8 מונומנטים ואתרים מדהימים בעולם של שליטים שאהבו את עצמם יותר מדי...

מכירים את זה שכשאתם מרגישים טוב עם עצמכם, לפעמים חשים צורך לקנות לעצמכם משהו קטן, או לנסות להבליט את הישגיכם מול אחרים? אצלנו, "פשוטי העם", זה בדרך כלל מסתכם בבגד חדש, בילוי בחוץ, מקסימום - טיסה לחו"ל. בכתבה הבאה תכירו את האנשים שאהבו את עצמם כל כך, עד שפיתחו סביב עצמם פולחן אישיות ארכיטקטוני במיוחד!
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 8 מונומנטים ואתרים מדהימים בעולם של שליטים שאהבו את עצמם יותר מדי...
ארמון ורסאי. צילום: איתמר ברק

"מתנות" ליום ההולדת - קים איל סונג מצפון קוריאה

למרות שהרשימה כולה מורכבת מדיקטטורים עם חיבה יתרה לפולחן אישיות, אין (כמעט) מישהו שעשה את זה טוב יותר מנשיא צפון קוריאה לשעבר, קים איל סונג (למרות שצאצאיו ניסו להתחרות בו בצורה לא רעה). יש שלל מונומנטים, פסלים ומבנים שהוקדשו לשליט הכל-יכול, והינה רק שתי דוגמאות מתוכם, שנמצאים בבירה פיונגיאנג: שער הניצחון ומגדל ג'וצ'ה. שניהם מבנים שונים לחלוטין, אך יש להם מאפיין משותף בולט אחד: שניהם נחשפו לקראת יום הולדתו השבעים של הדיקטטור, ולכן כל אחד מהם מורכב מ-25,500 לבנים, כמספר ימי חייו עד אז.

אגב, שער הניצחון נעשה כהעתק של השער המקורי בפריז, רק גבוה בעשרה מטרים – כדי להראות מי הבוס האמיתי ואילו המגדל (שהרעיון מאחוריו הוא שהאדם חופשי ואדון לגורלו) גבוה מהוושינגטון מוניומנט בכמטר אחד בלבד.

ארמון על חשבון אוכל לתושבים - צ'אושסקו ברומניה

שליט רומניה לשעבר, ניקולאי צ'אושסקו, שאב השראה מקים איל סונג הנ"ל ומאהבתו העצמית, והחליט גם הוא להאדיר את שמו – בדמות בניין הפרלמנט בבוקרשט. בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת החלה הבנייה של המבנה המפואר, ובמשך כשש שנים 700 אדריכלים ועשרות אלפי עובדים הקימו את ארמון הפרלמנט.

בהיותו אחד הבניינים הגדולים בעולם, הוא מתנשא לגובה 12 קומות (ועוד מספר קומות מתחת לאדמה) וכולל כ-1,100 חדרים שמקושטים באמצעות חומרי בניה מקומיים בלבד, ביניהם מיליון מטרים רבועים של שיש, 3,500 טון של קריסטל (שמרכיבים את כל 480 הנברשות שבארמון, יחד עם מנורות ומראות), 700,000 טון של ברונזה ופלדה, 90,000 מ”ר של עץ ו-200,000 מ"ר של שטיחים ארוגים. כל אלה הביאו את המדינה לסף פשיטת רגל, ניצלו כ-40% מהתמ"ג ואילצו את האזרחים לוותר על דברים זניחים כמו אוכל וחימום.

בהתאם להרגלו של מושא השראתו, צ'אושסקו תכנן את כביש הגישה לארמון כחיקוי של שדרות השאנז אליזה בפריז – רק רחב יותר במטר אחד. כיום אתם יכולים להגיע לחזות בפולחן האישיות המדהים של השליט לשעבר, אך לבקר רק בחלק קטן מאוד משטחו – שבהתחשב בגודלו העצום – זה די הרבה.

ארמון מנקר עיניים - לואי ה-14 בצרפת

ארמון ורסאי המפורסם שבצרפת התחיל כבקתת הצייד של המלך לואי ה-13, אך בנו, לואי ה-14 הרחיב אותה לאחד הארמונות הגדולים ביותר בעולם, הוסיף לה אלמנטים רבים של קיטש ובשנת 1682 העביר לשם את הממשלה. המגורים המלכותיים עוצבו בצורה רהבתנית וראוותנית, כשהמוכר ביותר בו הוא היכל המראות, שנועד מלכתחילה לגמד את האורחים ולנקר עיניהם. למרות העיצוב הצעקני של לואי ה-14, כל מלך שהגיע אחריו הוסיף אליו נדבך מצועצע נוסף והרחיב אותו יותר. אם תרצו לראות את הפלא המקושט והמפואר, תוכלו פשוט להצטרף למיליוני התיירים הפוקדים את ארמון ורסאי, שבימינו הפך לאטרקציה תיירותית לכל דבר.

רוצים לראות איך ארמון ורסאי נראה גם מבפנים? צפו:

פסל מסתובב בהתאם לשמש - ניאזוב בטורקמניסטן

שליט טורקמניסטן לשעבר, ספרמורט ניאזוב (Saparmurat Niyazov), שנקרא "שליט הברזל" היה אדם מלא גחמות ועתיר כוח. לא זו בלבד שהוא אסר על פי חוק כל מה שלא מצא חן בעיניו (כולל מופעי בלט, שיני זהב וזקַנים), אילץ את כל נתיניו ללמוד את האוטוביוגרפיה שלו, שכללה הגיגים, פילוסופיה, היסטוריה ושירה פרי יצירתו (ולהבחן עליה!) – הוא גם קרא לשלל מבנים, עיירות, ערים ומוסדות על שמו ועל שם אמו.

