הסעה משדה התעופה בוריספול למרכז קייב: סרבו לכל המנהגים המתווכים והטפילים בתוך בניין הטרמינל. בחוץ על המדרכה כבר ימצאו אתכם. התווכחו ועמדו על שלכם והגיעו למחיר של 300 גריבנה. גם 350 זה סביר. לא יותר!!!

אין דוברי אנגלית. בפינת הרחובות יש לפעמים גם שמות באנגלית. תבנו על מתרגמים עלובים פה ושם.

ריכוז סיור תרים קרובים:

1. שער הזהב – עשוי לבנים אדומות...כניסה בתשלום מיותרת לחלוטין. על כביש ראשי. ממשיכים לאורכו בעלייה (העיר כולה עליות ומורדות) מגיעים באותו צד של המדרכה לקתדרלת סופייה . לי הספיק סיור בחצר . מרשים. מקבץ בניינים ומגדל בתכלת לבן וכיפות זהב.בכיכר הצמודה לה בהמשך הרחוב יש ארועי תרבות תערוכות. לפני הפסחא – תערוכת ביצי פסחא ענקיות וצבועות. בהמשך העלייה ברחוב כבר נצפית כנסיית סן מיכאל המהממת. שוב כיפות זהב…. ממנה חצי שמאלה ברחוב קצר מגיעים לכנסייה הכי יפה על גבעה קטנה. סנט אנדריו. כיפות כחול כהה וזהב. כרגע בשיפוצים וסגורה הגישה. משמאל ליד דוכני הרחוב מדרגות למרפסת תצפית וגן יפה. להסתכל עליה מקרוב יותר. 

אם תצמדו לקיר השמאלי שלה ותרדו ברחוב בתלול זהו מדרחוב אדרייבסקי. בתי קפה חנויות דוכנים. 

סופו המתפתל מביא אתכם לפינת רובע פודול העתיק. זה לא סמטאות ציוריות . רחובות פחות רחבים בתים פחות מרשימים אך במרכזו מבחינתנו בית הכנסת קורל הגדול ובו אפילו מלון מהודר לשוהים בקייב בדרכם לאומן.שירותים לנשים בקומת עזרת הנשים. הגעה לבית הכנסת: מפסל שמשון הגבור הנלחם באריה במרכז תחת כיפת אבן מרשימה לכו ברחוב הראשי .ספרו 5 רחובות מימין ובחמישי הכנסו. בלוק שני והמבנה לפניכם. עתיק צבעוני אדום לבן מטופח וכל באיו ישראלים ...דוברי עברית.

אם תרדו צפונה לכיוון הדנייפר תחצו במעבר להולכי רגל את הכבישים הסואנים ותגיעו לטיילת נחמדה לאורך הדנייפר. כנסיות על הדרך. סירות תיירים שוממות ברציף . פנו ימינה. תגיעו לרחבת מקדונלד . מעבר לכביש מנהרה. שם בשלושה גריבנה תעלו בקרונית עממית עד הגן שמאחורי כנסיית מיכאל. 

מלון מומלץ מאד מאד, נחבא, חדש נקי צוות מדהים ונותן מידע על כל דבר , ממש מול קתדרלת סופיה . בחצר פנימית. Bontiak hotel ברחוב Irininskaya 5 יש שער אבן משמאל דרכו עוברים למבנה שמאחור. נהגי המוניות מכירים אותו. סימן היכר ומקום מומלץ לארוחות קלות וזולות: פינת הרחוב יש מסעדת לימונדה. שלט צהוב גדול. במלון לכו על החדר הגדול יותר. הפרש כספי קטן אבל מרחב עצום להסתובב בו. יש קומקום . תביאו קפה שחור מהבית ועוגיות ואתם מסודרים. ...

2. מרכז העיר: ככר העצמאות כענקית עם כיפות זכוכית המעידות על הכלבו המפוצל גלובוס ועמודי פסלים גבוהים ומוזהבים. קוראים לה בקיצור: מיידן (מים של דן...). כולה חפורה מתחת. הכנסו במורד מעברי הולכי הרגל ותמצאו עצמכם במתחם קניות וחנויות קטנות. חציית הככר לכל צד דרך המעברים התת קרקעיים. מתחת לעמוד עם הפסל המוזהב של אשה אוחזת בזר פרחים , ממש בבסיסו הכניסה לעוד חלק של קניון גלובוס. 3 קומות מוצרי יבוא. זול זה לא.

