הקדמה

ניצלנו סופ”ש ארוך במיוחד בפסח לטובת חופשה קצרה בקפריסין השכנה. משפחה של 5 (זוג הורים וילדים בני 13, 11 ו7). טיסות לפאפוס, נסיעה ל4 ימי טיול. ביקור ראשון באי – ובטח לא אחרון!

טיולים משפחתיים קודמים שלנו:

טיול משפחתי לאוסטריה - זלצבורגלנד וחבל טירול

טיול משפחתי להולנד - 16 ימים - קיץ 2015

מסלול הטיול בקצרה

במהלך ההכנה לטיול וקריאה על האתרים הבנו שיש באי המון מקומות לביקור. בגלל שהטיול שלנו היה קצר, ל4 ימים בלבד, החלטנו להתמקד במערב האי בלבד, וגם כאן נאלצנו לבחור, מתוך הבנה שלקפריסין עוד נחזור כמה פעמים, בזכות המרחק הקצר. לא הייתה לנו לא יכולת ולא כוונה “לתפוס” את כל האי בפעם אחת.

יום 0: הגעה מאוחרת ללינה במלון

יום 1: אתרים באזור העיר פאפוס (מפה)

יום 2: הרי הטרודוס המערביים, קיקוס, פדולאס, אומודוס (מפה)

יום 3: פאנו פלטרס, מפלי קלדוניה, גשר צלפוס, סלע אפרודיטה (מפה)

יום 4: גן החיות של לימסול, עתיקות קוריון, חוף קוריון (מפה)

אל אזור מזרח האי בכלל לא הגענו – מקומות כמו Protaras, איה נאפה, לרנקה, מנזר סטברוני, כפרים ידועים כמו לפקרה, הבירה ניקוסיה ועוד ועוד יחכו לטיול שיוקדש למזרח האי.

גם במערב האי יש עוד המון אתרים שנשארו לביקור השלמה עתידי. חצי האי אקאמאס, לאצי, הלגונה הכחולה, קניון אבאקאס וכן אתרים נוספים בפאפוס כמו קברי המלכים.

בהרי הטרודוס פיספסנו את הכפרים המעניינים קקופטריה ואומודוס וכן את מסלול הטיול בפסגת האולימפוס.

כמובן שקפריסין היא גם יעד לנופש עם פארקי מים וחופים בתוליים.

בהחלט מחכים לביקור הבא emoji

טיסות

הטיסות הוזמנו בחברת ראינאייר (Ryanair), חברת התעופה הגדולה באירופה, שהחלה לטוס מנתב”ג רק בחודש מרץ 2017. חברת ראינאייר היא כידוע חברת אולטרא-לאו-קוסט. ככל שמקדימים להזמין את הטיסה, מחירה זול יותר. אפשר אפילו להזמין את הכרטיסים כמעט שנה מראש. היות והטיול הוא קצר ל4 ימים בלבד, הוספנו תשלום גם למזוודה אחת (משקל עד 20 ק”ג) וכן שילמנו על מושבים (החברה חייבה אותנו כיוון שנסענו עם ילדים). חשוב מאוד להדפיס מראש בבית את כרטיסי העליה למטוס וכן להקפיד מאוד על גודל תיקי העליה למטוס ומשקל המזוודה. כל חריגה מהכללים עלולה לעלות לנוסעים בקנס גבוה מאוד. הטיסה לפאפוס קצרה ביותר (למעשה קצרה יותר אפילו מהטיסה לאילת).

רכב

כידוע בקפריסין נוהגים בצד שמאל, לכן הקפדנו להזמין רכב בעל הילוכים אוטומטיים. את הרכב הזמנו דרך סוכנות אופרן הישראלית בחברת יורופקאר. הזמנו רכב קיה סיד סטיישן וזה גם הרכב שקיבלנו. התחנה בשדה פעילה 24 שעות ביממה וכאשר הטיסה מישראל נחתה התור ביורופקאר היה הארוך ביותר. השירות ביורופקאר פאפוס אדיב כמו בשאר תחנות יורופקאר והעובדים היו הוגנים ביותר. בקבלת הרכב סימנו בטופס את כל הפגמים (מעל 5 ס”מ) ובהחזרה בדקו את הרכב באופן די שיטחי.