בנוסף, השליט הקים לעצמו שלל אנדרטאות ופסלים מוזהבים, שביניהם גם Monument of Neutrality שנמצא באשחבד. מדובר בקשת בעלת שלוש רגליים, בגובה 75 מטרים, שנועדה להכריז על נייטרליות המדינה. גולת הכותרת של המונומנט, שהוקם בשנת 1988 בעלות של 12 מיליון דולר – היא דווקא בראשו: פסל מצופה זהב בגובה 12 מטרים בדמות השליט עצמו. פסל זה תוכנן כך שינוע על צירו, על מנת שפניו של ניאזוב יפנו תמיד לכיוון השמש. בלילה הוא הואר על ידי נורות.

הנשיא, Gurbanguly Berdimuhamedow, שירש את מקומו אחרי מותו של ניאזוב בשנת 2006 העביר את הפסל למקום אחר וכיום הוא כבר לא מסתובב. המהלך, ככל הנראה, נבע מכך שהשליט החדש רצה לפנות מקום לפולחן האישיות ולאובססיות שלו עצמו (שכוללות סוסים).

טירות! טירות בכל מקום - המלך לודוויג מבוואריה

המלך לודוויג השני מבוואריה, היה ידוע בחיבתו היתרה לארמונות. חיבה זו התבטאה בכך שבנה לכבוד עצמו מספר לא מבוטל של ארמונות מפוארים ברחבי המדינה. המפורסם שבהם הוא, כמובן, ארמון נוישוויינשטיין (Neuschwanstein), שהיווה את ההשראה לארמון מהסמל של דיסני. הארמון, שנמצא ליד Füssen, תוכנן על ידי מעצב תפאורות, וככזה, הוא נעשה בבליל של סגנונות ארכיטקטוניים, שלא בהכרח קשורים עיצובית אחד לשני: גותי, ביזנטי, קיטש, רומנסק ועוד. כל אלה משתלבים איכשהו יחד ומרכיבים ארמון אחד, הניצב בראש הר ומוקף בנוף שנראה גם הוא כאילו היווה השראה לאגדות.

ה"מלך המשוגע", כאמור, היה "משוגע" גם על ארמונות, כך שזה לא אמור להפתיע שארמון לינרהוף (Schloss Linderhof) היה גחמת נעורים שלו, ואילו הארמון החדש (Neues Schloss) נבנה כהעתק של ארמון ורסאי (המוזכר לעיל) כהומאז' למלך לואי שלודוויג כה העריץ.

אגרוף הזהב של השליט - קדאפי בלוב

שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, היה ידוע בעולם כחובב תשומת לב ורהבתנות, שלעתים קרובות גבלה בקיטש. דוגמא לכך היא באנדרטה שהוקמה בעיר מיסטרטה לזכר הלובים שנהרגו בהפצצת האמריקאים בשנת 1986. הפצצה זו באה בעקבות פיצוץ בדיסקוטק גרמני, שהנשיא האמריקאי רייגן האמין כי היה באחריות לובית. מדובר באנדרטה בצורת אגרוף מוזהב (ככל הנראה של השליט עצמו), שמוחץ מטוס קרב אמריקאי – כהבטחה לאמריקאים על העתיד לבוא.

חיילים ואטרקציות לעולם הבא - Qin Shi Huang Di בסין

בשנת 1974 נחשף בטעות חלל עצום, שנמצא כ-40 ק"מ מזרחית ל-Xi'an בסין, שהתגלה כקבר תת קרקעי עצום של Qin Shi Huang Di. הקיסר האובססיבי, שחי בשנים 260-210 לפני הספירה תכנן לבסס את שלטונו גם בעולם הבא ועל כן הקים מוזולאום ענק, הכולל כ-7,000 חיילי טרקוטה בגובה 185 ס"מ, שכוללים מגוון סוגי נשק, סוסים ומרכבות, שיגנו על "ממלכתו". בנוסף, היו גם פסלים של אנשי אדמיניסטרציה, שיעזרו בניהול וגם לוליינים שיספקו בידור.

על פי ההיסטוריונים, כ-700,000 אנשים עבדו על הקבר, שהחל להבנות כשהקיסר היה בן 13 בלבד. למרות שכיום המתחם זוכה למיליוני מבקרים מדי שנה, מקום קבורתו של הקיסר עצמו נותר חתום בינתיים. דמי כניסה: 150 יואן בחודשים מרץ-נובמבר, 120 יואן בדצבמר-פברואר.

מתחם קבורה ענק - פרעה Khufu במצרים

הפירמידה של גיזה היא מונטמנט ההאדרה העצמית העתיק ביותר ברשימה הזו, וגם העתיק ביותר בנקרופוליס של גיזה, שנמצאת לא רחוק מקהיר, מצרים. מדובר באחד מפלאי העולם העתיק (העתיק מביניהם), והיחיד שעוד עומד על תילו, ברובו לפחות. הפירמידה העתיקה והמפוארת, שנבנתה במהלך כ-20 שנה (על ידי כ-20 אלף אנשים) בסביבות שנת 2560 לפני הספירה, מתנשאת לגובה 146.5 מטרים ומורכבת מכ-2.3 מיליון לבנים, שכל אחת מהן שוקלת כ-2.5 טון.

המבנה האדיר הוא למעשה, מקום קבורתו של פרעה Khufu ואחת מנשותיו, אך במתחם סביבו יש גם מקדשי קבורה לכבודו, שלוש פירמידות נוספות לנשותיו ועוד קברי אצילים – שכולם נועדו לארח חברה לפרעה בעולם הבא.

לתחילת הכתבה

התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, הן תחת רישיון Creative Commons BY 2.0

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך מאתרי למטייל:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

דילים לחופשה המושלמת

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם