אשתי ואני טסנו לקרקוב ב-29 למאי בלילה עם ריינאייר. זו פעם שניה שאנחנו טסים עם החברה הזו (טסנו לגדנסק באמצע מרץ) והיה בסדר גמור גם בהלוך וגם בחזור. אני יודע שיש ויכוח בקהילת הטסים לגבי ריינאייר, שוב צריך להכין הכל מראש וזה קצת עבודה עצמית (לא יותר מדי), א-ב-ל זה שווה 300 ש”ח לכרטיס הלוך חזור כולל טרולי אחד לנוסע (לפעמים גם יותר זול...). נחתנו ב-00:45 ולכן הזמנתי מראש מונית דרך האתר של ריינאייר (16 דולר לכוון). הנהג חיכה עם שלט והשירות היה מעולה. מומלץ! מבחינת מזג האויר, “נפלנו” על חמסין...(בארץ היה טיפה יותר “קריר”...) אבל זה עניין של מזל. בכל מקרה, ת-מ-י-ד לקחת מטריות, גם בקיץ! גם בחמסין שלנו ירד לפתע גשם אחה”צ אחד. כרטיס סים: לא החלפנו כמו בגדנסק אבל מי שרוצה אפשר להכנס לכל חנות של ORANGE הם בד”כ הכי זולים סביב 10 זלוטי. כסף: נשאר לנו מגדנסק אבל כעקרון רצוי להסתובב בעיר העתיקה ופשוט להשוות מחירים של ה-KANTOR צ'יינג' בפולנית. נכון לתאריכים הנ”ל 4.20-4.25 לזלוטי, להחלפה של 100 אירו היה שער טוב.

חגים וחופשות: בד”כ אני לא מציין את הפרמטר הזה אבל כיון ש”נפלנו” בעניין הזה אז כדאי לשים לב! לפולנים, כמו לנו…, יש ה-מ-ו-ן חגים באופן יחסי. מסתבר שהם אלופי העולם...אז יש חג שנקרא קורפוס קריסטי=קריסטי הקדוש. החג הזה כל שנה נופל על תאריך אחר!! לנו הוא “נפל” ב-31 למאי...הכל סגור!! חוץ ממסעדות ובתי קפה כמובן. לתשומת לב הקוראים ב-2019 הוא נופל ב-20 ליוני...בהחלט שווה לבדוק את חגי הפולנים לפני שנוסעים לפולין.

הזמנו מלון במרכז העיר העתיקה: POD ROZA HOTEL hotelpodroza.com מלון 4 כוכבים מעולה ומאוד מומלץ!! אני בד”כ מזמין דרך HOTELSCOMBINED.COM אבל כמו תמיד אני ממליץ לבדוק באתר המלון עצמו, לפעמים יש דילים לא רעים בכלל ישירות!!

תחבורה: רוב הימים הלכנו ברגל כיון שהכל מסתובב סביב העיר העתיקה. גבעת וואבל מאוד קרובה, כנ”ל הרובע היהודי. המקום היחיד שנזקקנו לשימוש בחשמלית היה למפעל של אוסקר שינדלר. קו 20, 24 או 3 מגיעים דיי קרוב. כעקרון השימוש בחשמליות הוא מאוד נוח וזול והן מגיעות לכל פינה בעיר. רצוי להגיע לתחנה עם כסף מזומן ועדיף מטבעות! נסיעה מקומית של 20 דקות עולה 2.80 זלוטי. בזמן הזה אפשר להחליף כמה חשמליות שרוצים (וגם אוטובוסים) שוב רק בעיר עצמה. יש מכונות בתחנות (שם אפשר להשתמש גם בשטרות) וגם על החשמלית עצמה (רק מטבעות!). חשוב מאוד לאחר רכישת הכרטיס לנקב אותו בחשמלית!! יש גם אופציה, כמו בכל עיר, לקנות את כרטיס קרקוב ל-24, 48 שעות וכו', אנחנו לא היינו צריכים.

קניות: המרכז הכי גדול והכי נוח נקרא גלריית קרקוב, 5 דקות הליכה משער פלורייאן, שהוא שער הכניסה לעיר העתיקה וממנו דרך רחוב פלורייאנסקה מגיעים לכיכר המרכזית. יש שם אין ספור חנויות של כל המותגים המובילים. כמובן לבדוק מחירים, לא הכל יותר זול מהארץ. יש גם המון חנויות טובות ברחוב פלורייאנסקה ובהמשך מעבר לכיכר ברחוב GRODZKA (מדרחוב) שמוליך גם לארמון בגבעת WAWEL. קניון נוסף נמצא ברובע היהודי ע”ש המלך קז'מייז' השלישי שגם בנה את הרובע. אנחנו לא הגענו לשם.