עלות הרכב הייתה כ 50 אירו ליום וגם יש תוספת עלות של כ 20 אירו על השכרת רכב בשדה התעופה. בחברת אופרן נותנים ביטוח החזר השתתפות עצמית ולכן חברת יורופקאר חוסמת סכום כסף נוסף לביטחון בכרטיס (הסכום משתחרר אחרי החזרת הרכב).

עלות של דלק בקפריסין, נכון לאפריל 2017, היא בין 1.1 ל 1.2 אירו לליטר דלק 95 אוקטן.

כתבתי כמה טיפים לנהיגה בקפריסין

מלון

מטרת הנסיעה הייתה טיול ולא נופש ולכן לא חיפשנו מלון מפואר או הכל כלול. בעיקר רצינו מלון שיאפשר לנו בישול עצמי (מטבח מצוייד), מרווח מחיה (סלון נפרד, לפחות 2 חדרי שינה בנוסף) אבל גם שתהיה אפשרות לארוחת בוקר במלון, אם נרצה, אפילו בתוספת מחיר.

הזמנו לבסוף 4 לילות במלון דירות פגונה. המלון התאים לנו לצרכים שלנו: אכן הדירה הייתה מרווחת והמטבח היה מצוייד. במרכז המלון יש גם בריכת שחיה נחמדה (חיצונית, לא מחוממת, לא הייתה רלוונטית בשבילנו) וגם מסעדה/קפיטריה לארוחות קלות.

עם זאת, אנחנו ממש לא ממליצים על המלון הזה. הריהוט בדירה היה מיושן מאוד. הציוד במטבח עבד אבל היה מיושן. המיטות היו מאוד לא נוחות. כמו כן, בגלל שהגענו בטרום עונה, לא הגישו בחדר האוכל ארוחות בוקר (בניגוד למה שהיה כתוב) ובשבילנו זו הייתה אכזבה רבה. למלון הזה אנחנו לא נחזור.

תקשורת

הצטיידנו מראש בסים של גולן טלקום בתוכנית שכוללת שיחות וגלישה בחו”ל. ביום ההגעה הסים לא התחבר לרשת המקומית ולא תיפקד בכלל, אבל הבעיה נפתרה מעצמה ביום למחרת. הקליטה הייתה טובה ברוב חלקי האי פרט לכמה מקומות בהרי הטרודוס.

ניווט

לצורך תיכנון הטיול הזמנו מראש מפה איכותית ומנויילנת של קפריסין ברשת במחיר של 20 ש”ח. למי שמעוניין, בלשכת התיירות של קפריסין בישראל ישמחו לשלוח מפה של האי בחינם למי שפונה אליהם.

לצורך הניווט ברכב הכנו מראש מפות אופליין – מדריך אפשר למצוא כאן: מדריך: ניווט בחו"ל. שמרנו מראש את מפת גוגל של כל האי בזיכרון הטלפונים שלנו (תמיד עדיף 2) וכן הורדנו מראש את מפת קפריסין לאפליקציית HERE.

בזמן הטיול השתמשנו רק במפות גוגל. יש לנו קובץ תיכנון של הטיול בגוגל דוקס שנשמר בזיכרון הטלפון והיה זמין גם ללא רשת סלולרית. המסמך מכיל קישורים למפת גוגל, כך שכך פעם שרצינו להגיע לאתר – לחצנו על הקישור במסמך ומייד נפתחה אפליקציית המפות לטובת ניווט.

פירוט המסלול

יום 0: הגעה מאוחרת

שעות הטיסה מנתב”ג לפאפוס עם ראיין מאוד נוחות. הטיסה הלוך יוצאת ב 22:00, כך שביום הטיסה לא מפסידים יום עבודה.

הטיסה לפאפוס קצרה במיוחד והמטוס לא מספיק כמעט לטוס בגובה שיוט לפני שמתחיל את תהליך ההנמכה. שדה התעופה של פאפוס קטן ורחבת החניה של המטוס קרובה מאוד לטרמינל, כך שאחרי הירידה מהמטוס הולכים ברגל לטרמינל. הנחיתה היא קצת אחרי 23:00 ושדה התעופה כמעט ריק, כך שכל התהליך מסתיים במהירות.

