היום הראשון:

התחלנו את הטיול ביום בו התחפשו בבית הספר, כך שהגענו ישר למלון ענבר בערד אחה”צ. במלון בריכה מחוממת, אז כמובן שהילדים ישר לבשו בגדי ים וירדו לבריכה לפני שהיא נסגרת.

אכלנו משהו קטן במרכז המסחרי בערד, ובשמונה יצאנו למיצג האור קולי במצדה. האמת שהיה מאוד מאכזב ולא מרשים. אולם שמעתי שעכשו חידשו את המופע והוא כבר לא מה שהיה בעבר, כך שהביקורת שלי כבר לא רלוונטית. במיצג המחודש לא הייתי אז כדאי לחפש ביקורות.

היום השני:

נסענו לנחל דוד תחתון בשמורת עין גדי. המסלול מתאים לכל הגילאים, עובר במפלים ובבריכות מים עם צמחית נחלים, ושיאו במפל דוד. בתחילת המסלול ניתן לראות ריכוז עצים האופייניים לשמורה: שיטים, שיזף, זקום, ערף ואחרים. יש בריכות מים שניתן להכנס עם הרגליים. מאוד נהנינו.

ארוחת ערב אכלנו במלון.

היום השלישי:

איך לא – נסענו למצדה.

מצדה שוכנת על פיסגתו המפולסת של הר מצדה, המתנשא לגובה 470 מטר מעל פני ים המלח, ומספקת גם תצפית מרהיבה על ים המלח, הרי מואב, מצוק ההעתקים של מדבר יהודה ושמורת עין גדי. המקום מעורר השראה ועדיין משמש כאתר עליה לרגל לתנועות נוער, חיילים ולמחפשים את ההירואיות ההיסטורית.

השיחזור הארכיאולוגי מעיר לחיים את המיתוס הקדום, כפי שאמר אלעזר בן יאיר, מנהיג המרד, בנאומו האחרון: "בחרנו במוות מחיי עבדות". באתר שרידי מבנים מימי הורדוס, מפעל אגירת מים גדול, מערכת מצור רומית מרשימה, ארמונות, בתי כנסת, רצפות פסיפס ועוד.

לפני העלייה להר נכנסים למרכז מבקרים חדיש ויפהפה בו ההשקעה והחשיבה האדריכלית ניכרת. במקום אולם כניסה מחולק לשלושה מפלסים: בתחתון יש דגם של ההר, באמצעי יש שירותים, חנויות וקופות, ובעליון יש תצוגה של פריטים יקרי ערך מהחפירות שנערכו כאן, ומוקרן בו סרט על סיפור מצדה בשפות שונות. אחרי ההקרנה הטיול על ההר מוחשי ומרתק הרבה יותר מאשר סתם עוד טיול בין אבנים של פעם. במאי 2007 נפתח במצדה מוזיאון המציג כ-400 ממצאים מחפירותיו של הארכיאולוג יגאל ידין ז"ל שנערכו באתר בין השנים 1963-1965. הממצאים משולבים בתוך סצינות מסיפור מצדה המומחשות בעזרת פסלים ובליווי קולו של אפרים סידון.

בחרנו לעלות בסוללה (קרובה יותר לערד). עלייה שרובה עם מדרגות עתיקות באבן. קצת מייגע אבל לא קשה. לאחר סיבוב למעלה ירדנו עם הרכבל למטה, נכנסנו למרכז המבקרים ואח”כ עלינו חזרה. כשסיימנו את הסיור למעלה ירדנו חזרה דרך הסוללה למכוניות.

משם למלון לאסוף את המזוודות, והביתה…