שאלה שמטיילים רבים שואלים את עצמם לקראת נסיעה לחו”ל היא איך לבצע את הניווט בצורה הכי נוחה, פשוטה אבל גם יעילה. במדריך הזה אני אנסה להעלות את כל האפשרויות שאני מכיר לניווט בחו”ל. הקישורים לאפליקציות במדריך הזה ניתנים לאפליקציות אנדרואיד, אבל כמעט לכל האפליקציות שמקושרות כאן קיימות גרסאות גם לאייפון.

בשיטה של פעם: מפות מנייר

עד לפני כ20 שנים, הדרך הנפוצה ביותר לניווט הייתה שימוש במפות נייר. גם היום, כאשר כולם מנווטים בעזרת GPS, למפות מנייר יש כמה יתרונות שבזכותם עדיין כדאי מאוד להחזיק מפה גם אם כל הניווט נעשה עם GPS.

ראשית, המפה מאפשרת לנו מבט-על על האתרים, כאשר אפשר לראות את כל האזור במבט אחד. מפה גם כמובן לא צריכה חשמל ותמיד תהיה זמינה גם אם הסוללות נגמרו. מפה גם לא צריכה קליטה של GPS או חיבור לרשת. אחרי למידת המפה הניווט בפועל מתבצע בקלות יתר, והמפה עוזרת מאוד לפתח את חוש הכיוון וההתמצאות בשטח. גם אחרי הטיול זוכרים יותר טוב את המסלול ואת שמות נקודות הציון בדרך.

היתרון העיקרי בשימוש במפת נייר הוא אולי בחירת מסלול הנסיעה. ברוב אפליקציות הניווט שאני מכיר, אפשר לבקש ניווט לפי הזמן הקצר ביותר, או המרחק הקצר ביותר. אבל כאשר אנחנו בטיול, לא תמיד אלה השיקולים שאנחנו מחפשים. לפעמים בטיול נחפש את הכביש היפה ביותר, או אולי נחפש לגוון את הנתיב שלנו, ונרצה לבחור בדרך שעוד לא נסענו בה למרות שהיא מאריכה את הדרך במעט (לרוב אפליקציות ניווט יבחרו בשבילנו את אותה דרך כי היא הקצרה ביותר). כאשר אני מתכנן מסלול, ויש לנו זמן לנסיעה, אני מחפש במפה את הכביש שנראה לי הנידח יותר, שעובר בעיירות קטנות וציוריות ומתרחק מכבישים ראשיים.

כמובן שאחד החסרונות של ניווט עם מפה הוא שלנהג אסור להביט במפה תוך כדי נהיגה ולכן נדרש הנוסע לייד הנהג לשמש כנווט.

אתר מומלץ לרכישה של מפות: Book Depository. באתר יש מבחר ענק של מפות, והאתר שולח לישראל בחינם ובזמן די מהיר (כשבוע). בנוסף, ברוב הסניפים של חברות ההשכרה ישמחו לתת לכם מפה של האזור הקרוב (לא באיכות טובה). מי שמטייל בארה”ב, יוכל גם לקבל מפות אזוריות בסניפי AAA.

מפה לנהיגה במדינה אירופאית רצוי שתהיה בקנה מידה של 1:200000 ואם אין אז אפשר גם 1:300000. מפה עירונית צריכה להיות הרבה יותר מפורטת – בד”כ 1:50000. בארה”ב המרחקים גדולים יותר בנהיגה בין עירונית ואז נסתפק בקנ”מ גדול יותר.

מכשירי ניווט יעודיים

השלב הבא בהתפתחות הניוט היו מכשירי ניווט יעודיים שהחליפו את הניווט עם מפות נייר. כיום רוב מכשירי הניווט היעודיים שרואים נמצאים בחברות השכרת הרכב ומושכרים בתשלום גבוה מאוד למי שמבקש. העלות של מכשיר ניווט יעודי בחברת השכרה משתנה בין המדינות, אבל יעלה בערך 6$ – 12$ ליום השכרה (לפעמים יש הנחה על השכרה שבועית).

