מסלול תלת יומי במזרח כרתים

מזרח כרתים הוא גם היעד התיירותי ביותר של כרתים, וגם היעד הכי פחות מוכר שלה, והשילוב הזה הוא קסם של ממש. המסלול המעגלי הזה לוקח אותנו מהרקליון אל עבר רמת לאסיתי המופלאה, עם המערה בה גדל זאוס עצמו, וממשיכה משם אל העיר הגדולה באיזור - איוס ניקולאוס. ממנה אנחנו נחשפים לכפרים הצפוניים ולאי המצורעים הידוע, וכן יורדים דרומה אל עבר החלק הבתולי של כרתים החוצה חופים יפהפיים וכפרים מזמינים. המסלול מסתיים בביקור באיזור היין של כרתים, כי כידוע יין משמח לבב אנוש, ויין מכרתים - על אחת כמה וכמה.
גיל חן - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מסלול תלת יומי במזרח כרתים
© Depositphotos/Patryk Kosmider

מזרח כרתים היא היעד הפופולארי ביותר למטיילים, בעיקר הודות להיצע האדיר של אתרי הנופש ומקומות הלינה וכן שפע מלונות בכרתים. המסלול שלפניכם הוא מסלול מעגלי, המתאים לשלושה ימים של טיול עם לינה במקומות משתנים. עם זאת, ניתן בקלות להמיר את המסלול לטיולים יומיים, למי שמבקשים ללון באותו מקום. כמו כן, קל לשלב אותו עם מסלול טיול במערב כרתים, לבניית מסלול של שבוע שלם באי. תחילתו של המסלול בהרקליון מסיבות טכניות בלבד, וניתן בקלות להתחילו גם מאגיוס ניקולאוס, או חרסוניסוס. כך או כך, האתרים של הרקליון עצמה, והאתר המינואי הידוע קנוסוס (Knossos), אינם חלק מהמסלול ומומלץ מאד לבקר בהם בנפרד. ראו כאן: כרתים - מפה.

יום ראשון - מהרקליון לאיוס ניקולאוס 

הרקליון - האקווריום של כרתים - מאליה - רמת לאסיתי - איוס ניקולאוס. סה"כ: כ-125 ק"מ.

רק 15 ק"מ מזרחית להרקליון, היעד הראשון שלנו היום הוא חוויה מסוג שונה. כרתים מוקפת בים, וזה אולי הדבר הראשון שאנחנו יודעים עליה, אבל עד כמה אנחנו מכרים את הים הזה? האקווריום של כרתים (Cretaquarium) מתגייס כדי לעזור לנו להכיר אותו מעט יותר. הוא נחשב לאחד האקווריומים המתקדמים בעולם, והוא הגדול ביותר באיזורינו - כך שביקור בו מלמד לא רק על הים של כרתים אלא גם על זה שלנו. תוכלו לראות כאן מיני דגים, כרישים ושאר חיות ים, והכל בהמחשות מאד ידידותיות למבוגרים וילדים כאחד. המשך הנסיעה מזרחה על האוטוסטרדה לוקח אותנו אל מעבר לעיירה חרסוניסוס, שהפכה לאתר הנפוש המרכזי בכרתים. חמישה ק"מ מזרחה משם נוכל לפנות דרומה אל עבר רמת לאסיתי. עם זאת, למתעניינים בארכיאולוגיה, כדאי אולי להמתין עוד רגע לפני הפניה: 3 ק"מ מזרחית לצומת תמצאו את מאליה (Malia), אתר ארכיאולוגי מעניין מן התקופה המינואית, שניתן לראות בו את שרדיו של הארמון.