יוצאים ממנה לשדרה הראשית קרשצ'אטיק. בימי ראשון הופכת למדרחוב עם דוכנים נגני רחוב וכולם מסתובבים בה. דוכני קפה וגלידה ממכונה פזורים לאורכה וחנויות רשתות יוקרה. בסיומה כיכרונת שמשמאל בניין לבנים אדומות. שערי ברזל מסביבו. זו הכניסה לשוק המקורה בסאראבסקה. מעדנייה נקייה . קוויאר פירות טרופים מיובאים . 

ביציאת הדרומית שלו קחו קצת שמאלה והמשיכו דרומה בכביש הראשי. מרחוק תראו מבנה זכוכית שחורה מאד גבוה וצר. בבסיסו הכל בו הגדול: גוליבר. יקר. מותגי יבוא. זול מאשר בארץ.

  1. לאוורה – מתחם כנסיות מרהיבות. אני הלכתי ברגל לשם. צריך להיות משוגע. כמה קילומטרים מעייפים, לאורך פארק מרינסקי שמשמאלכם על גבעונת. מימין בניין הפרלמנט המרשים (חצי קשת ) ומגיעים לתחנת מטרו ארסנאלה על הקו האדום. עוד שתי כיכרות ברגל והגעתם משמאל לכניסה ללאוורה דרך שער של כנסייה יפה. רכישת כרטיסים בדוכן משמאלה.ניתן לקצר ולהגיע היישר מהמטרו במיידן – כיכר העצמאות קו אדום עד ארסנאלה ומשם ברגל. בתוך מתחם הלאוורה בעיקר במרכזו יופי של כנסיות. חובה ממש חובה לטפס על המגדל שנפתח אחרי 10 בבוקר. 151 מדרגות עץ רחבות ועוד כמה לקומת הפעמונים. הנוף מרהיב. מקומת הפעמונים הצילום ללא מעקה שמפריע . מגדל חובה!!! ממרומי המגדל רואים כבר היכן ממוקם פסל אמא אוקראינה המאד גבוה. לשם תשאפו בהמשך. צאו מהלאורה בירידה לכיוון מזרח. מהיציאה ימינה ושמאלה במורד חד למערות התפילה. חינם. צבועות לבן מדליקים נרות ומתפללים. עליכם ללבוש סינור חצאית ירוק לנשים וכיסוי ראש המסופקים בכניסה. נחמד.משם ברגל לגן הזכרון לחללי המהפכה. פארק יפה פתוח ובו עם עשרות כלי נשק טנקים מטוסים ממלחמת העולם השנייה פזורים בדשא ופסל אמא אוקראינה מתנשא לגובה עשרות מטרים.(אודינה – מאט).חזרה דרך המטרו שתי כיכרות ברגל לתחנת ארסנאלה. מי שאוהב באזארים: ויש לו סבלנות לשוטט תכנסו למטרו וסעו לתחנה האחרונה שלו. ליסובה. ביציאה שמאלה מהמטרו בליסובה הבאזאר לפניכם. מקורה המון חנויות. גם ברחובות סביבו. חצי מחיר ופחות מהעיר. אני קניתי שם גרבונים ותיק יד במחירי רצפה. …
  1. מחוץ לעיר – מז'יהיריה רזידנס – מתחם פאר פלצני ומוגזם של הנשיא לשעבר שברח לרוסיה: ארמון ינוקביץ. שערורייה שצריך לראות. הסיור בתוך הפארק העצום הוא ברכב חשמלי 100 גריבנה לאדם עם הסבר מפורט. מאד נוח למבוגרים. הכל גבעות מבנים בריכות אתרי דייג בתי אירוח לא יאמן איך חי הינוקביץ המושחת. מי שספורטיבי או עם ילדים ניתן לשכור אופניים או סאג-ווי. כניסה לפארק בתשלום 7 שקלים. המונית מהעיר וחזרה (חובה שהנהג יחכה לכם כי הכניסה שם בתוך שכונת מגורים שקטה – אין אוטובוס או תחנת מוניות ). לנו עלה 350 גריבנה לכל צד והמתנה : 1 גריבנה לדקה. סכה היינו שם שעה עם הרכב החשמלי. לא זול אבל למי שיש זמן – מעניין. המבנים סגורים אך אפשר להציץ דרך הזכוכית ולהתרשם מהעושר…
  2. ואז סיפרו לנו שאודסה הרבה יותר יפה, הרבה יותר קטנה והאריה מרוכזים יותר, הטיסה קצרה אליה וזולה יותר ואנשיה דוברי אנגלית. – לפעם הבאה….