תחבורה בפריז - כיצד לנוע בעיר האורות

התחבורה הציבורית בפריז היא מהמפותחות בעולם והיא כוללת שפע של אפשרויות התניידות נוחות, החל מהמטרו הנוח והמדוייק וכלה באוטובוסים, שמאפשרים להגיע ממקום למקום ולראות את העיר היפה מבעד לחלון. על התחבורה הציבורית בפריז, בכתבה שלפניכם.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה בפריז - כיצד לנוע בעיר האורות
Depositphoto/Encrier

שדות התעופה של פריז והגעה מהם לעיר

שדה התעופה Roissy Charles de Gaulle 
שדה התעופה דה גול ממוקם כשלושים קילומטרים צפונית מזרחית לפריז. שימו לב, לשדה התעופה שני טרמינלים עיקריים, כך שכדאי לוודא לפני הטיסה לאיזה מהם צריך להגיע. משדה התעופה עצמו ניתן להגיע בקלות רבה ובזול למרכז פריז עם רכבת ה-RER B. מטרמינל 2 של השדה יש תחנה ישירה של הרכבת, מטרמינל 1 ניתן לקחת אוטובוס חינם לתחנה שבטרמינל 2. הנסיעה אורכת בערך שלושת רבעי שעה. תדירות הגעת הרכבת היא בערך אחת לעשרים דקות.

אוטובוסים של Air France עוזבים משני הטרמינלים בתדירות של אחת לעשרים דקות בערך, עוצרים ב-Port Maillot וב-pl. Charles de Gaulle ומגיעים גם ל-Gare Montparnasse ול-Gare de Lion.

 אופציה נוספת היא אוטובוסי ה-RATP Roissybus שיוצאים אחת לארבעים וחמש דקות ומגיעים לפינת rue Scribe/rue Auber ליד ה- pl.de l`Opera. משך הנסיעה: 50 דקות בממוצע. אפשרות זו טובה עבור מי שהמלון שלהם נמצא באזור האופרה.

מונית היא האופציה היקרה ביותר, אך היא יכולה להיות אופציה טובה כשמגיעים מספר אנשים. נסיעה למרכז פריז יכולה לקחת בין חצי שעה לשעה, תלוי בעומס התנועה בדרך ובפקקים.

 מחוץ לשדה התעופה נוהגים להמתין נהגים המציעים שירותי שאטל לעיר, המחיר קבוע מראש וההסעה יוצאת לדרך אחרי שהוואן מתמלא בנוסעים.

שדה התעופה Orly
שדה התעופה אורלי נמצא כ-20 קילומטרים דרומית לפריז. יש בו שני טרמינלים: Orly Sud, אליו מגיעות מרבית הטיסות הבינלאומיות, ו-Orly Quest.

אוטובוסים של Air France עוזבים משני הטרמינלים בערך אחת לרבע שעה ועוצרים בעיר ב-Montparnasse וב-Invalides.

אוטובוסי ה-RATP מגיעים ל-Denfert Rochereau ויוצאים אחת לרבע שעה. קיים שירות שאטל של Air France בין שדה התעופה אורלי לבין שדה התעופה שארל דה גול.

שירות השאטל ADP מפעיל קו תדיר לתחנת Gare d'Austerlitz, משם לוקחים את קו C של רכבת ה-RER, לכיוון St Michel או Austerlitz.

חברת Orlyval מפעילה שאטלים לתחנת Anthony, משם יש לקחת את קו B של ה-RER, לכיוון Denfert-Rochereau ,St Michel, Gare du Nord ולשדה התעופה שארל דה גול.

חברת Orlybus מפעילה אוטובוסים לתחנת ה-RER והמטרו Place Denfert -Rochereau. אוטובוסים של חברת Jetbus מגיעים לתחנת המטרו Villejuif-Louis Aragon.