ההמלצה החד משמעית שלי היא שהשכרת מכשיר ניווט יעודי היא לא כדאית. מי ששוכר רכב לתקופה קצרה מאוד (של יום עד יומיים) אולי יכול לשקול את האפשרות הזו, וגם זה בעצם לשלם כ 20$ לחינם.

ניווט מובנה ברכב שכור

רוב הרכבים המושכרים במערב אירופה וארה”ב מצויידים כבר באפליקציות ניווט שמובנים בתוך מערכת המולטימדיה של הרכב. אולי פחות ברכבים קטנים אבל המערכת נמצאת באחוזים גבוהים מהרכבים היותר גדולים או יקרים.

באירופה, הפקידים של חברת ההשכרה לא יטרכו להגיד לכם אם לרכב שלקחתם יש ניווט מובנה. גם אם תשכירו מכשיר ניווט יעודי יקר ומיותר. בארה”ב נתקלתי גם בתופעה שחברת ההשכרה משביתה את הניווט המובנה ברכב בכוונה תחילה כדי לחייב את השוכרים לשכור מערכת חיצונית.

כאשר תגיעו לרכב כדאי לוודא שכל ההגדרות של המערכת הן לשביעות רצונכם – שימוש בכבישי אגרה, אפשרויות בחירת נתיב וסוג התצוגה. לעיתים תגיעו לרכב שבו הנוסע הקודם שינה את שפת המערכת במכשיר. במקרה כזה אולי תבקשו מעובדי חברת ההשכרה לעזור לכם להחזיר את ההגדרה לאנגלית.

לדעתי, אף פעם לא כדאי לצאת מתוך נקודת הנחה שברכב השכור תהיה מערכת ניווט מובנית, וחייבים לדאוג לאפשרות ניווט שלא מבוססת על הרכב. עם זאת מאוד נחמד לגלות ברכב את המערכת. וגם מאוד נוח להשתמש במערכת מובנית.

ניווט בעזרת מכשיר סלולרי או טאבלט

האפשרות הכי נוחה לדעתי לניווט בחו”ל היא שימוש באפליקציית ניווט בטלפון או בטאבלט. אביזרי ה GPS המובנים במכשירים הסלולריים העדכניים הם מאיכות מצויינת ונותנים דיוק טוב מאוד. עם זאת, לשימוש במכשירים סלולריים לניווט יש גם כמה בעיות ידועות: שימוש במכשיר לניווט מחייב שהמסך יהיה דלוק באופן רצוף, מה שגורם לכך שצריכת הסוללה מוגברת מהרגיל. אולי ברכב זו פחות בעיה, אבל בסיור רגלי או בתחבורה ציבורית יכולה להיות בעיה גדולה של צריכת סוללה. מומלץ מאוד להצטייד מראש בסוללת גיבוי חיצונית למכשיר.

בנוסף מומלץ מאוד להכין עוד מכשיר עם כל ההתקנות הנדרשות שיהיה לגיבוי בשעת הצורך. אני נוהג לקחת איתי טאבלט (שלא מחובר לרשת סלולרית) ומכין עליו לגיבוי אפליקציית ניווט אופליין עם כל המפות הרלוונטיות כבר מוטענות. לצורך גיבוי אפשר להשתמש במכשיר טלפון נוסף, אולי מיושן יותר, שנכין אותו מראש לטובת ניווט ולמטרה זו בלבד. כך גם נצמצם את צריכת הסוללה מהטלפון הראשי שלנו.

אם משתמשים במכשיר הסלולרי לצורך ניווט ברכב, מומלץ מאוד להביא כבל להטענה (עדיף משקע מצית) וגם מתקן להחזקת המכשיר במיקום נוח לנהג. יש לשים לב שלא בכל המדינות מותר להשתמש במתקן שמודבק לשמשה הקידמית וחוסם (קצת) את שדה הראיה. אלטרנטיבה אחת זה מתקן שמתחבר אל פתח היציאה של המזגן, או את מגש ה CD ברכב, ואז אין חסימה של שדה הראיה של הנהג.

ניווט און ליין או אופליין?

כאשר משתמשים במכשיר סלולרי לצורך ניווט, אפשר לנווט ב2 מצבים עיקריים: ניווט אונליין וניווט אופליין.

בזמן ניווט אונליין, אפליקציית הניווט רצה על המכשיר, אבל האפליקציה עושה שימוש ברשת הסלולרית לצורך הבאת המפות של האזור הרלוונטי, וכמו כן מתבצעת תקשורת נתונים לצורך הבאת מידע נוסף כמו למשל עומסי תנועה והודעות, וגם נשלח מידע (מיקום נוכחי והודעות). היתרונות העיקריים של ניווט אונליין הוא כמובן העדכונים על עומסי תנועה וגם נוחות השימוש (אין צורך להכין מראש).

האפליקציות הפופולריות לניווט אונליין הן כמובן גוגל מפות וגם waze (בבעלות גוגל). לגוגל מפות יש כיסוי טוב יותר של רוב המקומות בעולם, בעוד ל waze העדכונים על מצב התנועה מהירים יותר. אפליקציית ניווט אונליין נוספת היא האפליקציה ViaMichelin. שימוש באחת מאפליקציות הניווט אונליין הוא כנראה צורת הניווט הנוחה ביותר למטייל – אם יש חבילת גלישה מתאימה וכיסוי טוב של רשת סלולרית.

צריכת הנתונים של אפליקציות ניווט אונליין היא כמובן לא קבועה, ומשתנה בהתאם להמון גורמים. אבל הנסיון מלמד שחבילת גלישה בנפח של 500MB מספיקה לרוב לצרכי ניווט בטיול בן כחודש עם כ5 שעות ניווט.

מטיילים באזורים מרוחקים ממרכזי ערים מגיעים לאזורים שבהם הקליטה הסלולרית חלשה מידיי, או שאין כיסוי טוב לגלישה, ולפעמים יש בעיות של גלישה עם הספק הסלולרי. לכן חשוב מאוד שלא להסתמך בניווט אך ורק על אפליקציית ניווט אונליין – תמיד להכין גיבוי – בצורת מפה מנייר או אפליקציה לניווט אופליין.

אפליקציות לניווט אופליין עובדות בצורה שונה. אחרי הורדה של האפליקציה והפעלה שלה (רצוי מאוד על גבי רשת WIFI, והכי מומלץ עוד בבית לפני הנסיעה לטיול) המשתמש מוריד מפות לשמירה על גבי מכשיר הטלפון. המידע שיורד, בנוסף למפות, כולל כמובן נקודות עניין, אתרים ושמורות טבע, תחנות דלק מלונות ומסעדות וכו. יש להוריד מראש מפות לכל המקומות שמתכננים להיות בהם בטיול, וגם מקומות שיתכן ותגיעו אלהם. לפעמים המפות מכסות מדינות שלמות ולפעמים מדינות גדולות מחולקות לחלקים (בארה”ב כל מדינה תהיה הורדה נפרדת).

אחרי הורדת המפות והתקנתן, האפליקציה יכולה לעבוד היטב גם ללא חיבור לרשת סלולרית. עדיין כמובן נדרשת קליטת GPS ולכן גם אפליקציות ניווט אופליין לא יעבדו היטב בתוך מנהרות או בין בניינים גבוהים וצפופים. החיפוש והניווט מתבצע באותו אופן כמו באפליקציות ניווט אונליין.

אפליקציות לניווט אופליין

יש מבחר די גדול של אפליקציות לניווט אופליין. האפליקציות נבדלות זו מזו בכל מיניי תכונות ויכולות, בממשק המשתמש וכו. לרוב האפליקציות האלה יש גם מפות של ישראל להורדה. לכן ההמלצה שלי היא שעוד לפני הטיול, בארץ, להוריד למכשיר כמה אפליקציות המפורטות כאן, להתקין להן מפות של ישראל ולצאת לנסיעות תוך שימוש באפליקציות האלה בעצמכם. ברגע שתמצאו אפליקציה שתאהבו, תישארו כבר עם האפליקציה הזו (כאשר אתם כבר יודעים להפעיל אותה) ותתקינו לה את המפות של הטיול.

