נורמנדי ובריטאני 2012 -; סיכום של שבוע באזור
רחוב ברואן

תקציר

 יום 1 
-; שישי ה-1.6.12 -; רכב, ז'יברני, רואן ואטרטה
יום 2 -; שבת ה-2.6.12 -; ETRETAT, HONFLEUR , DEAUVILLE ו- BAYEUX
 יום 3 
-; ראשון ה-3.6.12 -; מוזיאון הפלישה, מוזיאון שטיח הקיר, ST MERE EGLISE ו-POINTE HOC
 יום 4 
-; שני ה-4.6.12 -; הנמל ב-ARROMANCHES,בית העלמין האמריקני ומוזיאון המלחמה בקאן
 יום 5 
-; שלישי ה-5.6.12 -; מון סן מישל וסן מאלו
 יום 6 -; רביעי ה-6.6.12 -; דינאן, ראן ושארטר
 יום 7 
-; חמישי ה-7.6.12 -; שארטר -; קתדרלה והביתה

 מבוא
ב-6.6.1944 פלשו בעלות הברית לנורמנדי שבצרפת ותוך כ-3 חודשים שחררו אותה. פחות משנה לאחר מכן, הובסו הנאצים, אירופה שוחחרה ולנו ניתנה ההזדמנות לטייל בחבל ארץ נהדר זה.
נורמנדי מציעה מרחבים של דשא ירוק אל מול נמלים עמוסים, בתי עץ ציוריים אל מול קתדרלות ענק. מקום שידע כיבוש ושלטון זר אל מול חופים מרהיבים שמזכירים לנו את שאירע רק 70 שנה קודם לכן ולא נשכח שם מעולם.
אנחנו זוג שטייל בנורמנדי ובחבל הארץ השכן בריטאני כשבוע בתחילת יוני 2012. הטיול היה ברכב לאחר טיול של שישה ימים נהדרים בפריז (עליו ניתן לקרוא בקישור הבא).
הטיול כלל טיולים בערים ועיירות ציוריות, גנים יפים וגם סיור היסטורי בחופי הנחיתה הרבים, כשאירופה חייבת לאשר אירע בחופים אלו את עצמאותה.
 

רחוב בעיירה אונפלר (Honfleur)
רחוב בעיירה אונפלר (Honfleur)
יום 1 -; שישי ה-1.6.12 -; רכב, ז'יברני, רואן ואטרטה
את היום התחלנו בתחנת רכבת מרכזית בפריס - Gare Montparnass בה יש גם סוכנויות רכב רבות. למרות שבדקנו מספר ימים קודם לכן את מיקום המעליות בתחנה הגדולה והמסובכת, כשהגענו אליה הסתבר שהמעלית מושבתת (ליותר משבוע!) ונאלצנו לעלות עם מזוודות ברגל.
הגענו למשרדי החברה ולאחר מספר דקות קיבלנו את המפתחות והחוזה שהיה בצרפתית. נדרשו 3 מאנשי תחנת ההשכרה להסדיר את העניין ולהדפיס חוזה באנגלית וגרם לנו לחשוב מה היה קורה אם היה מגיע לארץ תייר צרפתי והיה מקבל חוזה בעברית.
בכל מקרה, לאחר הפסקת קפה קטנה יצאנו לדרך לכיוון העיירה ז'יברני הנמצאת במרחק של כ-80 ק"מ מפריז (כשעה ורבע נסיעה).
ז'יברני (Giverny) היא עיירה חביבה אך גולת הכותרת בה היא הבית והגן (Monet GardenFondation Claude Monet) בו האמן האימפרסיוניסטי המפורסם, קלוד מונה, העביר את חלקו המאוחר של חייו. במקום ניתן לראות גן יפה ואת בריכת חבצלות המים אותה צייר מונה פעמים רבות. כמו כן, הבית בו גר מונה פתוח למבקרים אך הוא פחות מרגש.
לאחר טיול של כשעה וחצי בגן ובבריכה המדהימה עזבנו את הבית. כדאי לקחת בחשבון שייתכנו תורים ארוכים בשיא העונה וכדאי אולי להזמין כרטיסים מראש באתר האינטרנט.

