טיול לגרמניה - שרידי האימפריה הרומית

בעת טיול לגרמניה, בואו לבקר בערים קלן, טרייר, אוגסבורג, רגנסבורג, מיינץ וקובלנץ, בהן פרושים שרידים של האימפריה הרומית. בחלק מהערים השתמרו האתרים בשלמותם וביקור בהם מזמן לכם חוויה מעניינת, מרתקת ומיוחדת.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: טיול לגרמניה - שרידי האימפריה הרומית
depositphotos/jakubcejpek

קלן

העיר קלן (Koln או Cologne) היא העיר הרביעית בגודלה ואחת הערים העתיקות בגרמניה. העיר נוסדה על ידי הרומאים בשנת 50 לפני הספירה, תחת שלטון יוליוס קיסר. אשתו של הקיסר קלאודיוס, אגריפינה, היא ילידת העיר ובעקבות כך העניקה למקום מעמד מכובד. הרומאים פיתחו את העיר והפכו אותה למרכז מסחר חשוב על הריין, במעבר סחורות מאנגליה וספרד. כדאי להתחיל את הביקור במוזיאון הרומי-גרמני (Romisch Germanisches Museum), שנחשב למוזיאון ארכיאולוגי מהטובים באירופה ובו שפע ממצאים מהישוב הרומי הקדום. בין המוצגים: פסיפס דיוניסוס, מוזוליאום מפואר ללוציוס פובליציוס, חפצי אומנות מעמק הריין, תכשיטים, כלי זכוכית ועוד. לשימושכם מפת גרמניה.

 • כתובת: Roncalliplatz 4, 50667 Kn
 • הוראות הגעה: המוזיאון נמצא בצמוד לקתדרלה של העיר.
 • אתר אינטרנט: www.museenkoeln.de
המוזיאון הרומי-גרמני. צילום: GNTB / Kiedrowski Rainerהמוזיאון הרומי-גרמני. צילום: GNTB / Kiedrowski Rainer


 ברחבי העיר פרושים שרידים מהתקופה הרומית: ברחבת הכניסה לקתדרלה של העיר, נמצאת קשת רומית, שריד לחומה. צעידה מערבה, לאורך Komodienstrasse עד Tunisstrasse ומגיעים ל-Zeughausstrasse, הצמוד לקטע חומה רומית. המשך צעידה תוביל אתכם ל-Romerturm, מגדל העומד בצומת עם רחוב St. Apern. מגדל נוסף, נמצא בצומת הרחובות Hahnenstrasse ו-Frieserstrasse. בקיר הדרומי של המוזיאון הרומי נמצאים שרידי "רחוב הנמל הרומי". שרידי Praetorian Palace נמצאים תחת בית העירייה מתקופת ימי הביניים, אלה הם שרידי ארמון רומי, ששימש כמושב הנציב.

 • כתובת: Domkloster 3, 50667 Cologne, North Rhine-Westphalia, Germany
 • שעות פתיחה: נובמבר-אפריל 6:00-19:30, מאי-אוקטובר 6:00-21:00.
 • אתר אינטרנט: www.koelner-dom.d

טרייר

העיר טרייר (Trier) הוקמה על ידי הקיסר אוגוסטוס, בשנת 16 לספירה. טרייר הייתה שניה בחשיבותה לרומא, בתחומי האימפריה הרומית המערבית. העיר, שקיסרי רומא נהגו להתגורר בה, ידעה פריחה תרבותית, כששיאה הוא המאה הרביעית: ארמונות מפוארים, אמפיתיאטרון, גשר וחומה. אתר התיירות המרכזי של העיר הוא השריד הרומי המרשים ביותר ברחבי גרמניה: "השער השחור" (Porta Nigra). מדובר בשער העיר, אדיר הממדים, מהמאה השנייה לספירה. השער נבנה מבלוקים צהבהבים על אבני חול. השער הוא בן ארבע קומות, בגובה 30 מטר, אורכו 36 מטר ורוחבו 21.5 מטר. השער הוא שריד מהחומה הצפונית, שנבנתה על ידי קונסטנטינוס. לשכת התיירות של העיר נמצאת במגדל הצמוד, ממנו ניתן לערוך תצפית מרשימה. כמו כן, ניתן לשוטט ב-Palace Garden, גנים הממוקמים בחזית של ארמון מפואר, בסגנון הרוקוקו.

