היום הראשון:

כיוון שפורים באותה שנה יצא בסופ”ש, והילדים התחפשו בשישי, יצאנו רק בצהרים. כך שהגענו ישר למלון – פונדק רמון של ישרוטל במצפה רמון. מומלץ למשפחות. מדובר בבניין דירות ישן שהפכו אותו למלון. החדרים הם למעשה דירות קטנות, כך שמאוד מרווח ויש גם מטבח. ארוחת בוקר טובה. החיסרון היחיד הוא שאין מעלית – כך שמי שמגיע עם קטנים ועגלות וכו' כדאי לבקש חדר בקומה נמוכה. במלון בריכה מחוממת (לא גדולה אבל בהחלט הספיקה בכמות האנשים שהיתה כשאנחנו היינו).

תיכננו בערב תצפית כוכבים במכתש, אבל בסוף היה ערפל ולא יצא לפועל. יש באינטרנט כמה מדריכים שעושים תצפיות, נראה לי שכדאי לנסות.

היום השני:

מרכז מבקרים מכתש רמון: (08:00-16:00) אורך הסיור כשעה. – מומלץ – גם הילדים וגם המבוגרים נהנו מהסיור.

מרכז המבקרים הוא שער למכתש רמון. הסיור מוביל את המבקר מבניין המבואה, דרך מעבר חצוב בסלע, אל מתחת לפני הקרקע, אל חלל גבוה המשמש אולם הנצחה לאסטרונאוט אילן רמון ז"ל. האולם מציג את דרכו של אילן רמון מתקופת היותו טייס בחיל האוויר ועד מותו ב-1 בפברואר 2003, בהתרסקות מעבורת החלל קולומביה שעשתה את דרכה בחזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל. בין השאר, מוצג בחדר דגם גדול של מעבורת החלל קולומביה.

המבקרים עולים מהאולם במעלית עגולה לאודיטוריום, ושם צופים בסרט מרגש המציג תחנות בחייו של אילן רמון ואת המסע לחלל, ומנציח גם את בנו, אסף רמון, טייס חיל האוויר הישראלי שנהרג "בתאונת אימונים". בתום הסרט מתקפל מסך ההקרנה ומבעד לקיר זכוכית נחשף מכתש רמון במלוא תפארתו.

בקומת הקרקע אפשר לבקר בתערוכה המציגה את נפלאות המכתש, להתבונן בצילומים ולהתרשם מדגמים מכניים הניתנים להפעלה. מייצג חווייתי מיוחד ממחיש בעזרת טכנולוגיה מתקדמת כיצד נוצר מכתש ומספר על תופעות הטבע הייחודיות שבו. בסוף מסלול התצוגה הגאולוגי עוברים המבקרים לאודיטוריום וצופים בסרט טבע המציג את עולם החי והצומח המופלא של המדבר.

ביציאה ממרכז המבקרים יש טיילת על שפת המכתש. לא ארוכה אך בהחלט יפה. שווה סיבוב.

המנסרה:

מסלול למנסרה קצר ביותר, בערך 1 ק"מ אולי קצת פחות, מעגלי, הוא גם לא לוקח יותר משעה - כולל הכניסה לשטח. למעשה מגיעים לתחתית הגבעה, עולים במדרגות רואים את האבנים וחוזרים בשביל המסומן למטה.

מגיעים ממצפה רמון על כביש 40, בסוף הירידה המפותלת נמשיך בערך 2 ק"מ עד לשילוט מצד ימין "המנסרה", נמשיך על דרך העפר בסימון ירוק לאורך 1 ק"מ עד שנגיע לחניון המנסרה, שם נחנה ונתחיל ללכת.

מהחניון נוכל לראות את הגבעה המדוברת, (גבעה שחורה עם צורות מוזרות). נעלה בשביל שחור עם מדרגות. בסוף העלייה המתישה (הרבה מדרגות) והקצרה יסתיים השביל ונעלה לראש הגבעה. לירידה חזרה נחפש עמוד עץ קטם עם חץ שחור לירידה מהמנסרה, נרד בשביל! ונחזור לאוטו.

היווצרות המנסרה: ארבעה שלבים פשוטים קרו פה:
1. תחילה הייתה אבן חול למעלה מתחתיה שכבה של מי תהום ומתחת עוד סלע משקע

2. בגלל שמקום זה נמצא על קו שבר גאולוגי מתרחשות הרבה פעולות מגמטיות, לדוגמא גוש גדול של מגמה (לבה מתחת לפני הקרקע - אבן מותכת) העלה והתקרב אל פני השטח.

3. אבן החול לא עמדה בחום הרב ושינתה את ההרכב שלה - הפכה לקוורציט (סלע חול אפוי)
גוש המגמה ירד, המים שהיו מתחת לקוורציט והקרבה שלה לפני השטח גרמו לה להתקרר מהר, שדברים מתקררים הם נדחסים.

4. עוד עובדה היא שהצורה הכי מאוזנת בטבע (פיזיקלית) היא עיגול (הלחץ מכל המקומות שווה) אבל אם נשים המון עיגולים אחד מסביב לשנו יהיה מרווח בניהם, בטבע אין כזה דבר אז הם נדחסו והפכו לצורות גאומטריות כמו משושוים ומחומשים.

גן לאומי עין עבדת:

הגן הלאומי שוכן בנגב התיכון, מדרום למדרשת בן-גוריון ומצפון לגן הלאומי עבדת, ממזרח לכביש 40. פתוח משעה 08:00 עד 16:00. מחיר כניסה: מבוגר ₪28, ילד/אזרח ותיק ₪14

לגן שתי כניסות, אנחנו היינו בכניסה התחתונה בכביש המסתעף מכביש הגישה למדרשת בן-גוריון (ובתחילתו מבואת מצוק הצינים. מסלול הטיול באתר אינו מעגלי. אפשר ללכת הלוך ושוב – מהכניסה התחתונה למפל עין עבדת וחזרה. כשעה טיול. המקום יפייפה, והמסלול קל מאוד להליכה (לא ניתן עם עגלות, אבל אפשרי עם ילד על הידיים).

ארוחת ערב: אכלנו באינסנס (מלון בוטיק ומסעדה). רחוב הר ארדון 8 (5 דקות נסיעה מהמלון). סגרנו איתם מראש, כך שהכינו לנו איזור במסעדה בשבילנו. שלחן ב-ר' למבוגרים ועוד שלחן עגול גדול לילדים. תפריט חצי סגור (מנות ראשונות, שתיה, קינוח במחיר סגור, ומנה עיקרית כל אחד בחר). האוכל היה טעים, השירות היה מצויין. מומלץ.

היום השלישי:

צריף בן גוריון - שדה בוקר: (כ-30 דקות נסיעה)

פתוח בין השעות: 8:30-16:00. מחיר כרטיס מבוגר 20 ש"ח ילד 15 ש"ח.

בשנת 1953 התפטר דוד בן גוריון מראשות הממשלה ופרש לחייו בקיבוץ שדה בוקר שבנגב, בצריף שנבנה עבורו על מנת לשמש דוגמא אישית ליישוב ולהפרחת הנגב. הצריף נשמר כפי שהיה בעת מגוריהם של פולה ודוד בן גוריון.

באתר צריף בן גוריון נבנו שלושה חדרי תצוגה חדישים המציגים בדרכים שונות את משנתו ואת דמותו של דוד בן גוריון:

  • בית הגבס – בן גוריון וקיבוץ שדה בוקר וחזון הנגב - מבנה מקורי, הבית הראשון שנבנה בקיבוץ. התצוגה בחדר זה עוסקת בבן גוריון וקיבוץ שדה בוקר ובחזון הנגב.
  • משנתו של בן גוריון במבחן הזמן – שולחנות פעילות ממוחשבים העוסקים בנושאים: נגב, צה"ל ותפקידו של הנוער. בנוסף מוצגות קריקטורות ומוצגים שונים הקשורים בנושאים אלה. על הקיר הרחוק מוצגים מכתבים נהדרים של בני נוער לבן גוריון.
  • סרט על גבי מסך ענק על מנהיגותו של בן גוריון - הסרט מובא כרצף של אירועים הקשורים למנהיגותו של בן גוריון. הסרט מציג את פניו השונים של בן גוריון המנהיג.

מגלי העבר בצריף בן גוריון: בעזרת חוברת פעילות, יגלו הילדים כיצד חיו בני הזוג פולה ודוד בן גוריון בביתם בקיבוץ שדה בוקר.מאילו מדינות באו לבקר את ראש הממשלה הראשון? כמה ספרים מכילה הסיפריה הגדולה בבית? מה המאכל האהוב על בן גוריון?

גן לאומי עבדת: (כרבע שעה נסיעה בדרך צפונה ממצפה רמון)

הגן הלאומי פתוח בין השעות 8:00-16:00 (זמן ביקור כשעתיים)

כל שנה בדרך לאילת אנחנו רואים מהכביש את המבצר על ההר, וכל פעם חם מידי ואנחנו ממשיכים בנסיעה. סוף סוף הגענו לאיזור בתקופה בה נעים לטייל בחוץ, ועלינו למבצר. מוכרחה לציין שהופתענו לטובה. המקום גדול, ויש הרבה מה לראות. לילדים יש חוברת “פקחים צעירים” שמעסיקה אותם ומנחה אותם במסלול לאורך המבצר. הם מאוד נהנו. אמנם הרבה פחות מפורסם ממצדה, אבל לא פחות שווה.

האתר הוא שרידיה של עיר שהתקיימה כאלף שנה – מהתקופה הנבטית הקדומה עד התקופה הביזנטית. העיר משתרעת על גבעה גבוהה ובולטת מעל ערוץ נחל צין. היא נקראה על שמו של המלך הנבטי עבדת השני, והוא קבור בה. בהיווסדה הייתה תחנת דרכים ב"דרך הבשמים" הקדומה, ושגשגה בעיקר בתקופה הביזנטית. לאחר רעידת אדמה עזה בשנת 630 והכיבוש הערבי בשנת 636 דעכה העיר ולבסוף ננטשה. עבדת הנה אחת מערי הנבטים השמורות בארץ. היא מייצגת מכלול ארכיאולוגי של עיר ושל מערכת מפותחת של חקלאות קדומה ובורות מים.

ומשם המשכנו צפונה, חזרה הביתה…