נגישות בפריז

בעיקרון זו עיר שאינה נוחה לנכים במיוחד, המדרכות גבוהות, והמעליות בבתי המלון הישנים צרות מאוד, אם הן קיימות בכלל. אבל מאידך, יש הרבה מידע על נגישות למוגבלי תנועה בעיר, וניתן להתאים מראש את הטיול למוגבלות.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: נגישות בפריז
Depositphoto/Encrier

נגישות בפאריז - הקדמה

ביולי 2002 הוחלט בעיריית פריז על פרויקט נגישות בעיר לאוכלוסיה מוגבלת בעלות של 60 מליון יורו. משך הפרויקט אמור לקחת 10 שנים. במסגרתו יחלו השיפוצים הבאים: מדרכות שאינן גבוהות ללא מכשולים, לכבדי ראיה או מוגבלי תנועה. הנמכה של פסי ההרעדה בכבישים. פיתוח רמזורים קולניים יותר ואפשרות הפעלה ידנית. הרחקה של תחנות האוטובוס ממכשולים (כמו עצים) למרחק של 1 מטר לפחות. שינוי מבנה האוטובוס והנגישות אליו. שמירת שני שליש מהחניה הציבורית למוגבלי תנועה. התקנה של סימון ,איתות או קול-לפני כל ירידה למעבר תת קרקעי.

כבר ב-2003 החלו חלק מהשינויים להתבצע. ארגון הנכים מוציא חוברת מדי שנה, המיועדת לתיירים נכים המבקרים בעיר Touristes Quandmeme- מפרט את דרכי הגישה לנכים לאתרים. CpmitÉ National FranÇAis de Liaison Pour La RÉAdaptation des HandicapÉ - ארגון שמטרתו לתת מענה לשירותים לנכים בצרפת. מקיים קשרים בינו ובין ארגוני נכים זרים., תרומות וכו. לארגון יש חוברות המפרטות את השירותים, ומדריך תיירות לפריז, ואיל דה פרנס. מתוך 436 גנים ציבוריים בעיר, יש 32 מותאמים לנכים, ו15 מהם לנכים ללא כל סיוע בתנועה. מידע אילו גנים מאפשרים ביקור של מוגבלי תנועה אפשר לקבל בטלפון: 01-40-71-75-60

כסאות גלגלים אפשר לשכור לתקופה קצרה :

ב MATERIEL PARA MEDICAL
1 rue Danton
רובע 6
 מטרו אודאון

ב CRF
153 boulevard Voltaire
 רובע 11

ב INTEGRAL
50 rue Auguste Lançon
 רובע ה-13 ליד האוניברסיטה.

לתחילת הכתבה

תחבורה מותאמת?

אוטובוסים: אכן מותאמים לכיסאות גלגלים, היתרון שלראות את העיר מלמעלה, החיסרון הוא נסיעה איטית, עצירות והמתנות.

Metro: תנועה במטרו עלולה להיות מסובכת, מאידך הRER מותאם בחלקו לנכים. רשימה של תחנות המטרו לנכים ניתן לקבל במשרדי RATP. בתחנות הרכבת, ובשדה התעופה אין בעיה לנכים. מבין 14 קווי המטרו, רק החדישים ביותר כמו קו 14 מותאמים באופן מלא לנכים. האחרים ``תואמים`` יותר את גילם הביולוגי. כמה תחנות הותאמו לנכים, בעיקר בסיוע של אחד מעובדי המקום- כמו השער החדש של לה דפנס, שאלט לז האל, וגאר דה ליון. עיוורים יכולים להיות מלווים על ידי כלבי נחיה ללא תשלום נוסף. פסי אזהרה מוגבהים נמצאים על הרציפים לטובת לקויי הראיה. בכל מטרו ישנם מקומות ישיבה שמורים למוגבלים ונכים. נעשתה בדיקה רק ברכבת מתחנת אוסטרליץ לארמון ורסאי. יש גישה עד הרכבת דרך 2 מעליות. כדי לעלות לרכבת יש לעלות 2 מדרגות, קטנה וגדולה. רוב הדלתות לרכבת עצמה חסומות למעבר כיסא גלגלים על ידי 2 עמודי אחיזה כך שבניהם אין מספיק מקום מעבר. יש מספר דלתות שבהן יש רק עמוד אחיזה אחד או שאין בכלל ומשם ניתן להעלות כיסא גלגלים. הרכבת היא בת שתי קומות כך שלאחר שתי מדרגות העלייה לרכבת אין מעבר לשאר חלקיה, מדרגות ללמעלה ולמטה, יש מספיק מקום להישאר באזור הדלתות. כמובן שצריך שוב עזרה בירידה.

מוניות: הדרך הנוחה המהירה הקלה והיקרה להסתובב בפריז. הרוב המוחלט של נהגי המוניות לא דובר אנגלית אך הם היו מאוד נחמדים ואין בעיה להעזר בהם להעברת הכיסא לתא המטען ובחזרה.

שירותים: בחלק מהמסעדות יש שירותים מותאמים, בכל סניף של מקדונלד`ס יש שירותים מותאמים ובפריז יש הרבה סניפים של מקדונלד`ס. בהמשך מפורט באילו אתרים יש שירותים מותאמים.

לתחילת הכתבה

מקבץ אתרים ותיאור הנגישות לכיסאות גלגלים:

נוטרדם: בכניסה יש מדרגה אחת ובאמצע האולם ישנן עוד 3 מדרגות. לא קשה למצוא מתנדבים לעזרה.

