כתבות ומדריכים על אוזבקיסטן

אוזבקיסטן וקירגיסטן -  מסלול בדרך המשי

אוזבקיסטן וקירגיסטן - מסלול בדרך המשי

אוזבקיסטן וקירגיסטן הן חלק ממסלול דרך המשי. מי שמבקר בהן יזכה לראות מבנים מרשימים, שמעידים על הסטוריה עשירה ועל עבר יהודי. אפשר לארגן טיול עומק באזורים אלה באופן עצמאי ולגלות את היופי והייחוד שמאפיינים אותם.

טשקנט, אוזבקיסטן: הכל זהב

טשקנט, אוזבקיסטן: הכל זהב

אוזבקיסטן - במבט ראשון היא הרבה זהב ונוצצים, ותיקים שלמים שאתה סוחב בהם כסף, כי השטר הכי גבוה שלהם שווה פחות מדולר, במבט שני היא כמו הדגל.. ירוק ומדבר וטורקיז.

רגעים קשים (וגם יפים) באוזבקיסטן

רגעים קשים (וגם יפים) באוזבקיסטן

לכל טיול יש רגעים קשים, כששום דבר לא הולך וכבר נמאס. לרועי זה קרה אחרי יותר מארבעה חודשים של טיול- לרכבת לאזרביז`אן הם הגיעו באיחור ובגבול האזרי הורידו אותם מהרכבת לאחר שטענו שהויזה של טניא לא בתוקף...

יום טיול במדבר

יום טיול במדבר

מרבית שטחה של אוזבקיסטן מכוסה מדבר. מאות קילומטרים של אדמה שטוחה חסרת חיים המגיעה בקיץ לטמפרטורה של כ60 מעלות ובחורף צונחות הטמפ` מתחת לאפס והכל עוטה מעטה שלג.

קבלת הפנים של אלה בסמרקנד

קבלת הפנים של אלה בסמרקנד

פרידה מבלה את השעות האחרונות בבוכרה וממשיכה לסמרקד למפגש מרגש במיוחד עם אלה, אחותה של אולגה- אצלה התגוררה במארי (תוכמניסטן).

בוא נעבור בדרך המשי...

בוא נעבור בדרך המשי...

דרך המשי, נחשבה במשך שנים למסע מרתק שרק סוחרים ומסיונרים אמיצים העיזו לצאת אליה. סכנות רבות ארבו בדרך לשיירות וההכנות למסיע היו מרובות. היה צורך להתגונן בפני שודדים ותנאי מזג אוויר קשים, ללמוד להתמודד עם סיפורי אגדות על מפלצות ויצורים מתיים ולשאת ציוד רב.

אוזבקיסטן - כל כך הרבה עיר

אוזבקיסטן - כל כך הרבה עיר

אם בסמרקנד התרגשנו מכל בניין, כל חדר וכל ציור, ובבוכרה זה כבר היה פחות מרגש (אולם עדיין מרשים), את חיווה כבר קיבלנו באדישות כלשהי. רועי עם חוויות נוספות מאוזבקיסטן.

נפילתה  של דרך המשי באסיה

נפילתה של דרך המשי באסיה

בפרק זה תוכלו לקרוא על הסיבות שהביאו להתדרדרות מעמדה של דרך המשי כדרך מסחר ראשית בין מערב למזרח. התפשטות האיסלם וחילופי שושלות, פיתוח שיטות ייצור משי בקרב עמים חדשים וסיבות נוספות פגעו במעמדה וחשיבותה של דרך המשי שהלכה ונעלמה מן העולם.

מסע הבודהיזם בדרכי המשי

מסע הבודהיזם בדרכי המשי

החידוש המשמעותי והעמוק ביותר שהועבר באמצעות דרך המשי אל סין ושכנותיה הוא הבודהיזם. דת, פילוסופיה ואמנות שכיום כל כך מזוהים עם סין, הגיעו אליה מהודו, בזכות דרכי המשי. בואו ללמוד על מסע הבודהיזם בדרכי המשי.

חלוץ הנוסעים המתמידים בדרך המשי

חלוץ הנוסעים המתמידים בדרך המשי

במאה השניה לפני הספירה החלה דרך המשי לתפקד כעורק מסחרי ודיפלומטי לכל דבר. בשנת 138 לפני הספירה, מסעו של Zhang-Jian בשליחות הקיסר הסיני דאז, וו-די, מסמל את תחילת תהליך ההתפתחות התרבותית והצטלבות התרבויות באמצעות דרכי המשי.

על עבדות, כפיה והוצאות להורג באוזבקיסטן

על עבדות, כפיה והוצאות להורג באוזבקיסטן

עבדות, כופר, הוצאות להורג ושלטון של כוח -אלה נשמעים לבני המערב מושגים רחוקים, אך ביקור באוזבקיסטן חושף לעולם אחר של ערכים ושיטות ממשל, עליהם תוכלו לקרוא בכתבה הבאה.