אוכל: האמת שיש המון אופציות ורובן טובות, אפילו טובות מאוד. אני תמיד מעדיף ללכת עם ההמלצות של TRIPADVISOR. ניסינו גם בגדנסק וגם בקרקוב ולא התאכזבנו. דווקא ביום הראשון היינו ברובע היהודי ונכנסנו למסעדה בלי המלצות של האתר. המסעדה נקראת רגע...WREGA ברחוב ג'וזפה 17 והתאכזבנו מהאוכל...המקום מאוד נחמד עם חצר פנימית ובחוץ יש ציורי קיר של הלנה רובינשטיין ילידת קרקוב ואסתר המאהבת היהודיה של המלך שב”זכותה” קיים הרובע ואפילו יש רחוב על שמה…, אבל האוכל כאמור ממש לא משהו...טוב, קורה (תמונה מצורפת). בימים הבאים כאמור, כבר הלכנו על בטוח כלומר עם טריפאדווייזר.. אז המסעדה מספר 1 בעיר ע”פ האתר היא Ristorante Sant'Antioco בכתובת Mikołajska 30, Kraków.מסעדה איטלקית בתוך בית מלון ואכן על רמה גבוהה עם מחירים סבירים מאוד. עלה לנו 150 ש”ח ארוחה זוגית שכללה שתי מנות ראשונות+פוקצ'ה, שתיים עיקריות, וכוס יין. למחרת שוב בחרנו באיטלקית (מספר 3 בעיר!) ממש קרוב למלון שלנו, Luna Siciliana וגם מאוד נהננו מהאוכל ומהמקום, SZPITALNA 28. החסרון היחיד: שחם שם אז חם...המיזוג חלש או לא קיים בכלל. אחר כך רצינו לשתות קפה ומצאנו המלצה על בית קפה 20 מטר מהמלון...נקרא קפה CAMELOT ברחוב Świętego Tomasza 17.התיישבנו לקפה ועוגה והיה מעולה. למחרת שתינו שם מרק בערב, וערב אחר לקחנו שייק פירות. מקום פשוט מקסים עם מוזיקה נעימה. אפשר לשבת בחוץ וגם בפנים. כל חדר שונה מהשני עם ריהוט אחר. בקיצור לא לפספס! למרות שיש סטרבקס ממש מול המלון וגם שם שתינו קפה פעמיים אבל זה לא אותו דבר. מחירים כרגיל מצחיקים בהשוואה לארץ.

מבחינת מה לראות: אז מן הסתם הלכנו ע”פ ההמלצות בלמטייל. היינו 3 ימים נטו ולקחנו את הזמן באיזי+קניות...אז כמו שציינתי הכיכר המרכזית ביום ובעיקר בלילה!! הלב הפועם של קרקוב בלי ספק. להסתובב בסימטאות העיר העתיקה מן הסתם הלוך ושוב ולחפש את בתי הקפה הקטנים (לא אהבנו את אלה שבכיכר הגדולה), הפאבים וכו'. שער פלורייאן שכבר הזכרתי והמבצר הקטן שלידו (BARBACAN). הרבה קתדרלות למי שאוהב, אנחנו פחות..., והקונצרטים שמתקיימים בהן כמובן.

גבעת WAWEL – ארמון המלכים, הקתדרלה המלכותית, מוזיאונים רבים ונוף מדהים לנהר! אנחנו רק עלינו למעלה לסיבוב קצר, תמונה של הנהר (מצורפת) והמשכנו לרובע היהודי. לרובע היהודי ניתן להקדיש בין חצי יום ליום. יש מסלול פיזי עם שילוט רחוב ברובע וגם במפות, בעקבות בתי הכנסת, בתי הקברות, וכו', אבל שוב פשוט להסתובב בסמטאות ולחוש את האוירה המיוחדת של הרובע. מספר ציורי קיר מרשימים ורחוב ג'וזפה אחד…

גטו קרקוב והמפעל של שינדלר – גם כאן בין חצי יום ליום לא יותר. שני המקומות נמצאים מעבר לנהר הויסלה וכפי שציינתי לקחנו חשמלית בהלוך ובחזור. מהגטו לא נשאר הרבה לכן לא לצפות ליותר מדי. כיכר הכסאות המרשימה (ממול בית קפה קטן וחמוד, כתוב כשר בעברית), בפינה בית המרקחת שהפעיל אותו חסיד אומות עולם שהציל יהודים וחלק קטן מחומת הגיטו 5 דקות הליכה מהכיכר (יש שילוט). המפעל של אוסקר שינדלר זה כמובן אתר חובה, נמצא 5 דקות הליכה מהגיטו. המלצה: לבוא מוקדם!! פותחים ב-10:00 אבל יש תור בכניסה ולכן כדאי להקדים ולהיות בין הראשונים. הם גם נותנים למספר מסוים של אנשים להכנס כל יום (משהו כמו 300) אז ממש לא כדאי לבוא בצהריים וצפונה. פשוט לא יהיו מקומות. יש גם אתר באינטרנט עם כל המידע, כולל עלויות, http://www.mhk.pl/branches/oskar-schindlers-factory

למי שיש זמן יכול לקחת סיור למכרות המלח רבע שעה נסיעה מחוץ לעיר. אני הייתי שם בביקור קודם שלי בקרקוב וזה בהחלט מקום מרשים ביותר! כמובן, למי שמעוניין, סיור לאושוויץ הסמוכה אבל שוב אנחנו העדפנו בפעם אחרת.

סך הכל קרקוב היא אחת הערים היפות באירופה לדעתנו וגם לדעת רבים אחרים.רק לציין שאנחנו “שפוטים” של פראג...אבל כאמור ממליצים בחום על קרקוב כשקצת פחות חם...:))