שבו למדתי לגלוש, בעיקר באופן עצמאי ומסרטונים שראיתי לפני ובמהלך הגלישה.

היה ניסיון לקחת מדריכה מקומית בשביל שיפור היכולות שלי, אך בפועל ההדרכה לא הייתה מספיק מקצועית וטובה ולכן גם לא הרגשתי שהיא שיפרה לי משהו ביכולות. ככה גם היה עבור עוד חבר שהיה אתנו בקבוצה ולא ידע לגלוש, לא ניכר שיפור ביכולת הגלישה שלו לפני או אחרי השיעור עם המדריכה. אולי נפלתי על מדריכה לא מספיק מנוסה, אבל להבנתי נושא ההדרכה לוקה בחסר ולא מספיק חזק שם בינתיים.

אז נתחיל…

האזור:

אזור גודאורי הוא חלק מהרי הקווקאז. זהו קו גבול הדרומי של אירופה והוא מהווה גבול בין רוסיה, אָזַרְבַּיְיגָ'ן וגאורגיה. כל אזור רכסי ההרים נקרא "קזבגי" על שם ההר הגבוה באזור, זה גם אחד ההרים הגבוהים שברכס הרי הקווקאז.

אזור גודאורי נמצא כ-2-2.5 שעות נסיעה (120 ק"מ) מעיר הבירה טביליסי. הכבישים בהתחלה הם שני נתיבים לכל כיוון ולאורך הדרך זה הופך לכביש דו-סטרי עם נתיב אחד לכל כיוון. ברב הזמן הכבישים פתוחים אך כשיש שלג כבד האזור לא נגיש והכבישים פתוחים רק עבור רכבים עם צמיגי חורף ושרשראות או רכבי 4X4. זו גם הדרך שמובילה סחורה בין גאורגיה לאזור הדרומי של רוסיה, לכן תראו בדרך המון משאיות שמובילות סחורה ואם הכביש חסום אז הם פשוט עומדים בצד הדרך ומחכים עד אשר יפתח הכביש שוב.

במזג אויר טוב אין אפילו צורך בשרשראות בשביל להגיע לעיירה אז כדאי להתעדכן במזג האויר לפני שמחליטים לצאת לדרך.

בפעמים שנסענו, פעם אחת שכרנו רכב מחברת השכרה מקומית (ג'יפ 4X4) שעלה בסביבות 160 דולר לארבעה ימים ופעם נוספת הגענו עם חברים מקומיים ברכב פרייבט רגיל (עם צמיגי חורף כמובן, זה משהו שהמקומיים די מקפידים אליו).

עונת הסקי:

עיקר העונה מתחילה בדרך כלל בתחילת דצמבר ונמשכת עד סוף אפריל. מזג האוויר כמו בכל אזור הררי הוא לא תמיד צפוי וכאשר יש סופות ושלג כבד הרכבלים נסגרים וניתן לגלוש רק בחלק מהאזורים.

האתר עצמו:

יש שלושה אזורים עיקריים של מלונות: הראשון הוא החלק הראשון שפוגשים שעולים לעיירה, זה האזור היותר זול גם מבחינת מחייה וארוחות אך הוא גם המרוחק ביותר מהגונדולות. מי שיבחר להתאכסן באזור יצטרך לקחת כל בוקר הסעה לגונדולה – נסיעה של כמה דקות, או ללכת ברגל כמה מאות מטרים.

האזור השני הוא האזור היותר גבוה (מסומן כאזור 2 במפה). כאן חלק מהמלונות הם סקי אין/אאוט ולכן גם המחירים קצת יותר יקרים. האזור השלישי נקרא “New Gudauri 2” – זהו אזור שלם שממוקם מול הגונדולה Gudaura 2. יש באזור זה ארבעה חניונים שמיועדים לבאי המלונות ויש באזור מעין שומרים מקומיים, שמאפשרים כניסה רק עבור אורחי המלונות (לפחות זה מה שהיה שאנחנו הגענו).

בחלק התחתון של האתר אפשר למצוא בעיקר מסלולים ירוקים למתחילים. החלק האמצעי כולל מסלולים כחולים שאפשר לעבור ולגלוש חופשי ביניהם. בחלק העליון תמצאו בעיקר מסלולים אדומים ושחורים.

הרכבל התחתון מתחיל ב-2,000 מטר והרכבל העליון מגיע ל-3,000 מטר גובה, אזור גבוה לגלישה וגם הטמפרטורה בהתאם. הרכבלים עצמם עושים מעין צורת X ביניהם ועולים לשני מקומות סמוכים שניתן ללכת ביניהם, אבל קצת בעייתי לגלוש (יש מעין שיפוע ביניהם).

מכל אזור כזה הרכבל עולה לפסגה סמוכה – הרכבל בצד הדרום מזרחי נקרא Kudebi ועולה לפסגה של הר Kudebi והרכבל שבצד צפון מערבי נקרא Sadzele ועולה לפסגת הר Sadzele.

מפסגת הר Kudebi יורדים מסלולים אדומים ומפסגת הר Sadzele יורדים מסלולים שחורים (מלבד אחד שיורד מאזור הרחוק מהגונדולה, אבל מצריך ירידה לא נוחה במיוחד ובגלל הירידה הזו הייתי מגדיר אותו גם כמסלול שנדרש ליכולות גלישה טובות פלוס).