מוניות אפשר למצוא מחוץ לאולם הטיסות הנכנסות והמחיר נקבע על פי מונה. משך נסיעה מהעיר לשדה התעופה בתחבורה הציבורית הוא כחצי שעה. גם כאן ימתינו לנוסעים נהגי שאטלים, שיציעו הסעה לעיר במחיר קבוע מראש ובשילוב של נוסעים נוספים בוואן.

 מרבית טיסות אל על וארקיע הנוחתות/ממריאות בשדה התעופה שארל דה גול, טרמינל מספר 1. יש לשים לב, כי לפעמים, למרות שהנחיתה היתה בשארל דה גול, ההמראה חזרה לארץ היא משדה התעופה של אורלי.

למידע נוסף על שדה התעופה אורלי >>

למידע נוסף על שדה התעופה שארל דה גול >>

להמלצות נוספות על תחבורה בפריז >>

המטרו בפריז, צילום: איתמר ברקהמטרו בפריז, צילום: איתמר ברק המטרו בפריז - הכי יעיל ונוח

גודלה של פריז מכתיב לא מעט את צורת הניידות בעיר. המרחקים הגדולים ממקום למקום הופכים את רשת המטרו לאמצעי המהיר והנוח ביותר להגיע ממקום למקום. לכל אחד מ-16 קווי המטרו יש שתי תחנות קצה ובעזרת מפת המטרו, אותה ניתן לקבל בכל אחת מהתחנות, אפשר לדעת את כיוון הנסיעה הרצוי ואת תחנות ההחלפה, אם נדרשות, רבים מהקווים מצטלבים בתחנות רבות, בהן ניתן לבצע את ההחלפה. הרכבת מגיעה לעיתים קרובות והיא מדוייקת. יש לקחת בחשבון שתחנות רבות אינן נגישות ומצריכות שימוש במדרגות רבות כמו גם הליכה בין קו לקו. מי שמגיע משדה התעופה עם מזוודות צריך לקחת זאת בחשבון אם בכוונתו להגיע לעיר בעזרת המטרו. האפליקציה Paris Metro, המתאימה לאייפון ולאנדרואיד, מאפשרת שימוש פשוט במטרו ותכנון נוח של מסלול הנסיעה.

 יש לשמור את כרטיס הרכבת עד ליציאה, שכן המעבר הינו רק עם כרטיס. הרכבות מתחילות לפעול כבר ב-5:30 בבוקר מתחנת המוצא של כל קו בשני הכיוונים של הנסיעה. שעת הסיום בקווים הפופולאריים היא 00:30 (מתחנת המוצא של כל קו בשני הכיוונים של הנסיעה). בכל מקרה, מומלץ לבדוק את לוח הזמנים במהלך היום באחת הכניסות למטרו.

בתחנות המטרו כדאי להיזהר מכייסים, במיוחד בקו מספר 1, החולש על מרכז העיר ועמוס בתיירים. שמרו על התיקים האישיים צמודים אליכם והיו ערניים. אתר המטרו: www.parismetro.com.

למידע מקיף על הנסיעה במטרו של פריז >>

אוטובוסים - לראות לאן נוסעים

רשת קווי האוטובוסים של פריז מאפשרת (בניגוד למטרו) ליהנות תוך כדי הנסיעה ממראות העיר. שעות פעילות האוטובוסים הן מ-6:30 עד 20:30. ישנם קוי מיוחדים הפועלים אפילו עד 01:30 (הסימון של קווי הלילה הוא ציור של ינשוף, שמופיע על תחנות האוטובוס הרלוונטיות.). בימי ראשון חלק מהקווים מוגבלים ופועלים בשעות מצומצמות יותר. נסיעה באוטובוסים אפשרית גם עם כרטיס משולב למטרו (קונים בכל תחנת RATP). את הכרטיס צריך לנקב במתקן שמוצב ליד הנהג. את ה- travel pass אין צורך לנקב, רק להראות לנהג. על מנת לרדת יש לצלצל בפעמון, בדיוק כמו בארץ. אחרי שמסתיימות שעות פעילות המטרו וקווי האוטובוס הרגילים, ממשיכים לפעול 18 הקווים של Noctambus, בין Pl du Chatelet והפרברים.

הקווים הנוחים והשימושיים של האוטובוסים בטיול בתוך העיר הם:
קו 29 - Gare St Lazare עובר ב-Palais Garnier וב-Centre Pompidou, חולף דרך ה-Marais וה-Bastille ומגיע ל-Gare de lyon.

קו 38 מ- Gare de l`Est, עובר דרך Centre Pompidou ו-Place du Chaletes, דרך Saint Chapelle, ה-Notre Dame, דרך St Michel, אוניברסיטת ה-Sorbonne, גני לוקסמבורג ולבסוף - Catacombes.

קו 42 מ-Gare du Nord עובר דרך האופרה, כיכר מדליין, ה-Concorde, שדרת Champs Elysees, חולף על פני מגדל אייפל.

קו 48 עובר ברובע מונטפרנס, ב-St Germain, בלובר, ב-Palais Royal, ומגיע לבסוף ל-Gare du Nord.

קו 67 מכיכר פיגאל דרך הלובר, דרך Ile St Louis, הרובע הלטיני וכיכר איטליה ולבסוף מגיע עד ל-Porte de Gentilly.

קו 68 מכיכר Clichi חולף דרך האופרה, דרך Palais Royal, הלובר, ו-Musee d`Orsay, שדרת Raspail ורובע מונטפרנס, דרך ה-Catacombes ו-Porte d`Orleans.

קו 69 מ- Pere Lachaise, דרך ה-Bastille, ה-Hotel de Ville ו-Chatelet, חולף דרך Musee d`Orsay, דרך bd Raspail ועד לרובע מונטפרנס, ה-Catacombe ו-Port d`Orleans.

קו 72 מה-Hotel de Ville, עובר דרך הסיין בכיוון אחד, ובכיוון השני דרך Rue de Rivoli.

קו 73 מ- La Defense חולף על ה-Arc de Triompe דרך ה-Champs Elysees ל-Concord, ומעל הנהר עד ל- Mysse d`Orsay.

קו 84 מ-Parc Monceau דרך ה-Grands Boulvards, ה-Madeleine, דרך St Germain des Pres ודרך St Sulpice, עד ל-Pantheon.

קו 86 מגן החיות של פריז דרך ה-Bastille וה- Institut du Monde Arabe ל-St Germain des Pres.

קו 87 יוצא מ-Gare de Lyon ל-Bastille, עובר את Il St Louis, דרך הרובע הלטיני ודרך ה-College de France, דרך ה-Odeon, דרך St. Sulpice עד לתחנה הסופית ב-Champs de Mars.

קו 95 עובר מגבעה אחת לשנייה - מרובע מונטפרנס עד לרובע מונטמרטר. לרובע מונטמרטר יש אוטובוס מיוחד - Montmartrobus.

כרטיסי נסיעה בתחבורה הציבורית

למגיעים לפריז למספר ימים, כדאי לקנות כרטיסיה בת עשר נסיעות (Carnet). בכרטיסיה יכולים להשתמש כמה אנשים במקביל, אבל השימוש בהכדאי רק אם מגיעים לעיר לזמן קצר או מתכוונים לנסוע רק נסיעות בודדות. אפשרות נוספת היא לקנות כרטיס לכמה ימים (יום, יומיים, שלושה או חמישה), שמקנה נסיעה חופשית באמצעי התחבורה השונים של העיר. כרטיס כזה תקף לנסיעה בחמישה אזורים בעיר ומתאים לשימוש גם להגעה לשדה התעופה ולוורסאי. כרטיס זה גם מקנה הנחות בכנסיה לאתרים שונים בעיר. עם קנייתו מקבלים חוברת ובה פירוט ההנחות.

הכרטיס Passe Navigo Découverte משמש לנסיעה בכל אמצעי התחבורה בפריז (למעט ה-TGV) ומונפק לתקופות של שבוע (מיום שני עד ראשון, כולל), חודש או שנה. עבור כרטיס זה יש להצטייד בתמונת פספורט וניתן לקנות אותו בכל תחנת מטרו, החל מיום שישי בשבוע הקודם עד יום רביעי. כלומר, אם מגיעים לסוף-שבוע בלבד לעיר לא ניתן להשתמש בו!