רוב האפליקציות האלה הן בחינם. לפעמים לאפליקציה יש גרסא חינמית לשימוש חופשי וגרסא נוספת, בתשלום, עם תכונות נוספות. אפליקציה פופולרית מאוד היא Sygic. האפליקציה היא בחינם אבל רבים רוכשים את השידרוג של האפליקציה ומאוד מרוצים ממנה. החברה נוהגת להציע מבצעי הנחות של 70% על המפות, כך שניתן לרוב לקנות את מפות כל העולם בכ 29.99€ או מפות כל אירופה ב 19.99€. התשלום הוא חד פעמי עבור מנוי לכל החיים.

רשימת אפליקציות נוספות לניווט אופליין, רובן בחינם:

קישורים נוספים:

מדריך ניווט אופליין של עידן כהן

מדריך ניווט אופליין של זואי

מדריך לניווט אופליין באמצעות גוגל מפות של טלי

אפליקציות גם וגם

לאפליקציית גוגל מפות, לניווט אונליין כזכור, יש אפשרות לשמור מפות ונתונים לניווט אופליין. למעשה, אפליקציית גוגל מפות יודעת לעבוד בשני המצבים ולעבור בינהם באופן אוטומטי לפי הצורך.

הורדת אזורים לא מקוונים והשימוש בהם – מתוך התמיכה של גוגל

כך תשמרו מפות לניווט גם ללא חיבור לרשת – מתוך כלכליסט

אפליקציות נוספות שמשלבות אונליין ואופליין:

ניווט בתחבורה ציבורית

לניווט בשימוש בתחבורה ציבורית יש צרכים אחרים – בעיקר, מציאת הנתיב הנכון בשימוש במגוון אמצעי תחבורה. כדאי מאוד להשתמש באפליקציה שיודעת לשלב בין מגוון אמצעי תחבורה – למשל רכבת תחתית יחד עם אוטובוסים, ולא להשתמש באפליקציה שמראה רק אמצעי תחבורה אחד, כמו למשל רק רכבת תחתית.

הבעיה היא שלא קיימת אפליקציה שיודעת לשלב בין אמצעי תחבורה שגם עובדת במצב אופליין. גוגל מפות למשל יודעת להמליץ על תחבורה ציבורית, אבל רק במצב אונליין.

אפליקציות אחרות שמומלצות לתחבורה ציבורית בנוסף לגוגל מפות:

הכנת מפת טיול אישית

מומלץ מאוד להשתמש בתוכנת Google My Maps כדי לייצר מפת טיול אישית. אפשר למפות את כל נקודות העניין של הטיול, לתכנן מסלולים יומיים וכמו כן למפות את בתי המלון, מסעדות, שדות תעופה וכו.

אתר של Google My Maps

אפליקציית Google My Maps לאנדרואיד

הסבר על השימוש ב Google My Maps

מדריך לניווט עירוני באמצעות GOOGLE MAP

שורה תחתונה – אז איך לנווט?

במדריך הזה השתדלתי להביא את כל הפרטים והשיקולים הרלוונטיים לבחירת אמצעי הניווט. כמובן שאפשר לבחור בכל מיני שיטות, ויתכן שהבחירה היא אישית. לכן איני יכול לקבוע מה היא השיטה הטובה ביותר. אוכל רק לספר מה השיטה שאני באופן אישי בוחר.

כבר לפני הטיול אני מזמין מפה מנייר – מפה לנהיגה ובנפרד מפה עבור עיר גדולה כמו לונדון או פריז. אני מתקין על מכשיר הטלפון שלי אפליקציה לניווט אופליין (לרוב משתמש ב OsmAnd או HERE) ודואג להוריד מראש מפות שמתאימות לאזור הטיול. אני לוקח איתי גם מכשיר טאבלט ועליו אני גם מתקין אפליקצייה לניווט אופליין (אפליקציה אחרת מזו שעל הטלפון) ומוריד מפות.

בזמן הטיול עצמו אני מעדיף להשתמש בניווט מובנה של הרכב, אם ישנו, ואם לא קיים אז מנווט עם אפליקציית גוגל מפות בחיבור אונליין בשימוש בחבילת גלישה. משתמש בניווט אופליין רק כאשר אין לי חיבור לרשת סלולרית. את תיכנון הנסיעה אני עושה גם בשימוש במפת הנייר כדי לוודא שהמסלול לא מתרכז רק באוטוסטרדות, ומנסה גם לנסוע דרך העיירות הקטנות.