היכן עברו דרכי המשי?

היכן עברו דרכי המשי?

מפליא ומוזר כיצד האימפריה המערבית של רומי למדה אט אט כי קיימים חיים מסקרנים ומלאי תוכן במזרח, ובדיוק באותה עת שושלת האן הסינית אשר חלשה גם על אסיה התיכונה, חברה גם היא מצידה אל התרבויות והסחורות הרומיות. בפרק זה תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של אותן דרכים.

מי היה פחלוואן מחמוד מהעיר חיווה?

מי היה פחלוואן מחמוד מהעיר חיווה?

מדוע נבנה לכבוד הלוחם והמשורר פחלוואן מחמוד מאוזולאום מפואר בחיווה עירו? מדוע עד היום עולים לשם לרגל על אף שעברו מאות רבות בשנים מאז מת אותו פחלוואן?

מילואים נוסח אוזבקיסטן

מילואים נוסח אוזבקיסטן

כל המדינה מתגיסת בכל פעם מחדש לקטיף הכותנה. כיצד זה מתרחש ומדוע? מה מקומה של הכותנה בכלכלת המדינה? על כל אלה ועוד...

אוזבקיסטן - הסיפור של  הצ`אפאן

אוזבקיסטן - הסיפור של הצ`אפאן

לכל אחד באוזבקיסטן יש צ`אפאן משלו. מהו הצ`אפאן אם לא המעיל העליון המסורתי...למה משמשים הצעיפים שעליו ומדוע יש צורך בצעיפים רבים כל כך?...

גסטרונומיה אוזבקית

גסטרונומיה אוזבקית

ארוחה אוזבקית כהלכתה תכלול סלטים שונים, מרק, מגוון מנות עיקריות משתנה, מיני מתיקה והרבה תה...

בוכרה - העיר והקהילה היהודית

בוכרה - העיר והקהילה היהודית

פרידה, כתבתנו, מגיעה לבוכרה. היא מתארחת ומתודעת לקהילה היהודית החמה בעיר, מכירה את משפחתו של לובה, חוגגת את השבת בחיק הקהילה ומתרשמת מהדקורציה הנפלאה של המבנים בעיר המשלבת כחול ותכלת במסגדים.

קניות באוזבקיסטן

קניות באוזבקיסטן

אי אפשר להגיע אל אוזבקיסטן ולא לבקר באחד משווקיה הצבעוניים. עבודות יד, בדים, מזון, תבלינים וערב רב של אנשים יחכו לכם שם, ויאפשרו לכם להכיר את הלך הרוח העירוני וגם, כמובן, לקחת כמה מזכרות הביתה.

ביקור בטשקנט ובהר צימגאן

ביקור בטשקנט ובהר צימגאן

פרידה דיין מגיעה ביקור בטשקנט בשביל מטרה מיוחדת - חיפוש בית של חברה שפעם התגוררה בעיר. שמות הרחובות הוחלפו במרוצת השנים ולכן החיפוש אחר הבית לא היה קל כלל וכלל. בכתבה זו היא מבקרת בטשקנט ובצימגאן.

המקומות המומלצים לביקור בבוכרה

המקומות המומלצים לביקור בבוכרה

בוכרה היפה ממוקמת בנווה מדבר ענקי במרכז אוזבקיסטן, המקבל את מימיו מנהר הזרפשן. עיר זו הינה העיר היפה מבין הערים היושבות על "דרך המשי". מומלץ בחום להקדיש לה יומיים שלושה וללכת לאיבוד בסימטאות העיר הרגועה ומלאת האוירה.

חיווה - מסלול טיול ליום

חיווה - מסלול טיול ליום

חיוה הינה העיר הצעירה ביותר מבין הערים שהוקמו לאורך דרך המשי באוזבקיסטן. היא ממוקמת 500 ק"מ צפונית מערבית לבוכרה בנווה המדבר של חוריזם (Khorezm). המועד המדויק בו הוקמה אינו ברור, הוא נקשר לכל מיני אגדות מקומיות.

טיול באוזבקיסטן - כחול בעיניים

טיול באוזבקיסטן - כחול בעיניים

ביקור באוזבקיסטן- ארומה אקזוטית של מרחבים, מסעות, שליטים כריזמטיים ואכזרים, ערים וארכיטקטורה אסלמית מרהיבה עם מבני ענק כחולי כיפות וקשתות.

אוזבקיסטן - כדאי לדעת לפני שנוסעים

אוזבקיסטן - כדאי לדעת לפני שנוסעים

מה הדרך הטובה ביותר להגיע לאוזבקיסטן? מהן העונות הטובות לנסוע בהן? איזה ציוד מומלץ לקחת? מה כדאי לקנות שם? תשובות לכל השאלות האלה ועוד, בכתבה שלפניכם.