 • כתובת: Porta-Nigra-Platz, D-54292 Trier, Germany
 • שעות פתיחה: אפריל-ספטמבר 09:00- 18:00, נובמבר-פברואר 9:00-16:00, מרץ-אוקטובר 9:00-17:00.
 • אתר אינטרנט: www.sacred-destinations.com
השער השחור. צילום: GNTB / Cowin Andrewהשער השחור. צילום: GNTB / Cowin Andrew


 בפינת שדרות Sudallee Ostallee נמצאות מרחצאות הקיסריים, מתקופת הקיסר קונסטנטינוס, בשעתם היו מהמרחצאות הגדולים באימפריה. הסיור כולל ביקור במבנים העיליים ובמבנים התת קרקעיים. בימי הביניים המקום שימש כמבצר / כנסייה / מבצר. Romische Palastaula היא בזיליקה מהמאה הרביעית ובה היה חדר ההכתרה של הקיסר קונסטנטינוס.

כמאה מטר מהמרחצאות, על Olewigerstrasse, נמצאים שרידי האמפיתיאטרון, שהכיל עד 20 אלף איש. ממתחם המרחצאות מגיעים לנהר המוזל (Mosel). כדאי לבקר במוזיאון ריינלאנד (Rheinisches Landesmuseum). המוזיאון מוכר כאחד המוזיאונים הארכיאולוגיים החשובים בגרמניה. הוא מכיל ממצאים פרה היסטוריים ועיקר פרסומו הוא על ממצאים מהתקופה הרומית, כגון: "ספינת היין" הרומית, פסיפסים, פסלי ארד, תכשיטים ועוד.

 • כתובת: Weimarer Allee 1, 54290 Trier, Germany
 • שעות פתיחה: שלישי-ראשון 9:30-17:30, סגור בשני.
 • אתר אינטרנט: www.landesmuseum-trier.de

אוגסבורג

העיר אוגסבורג (Augsburg) נוסדה בשנת 15 לספירה ושמה ניתן לה על שם הקיסר אוגוסטוס. אוגסבורג נמצאת בדרום מערב בוואריה ומרוחקת כ-70 קילומטרים ממינכן. בכדי להתחקות אחר עקבות האימפריה, כדאי לבקר ברחוב מקסימילאן, המתחיל בכיכר העירייה ומגיע עד כיכר אולריך. ברחוב זה בתים מפוארים של עשירי העיר מתקופת הרנסנס: ארמון שצלר, הגלריה לאומנות הבארוק הגרמני, בית משפחת יעקב פוגר ומדרחוב אנה ובו חנויות, בוטיקים ובתי כלבו.

 בית העירייה המרשים, קיים עוד מתקופת הרנסנס ובו פסל הקיסר אוגוסטוס. מולו ניצב מגדל פרלאך (Perlach), ממנו אפשר לערוך תצפית על העיר והאזור (מחיר כניסה: 6 יורו). בית ברכט ובית הכנסת משמש כיום כמוזיאון ליהדות בוואריה.