באזורים התחתונים יש מסעדות, שירותים וכל התנאים הנחוצים בשביל לנוח, לאכול ולעביר את הזמן, אך ברגע שעולים כבר לא תמצאו את הנוחות – השירותים הם בול פגיעה ומעט מאוד קיימים ויש רק בית קפה קטן אחד, כך שעדיף לנוח באזור התחתון ולעלות רק בשביל לגלוש.

צירפתי מפה ובה האזורי העיקריים שדברתי עליהם אבל ניתן לראות את המפה ברזולוציה יותר טובה באתר הרשמי של גודאורי: http://www.gudauri.info/

יש גם Snow Park, אבל כשאנחנו היינו הוא היה מוקף וסגור ולא ניתן היה לגלוש בו (לא יודע מדוע). באתר הרשמי רשום שיש 50 ק"מ של מסלולים, אבל עיקר המסלולים הכחולים נחתכים אחד בשני ודי דומים, לכן מרגיש בפועל שיש קצת פחות מזה.

בנוסף לזה, ניתן לשכור טיולים עם אופנועי שלג וניתן גם לקחת מצנח רחיפה ולרדת מאחת הפסגות – פשוט תראו מלא מדריכים ומפעילים ליד הגונדולה בסמוך ל-Time Out Hotel - מומלץ בחום לעשות, רק תוודאו שהם עם ביטוח מסודר (מניסיון לא טוב, חבר בהמראה שבר את הרגל ולמרות הטיפול המהיר שניתן לו למזלו זה היו חבר'ה מקומיים עם ביטוחים מסודרים, ככה שהכל עבר בצורה טובה).

לאוהבי האקסטרים המיוחד – יש מסוק באזור וניתן לעשות עליה לאחד הפסגות הסמוכות ולרדת בקפיצה מהמסוק. עדיין לא הגעתי לרמה כזו של גלישה אז גם לא ממש ביררתי יותר מידי על הנושא.

באתר אינטרנט הרשמי יש מפה ממש נוחה (אמנם היא ברוסית), אבל ניתן להבין עם הסמלים מה זה כל דבר: http://www.gudauri.ru/map/?mode=embed&key=PROKAT_MOGZAURI

אזורי מחייה ומחירים:

כמו שציינתי כבר, יש שלושה אזורים בגאודורי – באזור התחתון, היותר זול ברובו, אין גונדולה צמודה, מלבד המלונות Marco Polo Hotel Gudauri ו-Mgzavrebi Gudauri. באזורים אלו יש מספר מסעדות קטנות ומומלצות על המקומיים. הן בדרך כלל יהיו גם יותר זולות. כמו כן, על הדרך באזור התחנת דלק תוכלו לקנות מצרכים בסיסיים ודברים שיחסרו לכם. במידת הצורך, יש מעין סופר בתוך התחנת דלק.

באזור האמצעי מרבית המקומות הם כבר על חלק ממסלולי הגישה. לא אפרט על כולם, פשוט תראו לפי המפה אם המלון ממוקם על המסלול.

האזור של New Gudauri 2 הוא מול הגונדולה, לכן בפועל זה לא סקי In וסקי Out, אבל אתה פשוט יוצא מהדירה ויש מולך גונדולה. יש גם המון דירות להשכרה באזור הזה – תוכלו לממוא אותם ב-Airbnb.

אני סגרתי Airbnb בחלק התחתון במחיר של 1,200 שח עבור שלושה אנשים, עבור שלושה ימים (שני לילות). בפועל הדירה הייתה מרווחת מאוד עם שני חדרי שינה, סלון ומטבח, אך הייתה בעיה עם המעלית וקצת נתקענו והיינו צריכים לעלות את הציוד בכל פעם לדירה ברגל. הדירה במרחק הליכה של 100 מטר מהמסלול.

חיי לילה לא מצאנו באזור, בערבים רוב האנשים מתרכזים במלונות ואם יש משהו במלון אז תראו קצת התקבצויות של אנשים. במלון Marco Polo יש ספא פתוח עם בריכה מחוממת, סאונה וג'קוזי וניתן להיכנס בתשלום.

ציוד:

קיבלנו ציוד בסיסי למדי, לא חיפשתי ציוד ברמה גבוהה כי עיקר הזמן העברתי בלימודי סקי ושיפור המיומנות האישית. רוב החנויות משכירות ציוד באותה רמה והמחירים די זהים. אם תהיו במלון אז יביאו אתכם לחנות שהמלון עובד איתם ואם אתם סוגרים לבד אז עדיף לכם לסגור ציוד במקום הכי קרוב למלון שלכם כדי לא להיסחב איתו כאשר תצטרכו להחזיר אותו, ושוב פעם, בגלל שהציוד די זהה ברב המקומות.

קצת סיכום מחירים:

לינה – מלונות בין 1,200-2,000 ש”ח עבור זוג ל-4 ימים.

סקי פס – 200 ש”ח עבור 4 ימים.

ציוד – 50 ש”ח לציוד סטנדרטי (סקי, נעליים, מקלות וקסדה), או 80 שקל לציוד יותר מתקדם עבור יום גלישה. במידה ואתם סוגרים ציוד לכמה ימים נהוג לעשות הנחה או תעריף אחר.

ארוחות – שולחן לארבעה, כולל יין, לא היה יוצא לנו יותר מ-250 שח. המחיר לאדם הוא בערך 70 ש”ח לארוחה. לא לפספס לעשות טעימה של לצ'הצ'ה, סוג של גראפה מקומית.

אמנם האתר לא ברמה אירופאית, אבל בלי תורים מיוחדים ותנאי גלישה מעולים. ממש מומלץ לביקור.