מטרת הטיול – טיולים רגליים באזור יער שחור (מרכז-דרום) וביקור בחבל אלזס. אנחנו, זוג בני 60+, מאוד אוהבים טיולי הליכה, עם כושר הליכה טוב. מעדיפים טיול כוכב, להתמקמם במקום אחד ולא לנסיעות ארוכות.

טיולי ההליכה שנבחרו היו לפי קרטריונים הבאים: מסלול מעגלי, מרחק מקסימלי של שבילי ההליכה כ-10 ק"מ, וטיפוס עד כ- 300 מטר גובה. תמיד מצוידים בנעלי הליכה ומקלות הליכה. מקלות ההליכה ממש עוזרים כאשר השביל רטוב, האבנים חלקלקות, בעליות וירידות, ונותן יציבות כאשר השביל צר במיוחד. לציין, רב השבילים מסומנים היטב, נעזרנו במפות און-ליין. מצוידים כמובן בתרמוס קפה וסנדוויצים.

מלונות: בחירת המלונות נקבעה אך ורק בגלל המצאות מזגן בחדר, במיוחד שהיה צפי למזג אויר חם. בתכנון, רצינו לשהות ביער השחור עצמו, אך לא מצאנו אף בית מלון או בית הארחה עם מזגן לכן בחרנו את פרייבורג כעיר מוצא ליער השחור ואת קולמר כעיר מוצא לחבל אלזס. ועוד פריטים שחשובים לנו בחדר המלון הינה המצאות כספת, קומקום חשמלי, ארוחת בוקר וחנייה. בכל המלונות הנ"ל היה מזגן, כספת, קומקום חשמלי, מיטה נוחה ורחבה, ארוחת בוקר וחנייה לרכב.

מלונות:

פרייבורג – Holiday Inn Express - Freiburg - City Centre

10 דקות הליכה מהעיר העתיקה. יש חניון מקורה בתשלום. צוות המלון מפנה לרחובות מותרים לחנייה ללא תשלום. תמיד מצאנו חנינו במרחק 100-300 מטר מהמלון. ישנו סופרמרקט LIDL - בקרבת המלון שם כל בוקר הִצְטָיַּידְנוּ בלחמניות, גבינה, נקניק, ירקות ופירות.

קולמר -Comfort Hotel Expo-Colmar 

2 ק"מ מהעיר העתיקה. חנייה צמודה למלון, ללא תשלום. מספר סופרים בקרבת מקום. חנות דקטלון – 6 דקות הליכה.

Ibis Baden Neuenhof

קרוב לשדה התעופה של ציריךלילה אחרון, חניה בתשלום.

מקורות מידע והכנות מוקדמת:

  • אתר "קליקו"
  • מסלולי טיולי הליכה באתרים של autdooractive.com או komoot.com. יש פירוט על כל מסלול, מרחק, פרופיל המסלול (רמת קושי, כמה עולים, כמה יורדים, זמן משוער). למשל מסלולי הליכה באזור FELDBERG מצאנו ב https://www.komoot.com/guide/23751/hiking-around-feldberg
  • תכנת ניווט לרכב של Google maps, עבדה היטב

יום 1: תל אביב- ציריך 

יום 2: מפלי Todtnau, רכבל Feldbergוטיול הליכה לאגם הנסתר

יום 3: RavenSchlucht  , אגם טיטיזי מסלול היקפי 

יום 4: מפליי טריברג, Zell am Harmersbachמוזיאון חרסינה ומוטרי, פרייבורג

יום 5: Rotenbach Gorge Schluchsee, אגם קטן על הדרך, פרייבורג

יום 6: פרייבורג (עלייה לתצפית), שיטוט בעיר , נהר הריין, Colmar –שיטוט בעיר העתיקה

יום 7: מוזיאון פתוח Écomusée d'Alsace, אגיסהיים

יום 8: Chateau du Haut Koenigbourg -, פארק קופים- La Montagne des Singes, ברגהיים (יקב), Riquewirr

יום 9: דרך הרכס, האגם הלבן, האגם השחור (טיול הליכה) , דרך נופית מלון בשוויץ

להלך פירוט

יום 1: תל אביב- ציריך

טיסת אחר הצהרים מתל אביב לציריך, שכירת רכב ונהיגה (מעייפת, כשעתיים) עד פרייבורג גרמניה.

יום 2: מפלי Todtnau, רכבל Feldberg וטיול הליכה לאגם הנסתר

מפלי טודנאו . נסיעה של 40 דקות מהמלון בפרייבורג, דרך כביש 124 L שהיא דרך נופית המטפסת בהר (עוברים ליד Schauinsland) ולאחר מכן כביש L 126 עד המפלים. למפלים שתי כניסות שונות: אחת – עליונה (שם חנינו), והשניה- תחתונה. החניונים ממש בסמוך לתחילת המסלול . השבילים מוסדרים. המסלול מהחניון העליון עובר ביער עד שהוא מגיע אל המפלים. משם ירדנו עד לחלק התחתון -מסלול מספר 1(מצורפת מפה) , המסלול בירידה יחסית תלולה עם הרבה מדרגות ועלייה תלולה (מובן מאליו) בצד השני- מסלול מספר 3. יש מקומות תצפית יפות וגשרים. גובה מפלי טודנאו הוא 97 מטר בנפילה לא רצופה. המשכנו לעלות לכיוון החנייה בשביל עוקף מס' 2 כמצויר במפה.

משם, נסיעה של 20 דקות נוספות והגענו לרכבל Feldberg. חנינו בתשלום, בחניון רב קומות לכל היום. ידענו מראש על מסלול טבעתי אותו רצינו ללכת, לאגם הנסתר של פלדברג - Feldsee . המסלול מתחיל בנקודת המוצא של הרכבל מטפס לפסגה וממשיך הלאה. אנחנו, עלינו לפסגה עם הרכבל ("חסכנו" 200 מטר טיפוס) לכן קנינו כרטיסי עלייה בלבד. בתחנה העליונה של הרכבל שנמצאת בגובה 1448 מ' הצטרפנו למסלול המסומן בצבע צהוב. היעד הבא במסלול כ-3 ק"מ, הינה הפסגה - Feldberggripfel . משם ירידה תלולה (כ 300 מטר) ל Zaster Hutte , Boldenwegner Hutte, Raimartihof , האגם הנסתר (מקסים ביותר), סיבוב מסביב לאגם במסלול האדום. השביל מסביב לאגם – מקסים. לא לותר. ו....עלייה לנקודת היציאה. בדיעבד, זה היה המסלול המאומץ והקשה ביותר שהלכנו בטיול.

משך זמן המסלול כ 5 שעות, עם עצירות לתצפית ולמנוחות קלות .

שביל המטפס מהתחנה העליונה של רכבלFeldberg לנקודה הגבוהה ביותר - Feldberggripfel

Feldsee  מלמעלה

Feldsee מלמטה

בערב, אכלנו ארוחת ערב במסעדה יוונית- Dimitra , כ 10 דקות הליכה מהמלון. אוכל יווני טעים . אכלנוGyros , מחיר סביר. ישבנו בחוץ בחצר הפונה לכיכר נחמדה.

באותו יום צעדנו 19 ק"מ

יום 3: RavenSchlucht  , אגם טיטיזי מסלול היקפי 

התחלנו את מסלול ערוץ רוונה- מתחת לקשתות גשר הרכבת, שמאחורי מלון Sternen Hofgut . יש חנייה חינמית כ 200 מטר לפני המלון. אורך המסלול 7 ק"מ ומטפס בגובה -100 מטר. תחילת השביל הוא בעלייה לאורך ערוץ הנהר, עובר דרך מפלים, גשרונים, מדרגות, סולמות וטחנות קמח. מקסים. ביציאה מערוץ הנהר, השביל ממשיך להפתל בין שדות, בתים, חוצה את Birklehof, וממשיך בירידה לאורך שדות, תחת מסילת הרכבת עד Hinterzarten. לא הגענו ממש עדHinterzarten אלא קצת לפני "חתכנו" לנקודת ההתחלה

ערוץ רוונה

משם נסיעה קצרה לאגם טיטיזי. החננו את המכונית בחניון מסודר בתשלום , הסתובבנו קצת בעיר ועשינו הקפה של האגם כ 6 ק"מ. החלק המעניין במסלול ההיקפי הינו ממרכז העיר עד לקמפינג (מספר 5 בתמונה) אח”כ קטע קצת משעמם, היה יום חם עם שמש קופחת.

מאחורי החנייה אפשר להכנס ליער ומיד ישנה פינת ישיבה עם ספספלים. גם היער עצמו נחמד, עצים צפופים, שרכים וטחב.

אגם טיטיזי

עם יציאתנו חזרה מטיטיזי לפרייבורג בכביש 31, נוצר פקק תנועה משמעותי עקב תאונה, ונאלצנו לעקוף את הפקק דרך B294 ו- B33. זוהי דרך נופית יפהפיה מתפתלת במעלה ההר. היה שווה.

ארוחת ערב אכלנו במסעדה Das Kartoffelhaus, כ 10 דקות הליכה מהמלון. אכלנו מרק-היום ומאפה תפוח אדמה. ישבנו בחצר נחמדה.

באותו יום צעדנו 20 ק"מ

יום 4: מפלי טריברג, Zell am Harmersbach :בתים עתיקים מוזיאון חרסינה ומוטרי, פרייבורג

את הבוקר התחלנו במפלי טריברג, כ -60 ק”מ מפרייבורג . נקודת המוצא שלנו למפלים היתה בחניון Parkplatz Scheffelplatz – על כביש B500 . הכניסה בתשלום (לא יקר) . מדובר על מפלים שבהם המים נופלים מגובה של כ-160 מטר, ב-7 מפלסים. יש מספר מסלולים, מסומנים בשלושה צבעים צהוב, אדום וירוק, שמהם ניתן לראות את עוצמת המפלים. ההליכה על גשרים תלויים, נוף משגע והרבה מים . אורך המסלולים נע בין שעה לשעתיים תלוי בקצב. טיילנו לאורך המפלים (ירידות ועליות) וכן הלכנו במסלול הירוק " מסלול הטבע" - מסלול טבעתי כשעה, העובר מנקודת התצפית על המפל עד לעומקו של היער המקיף את המפלים.

מפלי טיברג

משם המשכנו צפונה לעיירה Zell am Harmersbach (ויתרנו על טריברג, ומוזיאון השעונים) . על פי המלצה באחד האתרים מטרתינו הבאה היתה לבקר במפעל ליצור כלי חרסינה Zeller Keramik, המייצר יותר מ-200 שנה מוצרים שונים בעיקר כלי בית : כוסות, צלחות, קנקנים. בטעות הגענו לחנות המפעל – בכתובת hauptstrasse 48, על הכביש הראשי, יש מגרש חנייה מסודר ללא תשלום בקרבת מקום. בקרנו בחנות, יש גם תצוגה של מוצרים מהעבר. החנות מסודרת לפי סגנונות שונים ומגוונים ואף קנינו מספר מוצרים עם התרנגול, סימן ההיכר של המפעל.

העיירה עצמה מאוד נחמדה, הסתובבנו ב"מרכז" במדרחוב ליד בית העירייה (יש שרותים ציבוריים, חינמיים ונקיים) וצעדנו לאורך הרחוב הראשי עד למספר 2hauptstrasse שם נמצא Breig's Spielzeug- und Motorradmuseum . זהו מוזיאון קטן אך "גדול", של אדם אחד בשם וולטר בריג, שאסף צעצועים ישנים, רכבות , בובות מכל הסוגים וסדר אותם בויטרינות, וגם עשרות אופנועים ואופנים כבר משנות ה-30 . המוצגים נמצאים באולם גדול, מסודרים לפי נושאים, הביקור מומלץ ביותר. תשלום סמלי.

אחר הצהרים חזרנו לפרייבורג על מנת לטייל בעיר עצמה. הסתובבנו ברחובות, עברנו בכל האתרים המרכזיים כמו בניין אונברסיטת פרייבורג, ככר בית העירייה, המונסטר, שער השוואבים, תעלות המים. עיר מאוד נעימה, נקייה ומרווחת, רוכבי אופניים רבים. מומלץ . עקבנו אחר מסלול הליכה בעיר העתיקה דרך https://www.komoot.com/smarttour/127016

ארוחת עקב אכלנו שְׁפֶּצְלֶה- shpatzle - נטיפי בצק הנפוצות בדרום גרמניה/שוויץ, באחת המסעדות בעיר העתיקה

באותו יום צעדנו 15 ק"מ

יום 5: Rotenbach Gorge Schluchsee, אגם קטן על הדרך, פרייבורג

טיול מעגלי נוסף שבחרנו היה Rötenbach Gorge -Rötenbachschlucht. המסלול מתחיל בחנייה מסודרת ציבורית ללא תשלום (ביער) ב Wanderparkplatz Hardt. המסלול נחשב כקשה. המסלול מתחיל בירידה לאורך ערוץ רוטנבאך, דרך מפלים, יער, צמחיית נחלים ושביל מוצל, ומגיע למפגש בין שפך הרוטנבאך לנהר הווטאך עצמו. יש פינה נעימה למנוחה. המסלול ממשיך בעלייה תלולה של 150 מ' ברציפות עד לפסגה "Hörnle" לנקודת תצפית. ומשם הליכה יותר נינוחה לנקודת ההתחלה (יש עוד עלייה אך מתונה). 11 ק"מ . סה"כ עליה וירידה 270 מ'.

תחילת המסלול

פינת מנוחה במפגש בין שפך הרוטנבאך לנהר הווטאך 

לאחר מכן נסענו ל – Schluchsee. יש חניון ציבורי ליד תחנת הרכבת הצמוד לאגם. הסתובבנו מעט לאורך הרציף ועל שפת האגם, (פחות תיירותי מטיטיזי)

ובדרכנו חזרה מספר ק"מ צפון מערב עצרנו באגם קטן נוסף Seehof-Windgfällweiher לתצפית וכוס קפה.

Seehof-Windgfällweiher גם בשעות הערב הסתובבנו קצת העיר העתיקה של פריבורג

באותו יום צעדנו 20 ק"מ

יום 6: פרייבורג (עלייה לתצפית), שיטוט בעיר , נהר הריין, colmar –שיטוט בעיר העתיקה

עשינו צ'ק אוט למלון, השארנו את המזוודות בדלפק הקבלה ויצאנו להליכה רגלית מהמלון לאורך הנהר עד Schwabentor ומשם טיפוס ברגל, 140 מטר גובה, דרך Kanonenplatz ודרך שביל של 300 מדרגות (נקרא Salzbüchsletreppe ) ועד למגדל התצפית Aussichtsturm Schlossberg. נתן לעלות לראש המגדל . בדרך נקודות תצפית מדהימות על העיר פרייבורג. שווה כל מאמץ.

Aussichtsturm Schlossberg תצפית ממגדל 

בדרך חזרה לעיר העתיקה, בככר המרכזית מסביב הקתדרלה היה שוק אוכל, נהנינו מאוד מנקנקייה בלחמנייה.

אחר הצהרים עזבנו את פרייבורג לכיוון קולמר, מרחק של 50 ק"מ בלבד. עצרנו על גדת הריין, בצד הצרפתי מול Breisach am Rhein . מיד אחר המעבר מעל הנהר פנינו ימינה לחנייה. להפתעתינו, על גדת הנהר התקבצו 20 כלבים מגזע ניופאונדלנד עם בעליהם ונכנסו ביחד לנהר. היה מעין כנס כלבים מגזע זה. אלו כלבים גזעיים לחילוץ והצלה והבעלים אימנו את הכלבים בתוך מי הנהר. לאחר מכן המשכנו למלון ובשעות הערב טיילנו בעיר העתיקה של קולמר. בסופי שבוע חניונים ליד העיר העתיקה - ללא תשלום. העיר היתה מוצפת בתיירים. טיילנו במבוך הסמטאות, מוקסמים ממגוון בתיה הישנים, המעוטרים בקורות עץ ושפע אדניות פורחות בחלונות ובכל מקום. עברנו ברחוב הסוחרים, בית פפיסטר, ביתו של כובען העיר מ1537, עם מגדל בן שתי הקומות, מרפסת מעץ, צריח מתומן וקירות חיצוניים מצויירים, עברנו ליד בית הכנסת, הקתדרלה, השוק ולאורך התעלות. חגיגה. ארוחת ערב אכלנו באחת המסעדות בככר המרכזית -מאכל אופייני tarte flambée (סוג של פיצה).

יום 7: מוזיאון פתוח Écomusée d'Alsace, אגיסהיים

בתכנון הטיול, שמחנו לדעת שבדיוק בתאריכים המתאימים לטיול שלנו מתקיים פסטיבל מוזיקה 12th Folk'Estival במוזיאון הפתוח באלזס. במוזיאון, אוסף של מבנים טיפוסיים עתיקים מרחבי אלזס, והוא בנוי ככפר. בחלק מהבתים נוכחו אנשי מקצוע שמבצעים את המלאכות כמו - מספרה, קליעת סלי קש, סריגה, אפייה (היו טעימות) וכו וכו. יש פינות חי, שיט בנחל המקיף את המוזיאון, שביל הליכה בטבע. המקום מאוד מטופח , משומר ונקי.

ובפסטיבל !!! חגיגה !!! בין המבנים השונים, התמקמו 23 להקות נגינה, 100 נגנים מארצות רבות: צרפת, אירלנד, שוויץ. מוזיקה התנגנה בכל פינה. לא יכולנו להתנתק מהמקום ובילינו בו משעת הפתיחה- 10 בבוקר עד 18:00 בערב. לקראת 17:00 התאספו כל הנגנים בככר המרכזית ונגנו ורקדו ביחד. היה מקסים, צבעוני ושמח.

ארוחת צהרים אכלנו באחת המסעדות במקום, מחיר סביר .

משם נסענו חזרה דרך אגיסהיים (מספר ק"מ דרומית לקולמר) שהוא כפר קטן , צבעוני וציורי מימי הביניים, הבנוי בשלושה מעגלים סביב הארמון שבמרכזו. שני הרחובות המתויירים ביותר הם רחוב גראנד ורחוב ראמפארטס, רחובות צרים עם בתים עתיקים מעוצבים בארכיטקטורה אופיינית לאזור.

בכניסה לכפר, חנייה ציבורית ושרותים ללא תשלום. יש מפות עם המלצה לסיור בעיר. בכל עצירה, הסברים.

ארוחת ערב אכלנו בככר המרכזית

יום 8: Chateau du Haut Koenigbourg -, פארק קופים- La Montagne des Singes, ברגהיים (יקב), Riquewirr

יצאנו מוקדם לטירת אוט קינגסבור (הגענו ב~ 10, חנינו כ-300 מטר מהכניסה), זוהי טירה גדולה היושבת גבוה מעל לעיר וממנה נשקף נוף מקסים של האזור כולו. הטירה טיפוסית לימי הביניים, (אמנם משוחזרת): קירות עבים, שערים נישאים, צריחים, מגדלים, גשר מתרומם, מצודה, בור, מגדלים, אולם ברונים גדול ונשקיה. המקום מטופח ומרשים. מהחומות יש נוף נפלא של הכרמים המשתפלים עד לעמק נהר הריין. הטיול בטירה עצמאי, יש מסלול מסודר שמוביל את המבקרים. בילינו במקום 3 שעות .

משם המשכנו לפארק הקופים, מקום חביב ומקסים לכל גיל. מקבלים פופקורן בכניסה לפארק. ומאכילים את הקופים.

משם פנינו לדרך היין לבקר בעוד 2 ערים: ברגהיים, ו -Riquewirr. 2 ערים מטופחות, צבעוניות, עם בתים ופינות עם שלל פרחים. בדרך עצרנו ביקב לטעימות.

ברגהיים

Riquewirr

חזרנו משם למלון ויצאנו רגלית לחנות דקטלון , הנמצאת במרחק של 6 דקות הליכה מהמלון. אח"כ חצינו את הכביש למסעדה אסיאתית Wok 168, אכול כפי יכולתך . המחיר 18 אירו למנה . היה מגוון עצום של מזון ים, מזון אסיאתי, סלטים, מתוקים. ואוו!! כמה אכלנו ונהנינו.

יום 9: דרך הרכס- ""The Route Des Cretes, האגם הלבן, האגם השחור (טיול הליכה) , דרך נופית מלון בשוויץ

בתכנון היה לסע ,להרי ה- Vosges ב"דרך הרכס" , ""The Route Des Cretes, להגיע לפסגות : Col du Bonhomme, Col de la Schlucht, Le Hohneck, Grand Ballon ומשם להגיע עד לציריך.בהגיענו לפסגה הראשונה Col du Bonhomme, ראינו שבקרבת מקום, נמצאים שני אגמים ה"אגם הלבן" ו"האגם השחור" ושיש מספר מסלולי הליכה בין האגמים ומסלול קצר מסביב לאגם השחור. מכיוון שהיה יום ארוך לפנינו בחרנו במסלול קצר. יש חנייה מסודרת ליד האגם השחור ושביל מסומן היטב. השביל מאוד נחמד רק לא מצוין שיש עלייה די תלולה בקצה השני של האגם. אכן, שעת הליכה נחמדה עם מאמץ קל. Col du Bonhomme

האגם השחור

לאחר מכן המשכנו דרומה בכביש במטרה להגיע לפסגה הבאה אך עקב חסימת הכביש ( שיפוצים ללא התרעה, וללא זמן סיום) נאלצנו לחזור כברת דרך ולפנות מזרחה לכביש שכבר נסענו בו (כביש האגמים שחור ולבן) ולהמשיך בכביש D48. הסתבר שהכביש הזה עובר בדרך נופית יפהפיה. עצרנו בנקודת תצפית מקסימה. הכביש המשיך והתפתל ועבר דרך עמקים וכפרים והתחבר לדרך היין, דרך הכרמים. עצרנו לתצפית על Pfaffenheim עוד כפר נחמד ואח"כ גם שוטטנו ברחובותיו.Pfaffenheim

משם נסיעה ארוכה של שעתיים עד המלון ליד ציריך . אכלנו ארוחת ערב במלון עצמו - שפצלה

יום 10: Reckenholtz  ושדה תעופה ציריך

בדרך לטיסת הבוקר משדה התעופה של ציריך , עשינו ביקור קצר ב- Reckenholz, פרוור של ציריך, בו נמצא מוסד למחקר חקלאי (Agroscope Reckenholz-Tanikon Research Station) .לפני כ-40 שנה כחלק מחילופי סטודנטים שהיתי שם חודשיים וחצי. המקום לגמרי השתנה, אבל מצאתי את הבית בו היה לי חדר לאותה תקופה ופגשתי מישהיא מצוות המכון שעוד זכרה את ה"בוס" שניהל את המחקר. היה מרגש.

ומשם..... לשדה התעופה וטיסה חזרה הביתה

אנרגיה סולרית

אי אפשר היה להתעלם ממתקנים סולאריים להפקת חשמל, על גבי גגות הבתים הפרטיים בכל רחבי דרום היער השחור. ידוע שגרמניה מפיקה אחוז גבוה מהחשמל שלה ממקורות סולאריים וכל הזמן עלה במחשבתנו השאלה למה גרמניה (מדינה צפונית) משכילה לנצל את השמש בצורה מירבית ואנחנו בישראל -לא. ויותר מזה, הופתענו עוד יותר לגלות שחניון המכוניות של במוזיאון הפתוח של אלזס מקורה כולו בפאנלים סולאריים. רעיון !!!