ניגשנו בשדה אל עמדת חברת ההשכרה יורופקאר (זו העמדה היחידה שהיה בה תור) וחתמנו על כל הטפסים. מכאן יוצאים ברגל אל מגרשי החניה של חברות ההשכרה ושם קיבלנו מאנשי השירות את הרכב, אחרי שסימנו בטופס בנוכחותנו את כל סימני השריטות. כזכור הנהיגה בקפריסין היא בצד שמאל כאשר ההגה הוא בצד ימין, לכן בחרנו לערוך סיבוב קצר בתוך מגרש החניה לפני היציאה לכביש.

יצאנו מהשדה קצת אחרי חצות ואחרי נסיעה קצרה של כ20 דקות הגענו למלון בעיר פאפוס (חשוב מאוד לתאם עם המלון את שעת ההגעה המאוחרת). בשעה מאוחרת זו הכבישים היו פנויים לחלוטין וכך היה לנו הרבה יותר קל להתרגל לנסיעה בצד שמאל – עוד יתרון להגעה המאוחרת. בסה”כ לוקח כמה דקות להתרגל. בקפריסין נותנים לרכבי ההשכרה לוחיות מיוחדות בצבע אדום – אולי כדי שהמקומיים ידעו להיזהר מהתיירים? blush

במלון – אחרי התארגנות קצרה הלכנו לישון.

יום 1: העיר פאפוס

בבוקר התעוררנו די מאוחר ורצינו ללכת לחדר האוכל לארוחת בוקר. לצערנו גילינו שלמרות ההבטחות והפירסומים, במלון לא מוגשת ארוחת בוקר. פסח זה ממש לפני פתיחת עונת התיירות והמלון כמעט ריק, אז לא משתלם להם להכין בופה. הציעו לנו להזמין מנות בקפיטריה לפי תפריט, אבל במקום זה בחרנו לנסוע לסופר (של LIDL) ולהצטייד כבר באוכל לכל הטיול.

את הטיול פתחנו בעיר פאפוס. הגענו לחניון הציבורי הגדול (חניה בחינם) שנמצא סמוך לנמל. נכנסנו לאתר הפארק הארכיאולוגי של פאפוס (הכניסה ממש ליד מגרש החניה). מחיר הכרטיסים 4.5 אירו למבוגר, ילדים בחינם.

הפארק משתרע על פני שטח גדול וכולל כמה מתחמים, אבל המקומות המומלצים ביותר הם המתחמים המקורים שבתוכם יש פסיפסים מרהיבים. הביקור מוצלח מאוד אבל מתאים בעיקר לחובבי עתיקות.

לאחר הסיור באתר העתיקות ירדנו לשוטט בטיילת של נמל של פאפוס. לאורך הרציפים יש הרבה יאכטות שמציעות יציאה לשייט קצר או ארוך. יש גם סירות מירוץ להשכרה.

בטיילת יש המון מסעדות, אבל כל המסעדות שם נראו לנו כמו מלכודות תיירים קלאסיות. מזג האוויר התחמם ולכן התיישבנו בגלידריה בטיילת – ג'לאמו ג'לאטו קפה – היה מוצלח ביותר. פגשנו שם זוג תיירים מאנגליה שהיו חביבים ביותר, והם הכירו לנו גם את בעל הבית של הגלידריה. אדם חביב מאוד ומזוקן שמסתבר שמכיר היטב את ישראל וגם היה בישראל כמה פעמים.

בקצה הטיילת עומדת המצודה של פאפוס – מצודה מימי האימפריה הוונציאנית. המצודה קטנה מאוד ולא מאוד מרשימה. בעקבות טיפים שקראנו בחרנו שלא להיכנס לתוך המצודה. אחרי הטיול בנמל רצינו לנסוע לשוק העתיק של פאפוס, אבל בגלל השעה המאוחרת נאלצנו לוותר.

במקום השוק נסענו לאתר חוף מערות הים. במקום יש מפרץ יפה מאוד שבו המים במהלך השנים חצבו מערות (בדומה לראש הנקרה). בים עומדים סלעים בכל מיני תצורות יפות.

כדי להגיע למקום, הכי קל לחנות בחניה של בית הקפה הסמוך, ואפשר גם לעצור שם להפסקה של קפה או גלידה.

אחת האטרקציות של המפרץ היא הספינה הטבועה אדרו III. הספינה עלתה על שירטון ונשארה מאז קרובה לחוף. אפשר להגיע על החוף קרוב מאוד לספינה. המקום יפה מאוד והספינה מוסיפה מימד של סוריאליזם.