 המסע דרומה מתפטל בנוף מקסים בין הרים וכפרים אל עבר רמת לאסיתי (Lasithi Plateau). הדרך אל הרמה נמשכת רק 25 ק"מ, אבל תכננו זמן נהיגה ארוך יחסית, בשל תנאי הכביש והדרך. הרמה משתרעת בגובה של כ-850 מ`, מוקפת הרים סביב, ועמוסת ירק ועצי פרי. כיום כבר לא ניתן לראות כמעט את אלפי טחנות המים עם המפרשים הלבנים שהיו פרושים כאן מאז המאה ה-17, אבל כן תוכלו לפגוש את כרתים האמיתית, של הכפרים הקטנים שחיים בזמן משלהם. הכרך הגדול שעזבנו אך הבוקר ירגיש כבר רחוק למדי בשלב הזה. גולת הכותרת של האיזור היא מערת דיקטאון (Dikteon Cave), מערת נטיפים מקסימה, שבהחלט שווה ביקור. אם הנטיפים עצמם לא מרשימים אתכם, אולי תעשה זאת העובדה שהמיתולוגיה היוונית מייחסת למערה את מקום לידתו של זאוס שליט האלים. עם ייחוס כזה קשה להתחרות - תודו!
שימו לב: מומלץ בחום להגיע לכאן עם פנס ונעליים שלא מחליקות, כיוון שהמערה יכולה להיות מעט חשוכה והמסלול חלקלק. בנוסף, העליה לעבר המערה יכולה להיות מאתגרת לאנשים מסויימים, אם כי בהחלט ניתנת לעליה לרוב המבקרים.

 את הלילה ניתן לבלות באחד הכפרים המקסימים שעל הרמה, והבונוס שתקבלו על כך יהיה הזריחה הנפלאה למחרת. עם זאת, הודות להיצע מקומות הלינה כמו גם חיי הלילה המצויינים, אפשרות לא פחות טובה היא להמשיך עוד 40 ק"מ מזרחה אל עבר איוס ניקולאוס (Agios Nikolaos), בירת מחוז לאסיתי. עשרות טברנות, בתי קפה ומסעדות ממתינות לכם כאן, ואתם מומנים לבחור את המקמות המועדפים עליכם, ולהצטרף לחגיגה.

לתחילת הכתבה

יום שני - איזור איוס ניקולאוס

איוס ניקולאוס - אלונדה - פלאקה - ספינאלונגה (אי המצורעים) - קריצה - איוס ניקולאוס. סה"כ: כ- 60 ק"מ.

 הבוקר אנחנו יכולים לבקר באתרים השונים של איוס ניקולאוס כגון המוזיאון לארכיואלוגיה של איוס ניקולאוס (Archaeological Museum of Aghios Nikolaos), שמציע לכם הצצה מרתקת אל החיים בחצי המזרחי של כרתים כבר מלפני 6,000 שנה ועד סוף התקופה הרומית. המוזיאון נחשב מוצלח בתחומו, ולכן אם אתם מתעניינים בתחום בהחלט כדאי לבקר בו. כך או כך את איזור האגם של איוס ניקולאוס אל תפספסו בשום אופן!

 מהעיר אנו יוצאים צפונה, אל עבר אחד האתרים הפופולאריים בכרתים - האי ספינאלונגה (Spinalonga) הידוע בשמו השני "אי המצורעים". הדרך הנה עוברת דרך שני כפרים קטנים ומקסימים שבהחלט בהחלט שווים ביקור בפני עצמם: אלונדה (Elounda), הנמצאת 11 ק"מ צפונית לאיוס ניקולאוס, ונחשבת לבירת התיירות היוקרתית של כרתים, והכפר פלאקה (Plaka), חמישה קילומטרים צפונה. הכביש המתפתל לכאן הוא פשוט מקסים, הודות לחופים היפהפיים שממזרח לו והגבעות שממערב. משני המקומות תוכלו לתפוס את המעבורת אל האי עצמו, שיחודו בהיסטוריה המורכבת שלו, הניכרת עליו עד היום - החל מהשלטון הוניציאני, שבנה כאן מבצר להגנה על כרתים, ועד הימים בהם שימש מושבה למצורעים שהורחקו מכרתים.