מרכז פומפידו: גישה מלאה לכל המבנה, יש שירותים מותאמים.

לה האל: הקניון המודרני מותאם לחלוטין, כאשר עומדים ברחבה הקטנה שבה יש את הקרוסלה אז בצד ימין יש שביל שבקצהו יש מעלית שמגיעה לכל קומות הקניון. בקומה 3 משמאל יש שירותים מותאמים. במרכז הקניון למטה יש רחבה פתוחה שמובילות אליה 4 מדרגות.

הפנתאון: לא מותאם לכיסאות גלגלים, בכניסה יש כ 11 מדרגות (ניתן למצוא די בקלות מתנדבים שיעלו אתכם למעלה). בפנים יש רחבה שממנה יש לעלות עוד 5 מדרגות כדי להסתובב בשאר המקום. לקברי גדולי האומה יש עוד מדרגות.

גן לוקסמבורג: ניתן להגיע אחרי ביקור בפנתאון (מהפנתאון יש ירידה עד לגן) .יש גישה מלאה לגן.

מגדל אייפל: כאשר באים מכיוון הכביש אז בבסיס השמאלי הרחוק מכם של האייפל יש מעלית לכיסאות גלגלים, משם יש גישה למעלית שעולה למגדל. לכיסאות גלגלים מותר לעלות רק על לקומה השנייה בשתי הקומות יש שירותים מותאמים.

שער הניצחון: אין גישה לכיכר של השער, המעברים הם מתחת לכביש עם מדרגות. מכיוון שער הניצחון על השאנז-אליזה לכיוון כיכר הקונקורד יש קרוב בצד שמאל סניף של מקדונלד`ס. הדרך משער הניצחון לכיוון הקונקורד על השאנז- אליזה היא בירידה מתונה וארוכה (הכיוון העדיף).

גני טיולרי: יש גישה מלאה לגן, בכניסה לגן (מכיוון כיכר הקונקורד) יש בצד ימין שירותים מותאמים.

כנסיית סנט שאפל: מותאמת לחלוטין, גישה ישירה לקומה התחתונה וכדי לעלות לקומה השנייה יש לפנות לאחד העובדים במקום וילוו אתכם למעלית שמגיעה דרך בית המשפט לקומה השנייה. מול הכניסה למעלית זו יש רחבה גדולה שבצידה השני יש שירותים מותאמים.

הלובר: מותאם לחלוטין, יש שירותים מותאמים בכל פינה.

מגדל מונפרנס: נחשב לתצפית הטובה ביותר על פריז. מותאם לחלוטין. מול התצפית יש מסעדה מפוארת ושם יש שירותים מותאמים.

גבעת המונמרטר: מרוצפת באבנים מעט בולטות ולא כל כך נוח לנוע עליהן אך אין ממש בעיה שם. קשה למצוא שירותים מותאמים ,לאורך הכביש מתחת לסקרה קר יש שירותים ציבוריים רגילים כך שכיסא לא גדול יכול להיכנס פנימה אך כיוון שהדלתות נפתחות כלפי פנים אז אי אפשר לסגור אותן.

הסקרה קר: לא נגיש לכיסאות גלגלים,יש בערך 20 מדרגות לכניסה. שווה להגיע בכל זאת,מבנה יפה ותצפית טובה ופסטורלית על פריז.

כיכר טרטר: מרוצפת כמו שאר הגבעה ,לרחבה האמצעית יש מדרגה אחת.

המולאן רוז`: למעשה לא מותאם לחלוטין,בכניסה יש כמה גרמי מדרגות. לפנות לאחד העובדים ואז ילוו אתכם לכניסה צדדית עם עליה קטנה ומשם יש מעלית למטה לאזור הקבלה. משם יש עוד גרם מדרגות אחד שאותו אנשי המקום יורידו אתכם. אין במקום שירותים מותאמים. מחוץ למולאן רוז` יש מיד בצד שמאל (כאשר עומדים מול הכניסה הראשית) באר שבו יש שירותים מותאמים. למרות הכול (והמחיר המשוגע) שווה לראות.

ליד פאריז: 

ארמון ורסאי: הדרך לרחבת הכניסה לארמון היא בעליה לא קצרה שבנויה מאבנים בולטות בגודל של בערך 8X8 ס``מ שבניהן יש הרבה רווחים שגלגל קדמי צר יכול להיתקע בהם. העלייה היא פשוט סיוט וצריך הרבה עזרה בכדי לעלות. עדיף להגיע על הכביש שמצד שמאל של הארמון (כאשר עומדים מול הארמון) ,גם כביש זה בעליה אך הוא סלול באספלט ,בקצה כביש זה יש עוד כניסה לרחבה של הארמון ,גם היא בנויה מאותן אבנים ובעליה חדה אבל קצרה , אם יש מי שיכול לדחוף למעלה זו תהיה עבורו דרך קלה יותר.
 אבל אפשר לקחת מונית, יש גישה למכוניות וכדאי לדעת את זה. עדיף אפילו לקטע קצר זה מהרכבת לארמון לקחת מונית ``קצרה: הכניסה לנכים היא בשער H . בסוף המסלול בארמון צריך למצוא את אחד העובדים והוא ידאג להביא אתכם למעלית שיורדת ליציאה. מול היציאה מהארמון יש שירותים מותאמים.

גני ורסאי: לגנים יש גישה מלאה, הרצפה כולה מכוסה בשכבה דקה של חצץ דק ואין בעיה לנוע עליו.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פריז