בדרך חזרה עברנו במקרה ליד סופרמרקט פיליפוס. הסופרמרקט הזה פתוח עד שעות מאוחרות וגם פתוח כל יום (7 ימים בשבוע). נוח מאוד. הסופר גדול מאוד ויש גם במקום קפיטריה / מסעדה וגם אגף למתנות, צעצועים, הלבשה והמון מזכרות לתיירים במחירים מוזלים מאוד.

מפת המסלול של היום הראשון

יום 2: הרי הטרודוס המערביים

ביום השני מזג האוויר היה נהדר ובחרנו לעלות לטיול בהרי הטרודוס המערביים. היעד הראשון שלנו היה מנזר כריסורויאטיסה – Chrysoroyiatissa Monastery. הדרך מפאפוס לשם מתחילה בנוף כפרי אבל בהמשך מתחלפת לנוף של גבעות וגם יערות. בדרך יש לא מעט יקבים ששם אפשר לעצור לטעימות יין (אנחנו העדפנו להמשיך).

מנזר Chrysoroyiatissa הינו מנזר די צנוע, וגם הרבה פחות מתוייר. ובכל זאת, אולי השלווה שם מוסיפה קסם. אהבנו להסתובב שם. בכנסיה עצמה יש הרבה יותר קישוטים, אבל שם אסור לצלם. במקום יש גם מסעדה וגם דוכן לממכר מוצרים מקומיים וממתקים מסורתיים.

אחרי הביקור במנזר המשכנו בדרכנו לקיקוס. הנוף משתנה מנוף של יער גלילי בישראל לנוף של עצי ארז שלא גדלים בישראל. גם הנופים נהיים דרמטיים יותר. עוברים בעמק יפה שנקרא עמק הארזים (Cedar Valley).

הדרך בכלל לא קלה לנהיגה. הכביש מתפתל מאוד ובחלק מהמקומות גם צר ובלי שוליים מספיקים. בהרבה מקומות יש אבנים וסלעים די גדולים שהתדרדרו מההר הסמוך ומחייבים לתמרן את הרכב בינהם. אולי אלו סימנים של סוף חורף ואולי בקיץ יש פחות בעיה כזו. אבל זה מחייב אותנו לפעמים לסטות לנתיב הנגדי בפיתול של הכביש בלי שדה ראיה. אמנם הכבישים היו די שוממים וכמעט לא נראו עוד מכוניות, אבל עדיין הנהיגה הצריכה ריכוז רב מאוד של הנהג. הנסיעה די ארוכה ובשלב מסויים הילדים כבר איבדו סבלנות.

הגענו לבסוף אחרי הנסיעה הארוכה אל מנזר קיקוס. המנזר מרהיב ביותר! אולי האתר הפופולרי ביותר בקפריסין. בכל מקום לאורך הקירות ישנם ציורי קיר בצבעים ססגוניים. למבנה יש גם ארכיטקטורה מעניינת.

במתחם יש גם כנסיה עמוסה מאוד בכל מיני קישוטים וגם תצוגה קטנה של אביזרי קודש משולבים עם שרידים (אמיתיים) של קדושים מהעבר. לצערי בתוך הכנסיה עצמה אסור היה לצלם.

בכניסה למנזר יש קולב שבו יש גלימות סגולות. הן מיועדות למבקרים שהגיעו עם בגדים לא צנועים (מבקשים שכל מי שמבקר שם יגיע בבגדים צנועים או יתעטף באחת הגלימות שבכניסה).

אחרי הביקור במנזר עלינו בכביש קצר ודי תלול אל מתחם הקבר של מקריוס. הוא היה הנשיא הראשון של קפריסין ובעברו היה במנזר קיקוס, ונקבר לבקשתו בקבר שנמצא בפסגה מעל המנזר. הנוף במקום מרשים מאוד ומצדיק את העליה לשם.

ליד המנזר יש גם מתחם גדול של חנויות מזכרות ומסעדות (Kykkos Rest Area).

המשכנו אל הכפר Pedoulas. לא ממש התחברנו למקום. הכפר בנוי על מדרון די תלול והרבה כבישים בכפר תלולים בהתאם. הנוף שוב משתנה לגבעות מיוערות.

את היום סיימנו בביקור בכפר Omodos. למרבה הצער היה כבר מאוחר וקצת פיספסנו את המקום הזה. לפי הצצה חטופה אנחנו עוד נחזור לשם בעתיד.