 • כתובת המגדל: Rathausplatz 6 Augsburg
 • שעות פתיחה: 10:00-18.00 מדי יום
 • אתר אינטרנט: www.guide-to-bavaria.com

רג'נסבורג

העיר רגנסבורג (Regensburg), שנוסדה על ידי הקלטים, לא נפגעה במלחמת העולם השנייה וכך נותרה העיר העתיקה שלמה ונחשבת לאחת הערים היפות בגרמניה. בשנת 179 הפכה למוצב רומי בפקודת הקיסר מרקוס אורליוס. שער "פורטה פרטוריה" הוא אחד השרידים הבודדים שנותרו מהעידן הרומי. השער נמצא ב-Unter der Schwibbogen Strasse, שהוא המשכו של Goliathstrasse, המקביל לנהר הדנובה. האתר המצולם ביותר של העיר הוא גשר האבן (Steinerne Brucke) ומגדל הגשר הצמוד. הגשר נבנה בין השנים 1135-1146 ונחשב לגשר האבן העתיק בגרמניה, מרכזו תצפית על העיר העתיקה, מגדלי הכנסיות, הקתדרלה והבתים לאורך הנהר. בית העירייה הישן, כיכר הקתדרלה וכיכר קורנמארקט (שוק הדגנים הישן), בהחלט ראויים לביקור. לשכת התיירות של העיר נמצאת בכיכר המרכזית Rathausplatz.

גשר האבן ברגנסבורג. צילום: GNTB / Ferstl Peterגשר האבן ברגנסבורג. צילום: GNTB / Ferstl Peter

מיינץ

מיינץ (Mainz) היא בירת חבל ריינלאנד פפאלץ, בנויה במקום בו נהר המיין נשפך לנהר הריין. מיינץ מוכרת כשוק היינות החשוב ביותר בגרמניה. העיר נוסדה בשנת 39 לפני הספירה על ידי הרומאים, כמחנה צבאי בשם Mountiacum ומיד הפכה לבירת הפרובינציה "גרמניה פרימה", עד שנת 300. העיר נודעת בהיסטוריה היהודית, עוד מהתקופה הרומית. בעיר כדאי לבקר ב"כיכר השוק" ובה אחת הקתדרלות הגדולות בגרמניה.

 במוזיאון גוטנברג (Gutenberg) ניתן לראות את מכונת הדפוס הידנית, פרי המצאתו של גוטנברג. כמו כן, אוסף גדול וחשוב של ספרים עתיקים, גם בעברית, בהם ספרי תורה, כשהמפורסם הוא "התנ"ך של גוטנברג", משנת 1452- 1455. בנוסף, קיימת תצוגה המדגימה את התפתחות הדפוס, האיור, העטיפה והכריכה. המוזיאון שוכן בכיכר Liebfrauen ובה עמוד ברונזה המתאר באיורים את תולדות העיר.

מדרחוב Leichhof על בתיו העתיקים והצבעוניים, כיכר הדובדבנים Kirschgarten שהיא לב העיר העתיקה וכנסיית שטפן, שחלונות הויטראז שלה הם פרי עבודת מארק שאגאל, ראויים לביקור בעיר. לשכת התיירות של מיינץ נמצאת ברחוב Bruckenturm Am Rathaus. אתר אינטרנט: www.mainz.de/WGAPublisher.

קובלנץ

העיר קובלנץ (Koblenz) נוסדה על ידי הרומאים בנקודת המפגש הנהרות הריין והמוזל, בשנת 10 לפני הספירה, כמחנה צבאי בשם Confluentes. האתר המרכזי של העיר הוא הפינה הגרמנית (Deutsches Eck), נקודת מפגש הנהרות. כאן הקימו הגרמנים מבנה אדיר שעליו ניצב פסלו של הקיסר וילהלם הראשון רכוב על סוסו, אותו קיסר שאיחד את גרמניה בשנת 1871. כדאי לעלות במדרגות עד הסוף, כדי להתבונן בנקודת המפגש. המבנה בנוי כחרטום שספינה. ממול נמצא מבצר Festung Ehrenbreitstein. אתר אינטרנט: www.koblenz-touristik.de.


לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול לגרמניה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה

אטרקציות בגרמניה

מלונות ומקומות לינה בגרמניה

מדריכים ונותני שירות בגרמניה

נהגים בגרמניה

הזמנת חופשה לגרמניה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי