ביום 01/09/19 טסנו 2 זוגות חברים למוסקבה וסנט פטרסבורג הטיסה התבצעה עם חברת ural airlines חברה ממש לא מומלצת גם בטיסה הלוך וגם בטיסה חזור היה איחור ביציאה של 4 שעות ביציאה היינו אמורים להמריא בשעה 19:05 והמרינו לאחר השעה 22:00. כבר מהארץ שכרנו מדריכים דוברי עברית במוסקבה את סרגיי קמינסקי מדריך מעולה עם ידע נרחב שהדריך גם בכל המוזיאונים שביקרנו בהם. והערך המוסף שלו שבמכשיר הסלולרי יש לו מצלמה מאד משוכללת ולאורך כל הטיול הוא צילם אותנו והיה שולח לנו את התמונות מידי יום בווטסאפ. במוסקבה נחתנו בגלל האיחור בטיסה בסביבות השעה 02:00 בבוקר. בשדה התעופה חיכתה לנו בחורה מאד נחמדה אשר העבירה אותנו למלון azimut. כפי שסיכמנו עם סרגיי המדריך. אותה נהגת כמחווה של רצון טוב שאלה בגלל השעה המאוחרת האם אנו מעוניינים. שתאריך מעט את הדרך למלון וניראה כיצד נראית מוסקבה בלילה כולל הכיכר האדומה והקרמלין. כמובן ששמחנו מאד ולא סירבנו למחווה היפה הזאת. הגענו למלון בסביבות השעה 03:00. למחרת התחלנו את יום הסיור עם סרגיי בשעה 10:00. הסיור באותו יום היה בחלקו הגדול רגלית ובחלקו במטרו. במוסקבה קבענו 4 ימי סיורים מודרכים.

02/09/19 יום שני כפי שכבר ציינתי הסיור המודרך עם סרגיי התחיל בשעה 10:00 בבוקר סיור בעיקר רגלי ובחלקו במטרו. התחלנו את הסיור בביקור מודרת במספר תחנות מטרו. תחנות המטרו במוסקבה נראים כמו מוזיאון. כל תחנה כזאת עוסקת בנושא שונה בתחום בחיים ברוסיה. לאחר מכן המשכנו רגלית למדרחוב ארבאט, שם גם רכשנו בבושקות לנכדינו. משם המשכנו לכל בו גום. זהו קניון כפי שנרות חנוכה הם לראותם בלבד, כך גם קניון זה.לאחר מכן המשכנו לכיכר האדומה. לטייל בכיכר זו היה מרגש מאד כאשר ידענו מה כיכר זו סימלה בתקופה הקומוניסטית. המסגדים בכיכר זו עם ראשי הבצל שלהם בצבעים שונים מרהיבים מאד. בכיכר זו ראנו את המוזילאום של לנין, לאחר מכן מגדל ניקולאי, לאחר מכן טיילנו במדרחוב nikolskaya ביקרנו בקניון okhotnyy ryad, משם המשכנו לטייל בפארק זריאדיה פארק יחסית חדש שנבנה במוסקבה. משם המשכנו לרובע היהודי וביקור בבית הכנסת קוראל. המשכנו לכל בו tsum, משם המשכנו לראות את תיאטרון הבולשוי מבחוץ, משם המשכנו בטיולנו ברחוב טברסקייה ונכנסנו למעדניית ייליסב מעדנייה זו שהינה וותיקה מעוצבת בטוב טעם, אגב מעדנייה זו יש לה גם סניף בסנט פטרסבורג. כאשר בניין הסניף בסנט פטרסבורג ניראה מבחוץ באפן זהה כמו בניין המעדנייה במוסקבה מבחינת קישוט המבנה, משם המשכנו לכיכר פושקין, המשכנו למסעדת יפו מסעדה כשרה מעולה. ובערב הלכנו למופע פוקלור בשם קוסטרומה מופע מרהיב בריקוד מחיי כל קהילות וכל האזורים של רוסיה המורחבת. כולל הווי היהודים ברוסיה.

