עפתי לתרמילאים

היכן עברו דרכי המשי?

מפליא ומוזר כיצד האימפריה המערבית של רומי למדה אט אט כי קיימים חיים מסקרנים ומלאי תוכן במזרח, ובדיוק באותה עת שושלת האן הסינית אשר חלשה גם על אסיה התיכונה, חברה גם היא מצידה אל התרבויות והסחורות הרומיות. בפרק זה תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של אותן דרכים.
תמי בר סלע - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: היכן עברו דרכי המשי?
Depositphotos/Empty Vectorist

דרך המשי. שתי מילות קסם שגורפות אל עולם מלא מיסתורין וענין. דמיינו לעצמכם שיירות עמוסות כל טוב, מתנהלות באיטיות מרובה בתנאי אקלים כמעט בלתי אפשריים, כשסכנות רבות אורבות להן בדרך- שודדים חסרי מעצורים ואכזריים, טורפים אימתניים, סופות חול שמעוורות את הגמלים ובני האדם בעוצמתן, מדבריות חשופים, דרכים מעוררות פלצות במצוקים תלולים ומחלת גבהים שמאיימת לתקוף גם את טובי הנווטים והנוודים, סופות שלגים מקפיאות, ואם לא די בכל אלה- מפלצות ויצורים מיתיים שממתינים לפי האגדות לכל עובר אורח תמים.

אין פלא שדרך המשי נחשבה לאתגר עילאי במהלך הדורות, ורק הטובים והאמיצים ביותר מבין הסוחרים, המסיונרים ושליחי המלכים הרהיבו עוז לצאת אל הדרך. ההכנות למסע המפרך היו ארוכות: משלחת מכובדת הורכבה מנווטים, לוחמים, יועצים, יודעי שפות ולשונות ואפילו אנשי דת שיוכלו לחלץ מצרה בכוחותיהם המופלאים, העל טבעיים. בכירי הגמלים הבאקטריים נבחרו בקפידה, וקאראוונים מסיביים הועמסו בשלל הסחורות- לא רק משי יקר ערך אלא גם יצירות אמנות מצופות לכה, כלי נשק מברונזה, זהב ואבנים טובות, תבלינים נדירים ששווים את משקלם בזהב, קטורת ריחנית ועוד אוצרות מאוצרות שונים.

ציוד רב נלקח כדי להזין ולהלין את אנשי המשלחת בזמן המסע בדרך המשי, אוהלים חזקים באריגה מיוחדת, שיוכלו לשאת את עצמת הרוחות במדבריות ואת כובד השלג במעברי ההרים הצרים, מזון מיובש שיוכל להשיב נפש באזורי הארץ הצחיחים , מפות שונות ומכשירי ניווט כדי לקרוא נכונה את הכוכבים ולא להיקלע לידי אויבים, ועוד כהנה וכהנה. הגמלים הבאקטריים, גמלים דו דבשתיים שיכולים לסחוב מאתיים קילו ויותר נרתמו למשימה, והועדפו על פני גמל חד דבשתי שקצב צעידתו איטי יותר .

החשש האדיר אפילו גרם לסוחרים אינספור להתאגד, להניח הצידה את התככים והתחרותיות ולשלב ידיים כדי להתגבר על מוראות דרכי המשי. שיירות ארוכות של אלפי אנשים יצאו, בתקווה שיחד יוכלו לעבור את הדרך בשלום.

מפחיד מכל היה ללא ספק מדבר Taklamakan, שכונה על ידי הסינים "חולות נעים". הדיונות אדירות הכוח נעו תמידית, על ידי רוח סוחפת. הגיאוגרפים ממפים את המדבר כ- Tarim Basin. נהר טארים שזורם מזרחה, במדבר, אל עבר אגם לופ נור יוצר פני שטח ייחודיים אלה.

 המדבר מוקף ברכסי הרים מהגבוהים בעולם, "ההרים השמימיים" -הרי Tianshan- מצפון, ממערב- הפאמירים ("גג העולם"), מדרום-הרי Karakoram ו- Kunlun. ממזרח- משתרע מדבר גובי. אין פלא שמשמעות שמו של המדבר בתורכית-"הכנס אליו ולא תצא". גם הקונסול הבריטי של קשגר, איש המאה העשרים, תיאר את המדבר כמפלצת, שלעיתים נדמה לנוסע התמים כי היא תמימה, אך דיונותיה בולעים בקלות את שיירת המסע כולה, ולא נודע כי באו אל קרבה.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה