התרחקו מאנשים חולים

הדרך הטובה ביותר למנוע הדבקה היא כמובן לשמור מרחק ממי שחולים במחלה הספציפית, ובכלל. כאשר אתם נמצאים בין אנשים, מומלץ לשמור מהם מרחק של כמטר לפחות. אם לידכם ישנו מי שמשתעל (ואפילו יורק), המרחק שעליכם לשמור ממנו יעמוד על כשני מטרים.

עוד נמסר כי בדומה לשפעת, גם נגיף הקורונה מתפשט באמצעות רסיסים זעירים של רוק, כך שככל הידוע כעת, אין כל מניעה לשהות באותו מקום שבו נמצא חולה, אבל כמובן - במרחק בטוח.

התפרצות נגיף הקורונה הביאה עמה לא רק בהלה חובקת עולם, אלא גם ביטולי נסיעה רבים והמלצות גורפות שלא להגיע למקומות כגון ווהאן (Wuhan) וחוביי (Hubei) בסין, הנחשבים למקור ההתפרצות. מיום ליום, נרשמים מקרי הידבקות גם במקומות נוספים בעולם, בהם בארצות הברית ובאירופה, ועד כה גבתה המחלה את חייהם של עשרות בני אדם.

בשונה מהסברה המוקדמת, הנגיף מועבר לא רק במגע עם בעלי חיים, אלא גם בין בני אדם, באמצעות רוק (כך שגם התעטשות ושיעול עלולים להוות סכנה). עם זאת, נמסר כי הנגיף, שכבר לשם הזמני 2019-nCoV, נחשב פחות קטלני מהסארס (שהתפרץ בשנת 2003), אך מצד שני, הוא מתפשט במהירות דומה, ואף למעלה מכך.

ולמרות הכל, במקרה של הקורונה, עדיין רב הגלוי על הנסתר, ומנגנוני ההדבקה וההתפשטות שלו עדיין לא נהירים לחלוטין לחוקרים בשלב זה.

לשטוף ידיים: הכי פשוט - הכי יעיל

לפעמים, הדברים הפשוטים ביותר הם גם היעילים ביותר. לכן, מומלץ לשטוף ידיים בתדירות גבוהה. הסיבה: הידיים שלנו הן "כלי" להעברת וירוסים. באשר לתדירות, אין כמובן תשובה אחידה, אך היא תלויה בכמות הפעמים שאתם באים במגע עם בני אדם וחפצים במרחב הציבורי. התדירות תרד אם אתם נמצאים לבדכם בבית. אך גם במקרה זה, אם יש לכם ילדים או אם אתם מטפלים בקרוב מבוגר שנמצא בביתכם, תדירות שטיפת הידיים תעלה.

גם שימוש בנוזל לחיטוי יהיה רעיון יעיל, אך יש להקפיד ולבדוק שהמוצר מכיל כמות גבוהה של אלכוהול. כך או אחרת, שטיפת הידיים תהיה עדיפה על נוזל החיטוי, מאחר שהיא כרוכה בקרצוף פני העור, והסרת גורמי ההדבקה.

כפפות בתחבורה הציבורית

עם התפרצות הנגיף, אחד השירותים הראשונים שנסגרו לקהל בעיר הסינית ווהאן הוא התחבורה הציבורית, שמהווה "כלי" מהותי בהעברת מחלות. אז בין אם בעירכם ובין אם בחו"ל, יהיה זה רעיון חכם להשתמש בכפפות בעת נסיעה באוטובוס או ברכבת. כך תימנעו ממגע במשטחים שבהם נגעו אינספור אנשים לפניכם. יתרון נוסף: בעונה זו, כפפות מסוג זה גם יפחיתו את סכנת ההידבקות בשפעת.

נקווה שנעבור את זה ונוכל לטוס לחול במהרה עם פספורט קארד :)