מפת המסלול של היום השני

יום 3: הרי הטרודוס המזרחיים

אחרי יום הנסיעות הארוך של אתמול רצינו קצת ללכת ברגל ולכן בחרנו לנסוע לאתר טבע – מפלי קלדוניה. זהו כנראה מסלול המפלים הכי פופולרי בקפריסין.

כדי להגיע, צריך לנסוע עד מסעדת הפורלים Psilo Dendro שנמצאת בכפר Pano Platres. אפשר לחנות ממש בכניסה לחוות הפורלים (בתמונה למעלה – מצד ימין הכניסה למסעדה ומצד שמאל תחילת השביל למפלים).

השביל עולה בערוץ רחב ואחרי עליה קצרה פונים ימינה לערוץ צר יותר ויפה מאוד. הזרימה די חזקה (אולי בגלל שאנחנו באפריל) ומידי פעם עוברים לגדה הנגדית על גשרוני עץ.

בקצה השביל נמצא מפל קלדוניה. המפל די קטן ולא מאוד מרשים. החזרה לרכב באותו השביל (קראתי שיש אפשרות להמשיך בשביל לתצפית וגם לשלב בשבילים ארוכים יותר). סה”כ טיול טבע ממש נחמד, לא ארוך ולא קשה. הנוף והצמחיה דומים מאוד לישראל.

בעוד אנחנו יורדים בשביל בחזרה לרכב התחיל לטפטף. הטיפטוף התחזק עוד וכאשר הגענו לרכב כבר הפך לגשם ממש. אחרי כמה דקות כבר התחילו גושי ברד די רציניים. בתוכנית להמשך הטיול היום היה להגיע לפארק החבלים של הכפר אבל עכשיו היה ברור שהגשם די משבש את התוכניות. הגשם לא עשה סימנים שהולך להפסיק ולכן נכנסנו בכפר למסעדה שקראנו עליה המלצות.

מסעדת קלדוניה רוטיס נמצאת במרכז הכפר פאנו פלטרס. במסעדה יש מנות מסורתיות וגם מנות לילדים במחירים רגילים לקפריסין. לילדים הזמנו מנות שיפודים ושניצל ואילו אנחנו ההורים הזמנו מנות של MEZE – ארוחת טעימות ממיטב המטבח הקפריסאי. היה לנו טעים מאוד, הצוות דאג להפעיל עמודי חימום וסה”כ הארוחה לא הייתה יקרה (כ 60 אירו למשפחה של 2+3). הגשם נמשך קרוב לשעתיים ולבסוף נחלש ונפסק.

במקום פארק החבלים בחרנו לנסוע אל גשר צלפוס. הגשר נבנה בימי השלטון הוונציאני והוא בעל מבנה קשתי גבוה. הגשר כבר לא משמש היום לתנועת רכבים ונמצא בתוך אזור טבעי שופע מים. הגישה לגשר קלה מאוד – למעשה, אפשר לחנות את הרכב ממש סמוך לגשר. במורד הנחל במרחק לא רב נמצא אגם שנוצר מסכר מלאכותי אבל אנחנו לא הלכנו לשם.

חובבי ג'פים ורכבים גבוהים ישמחו לדעת שג'יפים רבים מגיעים לכאן כדי לתרגל חציית נחל עם הרכב. ראינו הרבה שהגיעו עם הג'יפ שלהם ופשוט נסעו הלוך וחזור בנחל...

במעלה הנחל ממשיך ערוץ טבעי וכל המקום ירוק ויפה. אם יש זמן מומלץ לצאת להליכה קצרה במקום השקט והיפה הזה.

מגשר צלפוס המשכנו לכיוון סלע אפרודיטה. לפני ההגעה לחוף ישנה נקודת תצפית יפה במיוחד ממנה ניתן לראות את סלע אפרודיטה מלמעלה וגם בנוסף גוש סלעים שניצב במים (בתמונה).

כדי להגיע לחוף שבו נמצא סלע אפרודיטה יש לחנות בחניון שנמצא בצד הצפוני של הכביש ליד קיוסק / חנות מזכרות. יש כאלה שחוצים את הכביש (מסוכן) ואפשר להגיע לחוף גם מעבר תת קרקעי שהכניסה אליו היא במדרגות שממש ליד חנות המזכרות.