03/09/19 יום שלישי התחלנו את סיורינו בשעה 10:00 בבוקר גם ביום זה הסיור היה רגלי התחלנו את היום בקבר החייל האלמוני שם גם צפינו בטקס חילופי המשמר. משם המשכנו לשער התחייה-כיכר המהפכה, משם המשכנו לטייל בתוך גן אלכסנדר, משם המשכנו לקרמלין שם ראינו את ביתו של פוטין, וביקרנו בכיכר הכנסיות נכנסנו לביקור במספר כנסיות במתחם זה שעבורנו בגלל היותנו דתיים הכניסה לכנסיות אלה המשמעות הייתה יותר כמו כניסה למוזיאון ולא הצד הרגשי דתי. לאחר מכן ראינו את הפעמון השבור. לאחר מכן נכנסנו לקרן הלאומית ליהלומים שבו רואים את התכשיטים של הצארים ברוסיה, לאחר מכן נכנסנו למוזיאון הנשקייה כך שמו אבל במוזיאון זה כלל איננו רואים נשק אלא כרכרות, פרטי לבוש, כלי אוכל ועוד של הצארים. כמובן שבתוך המוזיאונים קיבלנו הסברים על המוצגים מפיו של סרגיי המדריך. המשכנו לכיכר לוביאנקה ובניין ק.ג.ב. מגדלי שבע האחיות שנבנו בהוראת סטאלין לאחר מכן לגשר המעופף שם צפינו על גורדי השחקים המוארים של מוסקבה. לאחר מכן המשכנו לשדרות קוטונוב שם נמצא מלון ראדינסון אוקראינה שבלובי של מלון זה ניתן לראות דגם מבט על מיני מוסקבה דגם מאד מרהיב שבערב הוא גם מואר והתצפית עליו מרהיבה. סימנו את היום בשייט לילי של שעתיים וחצי בנהר מוסקבה ולקחנו מונית חזרה למלון.

04/09/10 יום רביעי יום זה היה הסיור ברכבו של סרגיי המדריך. יום זה יצאנו ממלונינו כרגיל בשעה 10:00 התחלנו בגלריית האומנות טרטיאקוב גם לכאלה שאמנות אינה מדברת אליהם כמונו גלריה זו הינה מרשימה ביותר וקבלת הסברים מפיו של סרגיי המדריך על המוצגים כמובן שהוסיפה המון גם להדיוטות כמונו בתחום האמנות והרושם שהשאירה גלרייה זו הינו עצום. משם נסענו לטייל בפארק צריצאנו, בפארק זה ניבנה ארמון עבור המלכה קתרינה. בארמון זה היא לא גרה אפילו יום אחד. בסך הכל ביקרה בארמון זה פעם אחד ביקור קצר והוא לא מצא חן בעינייה וסירבה לגור בארמון זה. אגב ארמון זה תוכנן על ידי 2 אדריכלים שהראשון נפטר במהלך הבנייה והמשיך אותו האדריכל השני. לאחר מכן נסענו לביקור בארמון העץ של אלכסיי מיכלוביץ שם ראינו דמויות הלבושות בלבוש של אותה תקופה. משם נסענו לאכול אורחת ערב במסעדה כשרה ליד מלונינו וחזרנו למלונינו רגלית.

05/09/19 יום חמישי גם יום זה היה סיור ברכבו של סרגיי המדריך אשר התחיל בשעה 10:00 בבוקר התחלנו בביקור בכנסיית ישו המושיע משם נסענו אל גשר הפטריאך משם המשכנו בנסיעה אל אגם הברבורים של מנזר נבודיביצ'י, המשך נסיעה לתצפית של האקדמיה למדעים ברוסיה תצפית יפה לעבר מוסקבה, משם נסענו לתצפית נוספת תצפית גבעת הדרורים וגבעת האוניברסיטה תצפית יפה נוספת לעבר מוסקבה. משם המשכנו בנסיעה לפארק הניצחון שהינו לזכר מלחמת העולם השנייה. בפארק זה ביקרנו בבית הכנסת הממוריאלי ששם יש אנדרטה לזכר היהודים שניספו בשואה, ובמוזיאון מלחמת העולם השנייה שם יש תצוגה מרהיבה המורכבת משילוב של ציור וחפצים אוטנטיים מאותה תקופה משהו מרהיב מאד המראים את ניצחונם של הרוסים על הנאצים. משם נסענו למוזיאון היהודי מוזיאון היהדות והסובלנות מוזיאון זה מציג את חיי היהודים ברוסיה ומושגים ביהדות בצורה וירטואלית כגון הדלקת נרות, קידוש, סעודת שבת וכו' משם המשכנו עם המדריך סרגיי לנסיעה אל שדה התעופה לטיסה בסביבות השעה 20:30 לסנט פטרסבורג. עקב הפקקים הכבדים הגענו לטרמינל דקה לפני סגירת הדלפק לטיסה זו. לכן אם אתם טסים ממוסקבה קחו בחשבון את הפקקים הכבדים בעיר זו על מנת שלא תאחרו את הטיסה. נחתנו בסנט פטרסבורג בסביבות השעה 22:00. חיכה לנו נהג שארגנה לנו המדריכה אינה להעברתנו למלון.

בסנט פטרסבורג טיילנו עם מדריכה בשם אינה דוברת עברית אשר הדריכה אותנו וגם הסבירה לנו במוזיאונים ובארמונות שביקרנו. בסנט פטרסבוג שהינו במתחם בית כנסת כוראל שם ישנם חדרים הנקראים מלון. החדרים אמנם קטנים והטוש הינו צר, אבל לנו כדתיים היה מאד נח מכיוון שבמתחם זה מלבד בית הכנסת כוראל קיימים חנות לממכר מוצרים כשרים, מסעדה כשרה חלבית, מסעדה כשרה בשרית ששם גם ניתן בתשלום לאכול סעודות שבת. אגב לא רחוק ממקום זה נמצאת מסעדה כשרה נוספת בשרית הפועלת במהלך ימות השבוע בשם גולדן.

06/09/19 יום שישי התחלנו את סיורנו עם המדריכה אינה בשעה 09:30 הסיור ביום זה היה ממונע ביקרנו בקתדרלת יצחק הקדוש ראינו אותו מבחוץ בלבד צילמנו והמשכנו הלאה ראינו את גן הקיץ. משם נסענו לכיכר הדקבריסטים שם ראינו את פרש הברונזה. אגב בכל המקומות עומדים אנשים הלבושים בלבוש התקופה ההיא ומבקשים להצטלם איתך תמורת תשלום של 300 רובל.משם נסענו לאי ווסילבסקי שם טיילנו לאורך הנהר ולאחר מכן נסענו למבצר פטרוסבלוסקיה לשם הגענו מספר דקות לפני השעה 12:00. מידי יום בשעה 12:00 בצהריים יורים בתותח שבו ירו רק פעם אחת ויחידה לעבר ספינה שלא פגעו בה. לאחר סיור במתחם המבצר המשכנו בנסיעה לקתדרלת קזנסקיי שביקרנו בה. משם נסענו לאורך נייבסקי פרוספקט בשעה 14:00 היו לנו כרטיסי כניסה למוזיאון הארמיטאז' ארמון החורף של המלכה קתרינה. לפני המוזיאון ראינו את כיכר הארמונות בכניסה למוזיאון שחררנו את הנהג אשר ליווה אותנו לאורך כל היום. המוזיאון מורכב ממספר בניינים ברצף על מנת להקדיש זמן נאות לכל יצירה ויצירה נדרש מספר שנים רבות כדי למצות אותו. אנו החלטנו בעזרת המדריכה להקדיש כשעתיים למוזיאון זה ולראות רק את היצירות המיוחדות בפועל שהינו כשלש שעות. לאור הסברייה המעניינים של מדריכתינו.

07/09/19 יום שבת בגלל היותיינו דתיים בחרנו שיום זה יהיה יום חפשי בו בעיקר היינו בתפילת השבת שהתחילה בשעה 10:00 בבוקר לאחר הפילה שהסתיימה בשעה 12:30 הלכנו לסעודת שבת, מנוחה תפילת מנחה וערבית בצאת השבת. ניצלנו גם יום זה לשיחה עם מקומיים ללמוד על חייהם וכמובן להכרות עם ישראלים נוספים שפגשנו.