בריכת חבצלות המים בגן של מונה בז'יברני
בריכת חבצלות המים בגן של מונה
בקופה של הגן קנינו כרטיס משולב למוזיאון ה"אימפרסיוניסטי" בעיר (בפועל, הכרטיס המשולב עלה כמו סכום שני הכרטיסים) ולכן הלכנו לבקר בו לאחר הביקור בגן. לצערנו הרב, הביקור במוזיאון הסתבר כאכזבה גדולה כיוון שלא הכיל כלל יצירות של אמנים אימפרסיוניסטים אלא תערוכה אחת בלבד של אומן שכביכול "מושפע" מהאימפרסיוניסטים. לאחר כרבע שעה של ויכוחים, עזבנו את המוזיאון מרגישים מרומים. למי שיש זמן, מומלץ סתם להסתובב בעיירה, להיכנס לגלריות השונות וליהנות מהאווירה. אנחנו העדפנו לעזוב ויצאנו לכיוון העיר רואן, בירת נורמנדי.
רואן (Rouen) שמרוחקת כ-70 ק"מ (כשעה נסיעה) מז'יברני היא עיר מדהימה ומומלץ להשקיע בביקור בה מספר שעות.
אנחנו חנינו (החניה בתשלום וקיימות מכונות למכירת כרטיסי חניה) בכיכר Place Haute Vielle Tour ויצאנו לטיול רגלי בעיר.
עברנו בקתדרלה המרשימה ברואן (אותה צייר מונה פעמים רבות). ראינו את היכל הצדק (Palais de justice), מבנה גותי מרשים שנבנה במאה ה-15 ושימש כפרלמנט של נורמנדי במשך שנים רבות. עברנו ברחוב השעון הגדול (Rue du Gros Horloge) שבקצהו שעון זהב ענק ומדהים ביופיו. אכלנו ברחוב ארוחת צהריים מאוחרת.
מאחר שתוקף כרטיס החניה שלנו עמד לפוג, חזרנו לרכב דרך כיכר הגנרל דה גול (Place du Général de Gaulle), כנסיית St Ouen המרשימה שעומדת בה ומספר רחובות מזרחית לרחוב הרפובליקה (Rue de la République). למרות שהצורך לחזור לאוטו ולהאריך את תוקף החניה פגע ברצף הטיול, החזרה לרכב נתנה לנו הזדמנות לראות חלקים יותר אותנטיים ופחות מתויירים של העיר המכילים בתים רבים מתקופת ימי הביניים וסטודנטים הרובצים להנאתם על הדשא שלמרגלות הכנסיה.
מהרכב חזרנו לצעוד לכיוון כיכר השוק של העיר, כיכר Place du Vieux Marché. בדרך עברנו ברחוב Rue aux Ours וקנינו מתנות בחנות קומיקס נחמדה בשם Bazar du Bizarre.
כיכר השוק יפה מאוד ומכילה גם שוק מקורה (אנחנו הגענו לאחר סגירתו). נמצאת במקום כנסיה מודרנית לז'אן דארק - הבתולה מאורליאן, שהנהיגה את הצבא הצרפתי במהלך מלחמת 100 השנה מול הבריטים והועלתה על המוקד על-ידי הכנסיה באותה הכיכר ברואן כ-500 שנה קודם לכן בטענה שהיא מכשפה.
בנוסף נמצאים בכיכר בתי קפה ומסעדות נחמדות ומומלץ לשבת באחד מהם ולחוות את האווירה המקומית.
למי שיש זמן וחשק למוזיאונים, מומלץ לבקר במוזיאון האמנות בעיר (Musée des Beaux-Arts de Rouen) המכיל יצירות אומנות משלל תקופות של אמנים כגון ולאסקז, קאראווג'ו, מונה ומודיליאני. אנחנו ויתרנו ויצאנו צפונה לעיירה אטרטה (Etretat) השוכנת לחופי תעלת למאנש.
מפת מסלול מומלץ ברואן


הקתדרלה ברואן
הקתדרלה ברואן

 כיכר Vieux Marche ברואן
כיכר Vieux Marche ברואן
 

לאטרטה הגענו לאחר כשעה וחצי נסיעה. שמנו את חפצינו במלון Ambassadeur המצוין אותו הזמנו מראש. הלכנו מהמלון כחמש דקות דרך מרכז העיירה הקטנה לחוף הים והצוקים המדהימים, טיילנו על החוף וצפינו בשקיעה. בהחלט נקודת השיא של היום.
המסלול של היום נראה כך.


 

יום 2 -;  שבת ה-2.6.12 -; Etretat, Honfleur , Deauville ו-Bayeux
את היום התחלנו בחוף הים בצפיה על הצוקים המדהימים. עלינו על אחד הצוקים במסלול הליכה וצפינו על הצוק השלישי (אותו לא ניתן לראות מהחוף), על העיירה ועל סירות השייט הקטנות. הנוף בהחלט עוצר נשימה ושווה את הזמן. לאחר כשעה, ירדנו לחוף, אכלנו ופל בלגי ויצאנו לכיוון העיירה אונפלר (Honfleur).

אחד הצוקים באטרטה
אחד הצוקים באטרטה
לאחר כשעה נסיעה ומעבר על גשר נורמנדי (Pont du Normandie) המרהיב (מחיר הנסיעה על הגשר הוא כ-5 יורו) הגענו לאונפלר.
אונפלר (Honfleur) היא עיירה מדהימה ואחת מנקודות החן ההכרחיות בטיול בנורמנדי. הבתים על המים, המרינה הקטנה, השוק המקומי החביב (מתקיים בימי שבת עד שעות הצהריים) והאווירה הרגועה העלו את מצב הרוח לדרגות שיא.
לאחר טיול של כשעה וארוחת צהריים באחת המסעדות בעיר (מומלץ להיכנס לאחת המסעדות שלא יושבות על המים כיוון שהן משמעותית יותר זולות) המשכנו לדרכנו.
Honfleur
Honfleur
מאונפלר עברנו ברכב באזור שנקרא Cote Fleurie (חוף הפרחים) ומכיל עיירות קייט רבות כגון Trouville-sur-Mer המצועצעת (בה עברנו עם הרכב) ו-Deauville בה טיילנו כשעה. אלו עיירות נופש שגדושות בתיירי פנים בעונת הקיץ וחסר בהן מעט מהאותנטיות של האזור, לכן ניתן לוותר עליהן במידה וקצרים בזמן.
מ-Deauville נסענו לכיוון הלינה אותה הזמנו ליד באייה. שם המקום הוא La Ferme de la Petite Noé או בשם אחר Cherokee Equitation Loisirs (ממוקם על כביש מס' 516 מדרך מבאייה -; ניתן לזהות סימון של סוס). מקום הלינה הוא בעצם חווה עם מארחים מדהימים (בעלי ידע רב ואנגלית טובה מאוד), ארוחת בוקר מצוינת ומרחק נסיעה של פחות מ-10 דקות הן מבאייה (Bayeux) והן מחופי הנחיתה.
לאחר שהשארנו את התיקים בחדר יצאנו לטיול ערב קצר בעיר באייה (Bayeux). שמענו המלצות על העיר בשעות הערב אך כנראה שהשקיעה המאוחרת (10) ומזג האוויר המעונן גרמו לכך שהרחובות והמסעדות היו די ריקים. בנוסף, במסעדה בה אכלנו, רצינו להזמין פיצה אחת ורצו "לקנוס" אותנו בארבעה יורו על כך שרצינו להזמין מנת אוכל אחת בלבד לשני אנשים.
כל האזור נמצא בחבל ארץ קלבדוס (Calvados) המלא במטעי תפוחים ומתמחה בייצור ברנדי תפוחים הנקרא גם כן Calvados ובסיידר תפוחים מצוין. אנחנו שתינו סיידר.
המסלול של היום נראה כךיום 3 -; ראשון ה-3.6.12 -; מוזיאון הפלישה, מוזיאון שטיח הקיר, St Mere Eglise ו-Pointe Hoc
את היום התחלנו בסיור קצר בקתדרלה של באייה ומנגינת עוגב שליוותה את המיסה של יום ראשון.

 
הקתדרלה של באייה
הקתדרלה של באייה
מהקתדרלה המשכנו למוזיאון הפלישה לנורמנדי ( Musée Mémorial de la Bataille de) Normandie ) הממוקם גם הוא בבאייה.
המוזיאון מומלץ ביותר ומספר על אחד מהמאורעות החשובים של זמננו. המוזיאון מתאר את שלבי תכנון הפלישה של בעלות הברית לנורמנדי שהתרחשה ב-6.6.1944. (ידועה בכינויה Operation Overlord) ומציג את ההתפתחויות בחופי הנחיתה השונים -; Omaha(אומהה) ו-Utah (יוטה) האמריקנים, Juno (ג'ונו) הקנדי והחופים הבריטים -; Sword (חרב) ו-Gold (זהב). בנוסף המוזיאון כולל תיאור המבצעים הנוספים שהביאו בסופו של דבר לשחרור פריז, צרפת, ואיפשרו את נצחון בעלות הברית על הנאצים. לאחר המוזיאון נכנסנו בקצרה לבית העלמין הבריטי הסמוך בו קבורים חיילים בריטים שנהרגו במהלך מלחמת העולם השניה.


טנקים בכניסה למוזיאון המלחמה בנורמנדי
טנקים בכניסה למוזיאון המלחמה בנורמנדי
מהמוזיאון המשכנו לאחד מהמוזיאונים החשובים בנורמנדי -; מוזיאון שטיח הקיר של באייה (Tapisserie de Bayeux או באנגלית -; Bayeux Tapestry). במוזיאון ניתן לראות שטיח קיר מהמאה ה-11 המתאר את כיבוש אנגליה ע"י וויליאם הממזר (לימים נודע כוויליאם הכובש), דוכס נורמנדי.
השטיח רקום בצורה מרהיבה ביופיה ונשתמר כמעט בשלמותו. ייעודו המקורי היה להיות מוצג בקתדרלה בבאייה בימי חג וללמד את התושבים הפשוטים שלא ידעו קרוא וכתוב. מעבר לחשיבות ההיסטורית העצומה של שטיח הקיר, הערך האומנתי של היצירה ומצבה המשומר לאחר 1000 השנים שעברו מאז שנוצרה מעצימים את החוויה. בביקור נעזרים במדריך קולי (שכלול במחיר הכניסה) ולאחר מכן ישנו סרטון קצר המספר על היצירה ועל המקום. בהחלט מומלץ ביותר.
לאחר ארוחת צהריים קצרה, המשכנו לכיוון חופי הנחיתה. היעד הראשון שלנו היה העיירה St Mere Egliseהעיירה הראשונה ששוחררה ע"י בעלות הברית.
העיירה ממוקמת בחוף יוטה ושוחררה ע"י הצנחנים האמריקנים. אחד הצנחנים נחת בטעות על גג הכנסיה המרכזית ומצנחו הסתבך במגדל שלה. הוא נפצע אך התחזה למת על מנת שהגרמנים לא יזהו אותו. עד היום קיים פסל של צנחן עם מצנח פתוח על גג הכנסיה. כמו כן, הוויטראז'ים בכנסיה מכילים צנחנים וכיתובים לזכותם.
אנו הגענו לעיירה בשבוע הפלישה לנורמנדי (שכאמור התרחשה ב-6.6.1944), לכן, כל העיירה הייתה מכוסה באווירת חג. בכיכר המרכזית היו חגיגות ושירים ודוכנים מלאי כל טוב כשרבים מהנוכחים היו מחופשים לחיילים אמריקנים כשעיקר המחופשים היו צרפתים -; ילדים ומבוגרים כאחד.
לאחר סיור בעיירה נכנסנו למוזיאון המצוין - למוזיאון המוטסת (Airborne Museum). המוקדש לנצחנים האמריקנים שנחתו בחוף יוטה - המוטסת ה-82 והמוטסת ה-101, עליה מבוססת סדרת המופת "אחים לנשק".

הכנסייה והצנחן ב-Ste Mere Eglise
הכנסייה והצנחן ב-Ste Meree Eglise
לאחר ביקור של כשעה במוזיאון המשכנו לעיירה St Marie du Mont, אותה שחררו אנשי המוטסת ה-101. בעיירה ניתן למצוא את מוזיאון הפלישה לחוף יוטה (Musée du Débarquement Utah Beach) אנחנו ויתרנו על המוזיאון ורק ביקרנו במרכז העיירה ונהנינו מאווירת הקרנבל והתחפושות שעטפה את התושבים.
היעד הבא שלנו היה Pointe du Hoc, צוק בין חופי יוטה ואומהה. בזמן המלחמה עמד במקום מוצב גרמני, כחלק ממערכת הביצורים האטלנטית (Atlantic Wall) אשר בנו הגרמנים כדי למנוע פלישה מכיוון הים. את המוצב כבשו ריינג'רים אמריקנים לאחר קרב עקוב מדם ביום הפלישה. במקום ניתן לראות שרידים של המוצב הגרמני, שרידי הפצצות שביצע חיל האוויר האמריקני טרם הגעת הכוחות הקרקעיים, אנדרטה לריינג'רים ונקודת תצפית מרהיבה על החוף. המקום חינמי ופתוח בכל שעות היממה (מרכז המבקרים פתוח עד 18:00 בשעות הקיץ).
משם המשכנו לכיוון בית העלמין האמריקני שנמצא בעיירה Colleville Sur Mer, אך הוא היה סגור והאטרקציה היחידה שם הייתה משפחה אמריקנית שהרכב שלה ננעל בחנית בית הקברות. משם חזרנו לבאייה לקנות מצרכים לארוחת ערב וחזרנו לחדרנו.
המסלול של היום נראה כך

חיילים מחופשים ב-Ste Marie du Mont
חיילים מחופשים ב-Ste Marie du Mont

חיילים מחופשים ב-Pointe du Hoc
חיילים מחופשים ב-Pointe du Hoc

Pointe du Hoc
Pointe du Hoc


 יום 4 -; 
שני ה-4.6.12 -; הנמל ב-Arromanches, בית העלמין האמריקני ומוזיאון המלחמה בקאן
את היום התחלנו במוזיאון הנחיתה (Musee du Debarquement) בעיירה ארומאנש (Arromanches Les Bains).
המוזיאון (ממוקם בחוף Gold שהיה אחד משני החופים שהיו באחריות הצבא הבריטי) מציג את סיפורו המדהים של הנמל העצום, אותו הקימו הבריטים בזמן השבועות הראשונים בלחימה.
בעת תכנון מבצע הפלישה אחת הדילמות שאיתה נאלצו להתמודד בעלות הברית הינה בעיית האספקה לכוחות. לאחר שהאפשרות לכיבוש נמל תחת שליטה גרמנתי ירדה מהפרק, ווינסטון צ'רצ'יל העלה את הרעיון של הקמת נמל תוך כדי הפלישה.
הנמל, שחלקים רבים ממנו יוצרו באנגליה במשך כשנתיים לפני הפלישה, הורכב בימים הראשונים של הפלישה. לאחר ששרד סערה נוראית כשלושה שבועות לאחר הפלישה, היווה את הגורם שהכריע את הכף. במשך חודשי עבודתו, הועברו בנמל, שנודע כ- Harbour Mulberry Bאלפי טונות ביום וכ-2 מליון חיילים. כיום, כ-70 שנה אחרי הפלישה, עדיין ניתן לראות ליד המוזיאון תיבות בטון ענקיות ששימשו כשוברי גלים, וחלקים מהמזח הצף שנבנה לצורך פריקת ציוד האספקה הרב שהועבר מבריטניה.
במוזיאון ניתן לראות דגמים והסברים רבים על הנמל באנגלית ובצרפתית. עקב הקרבה לבריטניה, קבוצות בריטיות רבות מגיעות לסיור במקום.

 
חלקים מהמזח ושוברי הגלים בארומאנש
 
חלקים מהמזח ושוברי הגלים בארומאנש
הביקור במוזיאון וההתמקדות הן בבניית הנמל והן במה שעבר על הצבא הבריטי בנורמנדי, מעמידים את כל סיפור הפלישה והמלחמה בפרספקטיבה אחרת. ההתמקדות בצבא הבריטי מזכירה כי הסיפור האמריקני אליו רובנו נחשפנו בסרטים וסדרות, הינו רק נדבך אחד ממערך לחימה נדיר בו רבים וטובים הקריבו את חייהם.
לאחר כשעה במוזיאון המשכנו לבית העלמין האמריקני בעיירה Colleville Sur Mer. כיאה לאמריקנים, בית העלמין מרשים ביותר עם קברים רבים (גם של חיילים יהודים שלחמו בשורות הצבא האמריקני), אנדרטה מרשימה ואף מוזיאון קטן עליו בחרנו לוותר.

 
 האנדרטה בבית העלמין האמריקני ב-Colleville sur Mer
 
האנדרטה בבית העלמין האמריקני ב-Colleville sur Mer
מבית העלמין נסענו לכיוון גשר פגסוס (Pegasus Bridge) שהיה האתר הראשון בו נחתו כוחות הברית בנורמנדי. הגשר שימש כאחד הגשרים החשובים בחוף חרב (Sword Beach) ומשימת ההשתלטות עליו הייתה של כח צנחנים בריטים.
במקום ישנו מוזיאון מומלץ (Memorial Pegasus) עליו ויתרנו ורק צפינו בגשר.
מהגשר נסענו לעיר קאן ולאחר ארוחת צהריים במסעדה במרכז העיר, נסענו למוזיאון המלחמה והשלום בעיר קאן (Le Mémorial de Caen). המוזיאון מכיל תערוכות ומיצגים רבים החל מהתקופה שלפני מלחמת העולם השניה עד לימינו תוך שהוא מתאר את שארע במלחמה, תקופת מסך הברזל ומלחמות נוספות עד למלחמות בנות זמננו.
מוקד העניין, עם זאת, הוא החלק העוסק בתקופת מלחמת העולם השניה, בו בילינו עד לסגירת המוזיאון ב-19:00 (כ-3.5 שעות). המוזיאון מומלץ ביותר כיוון שמלבד ההתמקדות במלחמה שמעניינת מאוד לכשעצמה, כולל בין השאר התמקדות בממשלת וישי הצרפתית ששיתפה פעולה עם הנאצים (נושא שכמעט ולא נלמד בארץ), הוא מציג צורות הסתכלות שונות ונקודות למחשבה.
למי שיש זמן, ניתן לבקר בעיר מס' שעות (לנו לא היה זמן). מהמוזיאון המשכנו כשעה ורבע נסיעה, למקום הלינה הבא שלנו- La Jacotiere(B&B) הסמוך לאי מון סן מישל (Mont Saint Michel). המקום הוא אחד ממקומות הלינה היותר טובים שהיו לנו במהלך הטיול הן בגלל הקרבה לאי (מרחק הליכה להסעות החינמיות לאי), הנוף המדהים אותו ניתן לראות מהחלון והן בגלל תנאי האירוח הנהדרים (מארחים חביבים, חדרים גדולים וארוחת בוקר מצוינת).
המסלול של היום נראה כך.

מון סן מישל בשעת לילה
מון סן מישל בשעת לילה
 

יום 5 -; שלישי ה-5.6.12 -; מון סן מישל וסן מאלו
לאחר ארוחת בוקר מצוינת, הלכנו מספר דקות ולקחנו את ההסעות החינמיות לאי. בעבר ניתן היה לחנות ממש למרגלות ההר אך כיום ההגעה לאי מתאפשרת רק לאחר חניה בחניון (המרוחק כ-2 ק"מ מהאי עצמו) ולקיחת הסעה חינמית (או הליכה ברגל).
האטרקציה המרכזית באי היא המנזר (Abbey Mont Saint Michel) שנבנה בפסגת ההר (חלקו בסגנון רומנסקי וחלקו בסגנון גותי). הכניסה למנזר הינה בתשלום אך היא שווה את המחיר הן בגלל הנוף המרהיב שניתן לראות רק מהמנזר עצמו והן בגלל היחודיות שבו. הביקור במנזר שבנייתו החלה במאה ה-11 הינו מעניין ונתן תחושה על חיי הנזירים במנזר לאורך השנים.
למרות שהגענו לא בשיא העונה, וביום יחסית גשום, נתקלנו בקבוצות טיולים רבות. כמו כן קיימות הדרכות חינמיות מטעם האתר עצמו. עקב כך המקום הרגיש צפוף והעלה תהיות מה קורה באי בתקופות יותר מתוירות.
בנוסף, ניתן לראות באי את החומות היפות שנבנו במהלך מלחמת מאה השנים (ועוברות עבודות רסטורציה נרחבות), הרחוב הראשי (המעט מצועצע ומלא בחנויות מזכרות) וכמובן מפגני הגאות והשפל המרהיבים שיכולים להגיע עד ל-8 מטרים (כדאי לבדוק את השעות לפני ההגעה).

המנזר במון סן מישל
המנזר במון סן מישל
לאחר מס' שעות באי (אין צורך להקדיש לו יותר מ-4 שעות), ארוחת צהריים ומנוחה בחדר נסענו לטיול ערב בעיר סן מאלו (Saint Malo) הנמצאת בחבל ארץ בריטאני (Brittany באנגלית ו-Bretagne בצרפתית).
העיר (המרוחקת כ-45 דקות נסיעה ממון סן מישל), הינה עיר נמל עתיקה מימי הביניים. העיר הגיעה לשיאה במאה ה-16 כאחת מערי הנמל החשובות בצרפת והייתה בסיס יציאתו של הימאי ז'אק קרטייה שסייר רבות בקנדה.
טיילנו במרכז העיר, בחומה המרהיבה וצפינו בשקיעה. כמו בסן מישל, גם בסן מאלו יש תופעת גאות ושפל קיצוניות שחושפות מסלולי הליכה רגליים בשעות השפל ואיים במהלך הגאות.
לאחר טיול של כשעתיים בעיר ואכילת עוגה ברטונית מסורתית ((Far Breton חזרנו למקום הלינה.
אמנם אנחנו לא הספקנו, אך למי שיש זמן מומלץ לסייר בעיירה St Servan (הנמצאת ק"מ בודדים מסן מאלו), Dinard (כ-15 ק"מ מסן מאלו) והצוק המדהים Cap Frehel (כ-30 ק"מ מערבית לדינארד).
מסלול טיול כזה יראה כך.

 סן מאלו
סן מאלו


יום 6 -; רביעי ה-6.6.12-; דינאן, ראן ושארטר
עם בוקר, עזבנו את נורמנדי ועברנו לחבל ארץ בריטאני, מטרת היום הייתה לבקר במספר ערים ולקרב את מקום הלינה לפריז לקראת הטיסה ביום שלמחרת. את היום התחלנו בעיר דינאן (Dinan). העיר שנבנתה בימי הביניים מאוד חביבה ומומלץ להקדיש לה בין שעה לשעתיים.
אנחנו עלינו על מגדל השעון (Tour Horloge) הנמצא ברחוב השעון (Rue l'Horloge). מהמגדל ראינו את הנוף של העיר ולאחר מכן ירדנו וטיילנו בה כשעה. נכנסנו לבזיליקת St Sauveur בעלת הויטראז'ים היפים ושוטטנו ברחובות הקרובים לכנסיה ולמגדל. בנוסף, קיימת תצפית יפה על החומות ומוזיאון במבצר העיר (Musee du Château). אנחנו ויתרנו ולאחר כשעה בעיר עזבנו את דינאן ויצאנו לכיוון ראן, בירת בריטאני.
דינאן ממרומי מגדל השעון
דינאן ממרומי מגדל השעון
לאחר כשלושת רבעי שעה (כ-50 ק"מ) הגענו לרֶאן (Rennes). ראן היא בירת חבל ארץ בריטאני וברובה עיר מודרנית. עם זאת, קיים בה מרכז עתיק נהדר ששרד שריפות רבות (השריפה הגדולה האחרונה ארעה ב-1720) אך הצליח להשתקם ולשגשג.
את הרכב החנינו בחניון הממוקם בכיכר Place Des Lices ויצאנו לטייל בעיר. המרכז בראן מדהים ביופיו. צעדנו לכיוון כיכר St Anne בה גם בנויה כנסיה באותו השם. בכיכר היה שוק ספרים קטן. משם המשכנו לכיכר Hoche הממוקמת בחלקו הצפוני של המרכז העתיק. משם עברנו דרך רחוב Hoche לכיכר הפרלמנט של בריטאני (Parlement de Bretagne) לרחוב ג'ורג' הקדוש (Rue Saint George) המכיל מסעדות רבות, שם גם אכלנו את ארוחת הצהריים. למרות שהשעה הייתה 2, מסעדות רבות היו בשלבי סגירה ולא הגישו ארוחות צהריים.
משם המשכנו עד לעיריית ראן (Hotel de Ville) ולכיכר הרפובליקה (Place de la Republique) בה ניתן לראות את ארמון המסחר המזכיר במבנהו את הלובר בפריז (Le Palais du Commerce). מהכיכר עברנו דרך הרחובות המקסימים לקתדרלת סן פייר המרשימה (Cathedrale St Pierre) ומשם חזרה לכיכר Hoche בה קיים קניון קטן בו השלמנו קניות.
ראן בהחלט עיר מקסימה ומאוד שמחנו שנקרתה לנו ההזדמנות לבקר בה כיוון שהיא לא הייתה בתכנון המקורי. בילינו בה כ-4 וחצי שעות ונהנינו מהאווירה הרגועה, השקט והארכיטקטורה כשאל מול מבנים בארוקיים כמו ארמון המסחר, קיימים רחובות ציוריים ומבני עץ עתיקים.
הטיול בראן נראה כך
רחוב בעיר ראן

רחוב בעיר ראן
מראן נסענו לכיוון העיר Chartres בה תיכננו ללון כדי להיות קרובים לשדה התעופה (כ-120 ק"מ משדה התעופה שארל דה גול) לקראת הטיסה ביום שלמחרת.
הנסיעה הייתה בכביש המהיר 81A, שעל אף היותו כביש אגרה, קיצר לנו יותר מ-100 ק"מ ושעה וחצי נסיעה במידה ולא היינו נוסעים בכביש זה. החיסרון הגדול הוא המחיר הגבוה של הנסיעה שהיה כ-20 יורו.
מסלול הנסיעה היומי נראה כך.

 לאחר ההגעה למקום הלינה האחרון שלנו בעיירה Coudray, פרבר המרוחק כ-5 דקות נסיעה משארטר. מקום הלינה היה B&B נהדר בשם Couette et café crèmeלמרות שהמארחת המקסימה כמעט לא ידעה מילה באנגלית, היא הייתה מאוד נחמדה ונתנה לנו עצות על שארטר. כמו כן, החדרים היו מטופחים ורומנטיים ואפילו קיבלנו במתנה ריבה תוצרת בית. המארחת, מארי כריסטין, סיפרה לנו על כך ששארטר מנסה למתג את עצמה כעיר תיירותית ולכן בשעות החשיכה, אתרים מרכזיים בעיר מוארים במופע אורקולי (מידע מפורט בקישור).
מאחר ששעות החשיכה בתקופה זו מתחילים לאחר השעה 11 בלילה, החלטנו לנצל את הזמן, לנוח בחדר ולארגן את המזוודות לקראת הטיסה.
הסיור הלילי בשארטר הוא בהחלט חוויה מיוחדת. החנינו את הרכב ליד כיכר Place des Epars ויצאנו לטייל. הכיכר עצמה מדהימה עם המזרקות והאורות הרבים כשלידה נמצאת ספריית התקשורת (Media Library) שמוארת בצורה מדהימה. משם המשכנו לקתדרלה הענקית עליה הוקרנו תמונות שונות מהויטראז'ים הענקיים שבתוכה. סיימנו את הלילה בכיכר Place Marceau בה שתינו קפה.
דבר אחד העיב על החוויה המדהימה היו הרחובות הריקים. מלבד תיירים, לא היו כמעט אנשים ברחוב ורוב מקומות הבילוי היו סגורים (כשגם אלו שהיו פתוחים לא הגישו אוכל). דבר שקצת בעייתי למקום שמנסה להיות יותר תיירותי. המסלול הלילי נראה כך.
ספריית התקשורת (Media Library) בשארטר
ספריית התקשורת (Media Library) בשארטר
 
הקתדרלה של שארטר מוארת בלילה עם המלכים דוד (משמאל) ושלמה
הקתדרלה של שארטר מוארת בלילה עם המלכים דוד (משמאל) ושלמה

יום 7 -; חמישי ה-7.6.12 -; שארטר -; קתדרלה והביתה
את היום האחרון לטיול התחלנו עם ארוחת בוקר נהדרת. משם נסענו לעיר שארטר לחוות אותה לאור יום.
התחלנו את היום הכי גשום בטיול שלנו, בקתדרלה של שארטר (החניה בחניון יקרה להחריד). הקתדרלה, שהיא אחת מהקתדרלות הגותיות הגדולות בעולם, מרהיבה ביופיה ובגודלה. מבנה הכנסיה ששרד שריפות ומלחמות, מתהדר בארכיטקטורה גותית קלאסית וב-172 ויטראז'ים מדהימים המכסים שטח כולל של כ-2600 מטר רבוע.
הכנסיה עוברת שיפוץ נרחב ולכן חלקים ממנה לא היו ניתנים לגישה. עם זאת, גם החלקים שנראו לעין, היו מרהיבים ביופיים. למי שמעונין, ניתן לעלות גם לתצפית אל אחד ממגדלי הקתדרלה (הגבוה מאלו שבנוטרה דאם שבפריז). אנחנו ויתרנו בגלל היום הגשום.

ויטראז' בתוך הקתדרלה בשארטר - מרים אמו של ישו בין מלכי ישראל
ויטראז בתוך הקתדרלה בשארטר - מרים אמו של ישו בין מלכי ישראל

 
בנוסף לקתדרלה, ניתן לראות בשארטר מוזיאון אומנות (Musée des Beaux Arts ) ומרכז לעיצוב ויטראז'ים (Centre international du Vitrail) בגלל הגשם, העדפנו לוותר, אכלנו את ארוחת הצהריים האחרונה שלנו על אדמת צרפת ונסענו לכיוון שדה התעופה.
למרות שזמן הנסיעה המשוער אמור היה להיות כשעה וחצי, עקב הפקקים בכביש המקיף את פריז לקח לנו כשלוש שעות להגיע לשדה התעופה. לאחר שהחזרנו את הרכב - בכל טרמינל יש עמדת החזרת רכב ולכן מומלץ פשוט לנסוע עם השילוט לטרמינל אליו צריך לנסוע ובטרמינל עצמו יהיה שילוט לחברות ההשכרה - המתנו עוד כשעה בבידוק לטיסה (נתנו לצרפתיה אחת בת 50 לשאול את הישראלים "ארזת לבד") והגענו למטוס כחצי שעה בלבד לפני שעת הטיסה המשוערת.
מומלץ לקחת בחשבון את כל העיכובים הנ"ל כי אני מאמין שזו לא הפעם היחידה שזה קורה.
הטיסה עברה בשלום ללא אירועים מיוחדים, חוץ מזה ש-Air France החליטו שכחצי שעה לפני הנחיתה בארץ, חל איסור לעמוד בגלל דרישות ממשלת ישראל (?!). נחתנו בשלום וחזרנו הביתה.

 לסיכום 
השבוע בנורמנדי עבר בצורה כמעט מושלמת. מזג האוויר היה מצוין וגם כשירד מעט גשם הוא לא פגע באווירה. שתינו הרבה יין וסיידר שהעלו את מצב הרוח וגם האוכל היה נהדר.
תם לו טיול של שבועיים שכלל שישה ימים בפריז ועוד שבוע בנורמנדי ובריטאני. אמנם מעט עצוב אך אורותיה של תל אביב בשעות הלילה מלמעלה ואפילו השלט של החנות "חצי חינם" הסמוכה לחולון ישמחו לבב אנוש בחזרה הביתה.

הערות כלליות: מחירים, חנויות, מסעדות וכו' 
  • רמת האנגלית הרבה מעל המצופה -; במקומות המתוירים בהחלט ניתן להסתדר באנגלית בסיסית (מחירים, כיוונים, שעות). לרוב המבוגרים מתקשים יותר מצעירים. במוזיאונים בהם ביקרנו יש הסברים באנגלית ולרוב גם מדריכים קוליים באנגלית.
  • כבישים -; הכבישים בצרפת סבירים אך לא מדהימים. גבול המהירות המותר בחוק בכבישים בסדר גודל כמו כביש 4 נע בין 110 קמ"ש עד ל-130 קמ"ש. שימו לב להקפדה של הנהגים על נסיעה במסלול הימני.
  • דלק -; מחיר הדלק לבנזין 95 (וגם לשאר סוגי הדלק) יכול לנוע בפערים של יותר מ-20 סנט לליטר (בין 1.48 יורו עד ל-1.75 יורו לליטר). כשהתחנות היקרות יותר הן אלו שעל הכבישים הבין עירוניים הראשיים. לכן מומלץ לתדלק כשרואים תחנה זולה ולהימנע מתדלוק בכבישים הראשיים (בכבישי הצד ליד עיירות לרוב יש תחנות דלק, אבל לעיתים תחנת דלק בעיירה מרוחקת תהיה יקרה יותר מזו על הכביש הראשי).
  • חניה בערים -; לרוב החניה בתשלום (גם אם אין סימון על אבני השפה) ויש מכונות בהן ניתן לקנות כרטיס עם תוקף חניה. בדרך כלל מסומן על הכביש פס לבן והמילה PAYANT. החיסרון הוא שלעיתים קיימת הגבלה של משך החניה ברחוב (מספר שעות בודדות). בנוסף, בחלק מהמקומות, החניה ברחוב היא בחינם החל משעות הערב (שעות התשלום מופיעות על המכונות) וביום ראשון. חניונים לרוב יקרים יותר ולכן מומלץ לנסות לחנות ברחוב אם מתאפשר.
  • קניות - רשתות חנויות הבגדים הגדולות כגון C&A ו-H&M זולות יחסית לארץ. בנוסף, נתקלנו בצרפת ברשת בגדי נשים בשם PimKie המציעה בגדים במחירים זולים ביותר (במיוחד עבור לבוש יומיומי). צריך לזכור עם זאת כי החנויות נסגרות מוקדם (7 בערב).
  • מסעדות -; האוכל לא זול אבל יחסית לארץ לא יקר. פעמים רבות אכלנו ארוחות שכללו מנה עיקרית מכובדת עם שתי כוסות יין לאדם והמחיר לאדם לא עבר את ה-20 יורו. ניתן להזמין מי ברז שנקראים קאראף דו (Carafe D'eau). כמו כן, בארוחות הצהריים נהוג לצרף בחינם סלסלת בגט פרוס לארוחה, כשהסלסלה מתרוקנת, ממלאים אותה מחדש. בנוסף, דמי השירות כלולים במחיר הארוחה. לכן לא חייבים להשאיר טיפ למלצר וגם טיפ של יורו או שניים מתקבלים על הדעת.
  • סופרמרקט -; המחירים דומים למחירים בארץ ואף יותר יקרים. עם זאת היין זול מאוד וניתן לקנות אחלה יין (אנחנו מאוד אהבנו יין ורוד מסוג רוזה) במחירים שנעים בין 2 ל-6 יורו.
  • מאפיות -; צרפת מלאה במאפיות ובכל פינת רחוב, גם בעיירות הקטנות ניתן למצוא מאפיות (Boulangerie). למרות הרוויה במאפיות, המחירים לא זולים במיוחד. עם זאת, איך אפשר לוותר על באגט, קרואסון או סתם מאפה מיוחד כשכולם טעימים כל כך? בכלל, יצאנו בהרגשה שחיינו בשקר כשהשוונו את המאפים בצרפת לאלו שעליהם גדלנו.
  • מזג אוויר -; מזג האוויר בחודשים מאי יוני וחודשי הקיץ לא קר. כדאי לזכור, נורמנדי יושבת לחופי תעלת למאנש ולכן פעמים רבות ייתכן טפטוף ומזג אוויר סגרירי. למזלנו הרב, ביומיים הראשונים בנורמנדי היה מזג אוויר שמשי. בשאר הימים, היה קצת יותר סגרירי ומעונן חלקית אך הדבר לא פגע בטיול בגלל הטיול שכלל מוזאונים רבים. גם בעיירות בהן ביקרנו, לרוב השמש יצאה. מה שכן, מומלץ להצטייד במעיל קל ובמטרייה.
  • לינה -; מחירי הלינה זולים משמעותית מבפריז ונעו בין 60 ל-75 יורו לזוג ללילה כולל ארוחת בוקר. כל מקומות הלילה הוזמנו מראש, בעיקר מאחר והיה מדובר בשבוע של ה-6 ביוני ורוב המקומות היו בתפוסה מלאה.

אתרים נוספים שכדאי לשקול
·הצגנו את רוב אתרי העניין באזור. חופי הנחיתה מלאי באתרי עניין כמו סוללות גרמניות שנשארו שלמות (Battery de Longues sur Mer), מוזיאון החוף הקנדי (Centre Juno Beach), מוזיאון הפלישה בחופיו יוטה ואומהה ועוד. ניתן למצוא מידע על אתרי הביקור המומלצים במוזיאונים השונים, בעמדות מידע ולרוב במקומות הלינה (אנחנו קיבלנו חוברת מפורטת במקום בו התגוררנו). קישור על אתרים באזור.
·מקומות בבריטאני בקרבת מון סן מישל -; Dinard (כ-15 ק"מ מסן מאלו), הצוק המדהים Cap Frehel (כ-30 ק"מ מערבית לדינארד).
·ערים מעניינות בדרך חזרה לפריז: פוגרס (Fougres) -; בדרך ממון סן מישל לראן. ויטר (Vitre) -; בין ראן ללה מאן. לה מאן (Le Mans) -; בין ראן לפריז.
נספח - אתרי עניין בעלי עדיפות גבוהה
מה יש
שם המוזיאון
מיקום
עלות
שעות פעילות
ימי פעילות
הערות
הגן של קלוד מונה בז'יברני
9.5
09:30-18:00
כולם
שטיח הקיר של באייה
7.8
9:00-18:15
15 במרץ עד ה- 15 בנובמבר
יש סרט על המקום כל 40 דקות
09:30-11:45 - 14:00-17:15
16 בנובמבר עד ה- 14 במרץ
מוזיאון הפלישה באייה
Boulevard Fabian Ware
7
09:30-18:30
From 01/05/2012 to 30/09/2012
יש סרטון מצוין על הפלישה בשפה האנגלית
10:00-12:30 - 14:00-18:00
From 18/02/2012 to 30/04/2012
מוזיאון מלחמת העולם קאן
18.8 (מדריך קולי עולה עוד 4)
9:00-19:00
כל יום
יש סרטון על הפלישה כל חצי שעה
בית הקברות האמריקני
חינם
9:00-17:00
כל יום
7
09:00 - 19:00
מוזיאון הנחיתה Utah Beach
7.5
09:30-19:00
יוני - ספטמבר
מוזיאון המוטסת (מוקדש לצנחנים)
7
09:00-18:45
אפריל-ספטמבר
10:00-17:00
שאר חודשי השנה (ינואר סגור)
מון סן מישל
לכנסיה - 9
9:00-19:00
מאי עד אוגוסט
חניה - 8.5
9:00-18:00
ספטמבר עד אפריל