החוף משובץ באבנים עגולות וחלקות וסלע אפרודיטה עצמו קצת פחות יפה מקרוב… יש כאלה שגם טורחים ועולים על הסלע (העליה אפשרית, אבל לא קלה לילדים).

מפת המסלול של היום השלישי

יום 4: לימסול וקוריון

אחרי 3 ימי טיול שבו אנחנו מבקרים בעיקר באתרי עתיקות וטבע בלי אף אטרקציה אחת, הילדים התחילו קצת להתמרמר. הם רגילים למינון יותר גבוה של אטרקציות בטיולים המשפחתיים שלנו לאירופה. אז החלטנו לפתוח את הבוקר האחרון בנסיעה לגן החיות של לימסול.

גן החיות של לימסול קטן מאוד. למעשה הוא בגודל של פינת חי גדולה. אבל מאוד הרשים אותנו שבשטח היחסית מצומצם יש מבחר די גדול ומעניין של בעלי חיים, ולכל בעלי החיים יש תנאי מחיה שנראים מספקים. היה מאוד מהנה בגן החיות וזמן הביקור קצר ביותר – אפשר למצות את גן החיות תוך שעה וחצי עד שעתיים.

אחרי גן החיות המשכנו אל אתר עתיקות קוריון. במקום נמצאים פסיפסים יפים, אמפיתאטרון שנשאר במצב טוב וגם מרחצאות. בדיעבד – הרגשנו קצת כפילות בין אתר עתיקות קוריון והפארק הארכיאולוגי בפאפוס. לדעתי גם לחובבי עתיקות מספיק לבקר רק באחד מהאתרים האלה. מחיר הכניסה (נכון לזמן הביקור) הוא 4.5 אירו למבוגר, ילדים בחינם.

אמפיתאטרון בקוריון

מרחצאות בקוריון

הנוף מהאתר מרהיב וכולל מצוקים שיורדים בחדות אל הים.

אחרי הביקור בעתיקות רצינו לסיים את הטיול עם טעם מתוק. ירדנו לחוף קוריון שנמצא ממש מתחת לאתר. בחוף ישנן כמה מסעדות ובתי קפה, ואנחנו נהננו מאוד לשבת שם על החוף עם גלידה טעימה ולצפות בים ובמצוקים הלבנים והיפים.

מכאן נסענו בחזרה אל שדה התעופה. כדאי לשים לב שאין תחנת דלק ממש בשדה התעופה ולכן יש לתדלק לפני – התחנה הקרובה ביותר לשדה התעופה בפאפוס היא במרחק של 3 ק”מ ממנו. החזרנו את הרכב והעובדים של יורופקאר היו יעילים מאוד וגם חביבים מאוד. ממליץ בחום!

כדאי לשים לב שבפאפוס אין שרוולים וגם אין אוטובוסים. אחרי כל התהליכים בטרמינל יוצאים משער העליה למטוס ומגיעים לאזור המתנה. אזור ההמתנה היא סככה פתוחה, כך שנראה לי שמי שמגיע בחום או גשם ההמתנה תהיה מאוד לא נוחה.

מפת המסלול של היום הרביעי

סיכום

מאוד נהננו בחופשה. מזג האוויר שהיה לנו באפריל היה די קריר ולא מתאים לרחצה בים או בבריכה. ובכל זאת יש המון מה לראות באי. אנחנו היינו רק בצד המערבי, וגם שם דגמנו ממש מעט מתוך המבחר הרב של אתרים לביקור. בהחלט עוד נחזור לשם!

עם זאת, כדאי לתאם ציפיות. אמנם קפריסין היא מדינה אירופאית, חברה באיחוד האירופאי, אבל הנוף, הטבע והבניה הם ים תיכוניים, דומה גם מאוד ליוון. היתרון הגדול בטיול לקפריסין הוא שהטיסות הן יחסית זולות מאוד וקצרות ולכן אפשר “לאכול” את האי בכמה מנות ולחזור לשם כמה פעמים.

מניסיון שלנו עם המלון – כדאי מאוד לברר עם המלון לגבי התנאים שם אם מגיעים מחוץ לעונת התיירות העיקרית בקיץ.

תודה רבה לציידת (קפריסין - בטן-גב לא אצלנו) וליובל (קפיצה קטנה לשכנים - פסח בקפריסין) שסיכומי הטיולים שלהם עזרו לי מאוד.