השטח המוניציפאלי של פריז מחולק לאזורים (1-3, 1-5, 1-8). במילים אחרות, השטח העירוני של פריז הוא אזור 1, ומסביבו יש טבעות הולכות וגדלות של אזורים 2,3,4 וכו`... עד 8. רכישת כרטיס נכונה תאפשר לכם להשתמש בקווי מטרו, האוטובוסים, RER והרכבות בהתאם לסוג הכרטיס שרכשתם.

 למשל, אם רוצים לנסוע מפריז לורסאי או לדיסנילנד או לשדה התעופה דה-גול, שנמצאים באזור 5, צריך לרכוש כרטיס לאזורים 1-5. לשדה התעופה של אורלי צריך לבחור בכרטיס שתקף לאזורים 1-4. ישנם מחירים מיוחדים לילדים בגילאים 4-11.

להכיר את פריז באופניים

מאז 1996, נעשו מאמצים רבים על מנת לאפשר תנועת אופניים בטוחה בעיר ונסללו בה קילומטרים רבים של מסלולי אופניים. כיום, רכיבה על אופניים היא דרך לא רעה ומהנה לתור את העיר, אך יש להזהר מנהגיה הפרועים של פריז ולשמור על עירנות גבוהה במיוחד, שכן חלק ממסלולי האופניים משותפים למסלולי האוטובוסים והמוניות בעיר. ישנן חנויות רבות שמשכירות אופניים, ובכל אחת מהן תוכלו לקבל מפת מסלולים והמלצות בטיחות. ניתן גם לשכור אופניים ליום או לשבוע בשירות האופניים של העיר Velib, שפרוש בנקודות רבות בה, נסיעה באופניים האלה מצריכה הרשמה מראש לשירות בעזרת כרטיס אשראי. אפשר להצטרף לסיורי אופניים מודרכים בעיר, כמו אלה שמוציאה חברת Fat Tire Bike Tours. זוהי דרך מצויינת להכיר את אתרי העיר, כמו גם דרך בטוחה לשרוף את כל הקלוריות מכל אותם קרואסונים...

מפריז לערים מרכזיות באירופה

פריז-אמסטרדם
 בין פריז לאמסטרדם פועלת רכבת THALYS, שעושה את הדרך בארבע שעות. ישנם סוגים שונים של כרטיסים, כאשר הכרטיסים המוזלים מסוג סניור, צעיר, ילד, מיני הם במספר מוגבל, וכל הקודם זוכה. אם יש עוד לפחות שבועיים עד הנסיעה, ניתן להזמין כרטיסים באתר של הרכבת הצרפתית SNCF ולקבל אותם בדואר לארץ. כרטיס ל-THALYS כולל תמיד מקום שמור, והוא תקף רק לרכבת ביום ובשעה הנקובה. הדרך הזולה ביותר לנסוע מאמסטרדם לפריז היא באוטובוס של יורוליינס. אתר אינטרנט: www.thalys.com

לונדון-פריז 
 הרכבת שנוסעת מלונדון לפריז היא היורוסטאר, זו הרכבת החדישה והמהירה, שעושה את הדרך בתוך שלוש שעות. אתר אינטרנט: www.eurostar.com

ברצלונה-פריז
 מדי יום יוצאות מספר רכבות מפריז לברצלונה, הנסיעה אורכת כ-12 שעות. אתר אינטרנט: www.raileurope.co.il

 חברות התעופה הזולות שפועלות בשנים האחרונות באירופה (EasyJet ו-Ryan Air, בין היתר) מציעות טיסות זולות מאוד בין היעדים האלה ולעיתים קרובות, מחירה של טיסה יהיה זול יותר ממחיר נסיעה ברכבת.


לתחילת הכתבה

 רוצים לקרוא עוד על טיול בפריז? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פריז