08/09/19 יום ראשון נפגשנו עם המדריכה בשעה 09:30 מכיוון שהיו לנו כרטיסים מוזמנים מראש לשעה 10:30 לארמון קתרינה. יום זה מכיוון שהסיורים היו מחוץ לסנט פטרסבורג מחוץ למדריכה ליווה אותנו גם רכב עם נהג. ביקרנו בארמון קתרינה כולל חדר הענבר המהמם אשר נשדד על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה ועד היום לא נמצאו לוחות הענבר המקוריים. ולוחות הענבר של היום הינם משוחזרים. כמובן שהסבריה של המדריכה הוסיפו ערך מוסף לסיור בארמון. לאחר מכן נסענו לארמון פטרהוף שם טיילנו בגנים היפים הכוללים מזרקות מרהיבות וצופים אל הים הבלטי. הגנים שם מחולקים לשני חלקים הגנים העליונים שהינם פחות מרהיבים והגנים התחתונים שכבר ציינתי שהם יפיפיים ומלאים במזרקות מרהיבות. בערב הלכנו למופע בלט אגם הברבורים מופע מרהיב ביופיו.

09/09/19 יום שני יום זה היה מוקדש לסיור רגלי בסנט פטרסבורג נפגשנו עם המדריכה אינה בשעה 10:00 והלכנו לקתדרלת סנט ניקולאס נכסנו לתוך הקתדרלה שהמשמעות בשבילנו היתה כמו לראות מוזיאון ללא הצד הרגשי או הדתי, משם המשכנו בדרכינו לכיכר סנייה שם ביקרנו ביקור קצר בשוק סינייה. משם המשכנו בשיטוט רגלי לאורך נייבסקי פרוספקט. ראינו את תיאטרון אלכסנדריסקי עד הגיענו לנהר לשייט של שעה על נהר הנייבה. בשעה 24:20 שלחה לנו המדריכה נהג אשר לקח אותנו לסיור לילי ברחבי סנט פטרסבורג ומשם לפתיחת הגשרים בשעה 01:15 לקראת 02:00 בבוקר חזרנו למלונינו

10/09/19 יום שלישי יום זה גם היה סיור ממונע בלווי המדריכה אינה ונהג. נפגשנו עם המדריכה בשעה 10:00 בבוקר לנסיעה מחוץ לסנט פטרסבורג אל פארק פבלוסקי למקום זה לא מגיעים תיירים רבים מכיוון שהינו פחות מוכר. ביקרנו בתוך הארמון שהינו מאד יפה ומאד מיוחד וכרגיל הסבריה של המדריכה אינה הוסיפו ערך מוסף לביקורינו. לאחר הביקור בתוך הארמון המשכנו לטייל בפארק הנראה כיער עם אגמים המקום הינו ניראה ממש כציור חזרנו למלונינו לקראת השעה 14:00 אני וחברי שהיינו עייפים והרגשנו כאבי רגליים העדפנו ללכת לחדר ולנוח, ונשותינו העדיפו לנסוע לנייבסקי פרוספקט למסע קניות. נתנו להם להן את כרטיסי האשראי והמזומנים שבמידה ששלהן לא יספיק יהיה להן גם את שלנו, אך הן חזרו בידיים ריקות כי אין מה לקנות בסנט פטרסבורג. מוצרי שוק שהינם זולים האיכות שלהם הינה ירודה כמו בשווקי הפשפשים בארץ ומוצרים בעלי איכות טובה יקרים יותר מאשר בארץ.

11/09/19 יום רביעי קמנו ליום רגוע ולסידורים אחרונים לקראת טיסתנו חזרה לארץ בשעה 11:45 שלחה לנו המדריכה רכב שייקח אותנו לשדה התעופה לטיסה שאמורה להמריא לישראל בשעה 15:05 כמובן שטיסה זו התאחרה והמריאה בארבע שעות והמריאה רק לאחר השעה 19:00 לקראת השעה 24:00 נחתנו חזרה בנמל תעופה בן גוריון

הטיול היה מהנה מאד מקומות מקסימים ערים יפות כפי שאני נעזרתי בבלוגים אשמח לעזור גם לאחרים אם תהיינה שאלות ניתן לשלוח מייל לכתובת gmdautch@gmail.com או בטלפון 054-4752917