שעות אחר הצהריים לוקחות אותנו חזרה דרומה, אבל לפני שנחזור להתענג על חיי הלילה של איוס ניקולאוס, אנחנו ממליצים על עוד עצירה קצרה: העיירה קריצה (Kritza), הממוקמת 11 ק"מ מערבית לעיר. 2 מוקדי משיכה מביאים אותנו לכאן: הראשון, שאחראי לכך שההעיירה הפכה ליעד פופלארי לתיירים, הוא העובדה שמדובר במקום בעל מראה אותנתי ומקסים, שידוע בזכות האומנות המקומית המשובחת הנמכרת בו. מוקד שני, מוכר פחות, אבל מקסים, הוא כנסיית Panagia Kera, בת המאות 13-14, שנודעת באומנות המופלאה שלה. שימו לב: כדי להגיע לקריצה אין צורך להכנס לתוך איוס ניקולאוס - ומומלץ להעזר בכביש העוקף. את הערב נבלה שוב בעיר המחוז.

לתחילת הכתבה

יום שלישי - מאיוס ניקולאוס להרקליון

איוס ניקולאוס - חופי מירטוס - אנו ויאנוס - קאסטלי - פזה - הרקליון. סה"כ: כ-160 ק"מ.

היום השלישי של הטיול לוקח אותנו לאיזור הנפלא והבתולי של דרום כרתים. אנחנו מתחילים את הירידה דרומה על כביש E75, במשך כ-12 ק"מ עד לאיזור Kalo Horio, שם נפנה מערבה וניסע 20 ק"מ נוספים עד הכפר הנעים Anatoli. בצומת הראשית נחתוך דרומה, ולאחר 12 ק"מ נוספים של התפתלויות בין שטחים חקלאיים מרגיעים וכפרים נעימים, נגיע אל הכביש הראשי של דרום כרתים. הפניה מערבה תקח אותנו כעבור 10 ק"מ אל איזור מירטוס (Mirtos), שהפך לאחד החביבים על תיירים אירופיים, בזכות השילוב המוצלח בין חיי כפר אותנטיים וחופים נעימים. אחרי רחצה והתרעננות נמשיך על הכביש הראשי מערבה, דרך הכפר המקסים אנו ויאנוס Ano Vianos, בו בהחלט כדאי לעצור לארוחת צהריים - בככר המרכזית, סביב העץ הגדול, או דווקא באחד מהרחובות הצדדיים שתמיד מזמנים הפתעות. לאורך הכביש תמצאו כמה וכמה פניות דרומה, אל עבר החופים. אם עדיין לא נמאס לכם מהכחול הכחול הזה - גם החופים באיזור הזה מזמנים אפשרויות נפלאות, גם אם הנסיעה אליהם קצת יותר ארוכה (כ- 10-15 ק"מ בדרך כלל).

 11 ק"מ אחרי אנו ויאנוס תגיעו למזלג בכביש, בו אנו ממליצים להמשיך ישר, עם הכביש העולה צפונה אל עבר הכפרים Thomiadino ו- Embaros. מאותו מזלג עצמו, אגב, על שביל העפר הפונה ימינה, תוכלו להגיע לאחר שלושה ק"מ אל אגם גדול ויפה. חזרה למזלג, נמשיך עם הכביש 15 ק"מ נוספים, ונגיע אל צומת גדול יחסית, בו נפנה צפונה, אל עבר הכביש לעיירה קאסטלי (Kasteli - נקרא לפעמים גם Kastellion). ממנה, יוצא הכביש מזרחה לכיוון הכפר Agies Paraskes - מכאן אנחנו כבר מתחילים את ההכרות עם איזור היין של כרתים, עתיר הגפנים והגבעות הנפלאות, שבירתו הכפר פזה (Peza) - בו תוכלו לבקר ביקבים ולטעום מהתוצרת המקומית, הידועה בכל העולם. עם תעדיפו עוד עצירה לפני סוף המסלול בהרקליון, העיר ארכנס (Arhanes) היא מקום נעים לביקור, עם סימטאות ציוריות ובתי קפה נעימים. בדרך מכאן להרקליון נעבור פעם לצד האתר המינואי החשוב והמרשים קנוסוס, אבל אותו, כאמור, נשמור ליום טיול נפרד.

לתחילת הכתבה

מעוניין במידע נוסף על נופש בכרתים?

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על כרתים